Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan


MINGGU/KELAS 3 TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul BM hlmn 1-3
TEMA Diri Saya SUBTEMA Tubuh Saya
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengenal pasti empat anggota tubuh
Murid dapat:
KRITERIA 1. Menyebut sekurang-kurangnya dua nama anggota tubuh.
KEJAYAAN 2. Menceritakan sekurang-kurangnya dua anggota tubuh
3. Menulis sekurang-kurangnya dua nama anggota tubuh
PAK-21 Use Me (Gunakan Saya) Try It Out (Mari Mencuba)
AKTIVITI PdP

Aktiviti Pembelajaran (Use Me) (15-30 minit)


1. Murid mengenali anggota tubuh daripada carta. (Modul hlmn 1)
2. Murid menamakan anggota badan yang ditunjukan guru.
3. Murid menyebut nama anggota badan yang ditunjukkan oleh guru.
4. Murid mengecam dan menggariskan huruf vokal dan membulatkan huruf konsonan yang terdapat
dalam ejaan. (Modul hlmn 2-3)

Aktiviti Pembelajaran (Try It Out) (15-30 minit)


1. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 3)
a. Murid mengajuk huruf dan perkataan yang disebut guru. (3AA)
b. Murid menyebut huruf dan perkataan yang terdapat dalam carta. (3AS)
c. Murid membaca dan menunjukkan anggota badan pada badan sendiri. (3AT)

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
DAILY LESSON PLAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
WEEK/CLASS 3 DATE / DAY
SOURCE /
Modul English pg. 1-3 Audio
TEACHING AIDS
THEME Myself SUBTHEME My Body
LEARNING By the end of the lesson, most of the pupils will be able to: -
OBJECTIVES Talk about two body parts.
Pupils are able to :-
SUCCESS 1. Talk about at least two body parts.
CRITERIA 2. Talk about at least two features of body parts
3. Label at least three body parts.
21ST CENTURY
Sing Song (Nyanyi Lagu) Mix-n-Match (Suai Padan)
ACTIVITY
ACTIVITY PdP

Learning Activity (Sing Song) (15-30 minutes)


1. Pupils sing along “Head, Shoulders, Knees and Toes” song.
https://www.youtube.com/watch?v=ZanHgPprl-0
2. Pupils name the body parts shown by teacher.
3. Pupils talk about features of the body parts (i.e., long legs, black hair, small nose)
4. Pupils point out and name their friends’ body parts in pairs.

Learning Activity (Mix-n-Match) (15-30 minutes)


1. Pupils match shadows to the correct body parts. (Modul pg. 1)
2. Pupils to write the colour of the body parts. (Modul pg. 2)
3. Teacher gave module according to pupils’ capacity. (Modul pg. 3)
a. Pupils to cut and paste body parts. (3AA)
b. Pupils to complete the body parts. (3AS)
c. Pupils to cut and paste according to the questions. (3AT)

CLASSROOM PERFORMANCE
ASSESSMENT LEVEL
REFLECTION
☐___ / ___ pupils are able to achieve objective and will be given enrichment activity.
☐___ / ___ pupils are not able to achieve objective and will be given remedial activity.
☐ Teaching and learning activity is postponed because: -
and will be carried out next lesson.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
MINGGU/KELAS 3 TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul Matematik hlmn 1-2
TEMA Diri Saya SUBTEMA Tubuh Saya
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengukur dan mencatat panjang tiga objek.
Murid dapat:
KRITERIA 1. Mengukur menggunakan tiga objek.
KEJAYAAN 2. Menyatakan perbezaan mengukur menggunakan dua objek yang berbeza
3. Mengukur menggunakan pembaris.
Attitude Movement (Pergerakan Mengikut
PAK-21 Use Me (Gunakan Saya)
Pendapat)
AKTIVITI PdP
Aktiviti Pembelajaran (Use Me) (15-30 minit)
1. Murid diperkenalkan penggunaan pelbagai objek untuk mengukur.
2. Murid menyurih badan rakan pada kertas mahjong.
3. Murid mengukur dan mencatat ketinggian badan yang disurih menggunakan pelbagai objek seperti
buku, tapak tangan, jengkal atau pensel.
4. Murid membentangkan hasil tugasan.

Aktiviti Pembelajaran (Attitude Movement) (15-30 minit)


1. Murid membincangkan sebab pengukuran tidak sama menggunakan objek.
2. Murid mengukur ketinggian menggunakan pembaris atau pita pengukur.
3. Murid berbaris mengikut ketinggian dan membandingkan ketinggian masing-masing.
4. Murid membincangkan punca ketinggian berbeza.

Aktiviti Pembelajaran (Try It Out) (15-30 minit)


1. Murid mengukur menggunakan objek dijadual menggunakan klip kertas diberikan. (Modul hlmn 1)
2. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 2)
a. Murid mengukur dan menulis. (2AA)
b. Murid mengira dan menulis. (2AS)
c. Murid mengira dan menulis. (2AT)

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
DAILY LESSON PLAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
WEEK/CLASS 3 DATE / DAY
SOURCE /
Modul Mathematics pg. 1-2
TEACHING AIDS
THEME Myself SUBTHEME My Body
LEARNING By the end of the lesson, most of the pupils will be able to: -
OBJECTIVES To measure and write three object’s lengths.
Pupils are able to :-
SUCCESS 1. Measure using three objects.
CRITERIA 2. To list the difference measuring using two difference objects.
3. Measure using ruler.
21ST CENTURY Attitude Movement (Pergerakan Mengikut
Use Me (Gunakan Saya)
ACTIVITY Pendapat)
ACTIVITY PdP
Learning Activity (Use Me) (15-30 minutes)
1. Pupils to introduced to objects used to measure.
2. Pupils to trace an outline of their friend on a big paper.
3. Pupils to measure and write the height using different objects such as book, palm, span, or pencil.
4. Pupils to present their findings.

Learning Activity (Attitude Movement) (15-30 minutes)


1. Pupils to discuss reasons the measurements using objects are different.
2. Pupils to measure their height using ruler.
3. Pupils to queue from shortest to tallest and to discuss their heights.
4. Pupils to discuss the reason their heights are different.

Learning Activity (Try It Out) (15-30 minutes)


1. Pupils to measure objects in the table using the given paper clips. (Modul pg. 1)
2. Teacher gave module according to pupils’ capacity. (Modul pg. 2)
a. Pupils to measure and match. (2AA)
b. Pupils to measure and match. (2AS)
c. Pupils to measure and match. (2AT)

CLASSROOM PERFORMANCE
ASSESSMENT LEVEL
REFLECTION
☐___ / ___ pupils are able to achieve objective and will be given enrichment activity.
☐___ / ___ pupils are not able to achieve objective and will be given remedial activity.
☐ Teaching and learning activity is postponed because: -
and will be carried out next lesson.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
MINGGU/KELAS 3 TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Pundi kacang Modul PJ hlmn 1
TEMA Dunia Sekeliling Saya SUBTEMA Warna
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Membaling pundi kacang dengan dua aras
Murid dapat:
KRITERIA 1. Menyebut sekurang-kurangnya dua nama warna pundi kacang
KEJAYAAN 2. Membaling pundi kacang dengan sekurang-kurangnya dua aras
3. Menangkap sekurang-kurangnya dua pundi kacang
PAK-21 Try It Out (Mari Mencuba) Games (Permainan)
AKTIVITI PdP

Aktiviti Pembelajaran (Try It Out) (10-15 minit)


1. Murid memanaskan badan.
2. Murid mengenal pasti cara membaling pundi kacang bawah tangan dan aras kepala.
3. Murid berlatih membaling pelbagai aras.
4. Murid mewarnakan lembaran kerja. (Modul hlmn 1)

Aktiviti Pembelajaran (Games) (15-20 minit)


1. Murid membentuk kumpulan mengikut tahap.
2. Guru memberikan tugasan mengikut tahap murid.
a. Murid membaling pundi kacang aras rendah. (AA)
b. Murid membaling pundi kacang aras tinggi dan aras rendah. (AS)
c. Murid membaling pundi kacang pelbagai aras dan arah. (AT)

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
MINGGU/KELAS 3 TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul PK hlmn 1-2
TEMA Diri Saya SUBTEMA Tubuh Saya
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengenal pasti dua anggota seksual lelaki dan perempuan
Murid dapat:
KRITERIA 1. Menyebut sekurang-kurangnya dua anggota seksual.
KEJAYAAN 2. Menceritakan sekurang-kurangnya dua persamaan dan perbezaan anggota
seksual
3. Menulis sekurang-kurangnya dua ayat
PAK-21 Name It (Namakannya) Write It Out (Tuliskanlah)
AKTIVITI PdP

Aktiviti Pembelajaran (Name It) (15-20 minit)


1. Murid membaca buku Badan Saya Kepunyaan Saya.
(https://drive.google.com/file/d/10QfazPrDJCek8dTU6-l2c7jIgzgfuoN_/view)
2. Murid menceritakan persamaan dan perbezaan anggota seksual antara kanak-kanak lelaki dan
perempuan berdasarkan gambar. (Halaman sebelah)
3. Murid mengenal pasti dan menulis anggota seksual. (Modul hlmn 1)
4. Murid berbincang soalan yang diberikan.
a. Bolehkah kamu menunjukkan anggota seksual kepada orang lain? Mengapa?
b. Bolehkah anggota seksual kamu disentuh oleh orang lain? Mengapa?
c. Bolehkah kamu melihat dan menyentuh anggota seksual orang lain?

Aktiviti Pembelajaran (Write It Out) (10-15 minit)


1. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 2)
a. Murid menyurih anggota seksual dan ayat diberikan. (2AA)
b. Murid melengkapkan anggota seksual dan menulis ayat. (2AS)
c. Murid menamakan anggota dan menulis ayat. (2AT)

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
MINGGU/KELAS 3 TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul Muzik hlmn 1-3
TEMA Diri Saya SUBTEMA Tubuh Saya
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengenal pasti dua cara mendandan diri
Murid dapat:
KRITERIA 4. Menyebut sekurang-kurangnya dua cara mendandan diri.
KEJAYAAN 5. Menyebut sekurang-kurangnya dua anggota badan
6. Menyanyikan sekurang-kurangnya dua baris lagu
PAK-21 Sing Song (Nyanyi Lagu) Swipe that (Tukarkannya)
AKTIVITI PdP

Aktiviti Pembelajaran (Sing Song) (15 minit)


1. Murid mendengar lagu Dandan Diri (Buku teks hlmn 33)
2. Murid menyanyikan lagu dengan sebutan dan pic yang betul.
3. Murid bersoal jawab tentang cara-cara menjaga kebersihan diri.
4. Murid menandakan gambar menjaga kebersihan diri. (Modul hlmn 1)
5. Murid menyurih dan membaca cara menjaga kebersihan diri. (Modul hlmn 2)

DANDAN DIRI
Bangun pagi dandanlah diri
Gosok gigi teruslah mandi
Guna sabun buangkan daki
Cuci rambut dan juga kaki
Kering badan pakailah baju
Kering rambut sikat rambutmu
Jika perlu potonglah kuku
Badan bersih senyum selalu

Aktiviti Pembelajaran (Swipe That) (15 minit)


1. Murid menyanyikan lagu ‘Head, Shoulders, Knees and Toes’
2. Murid menukar lirik lagu kepada anggota badan lain dan menyanyikan.
3. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 3)
a. Murid menyurih lirik lagu. (3AA)
b. Murid melengkapkan lirik lagu. (3AS)
c. Murid menulis semula lirik lagu. (3AT)

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
MINGGU/KELAS TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul Sains hlmn 1-3
TEMA Diri Saya SUBTEMA Tubuh Saya
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengaitkan tubuh badan dengan deria
Murid dapat:
KRITERIA 4. Menyebut nama tiga anggota badan.
KEJAYAAN 5. Mengaitkan anggota badan dengan deria.
6. Menulis nama anggota badan dan deria.
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri) Rotating Stations (Stesyen Berputar)
AKTIVITI PdP
Aktiviti Pembelajaran (Gallery Walk) (15-30 minit)
1. Murid menjalankan aktiviti penerokaan “Sensory Walk” di kantin sekolah dan memberi perhatian
terhadap apa yang dilihat, didengar dan dihidu.
2. Murid menceritakan hasil pemerhatian.

Aktiviti Pembelajaran (Rotating Stations) (15-30 minit)


1. Murid membina stesen sensori di dalam kelas dan membentuk kumpulan kecil.
a. Stesen sentuhan (kertas pasir, cengkerang, daun, batu, bantal)
b. Stesen audio (bekas mengandungi kekacang, klip kertas, air, beras)
c. Stesen bau (kopi, cuka, ikan masin, minyak wangi)
d. Stesen rasa (gula, garam, peria, lemon)
2. Murid membentangkan hasil perbincangan.

Aktiviti Pembelajaran (Try It Out) (15-30 minit)


1. Murid menampal gambar pada tempat yang sesuai. (Modul hlmn 1)
2. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 2-3)
a. Murid menyurih dan memadankan. (2-3AA)
Murid menampal anggota badan.
b. Murid melengkapkan dan memadankan. (2-3AS)
Murid melengkapkan ayat.
c. Murid menulis dan menampal mengikut anggota badan. (2-3AT)
Murid menulis tiga objek berdasarkan deria.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
DAILY LESSON PLAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
WEEK/CLASS DATE / DAY
SOURCE /
Modul Science pg. 1-3
TEACHING AIDS
THEME Myself SUBTHEME My Body
LEARNING By the end of the lesson, most of the pupils will be able to: -
OBJECTIVES Link body parts and senses.
Pupils are able to :-
SUCCESS 4. Say three body parts.
CRITERIA 5. Link body parts with senses.
6. Write body parts names and senses.
21ST CENTURY
Gallery Walk (Jalan Galeri) Rotating Stations (Stesyen Berputar)
ACTIVITY
ACTIVITY PdP
Learning Activity (Gallery Walk) (15-30 minutes)
5. Pupils take a “sensory walk” in school’s canteen and give attention towards what they see, hear and
smell.
6. Pupils talk about their observation.

Learning Activity (Rotating Stations) (15-30 minutes)


1. Pupils to build a sensory station in class and form small groups.
a. Touch station (sand paper, sand, shells, leaves, rock, pillow)
b. Auditory station (bottles of nuts, paper clips, water, rice)
c. Smell station (coffee, vinegar, salted fish, perfume)
d. Taste station (sugar, salt, bitter gourd, lemon)
2. Pupils talk about their observation.

Learning Activity (Try It Out) (15-30 minutes)


3. Pupils cut and paste the correct picture. (Modul pg. 1)
4. Teacher gave module according to pupils’ capacity. (Modul pg. 2-3)
a. Pupils trace and match. (2-3AA)
Pupils paste the correct body parts.
b. Pupils complete and match. (2-3AS)
Pupils complete the sentences.
c. Pupils write and paste under correct category. (2-3AT)
Pupils write about the senses.

CLASSROOM PERFORMANCE
ASSESSMENT LEVEL
REFLECTION
☐___ / ___ pupils are able to achieve objective and will be given enrichment activity.
☐___ / ___ pupils are not able to achieve objective and will be given remedial activity.
☐ Teaching and learning activity is postponed because: -
and will be carried out next lesson.
