Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS SK TAHUN 3
TARIKH 25/9/2023 MASA 7.30-8.30 PAGI
MINGGU 26 HARI Isnin KELAS 3 MACCHIATO
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Proses Sains
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains
STANDARD 1.1.1 Kemahiran Proses Sains
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Kemahiran Proses Sains
1. Kemahiran Proses Sains
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kemahiran proses dahulu dan
sains. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid menganalisis gambar dan teks yang diberikan. ada murid.
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang pemerhatian yang dibuat Aishah,  Guru menggunakan
Kina, Lim dan Langgi semasa berada di warung Pak Mat. Using Large Picture strategi pembelajaran
Card (Gambar/Foto Besar) kolaboratif dan
3. Murid memahami maksud memerhati iaitu kemahiran menggunakan semua deria koperatif dengan
untuk mengumpul maklumat tentang sesuatu objek dan fenomena yang berlaku. menerapkan PAK21
4. Murid menyatakan deria memerhati dalam situasi yang diberikan. dan elemen
5. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) sekolahku sejahtera
6. Murid menyatakan deria membantu mereka memerhati. supaya ada interaksi
7. Murid menyatakan perubahan terhadap pokok semalu dalam situasi yang antara murid dan
diberikan. memotivasikan
8. Murid berjalan di dalam kawasan sekolah dan memerhatikan keadaan sekeliling murid.
dan mencatatkan pemerhatian. Roam the Room (Tinjau Kongsi)  Menilai kefahaman
9. Murid memerhati melalui organ deria. murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran proses sains dengan bimbingan .
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-003 BUKU AKTIVITI Halaman 001
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Using Large Picture Card (Gambar/Foto Bes
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Roam the Room (Tinjau Kongsi)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
/ /
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 27 / 27 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 25/9/2023 MASA 9.00-10.00PAGI
MINGGU 25 HARI Isnin KELAS 4 ESPRESSO
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Proses Sains
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pem

1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan awal atau


penerangan yang munasabah bagi sesuatu pemerhatian dengan
menggunakan maklumat yang diperoleh.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk
yang sesuai dan mempersembahkan maklumat atau idea tersebut secara
sistematik.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Memerhati dengan menggunakan empat deria yang 1. Murid memerhati dengan menggunakan __ daripada
terlibat dan alat jika perlu untuk membuat empat deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk
pemerhatian secara kualitatif bagi menerangkan membuat pemerhatian secara kualitatif bagi
fenomena atau perubahan yang berlaku. menerangkan fenomena atau perubahan yang berlaku.
2. Membuat dua inferens dengan menyatakan 2. Murid membuat __ daripada dua inferens dengan
kesimpulan awal atau penerangan yang munasabah menyatakan kesimpulan awal atau penerangan yang
bagi sesuatu pemerhatian dengan menggunakan munasabah bagi sesuatu pemerhatian dengan
maklumat yang diperoleh. menggunakan maklumat yang diperoleh.
3. Berkomunikasi dengan merekod tiga maklumat atau 3. Murid berkomunikasi dengan merekod __ daripada tiga
idea dalam bentuk yang sesuai dan maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan
mempersembahkan maklumat atau idea tersebut mempersembahkan maklumat atau idea tersebut
secara sistematik. secara sistematik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
4. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
5. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
6. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kemahiran proses sains. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
10. Murid menganalisis dan memahami teks dan gambar. pengetahuan sedia
11. Murid berbincang cara membantu kumpulan A untuk menjadi juara. ada murid.
12. Murid menggunakan kemahiran proses sains dalam membantu kumpulan A dan  Guru menggunakan
mencatatkan hasil perbincangan. strategi pembelajaran
13. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) kolaboratif dan
14. Murid mengingat kembali dan menyatakan kemahiran proses sains yang telah dipelajari koperatif dengan
sebelum ini. Recap Group (Mengulangi / Mengingat Semula) menerapkan PAK21
15. Murid mendengar penerangan guru mengenai kemahiran proses sains. dan elemen
16. Murid membaca dan memahami teks dan gambar dialog sekolahku sejahtera
supaya ada interaksi
17. Murid menyenaraikan kemahiran proses sains didalam situasi.
antara murid dan
18. Murid melengkapkan peta minda yang diberikan. Mind Map (Peta Minda)
memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran proses sains dengan bimbingan murid tentang
guru. pembelajaran hari ini.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-003 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Recap Group (Mengulangi / Mengingat Semula
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
Konstektual
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Rasional KB -
EMK : ILMU & Sains dan Teknologi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
/
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 33 / 33 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Tarikh 25/9/2023
Masa 11.00-12.00TGH
Kelas TAHUN 5
Nilai Utama TOLERANSI
Tajuk MASYARAKAT BERTOLERANSI MENGERATKAN HUBUNGAN
Standard Kandungan 14.1
Standard Pembelajaran 14.1.1, 14.1.2, 14.1.3, 14.1.4
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
1. Menghuraikan cara bertoleransi dalam masyarakat setempat.
2. Memerihalkan kebaikan bertoleransi dalam masyarakat
setempat.
3. Menjelaskan perasaan apabila bertoleransi dalam masyarakat
setempat
4. Mengaplikasikan sikap Toleransi dalam masyarakat setempat.
Aktiviti Konsep (Buku Teks: 129-130)
1. Murid membaca dan memahami syarahan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid menjalankan aktiviti dengan keadaan yang terkawal,
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK Kreativiti dan inovatif


BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penilaian Soalan (Lisan atau bertulis)
Refleksi Pada akhir pengajaran;
28 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
