1. Murid melihat dan memahami gambar di 4. Murid yang tidak dapat menerangkan
dalam buku teks. maksud yang di minta akan di bantu oleh
2. Murid di panggil secara rawak untuk guru.
menyatakan perkara yang ada di dalam 5. Murid di minta menyenaraikan gaya hidup
gambar. yang sihat dan bersih.
3. Murid secara bergilir-gilir menerangkan 6. Murid membuat simulasi tentang amalan
tentang maksud kesihatan dan kebersihan gaya hidup yang sihat dan bersih di
di dalam kehidupan. (Listening-Triad) hadapan kelas.(Skits)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 023 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP -
PAK-21 Listening Triad PAK-21 Skits (Sketsa)
(Pendengaran Bertiga)
KBAT Menilai - Membuat KB -
keputusan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 20/4/2022 MASA 11.20-12.20 tengahari
MINGGU 5 HARI KELAS 6 Kreatif
Rabu
TEMA 2. Kesihatan dan Kebersihan
UNIT 4. Kesihatan Tanggungjawab Kita
TAJUK Nasihat Pakar Pemakanan
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai
tujuan.
STANDARD 1.2.1 Bertutur untuk membuat rumusan dan ramalan tentang sesuatu
PEMBELAJARAN
perkara secara bertatasusila mengikut konteks.
KEMAHIRAN 1.0 Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Mengamalkan cara-cara mencegah obesiti
1. Mengetahui punca obesiti di dalam di dalam kehidupan.
kehidupan
2. Mengetahui cara mencegah obesiti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid melihat dan memahami gambar serta teks 5. Murid di minta untuk melihat gambar rajah menu
di dalam buku teks. sihat di dalam buku teks.
2. Murid akan mendengar penerangan guru tentang 6. Murid berbincang untuk mengisi jadual menu
piramid makanan di dalam buku teks. sihat.(Think-Pair-Share)
3. Murid di panggil secara rawak untuk menulis 7. Murid akan menulis jawapan di hadapn kelas
kategori makanan mengikut piramid makanan di secara bergilir-gilir.
hadapan kelas secara bergilir-gilir. 8. Murid lain di minta untuk menyemak jawapan
4. Murid lain akan menulis jenis-jenis makanan mereka sendiri.
mengikut kategori yang ada di dalam piramid
makanan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 028 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Think - Pair - Share (Fikir - PAK-21 -
Pasang - Kongsi)
KBAT Mengaplikasi - KB -
Menggambarkan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Menjaga kesihatan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI
1. Murid membaca teks pada buku teks secara 5. Murid akan menulis perkataan yang berirama
bergilir-gilir. (Loud-Reader) sama mengikut kreativiti sendiri. (Drafter)
2. Murid di minta untuk menyatakan cara-cara 6. Murid menghasilkan dua baris ayat pembayang
menghasilkan pantun mengikut aturan yang menggunakan perkataan yang berirama sama.
betul. 7. Guru akan menyemak setiap baris mempunyai
3. Setiap murid akan menulis dua baris maksud rima akhir a/b/a/b.
mengikut kreativiti sendiri. 8. Muriddi minta untuk menyamakan rima
4. Guru akan mengambil satu contoh maksud yang tengahnya.
ditulis oleh murid dan menulis perkataan yang 9. Murid mempersembahkan pantun yang
berirama di hadapan kelas. dihasilkan di hadapan kelas.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 029 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Loud Reader (Pembaca PAK-21 Drafter (Pembina
Lantang) Draf)
KBAT Mengaplikasi - KB -
Melengkapkan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Menjaga kesihatan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: