Anda di halaman 1dari 8

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Mata pelajaran :Matematik


Kelas :Tahun 4 Amanah
Tarikh :25 April 2011
Masa :8.00 pagi 8.30 pagi (30 minit)
Bilangan murid :25 orang
Bidang pelajaran :Pecahan
Objektif pembelajaran :Menamakan dan menulis pecahan wajar yang penyebutnya
hingga 10
Hasil pembelajaran :Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A Menguasai isi kandungan
Menamakan dan menulis pecahan wajar yang penyebutnya hingga 10

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
Menterjemah dan mengaplikasikan pecahan wajar yang penyebutnya
hingga 10 dari gambar rajah diberi

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
Yakin diri dan patuh arahan guru dalam menjalankan aktiviti

Konsep/prinsip/hukum/teori:
Pecahan wajar penyebutnya kurang daripada 10

Bahan, peralatan dan bahan sumber:
Kek - 1 biji
Pisau - 1 bilah

Langkah berjaga-jaga:
Berhati-hati semasa menggunakan pisau semasa memotong kek.

Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mempelajari pecahan , dan


Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Menama pecahan
wajar yang
penyebutnya hingga
10
Buat kaitan dengan
pengetahuan sedia ada
murid dengan simulasi
memotong kek hari lahir
Murid memberi
perhatian

Strategi/
Teknik:
Tunjuk cara
Menstruktur/
Menstruktur
semula idea
(10 min)
Menama dan menulis
pecahan wajar yang
penyebutnya hingga
10
Mengutarakan satu
persoalan utama:
1)Berapakah pecahan kek
yang telah dipotong?
2) Berapa pecahan kek
yang telah guru ambil dan
Murid memberi
respon


KBKK:
Menterjemah dan
mengaplikasi

diletakkan dalam piring?
3) Menyoal soalan lain

Debriefing
Taksir kefahaman secara
lisan Murid yang telah
menguasai maju ke fasa
aplikasi, manakala murid
yang tidak, diberi
penerangan kumpulan
kecil







Aktviti pemulihan:
Mendengar
penerangan guru
dalam kumpulan
kecil
Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas

Sikap saintifik
dan nilai murni:
Yakin diri dan
patuh arahan
Aplikasi Idea
(10 min)
Menama dan menulis
pecahan wajar yang
penyebutnya hingga
10 secara bertulis

1)Membahagikan murid
kepada 5 kumpulan
2)Memberikan setiap
kumpulan kit pecahan
beserta soalan.


Murid
menyelesaikan
masalah dan
menjawab soalan
dalam kumpulan

Strategi:
Perbincangan
kumpulan

Refleksi/
Penutup
(5 min)
Menama dan
menyatakan pecahan
wajar yang
penyebutnya hingga
10 secara lisan

Taksir kefahaman pelajar
dengan memberi kuiz
pendek. Tingkatkan
keterujaan dengan
mengadakan pertandingan
antara kumpulan

Pelajar berbincang
dalam kumpulan
untuk menjawab
kuiz .
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan kelas

Strategi:
Perbincangan
kumpulan







CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Mata pelajaran :Matematik
Kelas :Tahun 4 Amanah
Tarikh :26 April 2011
Masa :9.00 pagi 10.00 pagi (1 jam)
Bilangan murid :25 orang
Bidang pelajaran :Pecahan
Objektif pembelajaran :Membandingkan nilai 2 pecahan wajar dengan
a) Sama penyebut
b) Pengangka 1 dan penyebutnya berbeza sehingga 10
Hasil pembelajaran :Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A Menguasai isi kandungan
Membandingkan nilai 2 pecahan wajar dengan
a) Sama penyebut
b) Pengangka 1 dan penyebutnya berbeza sehingga 10

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
Membanding beza nilai 2 pecahan wajar dengan sama penyebut dan
berbeza penyebut sehingga 10.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
Bekerjasama dan patuh arahan guru dalam menjalankan aktiviti

Konsep/prinsip/hukum/teori:
Nilai terbesar dan terkecil bagi pecahan wajar

Bahan, peralatan dan bahan sumber:
Kit pecahan - 1 set

Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mempelajari nilai sebahagian pecahan daripada nilai keseluruhan pecahan.


Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Membandingkan 2
nilai pecahan wajar
Buat kaitan dengan
pengetahuan sedia ada
murid dengan
demonstrasi
perbandingan pecahan
menggunakan kit
pecahan
Murid memberi
perhatian

Strategi/
Teknik:
Tunjuk cara/
demonstrasi
Menstruktur/
Menstruktur
semula idea
(30 min)
Membanding nilai 2
pecahan wajar
dengan:
a)Sama penyebut
1) Menyatakan contoh
perbandingan nilai
pecahan terkecil dan
terbesar
2)Membahagikan murid
Murid memberi
perhatian

KBKK:
Membanding
beza
b)Pengangka 1 dan
penyebutnya berbeza
sehingga 10
kepada 5 kumpulan.
3)Mengedarkan 10
gambar rajah pecahan
kepada setiap kumpulan
murid


Debriefing
Taksir kefahaman secara
lisan Murid yang telah
menguasai maju ke fasa
aplikasi, manakala murid
yang tidak, diberi
penerangan kumpulan
kecil

Murid
menjalankan
aktiviti kumpulan




Aktviti pemulihan:
Mendengar
penerangan guru
dalam kumpulan
kecil

Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas

Sikap saintifik
dan nilai murni:
Bekerjasama dan
patuh arahan
Aplikasi Idea
(15 min)
Membanding nilai 2
pecahan wajar
dengan:
a)Sama penyebut
b)Pengangka 1 dan
penyebutnya berbeza
sehingga 10 secara
lisan
Persoalan utama :
Bandingkan nilai pecahan
terbesar dan terkeci?

Murid memberi
respon
Strategi:
Perbincangan
kumpulan

KBKK:
Membanding
beza


Refleksi/
Penutup
(10 min)
Menama dan
menyatakan pecahan
wajar yang
penyebutnya hingga
10 secara bertulis

Taksir kefahaman pelajar
dengan memberi
lembaran kerja.

Pelajar
menyelesaikan
soalan pada
lembaraan kerja
secara individu.
Sikap saintifik
dan nilai murni:
Yakin diri dan
patuh arahan






CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
Mata pelajaran :Matematik
Kelas :Tahun 4 Amanah
Tarikh :27/4/2011 (10.00-11.00 pagi)
Masa :10.00-11.00 pagi (60 minit)
Bilangan murid :25 orang
Tajuk :PECAHAN
Objektif pembelajaran :Menukar pecahan wajar kepada pecahan setara
Hasil pembelajaran :Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A Menguasai isi kandungan
Menukar pecahan wajar kepada pecahan setara.

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
Menterjemah dan mengaplikasi pecahan wajar kepada
pecahan setara.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
Yakin diri dan bantu-membantu.
Konsep/prinsip/hukum/teori :Pecahan setara ada pecahan yang sama nilai.
Bahan, peralatan dan bahan sumber :Kertas putih 12 keping, kertas warna 12 keping, gunting
10 bilah, gam5 botol
Langkah berjaga-jaga : Berhati-hati semasa menggunakan gunting.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari nilai pecahan setara .
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Demonstrasi
pecahan wajar
kepada pecahan
setara menggunakan
lipatan kertas
Guru melakukan
demonstrasi pecahan
wajar kepada pecahan
setara dengan
menggunakan lipatan
kertas.
Murid memberi
perhatian
Strategi/ Teknik:
Demonstrasi
lipatan dan
guntingan
kertas.
Menstruktur/
Menstruktur
semula
(20 min)
pecahan wajar
kepada pecahan
setara
Guru membahagikan
murid kepada 5
kumpulan.

Debriefing
Guru menaksir
kefahaman murid secara
lisan-Murid yang telah
menguasai maju ke fasa
aplikasi, manakala murid
yang tidak, dikumpul
Murid menjalankan
Aktiviti
berkumpulan lipatan
dan gunting kertas.

Aktviti pemulihan:
Mendengar
penerangan guru
dalam kumpulan
kecil
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri
dalam kumpulan



Sikap saintifik
dalam satu kumpulan
kecil.
dan nilai murni:
Penglibatan aktif
Menghargai
masa
Aplikasi Idea
(25 min)
Perbentangan
kumpulan dan
perbincangan.

Guru memberi respon
hasil pembentangan
kumpulan .
murid
menyelesaikan
masalah dalam
kumpulan
Pelajar
membentangkan
dapatan
Strategi:
Perbincangan
kumpulan .

Refleksi/
Penutup
(10 min)
Kuiz pendek Guru menaksir
kefahaman pelajar
dengan memberi kuiz
pendek.
Guru mengadakan
pertandingan antara
kumpulan untuk
meningkatkan keterujaan
Murid
Murid berbincang
dalam kumpulan
untuk menjawab
kuiz .
Strategi:
Penaksiran kuiz
pendek.

















CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 4
Mata pelajaran :Matematik

Kelas :Tahun 4 Amanah

Tarikh :28/4/2011

Masa : (8.00-9.00 pagi)

Tajuk :PECAHAN

Objektif pembelajaran : Menulis pecahan wajar dalam bentuk termudah.

Hasil pembelajaran :Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A Menguasai isi kandungan
Menukar pecahan wajar dalam bentuk termudah.

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

Menterjemah dan mengaplikasi pecahan wajar dalam bentuk termudah.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

Yakin diri dan bantu-membantu.

Konsep/prinsip/hukum/teori :Pecahan bentuk termudah adalah pecahan terkecil.

Bahan, peralatan dan bahan sumber :Blok pecahan 2 set

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari nilai pecahan wajar dalam
bentuk tahun 3.

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Demonstrasi
menggunakan
blok-blok pecahan
untuk
menunjukkan
pecahan wajar
dalam bentuk
Guru melakukan
demonstrasi pecahan
wajar dalam bentuk
yang
termudah dengan
menggunakan blok-
blok pecahan
Murid memberi perhatian Strategi/
Teknik:
Demonstrasi
blok-blok
pecahan
yang termudah.
Menstruktur/
Menstruktur
semula
(20 min)
Aktiviti
berkumpulan
mengikut stesen.
Guru membahagikan
murid kepada 5
kumpulan.

Debriefing
Guru menaksir
kefahaman murid
secara lisan-Murid
yang telah menguasai
maju ke fasa aplikasi,
manakala murid yang
tidak, dikumpul dalam
satu kumpulan kecil.
Murid menjalankan
Aktiviti
berkumpulan menggunakan
blok-blok pecahan

Aktviti pemulihan:
Mendengar penerangan
guru dalam kumpulan kecil
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri
dalam
kumpulan



Sikap saintifik
dan nilai murni:
Penglibatan
aktif
Menghargai
masa
Aplikasi Idea
(25 min)
Soal jawab dan
perbincangan.

Guru menyoal seluruh
kelas dan memberi
respon hasil jawapan
murid .
murid memberi respon
kepada soalan guru dan
membentangkan hasil
perbincangan kumpulan.
Strategi:
Penyoalan
seluruh kelas
dan
perbincangan
kumpulan .

Refleksi/
Penutup
(10 min)
Lembaran kerja. Guru menaksir
kefahaman pelajar
dengan memberi
lembaran kerja.

Murid berbincang dalam
kumpulan untuk menjawab
lembaran kerja.
Strategi:
Penaksiran
melalui
lembaran kerja
murid.
