Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan


MINGGU/KELAS TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul Sains hlmn 1-3
TEMA Diri Saya SUBTEMA Tubuh Saya
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengaitkan tubuh badan dengan deria
Murid dapat:
KRITERIA 1. Menyebut nama tiga anggota badan.
KEJAYAAN 2. Mengaitkan anggota badan dengan deria.
3. Menulis nama anggota badan dan deria.
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri) Rotating Stations (Stesyen Berputar)
AKTIVITI PdP
Aktiviti Pembelajaran (Gallery Walk) (15-30 minit)
1. Murid menjalankan aktiviti penerokaan “Sensory Walk” di kantin sekolah dan memberi perhatian
terhadap apa yang dilihat, didengar dan dihidu.
2. Murid menceritakan hasil pemerhatian.

Aktiviti Pembelajaran (Rotating Stations) (15-30 minit)


1. Murid membina stesen sensori di dalam kelas dan membentuk kumpulan kecil.
a. Stesen sentuhan (kertas pasir, cengkerang, daun, batu, bantal)
b. Stesen audio (bekas mengandungi kekacang, klip kertas, air, beras)
c. Stesen bau (kopi, cuka, ikan masin, minyak wangi)
d. Stesen rasa (gula, garam, peria, lemon)
2. Murid membentangkan hasil perbincangan.

Aktiviti Pembelajaran (Try It Out) (15-30 minit)


1. Murid menampal gambar pada tempat yang sesuai. (Modul hlmn 1)
2. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 2-3)
a. Murid menyurih dan memadankan. (2-3AA)
Murid menampal anggota badan.
b. Murid melengkapkan dan memadankan. (2-3AS)
Murid melengkapkan ayat.
c. Murid menulis dan menampal mengikut anggota badan. (2-3AT)
Murid menulis tiga objek berdasarkan deria.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
MINGGU/KELAS TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul Sains hlmn 4-6
TEMA Dunia di Sekelilling Saya SUBTEMA Warna
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengenal pasti tiga warna
Murid dapat:
KRITERIA 1. Mengenal pasti tiga warna.
KEJAYAAN 2. Mengenal pasti tiga objek berwarna
3. Membezakan jenis warna
PAK-21 Gallery Tour (Lawat Galeri) Artscape (Lakaran)
AKTIVITI PdP
Aktiviti Pembelajaran (Gallery Walk) (15-30 minit)
1. Murid menjalankan aktiviti penerokaan “Nature Walk” di sekitar taman dan kawasan sekolah dan
memberi perhatian terhadap warna.
2. Murid menceritakan hasil pemerhatian.

Aktiviti Pembelajaran (Artscape) (15-30 minit)


1. Murid melukis dan mewarnakan daun atau bunga yang diperhatikan.
2. Murid mengumpul dan mengelaskan gambar mengikut warna.
3. Murid memerhatikan dan melakarkan tumbuhan dipilih.
4. Murid membancuh warna air dan menambah satu lapisan warna (Sebaiknya warna primer)
5. Murid menambah warna lain dan memerhatikan warna yang terhasil.
6. Murid membincangkan warna primer, sekunder dan tertier.

Aktiviti Pembelajaran (Try It Out) (15-30 minit)


1. Murid mewarnakan roda warna. (Modul hlmn 4)
2. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 5-6)
a. Murid menulis nama warna dan mewarnakan. (5-6AA)
b. Murid melengkapkan nama warna dan mewarnakan. (5-6AS)
c. Murid menulis nama warna dan mewarnakan. (5-6AT)

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Program Transisi Tahun Satu – Fasa Kesediaan
MINGGU/KELAS TARIKH / HARI
SUMBER/BBM Modul Sains hlmn 7-9
TEMA Dunia di Sekelilling Saya SUBTEMA Flora dan Fauna
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengenal pasti empat flora dan fauna
Murid dapat:
KRITERIA 1. Mengenal pasti empat tumbuhan dan haiwan.
KEJAYAAN 2. Melabelkan bahagian tumbuhan dan haiwan.
3. Menyatakan kepentingan bahagian tumbuhan dan haiwan
PAK-21 Gallery Tour (Lawat Galeri) Label It (Beri Nama)
AKTIVITI PdP
Aktiviti Pembelajaran (Gallery Walk) (15 minit)
1. Murid menjalankan aktiviti penerokaan “Nature Walk” di sekitar taman dan kawasan sekolah dan
memberi perhatian terhadap tumbuhan dan haiwan.
2. Murid mengambil satu rumput beserta akar.
3. Murid menceritakan hasil pemerhatian.

Aktiviti Pembelajaran (Label It) (15 minit)


1. Murid melukis dan mewarnakan pokok yang diambil dan menampalnya.
2. Murid melabelkan bahagian pokok.
3. Murid membincangkan kepentingan bahagian pokok.

Aktiviti Pembelajaran (Name It) (15 minit)


1. Murid melukis dan mewarnakan haiwan yang mereka nampak.
2. Murid melabelkan bahagian tubuh haiwan.
3. Murid membincangkan kepentingan bahagian tubuh haiwan.

Aktiviti Pembelajaran (Try It Out) (15-30 minit)


1. Murid menggunting dan menampal mengenai pokok dan haiwan. (Modul hlmn 7-10)
2. Guru memberikan lembaran kerja mengikut tahap murid. (Modul hlmn 11)
a. Murid menyurih dan mewarnakan. (11AA)
b. Murid menyurih dan mewarnakan. (11AS)
c. Murid menulis semula ayat dan mewarnakan. (11AT)

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN
REFLEKSI/IMPAK
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
