Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 24 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM BERSIH HIDUP SEJAHTERA
TAJUK Selamatkan Alam Kita
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan
dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.
STANDARD 1.3.1 Bercerita dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Bercerita lima ayat dengan sebutan dan intonasi
1. Bercerita lima ayat dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang mesra alam. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti bahan yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap bahan yang diberikan. ada murid.
3. Murid bercerita berdasarkan gambar dan frasa.  Guru Menggunakan
4. Murid di minta untuk fokus terhadap murid yang sedang bercerita di hadapan strategi pembelajaran
kelas. kolaboratif dan
5. Murid memberikan isyarat untuk menilai persembahan rakan mereka. Thumb Up koperatif dengan
(Isyarat Tangan) menerapkan PAK21
6. Murid yang mendapat penilaian tertinggi akan diberi hadiah. dan elemen
7. Murid menceritakan pengalaman mereka dengan kereta mesra alam. Personal sekolahku sejahtera
Action Plan (Pelan tindakan peribadi) supaya ada interaksi
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) antara murid dan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mesra alam dengan bimbingan guru. memotivasikan
murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 092 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Thumb Up (Isyarat Tangan)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Verbal-Linguistik PAK-21
Personal Action Plan (Pelan Tindakan Periba
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Prihatin KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Alam Sekitar PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 24 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM BERSIH HIDUP SEJAHTERA
TAJUK Selamatkan Alam Kita
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
STANDARD 2.3.1 Membaca dan menganalisis kandungan teks karya sastera, dan
PEMBELAJARAN
karya bukan sastera.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca dan menganalisis empat kandungan teks.
1. Membaca dan menganalisis empat kandungan
teks karya sastera, dan karya bukan sastera.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang panel solar. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid membaca dan memahami gambar dan bahan yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap gambar dan bahan yang ada murid.
diberikan.  Guru Menggunakan
3. Murid memahami cerita dengan bimbingan guru. strategi pembelajaran
4. Murid melengkapkan peta grafik yang diberikan. Graphic Organiser (Pengurusan kolaboratif dan
Grafik) koperatif dengan
5. Murid akan diberi masa untuk melengkapkan peta grafik. menerapkan PAK21
6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan peta grafik yang telah dan elemen
dilengkapkan. sekolahku sejahtera
7. Murid berbincang mengenai maklumat lain tentang bahan api yang boleh supaya ada interaksi
diperbaharui. Survey (Tinjauan) antara murid dan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) memotivasikan
murid.
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang panel solar dengan bimbingan guru.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 093 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Bacaan Intensif PAK-21 Survey (Tinjauan)
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Berjimat Cermat KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Alam Sekitar PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 24 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM BERSIH HIDUP SEJAHTERA
TAJUK Selamatkan Alam Kita
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan.
STANDARD 3.3.1 Menulis draf, dan menghasilkan penulisan imaginatif dan deskriptif.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menulis empat draf.
1. Menulis draf, dan menghasilkan empat 2. Menghasilkan empat perenggan karangan berbentuk
perenggan karangan berbentuk penulisan penulisan imaginatif dan deskriptif.
imaginatif dan deskriptif.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang sisa kumbahan penjana teknologi hijau. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid membaca dan memahami gambar dan bahan yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap gambar dan bahan yang ada murid.
diberikan.  Guru Menggunakan
3. Murid menulis draf berdasarkan gambar. strategi pembelajaran
4. Murid akan diberi masa untuk menulis draf berdasarkan gambar. kolaboratif dan
5. Murid menulis karangan imaginatif berdasarkan draf yang ditulis. Write It Out koperatif dengan
(Tuliskanlah) menerapkan PAK21
6. Murid dipilih untuk membaca karangan yang ditulis. Hot Seating (Kerusi Panas) dan elemen
7. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian terhadap murid yang sedang sekolahku sejahtera
membacakan karangan yang ditulis. supaya ada interaksi
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) antara murid dan
memotivasikan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sisa kumbahan penjana teknologi
murid.
hijau.dengan bimbingan guru.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 094 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Write It Out (Tuliskanlah)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Mencatat Maklumat PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
KBAT Mencipta PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Tanggungjawab KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Alam Sekitar PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 24 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM BERSIH HIDUP SEJAHTERA
TAJUK Selamatkan Alam Kita
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks.
STANDARD 5.2.1(i)(ii) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan awalan dan
PEMBELAJARAN
akhiran mengikut konteks
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menggunakan lapan kata berimbuhan awalan dan
1. Memahami dan menggunakan lapan kata akhiran dengan betul.
berimbuhan awalan dan akhiran dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang program kejiranan hijau dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti dan memahami bahan yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap bahan yang diberikan ada murid.
3. Murid memahami penggunaan kata berimbuhan awalan dan akhiran yang terdapat  Guru Menggunakan
dalam petikan. strategi pembelajaran
4. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan kata imbuhan yang kolaboratif dan
digunakan pada petikan yang dibaca. koperatif dengan
5. Murid melengkapkan petikan dengan kata berimbuhan awalan dan akhiran yang menerapkan PAK21
betul. Fill It In (Isikannya) dan elemen
6. Murid akan diberi masa untuk melengkapkan petikan. sekolahku sejahtera
7. Murid mensimulasikan dialog yang dilengkapkan. Dramatisation (Drama) supaya ada interaksi
8. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian kepada simulasi di hadapan kelas antara murid dan
memotivasikan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
murid.
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang program kejiranan hijau dengan bimbingan
 Menilai kefahaman
guru.
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 095 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Fill It In (Isikannya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Dramatisation (Drama)
Konstektual
KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Menghargai KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Alam Sekitar PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 24 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM BERSIH HIDUP SEJAHTERA
TAJUK Selamatkan Alam Kita
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia.
STANDARD 2.2.1 Membaca dan memahami bahan grafik daripada multimedia untuk
PEMBELAJARAN
membuat gambaran
STANDARD KANDUNGAN 6.3 Penggunaan topi keledar
PKJR
STANDARD 6.3.4 Menunjukkan kepekaan tentang kepentingan dan strategi untuk
PEMBELAJARAN PKJR
membuat orang lain peka tentang penggunaan topi keledar dengan betul.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca dua bahan grafik daripada multimedia
1. Membaca dan memahami dua bahan grafik untuk membuat gambaran..
daripada multimedia untuk membuat gambaran.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang tebing yang kukuh. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti dan memahami bahan yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap bahan yang diberikan ada murid.
3. Murid membaca petikan dengan rakan. Story Telling (Ceritakannya)  Guru Menggunakan
4. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian terhadap murid yang sedang strategi pembelajaran
membacakan petikan. kolaboratif dan
5. Murid menilai dengan memberikan bintang mengikut bacaan murid. What Matters koperatif dengan
(Apa yang Penting) menerapkan PAK21
6. Murid yang mendapat bintang yang banyak akan diberi hadiah. dan elemen
7. Murid mengisi maklumat berdasarkan petikan sekolahku sejahtera
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) supaya ada interaksi
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tebing yang kukuh dengan bimbingan antara murid dan
guru. memotivasikan
murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 096 BUKU AKTIVITI Halaman 00
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Fill It In (Isikannya)


SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Dramatisation (Drama)
Konstektual
KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Tanggungjawab KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Alam Sekitar PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
