Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Geografi


Tarikh/Hari : 10 September 2021 / Jumaat
Masa : 3.00 petang – 3.40 petang (40 minit)
Tingkatan : 3F
Bil. Pelajar : 18 / 31 (8Lelaki, 10 Perempuan)
Tajuk/Tema : Isu dan Pengurusan
Sub-Tajuk : 5.1 Sumber hutan
Standard Pembelajaran : 5.1.3 Menjelaskan melalui contoh usaha pemeliharaan dan pemuliharaan sumber hutan.
Objektif Pembelajaran : Sebelum tamat sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc), diharap pelajar dapat:
1) Membandingbezakan dua (2) daripada empat (4) definsi usaha pemuliharaan dan pemeliharaan sumber hutan.
2) Menghuraikan sekurangnya-kuranya tiga (3) daripada empat (4) usaha pemeliharaan dan pemuliharaan
sumber hutan.
Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mengetahui sumber hutan melalui pemerhatian di tempat tinggal dan kawasan persekitarannya.
Bahan Bantu Mengajar : Slaid pembelajaran (Powerpoint), gambar, peta I-think dan google form.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK): Nilai murni (peka, mendengar arahan guru, kebebasan, kerjasama dan bertanggungjawab), bahasa
(berkomunikasi), Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK) : 1. Kemukakan cadangan, agar kawasan hasil usaha pemeliharaan dan pemuliharaan
sumber hutan di Malaysia bebas daripada sebarang aktiviti yang akan merosakkan kawasan sekitarnya.

Langkah Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan/Strategi/


/Masa
Kaedah/Teknik/BBM/
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
EMK
Set 1. Memastikan bilangan pelajar 1. Mendengar arahan guru. Strategi: Berpusatkan guru
Induksi Sumber Hutan mencukupi dan semua pelajar 2. Memberi tumpuan kepada
Kaedah: Perbincangan
1. Usaha pemeliharaan dan telah bersedia untuk bahan yang ditayangkan
(5 minit)
pemuliharaan sumber hutan. memulakan pembelajaran. oleh guru. BBM: Gambar, slaid

 Tapak RAMSAR 2. Memberi arahan dan 3. Memberi respon apabila pembelajaran.

 Geopark menayangkan gambar dipanggil oleh guru dan

 Taman Negara berkaitan tajuk pembelajaran. menjawab soalan.

 Pembangunan Lestari 3. Memanggil nama pelajar 4. Mendengar penerangan


secara rawak untuk memberi guru tentang tajuk
respon. pembelajaran.
4. Mengaitkan gambar tersebut EMK: Nilai murni (Peka),
dengan topik pembelajaran Teknologi maklumat dan
hari ini iaitu: Sumber Hutan. komunikasi
5. Memaparkan dan menyatakan
objektif pembelajaran yang
ingin dicapai pada hari ini.
Langkah Contoh Usaha Pemeliharaan dan 1. Menerangkan secara ringkas 1. Memberikan perhatian dan Pendekatan: Pembelajaran
1 Pemuliharaan Sumber Hutan di mengenai usaha pemeliharaan fokus kepada pengajaran Berasaskan Masalah
Malaysia dan pemuliharaan sumber guru.
Strategi: Berpusatkan guru
Pemeliharaan – usaha untuk melindungi,
hutan di Malaysia dengan 2. Mendengar penerangan
merancang dan mengurus sumber hutan murid (Google Meet)
menggunakan slaid guru dengan baik.
agar tidak musnah. Contohnya, mewartakan Kaedah: Penerangan
pembelajaran. 3. Pelajar menanyakan guru
hutan simpan dan taman negara.
2. Menunjukkan gambar-gambar apa yang masih tidak jelas. Teknik: Pembentangan
Pemuliharaan – usaha membaik pulih
sumber hutan yang telah diganggu supaya
sebagai contoh usaha 4. Mendengar arahan aktiviti
BBM: Slaid pembelajaran
kembali kepada keadaan asal. Contohnya, pemeliharaan dan yang disampaikan oleh
penghutanan semula dan penubuhan ladang pemuliharaan sumber hutan di guru.
hutan. Malaysia. 5. Membuat peta I-thinks dan
3. Guru membuka ruang pembentangan.
1. TAPAK RAMSAR pertanyaan sekiranya terdapat 6. Menjawab pertanyaan yang
Definisi: tanah lembap yang dipersetujui penerangan yang kurang jelas. dikemukakan oleh guru
melalui konvensyen tanah lembap di Iran EMK:
4. Memberi arahan mengenai 7. Mendengar rumusan kecil
tahun 1971.
aktiviti yang akan dijalankan. yang dibuat oleh guru. 1. Nilai murni (mendengar
Peranan: menjaga tanah lembap khususnya
5. Meminta pelajar menghasilkan arahan guru, kerjasama
hutan paya bakau yang mempunyai
peta I-thinks dan membuat dan bertanggungjawab)
pelbagai jenis kehidupan.
Pemeliharaan: pembentangan. 2. Bahasa
 Dijadikan tapak pelancongan supaya 6. Melakukan soal jawab (Berkomunikasi)
tidak digunakan utnuk aktiviti bersama pelajar. 3. Teknologi maklumat
pembangunan 7. Membuat rumusan kecil
Pemuliharaan: mengenai soalan dan jawapan dan komunikasi
 Mengehadkan aktiviti pengeluaran yang dilakukan oleh pelajar.
Pentaksiran: secara lisan dan
arang kayu.
bukan lisan
 Contoh: Tasik Bera (Pahang), Pulau
Kukup, Tanjung Piai dan Sungai Pulai (Objektif Pembelajaran 1)
(Johor), Kuching Wetlands National
Park (Sarawak).

2. GEOPARK
Definisi: kawasan tapak warisan geologi
yang boleh digunakan bagi tujuan
pemeliharaan, pendidikan dan
pembangunan lestari.
Peranan: mementingkan pembangunan
lestari dan menjadi kawasan pemuliharaan
hutan dan alam semula jadi.
Pemeliharaan:
 Menjadikan sebagai pusat
ekopelancongan.
Pemuliharaan:
 Pemuliharaan warisan budaya dan alam
semula jadi tanpa memusnahkannya.
3. TAMAN NEGARA
Definisi: satu kawasan yang dilindungi oleh
kerajaan supaya biodiversiti semula jadi
kawasan berkenaan dipelihara dan
dikekalkan.
Peranan: melindungi kepelbagaian biologi
dan struktur ekologinya, menyokong
ekosistem, mempromosikan pendidikan dan
rekreasi.
Pemeliharaan:
 Menjadikan kawasan ini sebagai
kawasan ekopelancongan supaya tiada
gangguan aktiviti manusia.
Pemuliharaan:
 Jabatan Perlindungan Hidupan Liar dan
Taman Negara Semenanjung Malaysia
(PERHILITAN) telah membaik pulih
hidupan liar dan hutan.
 Contoh: Pusat Konservasi Gajah Kuala
Gandah (Pahang).

4. PEMBANGUNAN LESTARI
Definisi: pembangunan yang memenuhi
keperluan pada masa ini tanpa menjejaskan
keupayaan generasi akan datang untuk
memenuhi keperluan.
Peranan: memastikan kerosakan yang
minimum kepada alam sekitar.
Pemeliharaan:
 Bangunan atau bandar yang dibina
berkonsepkan bandar dalam taman yang
mengutamakan penggunaan teknologu
hijau (Hutan Bandar-Putra, Johor)
Pemuliharaan:
 Membaikpulih dan menggunakan
sumber yang rendah pembebasan
karbon.
 Contohnya: Taman Etnobotani
(Putrajaya), Bangunan Berlian Malaysia
dan bas elektrik (Putrajaya).
Penutup Penutup kognitif 1. Memberi soalan KBAT 1. Menjawab soalan KBAT Strategi: Berpusatkan guru
kepada pelajar. yang diajukan oleh guru. dan pelajar
- Memberikan soalan KBAT kepada
2. Memberi soalan dan meminta 2. Menjawab soalan yang
pelajar. EMK: Nilai murni (kebebasan)
wakil pelajar menjawab soalan diberikan oleh guru
- Menjelaskan usaha pemeliharaan dan
mengenai pembelajaran yang 3. Membuat rumusan Pentaksiran: Secara lisan
pemuliharaan hutan di Malaysia.
telah dipelajari dalam masa berkaitan topik yang telah (rumusan)
Penutup sosial
- Meminta pelajar supaya sedar akan yang di tetapkan. dipelajari. Latihan pengukuhan : Buku
kepentingan menjaga dan melindungi 3. Meminta wakil secara rawak 4. Mendengar dengan teliti Modal (soalan dipindahkan
sumber hutan supaya dapat menjamin untuk membuat rumusan rumusan keseluruhan dalam bentuk google form).
bekalan sumber yang berterusan dan pembelajaran pada hari ini. daripada guru.
sentiasa menyokong serta menghormati 4. Merumuskan keseluruhan 5. Membuat latihan
usaha-usaha kerajaan dalam pembelajaran berkenaan topik pengukuhan di Google
pemeliharaan dan pemuliharaan hutan. yang diajar. Forms.
5. Memberi latihan pengukuhan
melalui Google Forms kepada Link:
pelajar. https://forms.gle/E73BQoEJEPg4L
3UQ8

REFLEKSI:
Sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc) berjalan dengan lancar. Objektif pembelajaran 1 iaitu 80 peratus orang pelajar menguasai topik
pembelajaran pada hari ini. Kelebihan PDPR saya hari ini adalah saya telah menggunakan pendekatan pembelajaran berasaskan masalah di mana
saya telah mengadakan aktiviti pembentangan peta I think dan saya juga menggunakan kaedah penerangan dan perbincangan bersama pelajar
sepanjang sesi pembelajaran. Pada masa yang sama, saya turut mengemukaan beberapa soalan secara rawak kepada pelajar bagi mengetahui
tahap kefahaman dan daya tumpuan mereka sepanjang sesi PdPc. Soalan KBAT turut diberikan kepada pelajar sebelum rumusan dilakukan oleh
pelajar dan guru. Bahan Bantu Mengajar (BBM) yang saya gunakan sepanjang sesi PdPc ialah slide dan gambar pada powerpoint. Saya juga
meminta pelajar untuk membuat catatan dan membuat peta minda agar pelajar dapat mengingati pembelajaran pada hari ini. Kelemahan pada
pengajaran saya adalah waktu perbincangan pelajar tidak mencukupi akan tetapi pelajar tetap menunjukkan kesungguhan untuk membentang.
Penambahbaikan pengajaran pada seterusnya, saya harap saya dapat mengaplikasikan kaedah perbincangan dengan baik dengan menggunakan
kaedah yang pelbagai dan lebih menarik.
LAMPIRAN
RUBRIK PENTAKSIRAN
