Anda di halaman 1dari 4

RABU

10 OGOS 2022

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 10/8/2022 MASA 6 INOVATIF
MINGGU 19 HARI KELAS 8.30 – 9.30
Rabu
TEMA 2. Kesihatan dan Kebersihan
UNIT 5. Kebersihan Asas Kesejahteraan
TAJUK Trak Makanan BeSS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai
tujuan.
STANDARD 1.2.2 Bertutur untuk menghujahkan sesuatu perkara menggunakan
PEMBELAJARAN
idea yang kritis dan kreatif berdasarkan maklumat yang tersurat dan
tersirat.
KEMAHIRAN 1.0 Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat
dapat: 1. Menghujahkan sesuatu perkara
1. Menghujahkan sesuatu perkara menggunakan idea yang kritis.
menggunakan idea yang kritis dan kreatif. 2. Mengenal pasti maklumat tersurat dan
2. Mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat.
tersirat.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. Murid memerhatikan gambar rajah trak 5.Murid berkongsi idea tentang aktiviti bertutur
makanan. menghujahkan kepentingan trak makanan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang (Spot It)
trak makanan BeSS. 6. Murid lain memberi respon terhadap
3. Murid dibimbing oleh guru mengenal pasti perkongsian idea rakan mereka.
maklumat tersurat dan tersirat. 7. Murid mengaitkan pembelajaran dengan
4. Murid dibimbing oleh guru bertutur untuk kehidupan seharian.
menghujahkan sesuatu perkara 8. Sesi perbincangan antara guru dan murid
menggunakan idea yang kritis. (Role Play) berjalan untuk mengukuhkan kefahaman
murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 031 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Role-Play (Main Peranan) PAK-21 Spot It (Kenali Ia)
KBAT Menilai - Membincangkan KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kebersihan mental
dan fizikal
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RABU

10 OGOS 2022

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4


KELAS 4 DINAMIK MASA 10.30 – 12.30
TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
TAJUK Persekitaran Bersih Hidup Ceria
STANDARD 3.2.2 Menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan Kemahiran
PEMBELAJARAN
soalan bertumpu dan bercapah secara kritis dan kreatif. Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menghasilkan lima jawapan pemahaman berdasarkan soalan bercapah secara kritis
dan kreatif.
KRITERIA 1. Murid menghasilkan __ daripada lima jawapan pemahaman berdasarkan soalan
KEJAYAAN bercapah secara kritis dan kreatif.

AKTIVITI 1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.


2. Murid membentuk kumpulan kecil.
3. Murid berbincang untuk menjawab soalan pemahaman.
4. Murid membina dan menulis jawapan pemahaman di kertas besar. Table Talkers
(Perbincangan di Meja)
5. Hasil perbincangan di tampal di sekeliling kelas dan murid berjalan menaakul
jawapan kumpulan lain. Take A Walk (Mari Melawat)
6. Murid menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan soalan bercapah secara
kritis dan kreatif dengan bimbingan guru.
7. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Inap Desa Dahlia dengan bimbingan
guru.
AKTIVITI PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di Take A Walk (Mari Melawat)
meja)
PKJR -
BUKU Buku Teks MS 032 Buku Aktiviti Buku BA MS 000
ABM/BBM - ☐Lain-lain : ________________________

EMK : ILMU - STRATEGI P&P Pembelajaran


Kontekstual
EMK : NILAI Bertanggungjawab KBAT Menilai

PETA PEMIKIRAN i- - PENILAIAN Hasil Kerja Murid


THINK PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan -
pembelajaran ditangguhkan kerana:

RABU

10 OGOS 2022

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI SK TAHUN 4
TARIKH 10/8/2022 MASA 4 DINAMIK
MINGGU 19 HARI RABU KELAS 11.30 – 12.30
TEMA PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK
TAJUK PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Reka Bentuk
STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.3 Membincangkan laluan kerjaya dan pekerjaan dalam reka
bentuk.
2.1.4 Menghuraikan apresiasi reka bentuk di persekitaran.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Membincangkan lima laluan kerjaya dan pekerjaan 1. Membincangkan __ daripada lima laluan kerjaya dan
dalam reka bentuk pekerjaan dalam reka bentuk
2. Menghuraikan apresiasi tiga reka bentuk di persekitaran 2. Menghuraikan apresiasi __ daripada tiga reka bentuk di
persekitaran
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1.Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kerjaya pilihan murid dan appresiasi reka
bentuk.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid berkongis pendapat tentang kemahiran 7.
Murid menyiasat dan melayari internet untuk
reka bentuk bagi laluan kerjaya pilihan mereka. mendapatkan informasi lebih lanjut mengenai
2. Mruid menjalankan perbincangan tentang kerjaya pekerjaan pilihan mereka yang memerlukan
yang memerlukan pengetahuan reka bentuk dari pengetahuan reka bentuk dari segi tugas,
segi tugas, tanggungjawab, kelulusan dan gaji. tanggungjawab, kelulusan dan gaji.
3. Murid menceritakan kerjaya pilihan mereka. 8. Murid mempersembahkan hasil siasatan.
4. Murid diberi lembaran kerja. Graphic Organiser Presentations (Persembahan)
(Pengurusan Grafik) 9. Murid mendengar penerangan maksud
5. Murid menulis kerjaya pilihan mereka di bulatan appresiasi.
teratas. 10. Murid menjalankan perbincangan dengan guru
6. Murid mencatat dua sebab mereka memilih perbezaan fungsi semua reka bentuk produk.
kerjaya tersebut. 11. Murid memilih satu produk dan melengkapkan
fungsi reka bentuk di lembaran kerja.
12. Murid digalakkan menghargai setiap reka bentuk
pada semua produk
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kerjaya pilihan murid dan appresiasi reka bentuk dengan
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 019-020 Buku Aktiviti hlmn 001
ABM/BBM - STRATEGI PdP Interpersonal
PAK-21 Graphic Organiser PAK-21 Presentations
(Pengurusan Grafik) (Persembahan) -
Individu
KBAT Menilai KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Reka Bentuk dan Teknologi EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
