Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 3

MATA PELAJARAN Sains KELAS 3 Fairus


TARIKH/HARI 22/7/2020 / Rabu MASA 11.10-11.40
TEMA SAINS HAYAT
TOPIK 4.0 HAIWAN
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Tabiat Pemakanan
STANDARD 4.1.1 Mengelas haiwan mengikut tabiat pemakanan.
PEMBELAJARAN 4.1.2 Menjelaskan dengan contoh tabiat pemakanan haiwan herbivor, kar
dan omnivor.
4.1.3 Membuat inferens tentang kumpulan haiwan berdasarkan tabiat
pemakanan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mengelas haiwan mengikut tabiat pemakanan.
2. Menjelaskan dengan contoh tabiat pemakanan haiwan herbivor, karnivor
omnivor.
3. Membuat inferens tentang kumpulan haiwan berdasarkan tabiat pemaka
KRITERIA KEJAYAAN 1) Murid dapat mengelas 4 contoh haiwan bagi setiap 3 tabiat pemakanan
dengan betul.
2) Murid dapat menyatakan setiap tabiat pemakanan haiwan herbivor, karn
dan omnivor dengan betul.
3) Murid menyatakan 3 sebab yang betul mengenai kumpulan haiwan
berdasarkan tabiat pemakanan.
AKTIVITI PENGAJARAN & 1. Murid berada didalam kumpulan kecil, setiap kumpulan akan dib
PEMUDAH CARA (PdPC) dengan 12 jenis gambar haiwan yang bercetak secara rawak di atas sek
kertas.
2. Setiap kumpulan juga akan diberi lembaran jadual pengelasan 3 tabiat m
semulajadi haiwan.
3. Semua kumpulan diminta untuk menggunting dan menampal gambar h
tersebut di dalam jadual pengelasan mengikut tabiat makan semu
haiwan.
4. Masa untuk menyiapkan tugasan ini adalah selama 15 minit.
5. Setiap kumpulan akan menyemak jawapan kumpulan yang lain berda
slideshow daripada guru.
PENTAKSIRAN &
EMK KPS KPS KEM. MANIPULATIF
PENILAIAN
TMK LISAN MEMERHATI / EKSPERIMEN / Mengguna dan
mengendalikan alatan
dan bahan sains
LATIHAN
KEUSAHAWANAN / MENGELAS / HIPOTESIS dengan betul
BERTULIS

KREATIVITI PEMERHATIAN / INFERENS KESIMPULAN Menyimpan peralatan


dan
bahan sains dengan
LAPORAN
KESIHATAN TAFSIR DATA betul
EKSPERIMEN MENGAWAL
/ dan selamat
PEMBOLEHUBAH
KEJURUTERAAN KUIZ KOMUNIKASI Membersihkan
peralatan
sains dengan cara
ALAM SEKITAR PEMBENTANGAN MERAMAL MENGUKUR & D& yang betul
MENGGUNAKAN
SAINS HUBUNGAN NOMBOR Mengendalikanspesim
SOALJAWAB
TEKNOLOGI RUANG & en dengan betul dan
MASA DEFINISI cermat
Melakar spesimen,
SECARA peralatan dan
OERASI bahan dengan tepat

BAHAN BANTU BELAJAR BAHAN BANTU BELAJAR KAEDAH PDPC ALAT BERFIKIR
KOMPUTER/ BERASASKAN
BUKU TEKS / / I-THINK(Bulatan)
INTERNET MURID
BUKU
PAPAN PUTIH MINI / KOLABORATIF I-THINK Buih
KERJA/AKTIVITI
KEMAHIRAN/ ITHINK(BuihBergand
LEMBARAN RADAS SAINS
PROSES a)
PEMIKIRAN ARAS
GAMBAR / CARTA LAPORAN AMALI I-THINK (Pokok)
TINGGI
LCD ROJEKTOR BAHAN MAUJUD / KEMAHIRAN HIDUP I-THINK (Dakap)
P.POINT BERKUMPULAN I-THINK (Alir)
I-THINK (Pelbagai
VISUALISER KOMUNITI
Alir)
PENTAKSIRAN
CD I-THINK (Titi)
FORMATIF
BELAJAR UNTUK
MODEL Peta Minda
KEHIDUPAN
Gambarajah /
Lakaran
CATATAN:
ARAS PEMIKIRAN PDPC ABAD 21 TAHAP PENGUASAAN(PBS)
Pdpc Ditangguhkan ke
MENCIPTA GALLERY WALK TP1 MESYUARAT
MENILAI HOT SEAT TP2 CRK/MC
PROGRAM
MENGANALISIS / TRAFFIC LIGHT TP3
SEKOLAH
GROUP CUTI
MENGAPLIKASI TP4
PRESENTATION UMUM/PERISTIWA
MENGIRINGI
MEMAHAMI BRAINSTORMING TP5
MURID KELUAR
MENGINGATI THINK PAIR SHARE TP6 KURSUS

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 3


MATA PELAJARAN KELAS
TARIKH/HARI MASA
TEMA SAINS HAYAT
TOPIK 4.0 HAIWAN
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Tabiat Pemakanan
STANDARD 4.1.4 Membanding dan membezakan kegigian haiwan herbivor, karnivor,
PEMBELAJARAN omnivor.
4.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang tabiat pemakanan haiwan melalu
lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Membanding dan membezakan kegigian haiwan herbivor, karnivor, dan
omnivor.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang tabiat pemakanan haiwan melalui lak
TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
KRITERIA KEJAYAAN 1) Murid dapat membezakan 3 ciri perbandingan setiap kegigian haiwan
herbivor, karnivor, dan omnivor dengan betul.
2) Murid memberikan 2 contoh haiwan yang berubah tabiat pemakanan sem
jadinya jika haiwan tersebut berada dalam situasi/ tempat tinggal yang
berbeza serta justifikasinya dengan betul.

AKTIVITI PENGAJARAN & 1. Guru memberi kad imbasan yang bertali kepada kumpulan 1. Pad
PEMUDAH CARA (PdPC) imbasan berikut terdapat nama-nama-haiwan seperti kucing dan beruang
2. Seorang dari murid dari wakil kumpulan tersebut akan digantungka
imbasan di belakang badannya tanpa melihatnya.
3. Murid tersebut perlu bertanya berkaitan tabiat pemakanan dan ke
haiwan/ ciri-ciri lain yang terdapat pada haiwan tersebut kepada
kumpulannya.
4. Rakan-rakannya hanya dibenarkan menjawab “ya” atau “tidak”
5. Murid perlu meneka apakah jenis haiwan pada kad imbasan dibelakangny
jawapan yang diberi adalah betul maka kumpulan itu akan mendapat 10 marka
PENTAKSIRAN &
EMK KPS KPS KEM. MANIPULATIF
PENILAIAN
TMK LISAN MEMERHATI / EKSPERIMEN / Mengguna dan
mengendalikan alatan
dan bahan sains
LATIHAN
KEUSAHAWANAN / MENGELAS / HIPOTESIS dengan betul
BERTULIS

KREATIVITI PEMERHATIAN / INFERENS KESIMPULAN Menyimpan peralatan


dan
bahan sains dengan
LAPORAN
KESIHATAN TAFSIR DATA betul
EKSPERIMEN MENGAWAL
/ dan selamat
PEMBOLEHUBAH
KEJURUTERAAN KUIZ KOMUNIKASI Membersihkan
peralatan
sains dengan cara
ALAM SEKITAR PEMBENTANGAN MERAMAL MENGUKUR & D& yang betul
MENGGUNAKAN
SAINS NOMBOR Mengendalikanspesim
SOALJAWAB HUBUNGAN
TEKNOLOGI en dengan betul dan
RUANG &
cermat
MASA
DEFINISI
Melakar spesimen,
SECARA
peralatan dan
OERASI
bahan dengan tepat

BAHAN BANTU BELAJAR BAHAN BANTU BELAJAR KAEDAH PDPC ALAT BERFIKIR
BUKU TEKS / KOMPUTER/ BERASASKAN / I-THINK(Bulatan)
INTERNET MURID
BUKU
PAPAN PUTIH MINI / KOLABORATIF I-THINK Buih
KERJA/AKTIVITI
KEMAHIRAN/ ITHINK(BuihBergand
LEMBARAN RADAS SAINS
PROSES a)
PEMIKIRAN ARAS
GAMBAR / CARTA LAPORAN AMALI I-THINK (Pokok)
TINGGI
LCD ROJEKTOR BAHAN MAUJUD / KEMAHIRAN HIDUP I-THINK (Dakap)
P.POINT BERKUMPULAN I-THINK (Alir)
I-THINK (Pelbagai
VISUALISER KOMUNITI
Alir)
PENTAKSIRAN
CD I-THINK (Titi)
FORMATIF
BELAJAR UNTUK
MODEL Peta Minda
KEHIDUPAN
Gambarajah /
Lakaran
CATATAN:
ARAS PEMIKIRAN PDPC ABAD 21 TAHAP PENGUASAAN(PBS)
Pdpc Ditangguhkan ke
MENCIPTA GALLERY WALK TP1 MESYUARAT
MENILAI HOT SEAT TP2 CRK/MC
PROGRAM
MENGANALISIS / TRAFFIC LIGHT TP3
SEKOLAH
GROUP CUTI
MENGAPLIKASI TP4
PRESENTATION UMUM/PERISTIWA
MENGIRINGI
MEMAHAMI BRAINSTORMING TP5
MURID KELUAR
MENGINGATI THINK PAIR SHARE TP6 KURSUS

REFLEKSI
