Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 2
TARIKH 4/8/2023 MASA 9.00 – 10.00 pagi
MINGGU 18 HARI KELAS 2 Amanah
Jumaat
TEMA TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN BAHAGI
TAJUK Darab
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Darab Dalam Lingkungan 1000
STANDARD 2.3.1 Mendarab dalam lingkungan fakta asas.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Mendarab dalam lingkungan ___ daripada dua fakta
1. Mendarab dalam lingkungan dua fakta asas asas
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberikan perhatian terhadap penerangan guru tentang darab. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. pengetahuan sedia
2. Murid melakukan perbincangan dan bersoal jawab tentang pendaraban. ada murid.
3. Murid mengumpul objek dalam bilangan sama banyak untuk membina ayat  Guru menggunakan
matematik darab melalui aktiviti simulasi. Simulation (Simulasi) strategi pembelajaran
4. Murid menjawab soalan yang diberikan dengan jawapan yang betul. kolaboratif dan
5. Murid menjalankan aktiviti simulasi yang melibatkan lajur dan baris untuk koperatif dengan
menunjukkan a x b = b x a. menerapkan PAK21
6. Murid melayari laman web yang diberikan. dan elemen
7. Murid melengkapkan aktiviti 1 dnegan menulis simbol pada tempat kosong dan sekolahku sejahtera
mengisikan petak kosong. Blank Blank (Isi Tempat Kosong) supaya ada interaksi
antara murid dan
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan
memotivasikan
pemahaman.
murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
 Menilai kefahaman
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang darab dengan bimbingan guru.
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 81-82 BUKU AKTIVITI Halaman 56
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Simulation (Simulasi)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Blank Blank (Isi Tempat
Konstektual Kosong)
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 2
TARIKH 4/8/2023 MASA 11.00- 12.00 Tengah hari
MINGGU 18 HARI KELAS 2 Arif
Jumaat
TEMA TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN BAHAGI
TAJUK Darab
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Darab Dalam Lingkungan 1000
STANDARD 2.3.1 Mendarab dalam lingkungan fakta asas.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Mendarab dalam lingkungan ___ daripada dua fakta
1. Mendarab dalam lingkungan dua fakta asas asas
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengimbas semula tentang konsep darab. dahulu dan
merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
ada murid.
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan.  Guru menggunakan
2. Murid menyusun kumpulan objek untuk menunjukkan operasi darab yang strategi pembelajaran
memberikan hasil darab yang sama melalui aktiviti. kolaboratif dan
3. Murid menjawab soalan yang diberikan dengan jawapan yang betul. koperatif dengan
4. Murid melayari laman web yang diberikan. Internet Surfing (Pelayaran ICT) menerapkan PAK21
5. Murid melengkapkan dengan membilang dan mewarnakan nombor. dan elemen
6. Murid menulis ayat matematik yang bersesuaian. Write It Out (Tuliskanlah) sekolahku sejahtera
7. Murid melengkapkan ayat matematik dengan betul. supaya ada interaksi
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan antara murid dan
memotivasikan murid.
pemahaman.
 Menilai kefahaman
murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang darab dengan bimbingan guru. .
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 83 BUKU AKTIVITI Halaman 57-58
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Internet Surfing
SEJAHTERA
(Pelayaran ICT)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Write It Out (Tuliskanlah)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 2
TARIKH 8/8/2023 MASA 7.30 -8.30 pagi
MINGGU 19 HARI KELAS 2 Arif
Selasa
TEMA TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN BAHAGI
TAJUK Bina Sifir Darab
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Darab Dalam Lingkungan 1000
STANDARD 2.3.1 Mendarab dalam lingkungan fakta asas.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Mendarab dalam lingkungan ___ daripada dua fakta
1. Mendarab dalam lingkungan dua fakta asas asas
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang bina sifir darab. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid memerhati gambar dan teks yang diberikan. ada murid.
2. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan.  Guru menggunakan
3. Murid membina sifir darab 2 dengan membilang dua-dua dan sifir darab 3 dengan strategi pembelajaran
membilang tiga-tiga melalui aktiviti Count (Kiralah) kolaboratif dan koperatif
4. Murid mengaitkan sifir 4 dengan sifat 2 melalui aktiviti simulasi. dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
5. Murid memahami tentang pola jawapan sifir darab 5 dan sifir darab 4.
sekolahku sejahtera
6. Murid melayari laman web yang diberikan. supaya ada interaksi
7. Murid menjawab soalan yang diberikan. antara murid dan
8. Murid melengkapkan aktiviti 1 hingga 4. Close Procedures (Isikan Tempat memotivasikan murid.
Kosong)  Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
pembelajaran hari ini
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang bina sifir darab dengan bimbingan
.
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 84-85 BUKU AKTIVITI Halaman 59-62
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Count (Kiralah)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Close Procedures (Isikan
Konstektual Tempat Kosong)
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
