Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 6

Tahun

6 Gamma

Masa

12.15 tengah hari 1.15 petang (60 minit)

Bidang

Menyiasat Daya dan Tenaga

Tema

Daya

Objektif Pelajaran :

1.3 Menganalisis Daya Geseran

Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat :


Menghasilkan satu ujikaji adil untuk mengetahui bagaimana jenis
permukaan yang berlainan memberi kesan kepasa jarak yang dilalui
oleh troli dengan menentukan perkara yang diubah, perkara yang
ditetapkan dan perkara yang diukur.

Kemahiran saintifik:

Membuat

pemerhatian,

menggunakan

nombor,

berkomunikasi,
membina

mengukur

hipotesis,

dengan

mengeksperimen,

mengawal pembolehubah
Bahan Bantu

Buku teks amali sains, troli / kereta mainan, landasan, pita pengukur,

Mengajar (BBM) :

pembaris 100cm, pelbagai jenis permukaan seperti berumput, bertar,


mozek dan bersimen, LCD, laptop, CD-ROM, Skrin, Kertas laporan
amali, kad huruf jawapan, kad duit, botol gam, minyak masak dan
bikar

Perbendaharaan
Kata

Fasa / Masa
Orientasi

Daya geseran, licin, kasar

Isi Kandungan
Tangan yang licin

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Murid-murid disoal tentang

Catatan
Menimbulkan

(5 minit)

lebih sukar untuk

pengalaman mereka untuk

minat murid

membuka penutup

membuka penutup botol. Guru

dengan

botol gam

mengedarkan botol gam

membezakan

berbanding tangan

kepada setiap kumpulan. Murid- kesan antara

yang kesat.

murid dikehendakki membuka

kesat dan licin.

penutup botol gam


menggunakan tangan mereka.

Murid-murid disoal:
Adakah mudah atau sukar

BBM:
Botol gam,

membuka penutup boto gam

minyak masak,

ini? Kemudian, murid-murid

bikar

menyapu kedua-dua tangan


dengan minyak masak.
2. Murid-murid dikehendakki
membuka penutup botol gam
tadi. Guru mengemukakan

soalan:
Adakah senang atau sukar
membuka penutup botol gam
setelah tangan kamu disapu

dengan minyakmasak?
Apakah yang kamu rasa
dengan tangan kamu

sekarang?
3. Guru mengaitkan aktiviti
dengan isi pelajaran.
Pencetusan

Geseran ialah

1. Murid menggosok kedua-dua

sejenis daya.
Dihasilkan

tapak tangan. Murid-murid

menggosok

tangan akan

disoal.
Apakah yang kamu rasa pada

tapak tangan kamu?


Adakah permukaan tapak

daya geseran.

Idea
(15 minit)

apabila dua
permukaan

bersentuhan.
Daya geseran
menentang
arah
pergerakan

tangan kamu bersentuhan?


2. Guru menerangkan konsep
daya geseran.
3. Murid-murid cuba mengaitkan
pengalaman fasa orientasi dan
aktiviti menggosok tangan
dengan konsep daya geseran

Aktiviti

menghasilkan

yang diterangkan oleh guru.


Apakah yang kamu faham

dengan geseran?
4. Guru menerangkan objektif
pelajaran.
5. Ketua kumpulan dikehendaki
mengambil bahan dan radas
bagi merancang dan
menjalankan eksperimen
mengikut kumpulan masingmasing.
6. Murid berbincang dan
menentukan perkara-perkara
yang akan diubah
(pembolehubah
dimanipulasikan), perkara yang

BBM :
Troli, landasan,
pita pengukur,
pembaris 100cm,
kertas laporan
amali

diukur (pembolehubah

Perkara yang

bergerakbalas) dan perkara-

diubah

perkara yang akan dietetapkan

(pembolehubah

(pembolehubah dimalarkan)

dimanipulasi)

hipotesis eksperimen. Guru

hanya satu

akan memilih hipotesis dan

sahaja perlu

menulis di atas papan tulis.


7. Murid-murid berbincang
langkah-langkah eksperimen
mengikut kumpulan masingmasing.
8. Pembentangan hasil
perbincangan kumpulan

diubah dan yang


lain akan
ditetapkan.
Perbincangan
berkumpulan
(kolaboratif)

tentang langkah-langkah
eksperimen.
Penstrukturan Permukaan paling
Semula Idea
(20 minit)

1. Murid-murid diminta membuat

licin akan

ramalan tentang jarak yang

menghasilkan jarak

dilalui oleh troli di atas

troli yang paling

permukaan bertar, bersimen,

jauh sebaliknya
permukaan yang
paling kesat

berumput dan juga bermozek.


2. Murid-murid menjalankan
ekperimen mengikut kumpulan.

Mengeksperimen
di dalam

menghasilkan jarak
yang paling dekat.

(Lampiran kertas laporan amali)


3. Murid-murid merekodkan
pemerhatian dalam kertas
laporan amali masing-masing.
4. Guru membimbing murid-murid
ketika menjalankan

kumpulan
Hasil laporan
murid dicatatkan
diatas kertas
laporan amali.

eksperimen.
5. Murid membentangkan hasil
pemerhatian dengan meyusun

BBM:

jarak yang paling jauh dilalui

Permukaan

oleh troli hingga jarak yang

bertar,

paling dekat.
6. Murid-murid membuat inferens
hasil daripada jarak yang
berbeza yang dilalui oleh troli.
7. Murid-murid mengaitkan

bermozek,
bersimen dan
berumput

dengan jumlah daya geseran


yang dihasilkan oleh setiap
jenis permukaan.
8. Murid-murid melengkapkan
laporan amali masing-masing.
Aplikasi Idea
(5 minit)

Permukaanlicin
mempunyai

1. Perbincangan :
Sekiranya kamu berjalan,

Murid-murid
mengaitkan

kebarangkalian

permukaan manakah yang

konsep geseran

tinggi untuk

mempunyai kebarangkalian

dalam kehidupan

tergelincir.

yang paling tinggi

harian mereka

menyebabkan kamu
kemalangan / terjatuh /

tergelincir?
Mengapakah kamu
bersependapat demikian?

2. Guru menasihati murid-murid


supaya berhati-hati berjalan di
atas permukaan yang licin.
Refleksi

Kesimpulan:

1. Murid-murid bermain kuiz. who

BBM :

(10 minit)

Semakin

wants to be a millionair.
2. Guru menerangkan peraturan

CD-

bertambah licin

dan cara permainan kuiz.

ROM(perisian

jenis permukaan,
semakin bertambah
jauh jarak troli
bergerak /
sebaliknya.

3. Penetuan pemenang.
4. Murid mengaitkan hipotesis di
awalpembelajaran dengan
kesimpulan.

power point),
Skrin, laptop,
LCD.
