Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2022

SAINS TINGKATAN 2
KELAS 2B
TARIKH 11 Ogos HARI Khamis MASA 40 minit (1)
BIL. PELAJAR 43
Bidang
TEMA TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP Pembelajara Daya dan Gerakan
n
OBJEKTIF 8.2 Kesan Daya
After the teaching and learning session, it is hope that the students are able to: PBS / EVIDENCE
i. Menjalankan eksperimen dan berkomunikasi mengenai tekanan serta aplikasinya dalam
Hasil pembelajaran kehidupan harian
ii. Menghuraikan dan berkomunikasi mengenai tekanan gas dengan merujuk kepada teori -
kinetik gas.
1. Murid dapat memberi 3 contoh yang mengaplikasikan tekanan udara dalam kehidupan harian.
Kriteria Kejayaan
2. Murid dapat menerangkan teori kinetik gas berdasarkan dua factor.
Kaedah Aktiviti Strategi pedagogi Konstruktivisme, pembelajaran kontekstual
i. Rujukan: Buku teks Fokus Teknik penyoalan

ii. Alatan: kadbod, gelas, belon, bola ping Kemahiran / KBAT Pemerhatian, mengenalpasti, definisi, menjana
Sumber PdP pong, bikar, penunu Bunsen, tungku kaki idea, berkomunikasi, meramal, menghubungkait,
tiga, mancis, computer software, LCD menganalisis, menterjemah, membuat kesimpulan

iii. Bahan: air panas


Nilai murni Penghargaan & berterima kasih kepada Pengetahuan sedia Jirim memenuhi ruang, zarah tiga keadaan jirim
Tuhan atas ciptaan Nya. ada murid (gas, cecair, pepejal), teori kinetik
Jangkaan
FASA Kandungan / konsep Proses PdP (Tindakan Guru & Murid) Catatan / Nota
Pemikiran Murid
KBAT: A. - Guru menayangkan gambar tayar dan bola - Udara - Udara mengisi
1. Menyatakan pemerhatian yang sedang dipam bertanyakan soalan: diperlukan ruang
dan sebab tayar perlu Mengapakah tayar perlu dipam? untuk dalam tayar
dipam - 3 orang pelajar dipilih secara rawak untuk mengeraskan
Engage
memberikan jawapan tayar
(5 minit)
- Supaya kereta
boleh bergerak
dengan mudah

1. Penerangan tentang 1. Guru menggunakan slide PowerPoint


tekanan udara menerangkan tentang Tekanan udara
berdasarkan teori kinetic berdasarkan teori kinetik jirim
jirim. - Pelajar diminta mengenalpasti susunan zarah
dalam gas
2. Menunjukkan kewujudan 2. Aktiviti kewujudan tekanan udara oleh wakil Tekanan
tekanan udara melalui setiap pelajar. udara yang
Explore
aktiviti Guru bertanyakan soalan: bertindak ke
(10 minit)
Air dalam 1. Apakah yang menyebabkan kadbod tidak Graviti bumi / atas kadbod
gelas jatuh / air tidak tumpah daripada gelas itu? tekanan udara. dan mampu
2. KBAT: Sekiranya aktiviti ini dijalankan di menampung

water angkasa lepas / bulan, apakah yang tejadi


kepada air / kadbod?
- Pilih 3 orang pelajar untuk memberikan
Air tumpah /
kadbod jatuh
kerana di angkasa
berat air

kadbod jawapan. lepas tiada


tekanan udara
Faktor yang mempengaruhi 1. Pelajar diminta meniup sebiji belon.
Explain tekanan udara: 2. Guru meminta pelajar meneka belon yang Saiz bekas Isipadu
(10 minit) 1. Isipadu mempunyai tekanan udara yang rendah dan bekas
- Isipadu sedikit, tinggi
tekanan tinggi Suhu
tinggi
2. Suhu 3. Aktiviti mengembalikan bentuk asal bola ping Suhu yang
- Suhu tinggi, tekanan pong yang kemek tinggi boleh
tinggi - pelajar diminta mengemekan bola ping mengembalik
pong dan memasukkannya ke dalam air an bentuk
panas yang disediakan oleh guru asal bola
ping pong.
Elaborate 4. Guru menerangkan 2 faktor yang
(10 minit) mempengaruhi tekan udara menggunakan i-
think map di papan tulis
Soal jawab soalan aktiviti 1. Pelajar menuliskan jawapan pemerhatian
dalam buku kerja 2. Perbincangan jawapan yang sepatutnya
Kerja rumah: Soalan dengan pelajar.
Evaluate analisis 3. Pilih beberapa orang pelajar untuk
(5 minit) memberikan jawapan mereka.
4. Mengingatkan pelajar untuk menjawab
soalan analisis aktiviti sebagai kerja di rumah

SUHU
ISIPADU
Suhu tinggi
Isipadu kecil, mempercepatkan
tekanan udara pergerakan zarah dan
tinggi kerana zarah- perlanggaran di anatara
I-think zarah-zarah lebih Faktor yang zarah-zarah lebih cepat
mempengaruhi berlaku dan menghasilkan
kerap berlanggar di tekanan udara
tekanan udara yang tinggi
antara satu sama
lain dan
menghasikan
tekanan yang lebih
tinggi

Refleksi / Catatan
