Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek

: Sains

Tarikh

: 4 Mac 2015 (Ahad)

Masa

: 9.15-10.15 (60 minit) (Masa ke 5 & 6)

Kelas

: Tahun 4 Zamrud

Kehadiran murid

: 28 orang

Tema

: Sains Hayat

Tajuk

: Proses Hidup Manusia

Standard kandungan

: 3.1 Proses pernafasan manusia

Standard pembelajaran

: Murid boleh :
3.1.3 Memerihalkan pergerakan dada dengan meletakkan tangan di dada semasa menarik dan
menghembus nafas.
3.1.4 Mengitlak bahawa kadar pernafasan bergantung kepada jenis aktiviti yang dilakukan melalui
pemerhatian pada pergerakan dada.

Hasil pembelajaran (HP)

: Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :


a) Menyatakan pergerakan dada semasa menarik dan menghembus nafas
b) Mengkategorikan aktiviti mengikut kadar pernafasan

Pengetahuan sedia ada (PSA)

: Murid mengetahui bahawa manusia boleh menarik dan menghembus nafas.

Kemahiran saintifik :
Kemahiran Proses Sains (KPS)

: memerhati, berkomunikasi dan membuat kesimpulan.

Kemahiran Berfikir (KB)

: menjana idea, menghubungkaitkan

Sikap saintifik dan nilai murni

: Berfikiran kritikal dan analitis, bekerjasama, berfikir secara rasional.

Sumber P&P

: Laptop, LCD, marker, lembaran kerja 1, .

Langkah keselamatan

: Berhati-hati semasa membuat model peparu

Fasa/Masa
Orientasi
(5 minit)

Isi Kandungan
Mencantumkan puzzle.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Guru menyelerakkan beberapa kepingan
puzzle di papan putih.
2. Guru memanggil beberapa murid ke
hadapan untuk mencantumkan kepingankepingan puzzle itu.
3. Guru bertanya kepada murid gambar apa
yang telah terbentuk dari puzzle itu.
4. Berdasarkan gambar tersebut, guru
mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari pada minggu lepas mengenai
tarik dan hembus nafas.

Catatan
Kemahiran Proses Sains:
berkomunikasi
KBKK: menjana idea
Sikap saintifik dan nilai
murni: Berfikir secara rasional

Soalan guru:
a) Gambar apa yang awak dapat
nampak?
b) Selain daripada peparu, apa lagi organ
yang terlibat dalam pernafasan?
Jawapan murid:
a) Peparu.
b) Hidung dan trakea.

Pencetusan
idea
(10 minit)

Murid menarik dan menghembus nafas.

1. Guru mengarahkan semua pelajar untuk


berdiri.
2. Guru menjalankan aktiviti menarik dan
menghembus nafas bersama muridmurid.
3. Guru bertanyakan beberapa soalan
mengenai proses menarik dan
menghembus nafas tadi kepada muridmurid.
4. Guru merekodkan semua jawapan muridmurid.
Soalan:
a) Semasa kamu menarik nafas apa yang
terjadi kepada dada kamu?
b) Semasa kamu menghembus nafas apa
yang terjadi kepada dada kamu?

Kemahiran Proses Sains:


memerhati, berkomunikasi dan
membuat kesimpulan
KBKK: menjana idea,
menghubungkaitkan,
meramalkan
Sikap saintifik dan nilai
murni: berfikiran kritikal dan
analitis

Jawapan:
a) Menaik
b) Menurun

Penstruktura
n semula idea
(20 minit)

Aplikasi idea

Guru membentangkan pembentangan powerpoint.

Melabelkan rajah menarik nafas dan menghembus nafas.

1. Guru menggunakan pembentangan


powerpoint dan video untuk mengajar
mengenai pergerakan dada dan
diafragma semasa menarik dan
menghembus nafas.
2. Guru menghubungkan kaitkan proses
menarik dan menghembus nafas yang
telah dilakukan oleh murid tadi dengan
apa yang telah diajar.
3. Guru memanggil dua orang murid ke
hadapan.
4. Guru menyuruh seorang daripada mereka
untuk membaca buku.
5. Salah seorang lagi akan berlari setempat
selama 20 saat.
6. Dalam keadaan rehat kadar pernafasan
untuk kedua murid tersebut diambil.
7. Guru bertanyakankepada murid kadar
pernafasan yang mana paling tinggi.
8. Guru meneruskan pengajaran mengenai
kadar pernafasan.

Alat bantu mengajar dan


belajar: LCD, Laptop dan
video

1. Guru memaparkan dua gambar iaitu

Alat bantu mengajar dan

Kemahiran Proses Sains:


memerhati, berkomunikasi dan
membuat kesimpulan
KBKK: menjana idea,
menghubngkaitkan,
meramalkan

Sikap saintifik dan nilai


murni: Berfikiran kritikal dan

analitis, Bekerjasama, Berfikir


secara rasional.

(20 minit)

Melengkapkan Lembaran Kerja 1

gambar menrik nafas dan menghembus


nafas.
2. Guru memanggil beberapa orang murid
untuk melabelkan gambar tersebut.
3. Guru mengedarkan Lembaran Kerja 1
kepada semua murid.
4. Guru memberi masa untuk urid
melengkapkan lembaran tersebut.

belajar: Lembaran Kerja 1


Kemahiran Proses Sains:
berkomunikasi, membuat
kesimpulan
KBKK: menjana idea,
menghubungkaitkan
Sikap saintifik dan nilai
murni: berfikiran kritikal dan
analitis, bekerjasama, berfikir
secara rasional.

Refleksi
(5 minit)

Merumuskan pengajaran pada hari itu.

1. Guru bertanyakan kepada murid-murid apa


yang telah mereka pelajari pada hari ini.

Kemahiran Proses Sains:


berkomunikasi, membuat
kesimpulan
KBKK: menjana idea,
menghubungkaitkan
Sikap saintifik dan nilai
murni: berfikiran kritikal dan
analitis, berfikir secara
rasional.
