Anda di halaman 1dari 2

SK BANDAR RENGAM

SAINS TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 4

SAINS KEHADIRAN / 16 orang murid


HARI KHAMIS TARIKH 14 APRIL 2022
KELAS 4 PINTAR MASA 7.50 – 8.50
TEMA/UNIT SAINS HAYAT/ 2.0 MANUSIA
TAJUK PERKUMUHAN DAN PENYAHTINJAAN
STANDARD 2.2 Perkumuhan dan penyahtinjaan
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.1 Menyatakan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan.
PEMBELAJARAN 2.2.2 Mengenal pasti organ dan hasil bagi perkumuhan.
2.2.3 Membuat inferens kepentingan penyingkiran hasil perkumuhan dan hasil penyahtinjaan.
2.2.4 Menjelaskan pemerhatian tentang perkumuhan dan penyahtinjaan manusia melalui lakaran,
TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.

OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,


PEMBELAJARAN 1. Menyatakan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan dengan betul.
2. Menaakul sekurang-kurangnya 2 kepentingan manusia menjalani perkumuhan dan
penyahtinjaan.
3. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 amalan baik untuk memastikan perkumuhan dan
penyahtinjaan tidak terganggu.

KRITERIA 1. Menyatakan definisi perkumuhan dan penyahtinjaan dengan betul.


KEJAYAAN 2. Menyatakan 3 organ perkumuhan dengan betul.
3. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 hasil perkumuhan.
4. Menyenaraikan hasil penyahtinjaan.
5. Menjelaskan sekurang-kurangnya 2 kepentingan manusia menjalani perkumuhan dan
penyahtinjaan dengan betul.
6. Menaakul sekurang-kurangnya 2 amalan baik untuk memastikan perkumuhan dan
penyahtinjaan tidak terganggu.

AKTIVITI PdP SET INDUKSI  Menonton video dua situasi murid ke tandas dan murid selepas
5 minit
bersenam.
Engage
 Perbincangan untuk merangsang murid membuat inferens berkaitan
dengan situasi tersebut.

LANGKAH 1  Aktiviti memadankan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan.


(TP1)
 Penerangan dan perbincangan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan.
(TP2)
5 minit  Menyatakan maksud secara lisan.
Explore

LANGKAH 2  Aktiviti Perkembangan


(TP3)
- Dua orang murid di setiap kumpulan akan memakai baju putih untuk
(TP4)
perkumuhan (murid A) dan penyahtinjaan (murid B).
25 minit - Menampal gambar organ perkumuhan dan penyahtinjaan. (print
Explain banner)
- Menulis pada kad nama organ dan menampal pada kedudukan organ
yang betul.
- Menulis hasil perkumuhan dan penyahtinjaan dan menampal pada
pakaian tersebut.
- Penerangan hasil kerja kumpulan.

LANGKAH 3  Membuat pemerhatian berdasarkan gambar daripada 2 situasi (rujuk set


(TP5)
induksi).
8 minit
Elaboration  Perbincangan tentang kepentingan penyingkiran hasil perkumuhan dan
SK BANDAR RENGAM
SAINS TAHUN 4

hasil penyahtinjaan berdasarkan situasi.


 Menyenaraikan kepentingan penyingkiran hasil perkumuhan dan hasil
penyahtinjaan.
 Menampal hasil perbincangan dan membuat banding beza terhadap
hasil jawapan bagi setiap kumpulan.

LANGKAH 4  Tayangan video berkaitan penyakit batu karang dan penyakit sembelit.
(TP6)
 Perbincangan amalan baik untuk memastikan perkumuhan dan
7 minit
Evaluate penyahtinjaan tidak terganggu.
 Mencatat amalan baik untuk memastikan perkumuhan dan
penyahtinjaan tidak terganggu pada papan putih mini.

PENGUKUHAN  Melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.


5 minit
PENUTUP  Membuat rumusan pelajaran pada hari ini.
5 minit
EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
 Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami  i-THINK (Peta Buih)
 Nilai Murni  Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Sains & Teknologi Model Kuiz Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen  Pembentangan Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi Radas  Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir)
Keusahawanan Bahan Sains Projek  i-THINK (P.Pelbagai Alir)
TMK Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi
Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
Menggunakan dan mengendalikan Menyimpan peralatan dan bahan sains Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan dan bahan Mengendalikan spesimen dengan betul
sains dengan betul dan selamat dan cermat
REFLEKSI
