Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Tarikh /Hari : 24 Julai 2019/ Rabu


Tahun : 3 Seroja
Bil Murid : 20 orang
Masa : 9.15- 10.15 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kelestarian Alam
Tajuk : Sumbangan Kita (Pertanian Mesra Alam)

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


5.1 Memahami fungsi dan menggunakan 5.1.1 Memahami dan menggunakan
golongan kata mengikut konteks. golongan kata nama mengikut konteks;
(iii) kata ganti nama

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 contoh kata ganti nama diri pertama, 2 contoh


kata ganti nama diri kedua dan 2 contoh kata ganti nama diri ketiga secara lisan
dengan betul.
ii. Menyatakan dan menulis sekurang-kurangnya 3 kata ganti nama diri mengikut
jenisnya dengan betul secara berkumpulan.
iii. Membina 3 daripada 6 ayat menggunakan kata ganti nama diri dengan betul.
Sistem Bahasa

 Kosa kata : Organik, indah.

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

 Ilmu : Pendidikan Alam Sekitar, Sains.


 Nilai murni : Berani, prihatin, berusaha.
 Kreativiti : Imaginasi dan visualisasi.

Strategi

 Kemahiran berfikir : Menghubung kait, menjana idea, merumus, menganalisis.


 Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, naturalis, interpersonal.
 Pembelajaran kontekstual: Menghubung kait dengan pengalaman seharian.

Bahan Bantu Belajar

Jenis Bilangan
1 Komputer riba 1
2 Kertas sebak 5
3 Lembaran kerja 20
4 Marker pen 5
5 Pembesar suara 1
6 Buku teks 20

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat penggunaan baja ke atas tanaman.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Video mengenai kesan Tayangan video. BBB:
pertanian tidak mesra  Guru menayangkan -Komputer riba
alam. video yang berkaitan -Pembesar suara
dengan kesan pertanian
Set Induksi tidak mesra alam. Nilai:
( 5 minit)  Murid dikehendaki -Prihatin
menonton video
berkenaan dengan KB:
teliti. -Menghubung kait
 Setelah video tamat,
murid diminta KP:
Soalan cadangan:
menceritakan perkara -Naturalis
1. Video ini berkaitan
yang difahami daripada -Verbal linguistik
dengan apa?
video berkenaan.
2. Apakah yang kamu
 Guru mengaitkan Ilmu:
faham daripada
jawapan yang -Pendidikan Alam
video tersebut? Sekitar
dihasilkan oleh murid
dengan pelajaran.
Teks berkaitan pertanian Penerangan guru. BBB:
mesra alam.  Murid-murid diminta -Buku teks
membuka buku teks
Langkah 1 halaman 32 dan Nilai:
(15 minit) Kosa kata: membaca -Berusaha
 Organik kandungannya secara
 Indah mentalis. KP:
 Guru mengajukan -Verbal linguistik
Kata ganti nama diri: soalan mengenai -Naturalis

 Pertama- perkara yang difahami


menggantikan nama oleh murid-murid Ilmu:

orang yang bercakap. terhadap teks yang -Pendidikan Alam

 Kedua- merujuk orang terdapat di halaman Sekitar

yang diajak bercakap. tersebut. -Sains

 Ketiga- merujuk orang  Murid-murid diberi


penerangan mengenai KB:
yang sedang kata ganti nama diri dan -Menjana idea
diperkatakan. jenisnya.
 Murid-murid
dikehendaki mendengar
dengan teliti.
 Guru bersoal jawab
bersama murid
mengenai kata ganti
nama diri pertama, kata
ganti nama diri kedua
dan kata ganti nama diri
ketiga.
 Murid dikehendaki
menyatakan contoh
bagi kata ganti nama
diri pertama, kata ganti
nama diri kedua dan
kata ganti nama diri
ketiga yang pernah
digunakan dalam
kehidupan seharian.
 Guru membetulkan
kesilapan murid dan
memberikan contoh
yang betul mengikut
jenisnya.
 Murid-murid diberikan
pujian di atas usaha
yang ditunjukkan dalam
mengikuti pengajaran
dan pembelajaran yang
dijalankan oleh guru.
Jenis-jenis kata ganda Aktiviti mengklasifikasikan BBB:
Langkah 2 kata ganda mengikut -Kertas sebak
(20 minit) Kata ganda penuh: jenisnya dengan betul. -Marker pen
 Murid-murid dibahagikan
Kata ganda separa: kepada 5 kumpulan. Nilai:
 Guru mengedarkan kertas -Berani
Kata ganda berentak: sebak yang mengandungi
jadual yang kosong kepada KB:
semua kumpulan. -Menganalisis
 Murid-murid diberikan 9
kata ganti nama diri yang KP:
merangkumi ketiga-tiga -Verbal linguistik
jenis. -Interpersonal
 Murid-murid dikehendaki
mengklasifikasikan kata Ilmu:
ganti nama diri tersebut ke -Pendidikan Alam
dalam jadual di kertas Sekitar
sebak yang telah
disediakan oleh guru.
 Satu kumpulan akan dipilih
untuk membentangkan hasil
kerja mereka di hadapan
kelas, manakala kumpulan
lain perlu memeriksa
jawapan di kertas sebak
mereka seiring dengan
perbincangan yang
dilakukan.
 Guru membetulkan
kesilapan yang dilakukan
oleh murid-murid dan
memberi pujian di atas
usaha yang ditunjukkan
oleh murid-murid dalam
aktiviti yang dijalankan.
Langkah 3 Lembaran kerja Membina ayat. BBM:
(15 minit)  Murid-murid diberikan 2 -Lembaran kerja
Kata ganti nama diri kata ganti nama diri
pertama: daripada setiap jenis. Nilai:
 Saya  Murid-murid dikehendaki -Berusaha
 Kita membina ayat berdasarkan
kata ganti nama diri dan Ilmu:
Kata ganti nama diri gambar yang diberi. -Pendidikan Alam
kedua:  Tugasan dilakukan secara Sekitar.
 Kamu individu.
 Kalian  Guru memberikan KP:
bimbingan kepada murid- -Naturalis
Kata ganti nama diri murid.
ketiga: KB:

 Mereka -Menganalisis

 Dia -Menjana idea


Rumusan kognitif:  Murid disoal mengenai isi Nilai:
-Rumusan isi pelajaran pembelajaran pada hari ini. -Prihatin
Penutup (Kata ganti nama diri)  Murid diterapkan dengan
(5 minit) nilai-nilai murni oleh guru. KB:
Rumusan sosial:  Guru merumuskan isi -Merumus
-Nilai murni (prihatin, pelajaran.
berusaha, berani)

Soalan:
1.Apakah yang telah kita
pelajari pada hari ini?
- Pertanian mesra alam.
-Kata ganti nama diri
pertama, kata ganti nama
diri kedua dan kata ganti
nama diri ketiga.
