Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Kepentingan Perkumuhan dan Penyahtinjaan
STANDARD 2.2 Perkumuhan dan Penyahtinjaan
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.3 Membuat inferens kepentingan penyingkiran hasil perkumuhan dan hasil
PEMBELAJARAN
penyahtinjaan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membuat inferens dua kepentingan penyingkiran hasil perkumuhan dan hasil
penyahtinjaan.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membuat inferens __ daripada dua kepentingan penyingkiran hasil perkumuhan
dan hasil penyahtinjaan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kepentingan perkumuhan dan
penyahtinjaan.
Aktiviti
1. Murid memerhatikan dan meneliti dua situasi yang diberikan. I See, I Think, I
Wonder (Saya lihat, Saya fikir dan saya bertanya)
2. Murid berbincang sebab air kencing dan tinja perlu disingkirkan.
3. Murid melayari laman web untuk mencari kepentingan penyingkiran hasil
perkumuhan dan tinja. Pelayaran ICT
4. Murid diberikan lembaran kerja.
5. Murid melengkapkan lembaran kerja secara individu atau berkumpulan dengan
bimbingan guru.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kepentingan perkumuhan dan
penyahtinjaan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 41
ABM/BBM
PAK-21 I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya)
PAK-21 Internet Surfing (Pelayaran ICT)
KBAT Menilai
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Kepentingan Perkumuhan dan Penyahtinjaan
STANDARD 2.2 Perkumuhan dan Penyahtinjaan
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.4 Menjelaskan pemerhatian tentang perkumuhan dan penyahtinjaan
PEMBELAJARAN
manusia melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan dua pemerhatian tentang perkumuhan dan penyahtinjaan manusia
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menjelaskan __ daripada dua pemerhatian tentang perkumuhan dan
penyahtinjaan manusia melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang gaya hidup sihat.
Aktiviti
1. Murid membentuk kumpulan kecil.
2. Murid mengumpulkan maklumat daripada pelbagai sumber tentang amalan baik
yang dapat dilakukan untuk memastikan perkumuhan dan penyahtinjaan tidak
terganggu. Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
3. Murid membincangkan maklumat yang diperoleh dengan ahli kumpulan.
4. Murid mempersembahkan hasil dapatan dan perbincangan secara kreatif dalam
bentuk MS PowerPoint. Presentations (Persembahan)
5. Murid menjawab soalan yang diberikan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang gaya hidup sihat dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 42
ABM/BBM
PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
PAK-21 Presentations (Persembahan) - Berkumpulan
KBAT Mencipta
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan EMK: NILAI Rasional
Komunikasi (TMK)
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Gerak Balas terhadap Rangsangan
STANDARD 2.3 Manusia Bergerak Balas Terhadap Rangsangan
KANDUNGAN
STANDARD 2.3.1 Menyatakan manusia bergerak balas apabila organ deria menerima
PEMBELAJARAN
rangsangan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan manusia bergerak balas apabila organ deria menerima tiga
rangsangan.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menyatakan manusia bergerak balas apabila organ deria menerima __ daripada
tiga rangsangan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang gerak balas terhadap rangsangan.
Aktiviti
1. Murid memerhatikan situasi yang diberikan. Using Large Picture Card
(Gambar/Photo Besar)
2. Murid berbincang tentang rangsangan dan gerak balas.
3. Murid menyatakan rangsangan dan gerak balas lain. Shout Out (Laungan)
4. Murid diberikan lembaran kerja.
5. Murid melengkapkan lembaran kerja secara individu atau berkumpulan dengan
bimbingan guru.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang gerak balas terhadap rangsangan
dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 43
ABM/BBM
PAK-21 Using Large Picture Card (Gambar/Foto Besar)
PAK-21 Shout Out (Laungan)
KBAT Mengaplikasi
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
