Anda di halaman 1dari 18

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4

MINGGU 2
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Tahap
Penguasaan

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

1200 - 1230
1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains
1.1.1

30 MINIT

RABU
Pelangi: DSKP
Motivasi
M/s 1

Memerhati

Murid boleh ;
1. Menjalankan pemerhatian secara kualitatif dan memerihalkan
pemerhatian secara lisan
2. Menyatakan deria yang terlibat semasa menjalankan pemerhatian.
Memerhati
1. Murid ditunjukkan dua jenis cecair ( cuka dan larutan gula).
2. Murid membuat pemerhatian dan meneka cecair menggunakan deria.
3. Murid mencatatkan pemerhatian menggunakan deria masing-masing pada
lembaran peta minda.
4. Murid menyatakan apakah deria yang digunakan untuk pemerhatian yang
dicatatkan.
6. Murid membuat lembaran kerja.
TMK, larutan cuka dan gula
larutan cuka dan gula, lembaran peta minda, lembaran kerja
TP 1, 2 & 3
1.
murid dapat menyatakan 5 deria terlibat dalam KPS
memerhati.
2.
murid dapat memerihalkan penggunaan semua deria yang
terlibat untuk membuat pemerhatian tentang fenomena atau perubahan
yang berlaku.
3.
menggunakan semua deria yang terlibat untuk membuat
pemerhatian tentang fenomena atau perubahan yang berlaku.
1 JAM
1030 1130

KHAMI
S

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains
1.1.2

Memerhati

Murid boleh ;
Menggunakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian secara
i.) kualitatif ii) kuantitatif bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang
berlaku.
iii). secara bersistematik
Memerhati, Mengukur menggunakan nombor, berkomunikasi
Aktiviti 1: Pemerhatian kualitatif
1. Murid memerhatikan pelbagai jenis daun.
2. Murid membuat pemerhatian terhadap objek pilihan masing-masing.
3. Murid membawa objek di hadapan kelas dan membentang pemerhatian
dari segi rupa, tekstur(sentuh)
Aktiviti 2: Pemerhatian kuantitatif
1. Murid diberi neraca spring & pemberat
2. Murid melihat perubahan neraca spring apabila guli ditambah bilangannya.
3. Perbincangan & murid membuat lembaran latihan.
kbkk,
Daun, Kanta, neraca spring, pemberat, lembaran kerja
TP4,5,6
1.
murid dapat menyatakan deria terlibat dalam KPS
memerhati.
2.
menggunakan deria yang terlibat untk membuat
pemerhatian secara kualitatif dan kuantitatif.
3.
Murid dapat menerangkan perubahan yang berlaku secara
sistematik.
Catatan:
1000 - 1030
30 MINIT
1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains
1.6, 1.8, 1.10
Murid boleh ;
1. Membuat carta palang daripada jadual (berkomunikasi)
2. Mentafsir data/pola perubahan
3. Mengenal pasti jenis-jenis pemboleh ubah
Memerhati, Mengukur menggunakan nombor, berkomunikasi

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

JUMAAT

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP
Refleksi

1. Membincangkan hasil dapatan/jadual.


2. Membincangkan tentang jenis pemboleh ubah yang didapati pada hasil
pemerhatian.
3. Murid dibimbing cara membuat carta palang daripada jadual yang telah
dibina. (berkomunikasi).
4. Murid mencatat di dalam buku latihan masing-masing.
kbkk,
Buku latihan
TP4,5,6
1.
murid dapat mengenal pasti pemboleh ubah daripada kajian.
2.
murid dapat menghasilkan carta palang daripada jadual.
3.
murid dapat mengenalpasti corak/pola perubahan pada
pemboleh ubah.

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 2
SAINS T4

1200 - 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1.1.1

30 MINIT

RABU

07/01/20
14

KHAMI
S

08/01/20
14

JUMAAT

08/01/20
14

Memerhati

Murid boleh;
1. Membuat pemerhatian secara kualitatif bagi terhadap objek
2. Menggunakan alat (kanta pembesar) bagi membantu pemerhatian.
Memerhati
1. Murid memilih dan mengumpul daun dan bunga.
2. Murid diberi kanta pembesar. Guru menerangkan nama alat, kegunaan
dan cara menggunakan kanta tangan.
3. Murid diberi peluang membuat pemerhatian terhadap permukaan daun
dan bunga menggunakan kanta tangan.
4. Murid menyatakan perbezaan rupa daun dan bunga sebelum dan
selepas menggunakan kanta pembesar.
TMK
Daun, bunga, kanta pembesar
Pemerhatian, kuiz dan lisan

Refleksi

SAINS T4

1030 1130

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1.1.3

1 JAM

Mengelas

Murid boleh ;
1. Membezakan pemerhatian kualitatif dan kuantitatif.
2. Menulis sekurang-kurangnya lima pemerhatian daripada rajah.
Memerhati
1. Guru menerangkan jenis pemerhatian secara kualitatif dan kuantitatif.
2. Pemerhatian kualitatif menggunakan deria,
3. Pemerhatian kuantitatif menggunakan alat ukur.
4. Soalan: Pemerhatian menggunakan kanta pembesar merupakan
pemerhatian jenis apa?
5. Guru mengedarkan lembaran mengandungi rajah dan murid menulis
sekurang-kurangnya lima pemerhatian.
TMK
Lembaran pemerhatian rajah.
Lembaran kerja.

Refleksi

SAINS T4

1000 - 1030

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains
1.1.2 Mengelas
Murid boleh;

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

30 MINIT

Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1.
2.

Membuat pemerhatian secara kualitatif bagi terhadap objek.


Memerihalkan ciri objek dengan menyatakan persamaan dan perbezaan
daun.
Memerhati, mengelas
1. Projek pemerhatian daun kering:
2. Murid memilih dua daun untuk dikeringkan.
3. Daun dilekatkan pada kertas.
4. Murid membuat pemerhatian terhadap kedua-dua daun dan menulis
seberapa banyak perbezaan daun.
Dua jenis daun, kertas , gam.
Pemerhatian hasil kerja.

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 3
SAINS T4

1200 - 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

30 MINIT

RABU

15/01/2
014

KHAMI
S

16/01/2
014

1.1.2 Mengelas
Murid boleh;
1. Membuat pemerhatian secara kualitatif bagi terhadap objek.
2. Memerihalkan ciri objek dengan menyatakan persamaan dan perbezaan
daun.
Memerhati, mengelas
1. Murid membentang projek pemerhatian daun kering masing-masing
2. Guru memberi komen dan bimbing murid membetulkan laporan
pemerhatian.
3. Guru menerangkan pemerhatian diperlukan terperinci diperlukan untuk
membuat pengelasan.
Dua jenis daun, kertas , gam.
Pemerhatian hasil kerja.

Refleksi

SAINS T4

1030 1130

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB

1.1.2

1 JAM

Mengelas

Murid boleh;
1. Mengasing dan mengumpul objek berdasarkan ciri sepunya dan
berbeza.
2. Menyatakan ciri sepunya dan berbeza yang digunakan untuk
mengumpulkan objek.
Memerhati, mengelas
1. Guru menunjukkan beberapa objek alat tulis.
2. Di atas lantai, murid di arahkan untuk mengumpulkan objek kepada dua
kumpulan.
3. Murid menerangkan sebab mereka memilih untuk pengelasan tersebut.
(menyatakan ciri sepunya)
4. Guru membimbing aktiviti pengelasan.
5. Murid memotong gambar haiwan yang diedarkan.
6. Murid membuat cuba mengelaskan menggunakan ciri sepunya yang
difikirkan. Guru membimbing aktiviti.
7. Murid melekatkan gambar haiwan mengikut kumpulan pengelasan yang
telah dipilih.
8. Murid bentang hasil kerja.
Pen marker merah, & biru, pen merah dan biru, pensel warna merah dan biru,
gunting merah dan biru, pisau pemotong kertas, lembaran gambar pelbagai
haiwan.

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

Penilaian PdP

Aktiviti kumpulan, lembaran hasil kerja.

Refleksi

SAINS T4

1000 1030

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1.1.3

30 MINIT

JUMAAT

17/01/2
014

RABU

22/01/20
14

KHAMI
S

23/01/20
14

Mengelas

Murid boleh;
1. Mengasing dan mengumpul objek berdasarkan ciri sepunya dan
berbeza.
2. Menyatakan ciri sepunya dan berbeza yang digunakan untuk
mengumpulkan objek.
Memerhati, mengelas
1. Murid bentang hasil kerja.
2. Guru berbincang dengan murid tentang hasil kerja.
3. Guru memberi komen penambahbaikan.
Hasil kerja
Hasil kerja: TP6

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 4
SAINS T4

1200 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

30 MINIT

1.1.3 Mengukur menggunakan nombor


Murid boleh;
1. Menyatakan lebih daris atu peralatan yang sesuai bagi mengukur suatu
kuantiti.
2. Memerihalkan peralatan dan cara mengukur yang sesuai bagi suatu
kuantiti.
3. Mengukur menggunakan alat dan unit piawai yang betul.
Memerhati, mengukur menggunakan nombor.
1. Guru menunjukkan beberapa jenis alat pengukur.
2. Murid menamakan alat ukur tersebut.
3. Murid menyatakan kesesuaian alat ukur dengan kuantiti yang diukur.
4. Guru memperkenalkan unit piawai yang dengan alat ukur tersebut.
Pita ukur, pembaris, alat penimbang.
Pemerhatian hasil kerja.

Refleksi

SAINS T4

1030 1130

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

1 JAM

1.1.3 Mengukur menggunakan nombor


Murid boleh;
1. Menyatakan lebih dari satu peralatan yang sesuai bagi mengukur suatu

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

kuantiti.
Memerihalkan peralatan dan cara mengukur yang sesuai bagi suatu
kuantiti.
3. Mengukur menggunakan alat dan unit piawai yang betul.
Memerhati, mengukur menggunakan nombor.
1. Guru mengajar cara membaca dan mengukur menggunakan pembaris.
2. Guru menekankan tentang kedudukan mata semasa mengambil
bacaan.
3. Unit cm dan mm pada skala pembaris ditetankan.
4. Lima orang murid di pilih untuk membaca ukuran pada skala pembaris
yang dibesarkan pada papan tulis. Guru berbincang denga murid lain
jawapan soalan tersebut.
5. Murid membuat aktiviti mengukur objek yang disediakan dan murid
merekod hasil ukuran pada buku catatan sains.
Pembaris, objek untuk diukur seperti pemadam, kapur tulis, buku teks Sains,
pemadam papan hitam, pensel, marker.
TP 4
2.

KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP
Refleksi

SAINS T4

1000 1030

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

30 MINIT

JUMAAT

24/01/20
14

RABU

26/01/20
14

1.1.3 Mengukur menggunakan nombor


Murid boleh;
1. Mengukur menggunakan alat dan unit piawai yang betul.
2. Merekod ukuran dengan sistematik.
Memerhati, mengukur menggunakan nombor.
1. Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi 10 garis yang
berlainan panjang.
2. Murid menjalankan aktiviti mengukur garisan tersebut menggunakan
teknik yang betul.
3. Murid mencatat nilai yang diukur.
4. Perbincangan jawapan.
Lembaran kerja
TP4

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 5
SAINS T4

1200 - 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Aktiviti PdP

EMK

30 MINIT

1.1.3 Mengukur menggunakan nombor


Murid boleh;
1. Mengukur menggunakan alat dan unit piawai yang betul.
Memerhati, mengukur menggunakan nombor.
1. Guru menunjukkan cara mengukur isipadu air menggunakan silinder
penyukat.
2. Guru menekankan tentang kedudukan mata pada skala dan memerhati
meniscus cecair pada skala.
3. Murid dibahagi secara berpasangan dan guru memberi arahan untuk
menyukat sejumlah isipadu air (iaitu: 300ml, 450ml , 520ml, 730ml)
-

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

BBB
Penilaian PdP

Silinder penyukat, air


Pemerhatian hasil kerja.

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1030 1130

1 JAM

KHAMI
S

27/01/20
14

30 MINIT

JUMAAT

28/01/20
14

CUTI PERISTIWA TAHUN BARU CINA

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1000 1030
CUTI UMUM TAHUN BARU CINA

Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP
Refleksi

1.

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 6
SAINS T4

1200 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP
Refleksi

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

EMK
BBB
Penilaian PdP

TP2, TP4

Menghadiri mesyuarat verifikasi EMis PdP ditunda.

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

Aktiviti PdP

05/02/20
14

Murid boleh;
1. Menyatakan satu atau lebih tafsiran yg munasabah bagi satu peristiwa
atau pemerhatian
2. Membuat kesimpulan yang munasabah bberdasarkan tafsiran bagi
peristiwa atau pemerhatian
Memerhati, membuat inferens
1. Guru menerangkan maksud Inferens dan proses membuat inferens.
Inferens dibuat berdasarkan pengalaman lepas atau pemerhatian
terhadap sesuatu peristiwa.
2. Murid melihat gambarajah komik murid membuat pemerhatian.
3. Guru membincangkan contoh-contoh peristiwa, dan kemudian
memberikan alas an (inferens) terhadap peristiwa tersebut.
4. Murid membuat latihan membuat inferens
Gambarajah, lembaran kerja membuat inferens.
Pemerhatian hasil kerja.

1030 1130

KPS

RABU

1.1.4 Membuat Inferens

SAINS T4

Objektif
Pembelajaran

30 MINIT

1 JAM

KHAMI
S
TP2, TP4

06/02/20
14

JUMAAT

07/02/20
14

1.1.4 Membuat Inferens


Murid boleh;
1. Menyatakan satu atau lebih tafsiran yg munasabah bagi satu peristiwa
atau pemerhatian
2. Membuat kesimpulan yang munasabah bberdasarkan tafsiran bagi
peristiwa atau pemerhatian
Memerhati, membuat inferens
1. Guru menerangkan maksud Inferens dan proses membuat inferens.
Inferens dibuat berdasarkan pengalaman lepas atau pemerhatian
terhadap sesuatu peristiwa.
2. Murid melihat gambarajah komik murid membuat pemerhatian.
3. Guru membincangkan contoh-contoh peristiwa, dan kemudian
memberikan alas an (inferens) terhadap peristiwa tersebut.
4. Murid membuat latihan membuat inferens
Gambarajah, lembaran kerja membuat inferens.
Pemerhatian hasil kerja.

Refleksi
SAINS T4

1000 1030

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB

30 MINIT

1.1.5 Meramal
Murid boleh;
1. Membuat jangkaan awal terhadap sesuatu perisitwa berdasarkan
pemerhatian dan pengalaman lalu atau berdasarkan data.
Memerhati, membuat inferens, meramal
1. Guru menunjukkan rajah awan mendung.
2. Murid meramal apa yang akan terjadi selepas 30 minit (hujan akan
turun).
3. Guru menyediakan beberapa contoh situasi. Murid cuba meramal
perkara yang akan berlaku berdasarkan pemerhatian dan
menggunakan pengalaman lalu.
4. Guru membimbing murid membina konsep ramalan.
Gambarajah,

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

Penilaian PdP

Pemerhatian hasil kerja.

Refleksi

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 7
SAINS T4

1200 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

30 MINIT

RABU

12/02/20
14

TP3, TP4

1.1.6 Berkomunikasi
Murid boleh;
1. Mengetahui bahawa maklumat dan idea boleh disusun dan direkodkan
ke dalam bentuk yang lebih sistematik dalam lebih dari satu bentuk
yang sesuai.
2. Merekod maklumat ke dalam lebih dari satu bentuk.
Berkomunikasi
1. Perbincangan tentang konsep berkomunikasi dengan bimbingan guru.
2. Guru menerangkan bahawa berkomunikasi adalah merekod maklumat
ke dalam bentuk yang sistematik, contohnya jadual, carta palang, carta
pai.
3. Guru memberi contoh jadual, carta palang dan carta pai.
Rajah jadual, carta palang dan carta pai.
Pemerhatian.

Refleksi

SAINS T4

1030 1130

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1 JAM

KHAMI
S

13/02/20
14

JUMAAT

14/02/20
14

1.1.6 Berkomunikasi
Murid boleh;
1. Mengetahui bahawa maklumat dan idea boleh disusun dan direkodkan
ke dalam bentuk yang lebih sistematik dalam lebih dari satu bentuk
yang sesuai.
2. Merekod maklumat ke dalam lebih dari satu bentuk.
Berkomunikasi
1. Guru membuat reviu konsep berkomunikasi.
2. Guru memberi contoh maklumat yang mempunyai pemboleh ubah di
manipulasi dan bergerak balas.
3. Guru menunjukkan bagaimana data atau maklumat direkodkan ke
dalam bentuk jadual dan carta palang.
4. Murid membuat latihan membina jadual dan carta palang dari rajah.
Rajah jadual, carta palang dan carta pai, lembaran kerja.
TP3, TP4

Refleksi
SAINS T4

1000 1030

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

30 MINIT

1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa


Murid boleh;
1. Memerihal satu parameter yang berubah mengikut masa berdasarkan
satu situasi.
2. Menyusun kejadian suatu fenomena atau peristiwa berdasarkan masa.
Pemerhatian, membuat inferens, menggunakan perhubungan ruang dan masa.
1. Murid menjalankan aktiviti mengira denyutan nadi sebelum dan selepas
aktiviti.
2. Murid mencatatkan bilangan denyutan nadi dlm tempoh seminit
semasa rehat dan selepas aktiviti.
3. Murid membuat perbandingan bilangan denyutan nadi.
4. Murid menyatakan apa yang berubah (parameter dan pembolehubah).
5. Membincangkan inferens perbezaan perubahan nadi.
Jam randik untuk mencatat masa.
TP3

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

Refleksi

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 8
SAINS T4

1200 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

30 MINIT

RABU

19/02/20
14

TP3, TP4

1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa


Murid boleh;
1. Memerihal satu parameter yang berubah mengikut masa berdasarkan
satu situasi.
2. Menyusun kejadian suatu fenomena atau peristiwa berdasarkan masa.
Pemerhatian, membuat inferens, menggunakan perhubungan ruang dan masa.
1. Murid melihat perubahan ketulan ais dan mencatat masa.
2. Murid menerangkan kejadian perubahan bentuk dan saiz objek
mengikut masa.
3. Membincangkan kedudukan matahari pada waktu pagi, tengahari dan
semasa tegak di kepala.
4. Murid mebuat latihan pengukuhan.
Jam randik untuk mencatat masa, ketulan ais, lembaran
TP4

Refleksi

SAINS T4

1030 1130

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1 JAM

KHAMI
S

20/02/20
14

JUMAAT

21/02/20
14

1.1.8 Mentafsir data


Murid boleh;
1. Memberi penerangan secara rasional tentang objek, peristiwa atau
corak daripada maklumat yang dikumpul dalam pelbagai bentuk.
2. Memberi penerangan secara rasional dengna membuat intrapolasi atau
ekstrapolasi daripada data yang dikumpulkan.
Mentafsir data.
1. Guru menunjukkan suatu jadual berat beban dan panjang spring.
2. Berbincang tentang jadual ; kenaikan suhu air mengikut tempoh,
corak/pola
3. Membuat ekstrapolasi dan intrapolasi daripada jadual.
4. Murid membuat latihan pengukuhan.
Lembaran kerja, Buku rujukan Eksplorasi KSSR Oxford fajar.
-

Refleksi
SAINS T4

1000 1030

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP
Refleksi

30 MINIT

1.1.8 Mentafsir data


Murid boleh;
1. Memberi penerangan secara rasional tentang objek, peristiwa atau
corak daripada maklumat yang dikumpul dalam pelbagai bentuk.
2. Memberi penerangan secara rasional dengna membuat intrapolasi atau
ekstrapolasi daripada data yang dikumpulkan.
Lembaran kerja, Buku rujukan Eksplorasi KSSR Oxford fajar.
1. Guru menunjukkan suatu carta palang (jisim makanan dan purata berat
ayam).
2. Memberi penerangan tentang jadual : corak/pola.
3. Membuat ekstrapolasi dan intrapolasi daripada jadual.
4. Murid membuat latihan pengukuhan.
Rajah jadual, carta palang dan carta pai, lembaran kerja.
TP6

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 9
SAINS T4

1200 1230

Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

30 MINIT

RABU

26/02/20
14

KHAMI
S

27/02/20
14

JUMAAT

28/02/20
14

1.1.9 Mendefinisi secara operasi


Murid boleh;
1. Membuat atau memberi definisi sesuatu konsep atau pembolehubah
dengan menyatakan perkara yg boleh dilakukan atau diperhatikan.
Pemerhatian, membuat inferens, menggunakan perhubungan ruang dan masa,
mendefinisi secara operasi.
1. Guru memberi contoh konsep contohnya : kereta, kadar pertumbuhan
tumbuhan, siang, malam.
2. Perbincangan lanjut.
3. Latihan: Murid diberi beberapa konsep untuk diberikan definisi.
4. Murid membuat aktiviti menguji 3 jenis bahan bagi mendapatkan
definisi.
5. Contoh: bahan lut cahaya, bahan lutsinar, bahan legap.
6. Murid mencatat dalam buku catatan.
Objek bahan lut cahaya, lut sinar, bahan legap.
TP3 membuat tafsiran tentang apa yang dilakukan dan diperhatikan bagi satu
situasi mengikut aspek yang ditentukan.

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1030 1130

1 JAM

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains
1.1.10
Mengawal pembolehubah
1.1.11
Membuat hipotesis
1.1.12
Mengkesperimen
Murid boleh;
1. Memahami apakah pemboleh ubah.
2. Mengetahui jenis pembolehubah.
3. Memjalankan penyiasatan melibatkan mengawal pemboleh ubah.
Mengawal pembolehubah.
1. Reviu mendefinisi secara operasi.
2. Guru menerangkan konsep mengeksperimen melibatkan KPS
3. Guru memberi persoalan/permasalahan: Adakah panjang tali
mempengaruhi masa ayunan bandul?
4. Guru membimbing murid merancang keperluan eksperimen
5. Mencari pembolehubah.
6. Menjalankan penyiasatan.
Bandul, benang, jam randik, pembaris.
-

Refleksi
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk

1000 1030
1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

30 MINIT

Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1.1.10
Mengawal pembolehubah
1.1.11
Membuat hipotesis
1.1.12
Mengkesperimen
Murid boleh;
1. Memjalankan penyiasatan melibatkan mengawal pemboleh ubah.
Mengawal pembolehubah.
1. Menyambung aktiviti penyiasatan.
2. Merekod keputusan/pemerhatian.
3. Menentukan pembolehubah penerangan tambahan.
4. Mencari hubungan antara dua pembolehubah.
5. Menjawab persoalan : Adakah panjang tali mempengaruhi masa
ayunan bandul?
6. Membuat kesimpulan.
Bandul, benang, jam randik, pembaris.
TP6

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 10
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1200 1230

30 MINIT

RABU

05/03/20
14

KHAMI
S

06/03/20
14

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains
1.1.10
Mengawal pembolehubah
1.1.11
Membuat hipotesis
1.1.12
Mengkesperimen
Murid boleh;
Menjalankan penyiasatan/mengkesperimen.
Mengawal pembolehubah, membuat kesimpulan.
1. Murid menjalankan penyiasatan/eksperimen melalui permasalahan
berikut;
2. Adakah jisim bandul mempengaruhi ayunan bandul?
3. Menentukan P.malar, PM dan PB.
4. Menentukan langkah-langkah eksperimen.
Bandul, benang, jam randik, pembaris.
TP5

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1030 1130

1 JAM

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS
Kemahiran Proses Sains
1.1.10
Mengawal pembolehubah
1.1.11
Membuat hipotesis
1.1.12
Mengkesperimen
Murid boleh;
Menjalankan penyiasatan/mengkesperimen.
Mengawal pembolehubah, membuat kesimpulan.
1. Murid menjalankan eksperimen berdasarkan persoalan.
2. Murid merekod pemerhatian dalam bentuk jadual.
3. Murid mentafsir data yang diperoleh melihat corak PM dan PB
4. Murid membuat hubungan di antara kedua-dua Pembolehubah.
5. Murd membuat kesimpulan.
Bandul, benang, jam randik, pembaris.
TP5

Refleksi

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1000 1030

30 MINIT

JUMAAT

07/03/20
14

RABU

12/03/20
14

1 JAM

KHAMI
S

13/03/20
14

30 MINIT

JUMAAT

14/03/20

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS : Kemahiran Manipulatif
Kemahiran Proses Sains
1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan
betul
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat
Murid boleh;
1. Mengendalikah peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Mengendalikan specimen dengan betul dan cermat
Kemahiran manipulatif
1. Murid memerhatikan beberapa alatan sains.
2. Guru menunjuk cara mengendalikan peralatan dengan cermat dan
betul.
3. Guru menerangkan maksud specimen dan contoh-contoh specimen.
4. Guru membincang dan menerangkan cara mengendalikan specimen
hidup atau bukan hidup dengan betul.
Peralatan Sains, buku teks.
TP3

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 11
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1200 1230

30 MINIT

UJIAN PERTENGAHAN PENGGAL 1

UJIAN PERTENGAHAN PENGGAL 1

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1030 1130

Perbincangan & Pembetulan kertas ujian

1.
2.

Membincangkan soalan dan jawapan ujian lepas.


Murid membuat pembetulan.

Kertas Ujian Pertengahan Penggal 1

Refleksi
SAINS T4

1000 1030

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

14
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

Perbincangan & Pembetulan kertas ujian

1.

Perbincangan lanjut soalan menganalisis data : ekstrapolasi dan


intrapolasi data

Kertas Ujian Pertengahan Penggal 1

Refleksi

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 12
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1200 1230

30 MINIT

RABU

19/03/20
14

KHAMI
S

20/03/20
14

JUMAAT

21/03/20
14

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS : Kemahiran Manipulatif
Kemahiran Proses Sains
1.2.3 Melakar specimen, peralatan dan bahan sains dengan betul
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan betul
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan Sains
Murid boleh;
1. Melakar peralatan sains dengan betul.
2. Menyatakan cara membersih dan menyimpan peralatan sains dengan
betul.
Kemahiran manipulatif
1. Guru menunjukkan beberapa jenis peralatan Sains dan menamakan
peralatan tersebut.
2. Guru menerangkan kegunaan dan fungsi peralatan tersebut.
3. Sesi soal jawab bersama murid tentang peralatan tersebut.
4. Kuiz: menunjuk dan menamakan peralatan secara lisan.
5. Melakar peralatan Sains.
Bikar, tabung uji, rak tabung uji, kelalang dasar bulat, silinder penyukat,
penyepit tabung uji, tabung uji,
TP4

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1 JAM

1030 1130
2.1 PERATURAN BILIK SAINS
PERATURAN BILIK SAINS
Simbol amaran
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains

Murid boleh;
1. Mengenali symbol amaran dan maksud symbol.
Memerhati, membuat inferens
1. Guru menunjukkan simbol-simbol amaran.
2. Guru menyatakan nama simbol dan membuat penerangan lanjut.
3. Membincangkan contoh situasi/ bahan merbahaya.
4. Sesi soal jawab.
Rajah symbol amaran, buku teks.

Refleksi
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

1000 1030

30 MINIT

2.1 PERATURAN BILIK SAINS


PERATURAN BILIK SAINS
Peraturan bilik sains
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains
Murid boleh;
Menyatakan peraturan bilik sains secara lisan.
Memerhati, membuat inferens
1. Perbincangan: Apakah maksud bilik sains?
2. Apakah peraturan yang sesuai dalam bilik sains?
3. Guru mencatat cadangan peraturan oleh murid.
4. Merujuk BT untuk peraturan sebenar.
5. Perbincangan lanjut.
Buku teks
TP3

Refleksi

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

RANCANGAN PENGAJARAN DUNIA SAINS TAHUN 4


MINGGU 13
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

Aktiviti PdP

EMK
BBB
Penilaian PdP

1200 1230

30 MINIT

RABU

31/03/20
14

KHAMI
S

01/04/20
14

JUMAAT

02/04/20
14

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS : Mengkesperimen
Mengeksperimen: Aktiviti lanjutan
Menguji jenis tanah dan kebolehan mengalirkan air.
1.1.12 Mengeksperimen
Murid boleh;
1. Merancang eksperimen.
2. Menentukan pembolehubah.
Mengeksperimen
1. Guru memberikan persoalan
2. Adakah jenis tanah yang berbeza mempunyai keupayaan mengalirkan
tanah yang berlainan?
3. Tanah jenis apakah yang boleh mengalirkan air paling banyak dalam
tempoh yang tetap?
4. Tanah jenis apakah yang paling cepat mengalirkan air?
Bikar, tabung uji, rak tabung uji, kelalang dasar bulat, silinder penyukat,
penyepit tabung uji, tabung uji,
TP4

Refleksi

SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS
Aktiviti PdP
EMK
BBB

1030 1130

1 JAM

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS : Mengkesperimen
Mengeksperimen: Aktiviti lanjutan
Menguji jenis tanah dan kebolehan mengalirkan air.
1.1.12 Mengeksperimen
Murid boleh;
1. Menjalankan eksperimen keboleh aliran tanah
Mengeksperimen, mengendalikan specimen dan radas
1. Murid melihat semula perancangan eksperimen dan perbincangan
ringkas tentang langkah-langkah sebelum menjalankan eksperimen.
2. Murid mengambil bahan radas kumpulan masing-masing.
3. Murid menjalan kan eksperimen mengikut soalan eksperimen.
4. Murid mencatat pemerhatian di dalam jadual.
Bikar, tabung uji, rak tabung uji, kelalang dasar bulat, silinder penyukat,
penyepit tabung uji, tabung uji,

Penilaian PdP
Refleksi
SAINS T4
Tema
Topik
Topik/Tajuk
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
KPS

1000 1030

30 MINIT

1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


KEMAHIRAN PROSES SAINS : Mengkesperimen
Mengeksperimen: Aktiviti lanjutan
Menguji jenis tanah dan kebolehan mengalirkan air.
1.1.12 Mengeksperimen
Murid boleh;
Membincangkan keputusan eksperimen keboleh aliran tanah
Mengenalpasti jenis tanah yang boleh mengalirkan air dengan baik
Memilih jenis tanah yang paling sesuai untuk tanaman.
Mengeksperimen

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..

1.
Aktiviti PdP
EMK
BBB
Penilaian PdP

2.
3.

Murid membentangkan hasil eksperimen dengan berkongsi


pemerhatian/keputusan di dalam jadual di papan tulis.
Guru membimbing murid membincangkan keputusan eksperimen.
Guru memberi komen terhadap hasil eksperimen.

Hasil pemerhatian

Refleksi

Tandatangan Pemantau:
Tarikh: ..
