Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN DUA

Tingkatan
Masa
Tunjang
Tajuk
Sub topik

:
:
:
:
:

1 Bestari
8.10 8.50 pagi (40 minit)
Keselamatan Persekitaran
Bencana Alam dan langkah-langkah menghadapinya

Bil. Pelajar
Tarikh

:
:

20 orang (lelaki)
9 September 2014

Objektif

Di sepanjang proses pembelajaran, pelajar 1 Bestari dapat;

i.
ii.

Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 jenis bencana alam yang biasa terjadi di dunia.


Menyatakan sekurang-kurangnya 4 langkah menyelamatkan diri ketika berhadapan dengan bencana alam
menggunakan perkataan sendiri.

i.

Melakonkan simulasi langkah menyelamatkan diri ketika berhadapan dengan bencana alam ketika berada di
sekolah.

i.
ii.

Menunjukkan sikap prihatin dan bertanggungjawab terhadap situasi kecemasan menerusi lakonan
Mematuhi setiap arahan dan langkah-langkah yang diberikan oleh guru ketika simulasi berlangsung

Kognitif

Psikomotor

Afektif

Kemahiran KBKK
:
1. Membuat inferens diatas setiap bencana alam yang berlaku.
2. Menjana idea dan menghubungkaitkan peranan setiap pelajar untuk memastikan keselamatan ketika berlakunya bencana alam
Pengalaman sedia ada
:
1. Pelajar telah mempelajari negara-negara yang sering ditimpa bencana alam sewaktu pembelajaran dan pengajaran mata pelajaran Geografi
2. Pelajar pernah melalui atau menonton tragedi bencana alam di media massa
Persediaan Guru
1. Slaid bencana alam
2. Video bencana alam
3. Projektor

4. Layar LCD
5. Soalan pengukuhan kefahaman.
Aktiviti
Bahagian

Set induksi
(3 minit)

Isi Pembelajaran

Paparan gambar bencana alam


1. Guru bertanyakan pelajar tentang apa
yang dilihat?
2. Guru merangsang minda pelajar
dengan bertanyakan soalan berkaitan
bencana alam

Guru
1.
2.

1. Guru menunjukkan
slaid yang
menunjukkan gambar
bencana bumi.

Pelajar
1. Pelajar memberi
respon terhadap
paparan yang
ditunjukkan.

Pengelolaan

Guru menyediakan
paparan slaid power
point
Soal jawab
berdasarkan gambar
yang dipaparkan

Jenis-jenis bencana alam :


Banjir
Gempa bumi
Ribut taufan
Tsunami
Gunung berapi meletus
Tanah runtuh
Perkembangan
(Tugasan 1)
(8 minit)

1. Paparan video mengenai tragedi


tsunami.

1. Guru membahagikan
pelajar kepada 4
kumpulan.

1. Pelajar memberikan
tumpuan di
kumpulan masingmasing

2. Guru bertanyakan
pengetahuan pelajar
tentang video yang
dipaparkan
- Jenis tragedi
- Punca tragedi
3. Guru menerangkan

Guru memberikan
penerangan dengan
bantuan slaid.

topik yang akan diajar.


Definisi
bencana alam
Jenis-jenis
bencana alam

Tugasan 2
(8 minit)

2. Paparan video mengenai simulasi


menyelamatkan diri ketika berhadapan
dengan kejadian gempa bumi yg
dilakukan oleh pelajar-pelajar sekolah
di Indonesia.
3. Tugasan pertama :
- Menyenar
aikan
langkahlangkah
menyelam
atkan diri
ketika
berhadap
an dengan
gempa
bumi

Cara mengatasi keluarga bermasalah


Ibu bapa hendaklah
bertanggungjawab
Saling hormat-menghormati antara
satu sama lain.
Saling tolong menolong sesama ahli
keluarga
Tugasan yang diberikan kepada pelajar

4. Guru mengarahkan
pelajar untuk meneliti
video simulasi.
5. dan meminta pelajar
untuk menyenaraikan
langkah-langkah ketika
berhadapan dengan
gempa bumi
6. Guru menyediakan
kertas sebak

1.Guru meminta pelajar


melakonkan watak
setiap ahli dalam
sesebuah keluarga
berdasarkan cara
penyelesaian yang
dicadangkan dalam
tugasan 1

1. Pelajar
membincangkan
lakonan yang akan
dipersembahkan.
Perbincangan dalam
kumpulan

Lakonan
Peranan dan tanggungjawab sebagai
Bapa
- Ketua keluarga
- Memberi nafkah kepada keluarga
Ibu
- Patuh dan taat pada suami
- Menguruskan hal ehwal rumahtangga
Kakak/abang
-Menggantikan tugas ibu bapa semasa
ketiadaan mereka
-Bertolak ansur antara adik beradik
Adik
-Menghormati ibu bapa, abang, kakak
serta orang yang lebih tua
- Meminta bantuan abang atau kakak
dengan cara yang baik

Kemuncak
(15 minit)

Pelajar lain akan memberi respon dan


bertanyakan soalan kepada kumpulan yang
sedang membentang.
Tugasan 1
Punca keluarga bermasalah
Kurang perhatian ibu bapa.
Penceraian ibu bapa

1. Guru memantau dan


membetulkan
kesalahan pelajar.
2. Guru menilai hasil
pembentangan pelajar

1. Pelajar dikehendaki
membentang hasil
tugasan 1 dan 2
dalam masa yang
ditetapkan.

Hasil kerja kumpulan


dan persembahan
lakonan.

Kesan keluarga bermasalah


Anak kurang mendapat kasih
sayang
Pelajaran anak merosot
Masalah disiplin anak di sekolah
Cara mengatasi keluarga bermasalah
Ibu bapa hendaklah
bertanggungjawab
Saling hormat-menghormati antara
satu sama lain.
Saling tolong menolong sesama ahli
keluarga
Tugasan 2
Peranan dan tanggungjawab sebagai
Bapa
-Ketua keluarga
-Memberi nafkah kepada keluarga
Ibu
- Patuh dan taat pada suami
- Menguruskan hal ehwal rumahtangga
Kakak/abang
-Menggantikan tugas ibu bapa semasa
ketiadaan mereka
- Bertolak ansur antara adik beradik
Adik
-Menghormati ibu bapa, abang, kakak
serta orang yang lebih tua
- Meminta bantuan abang atau kakak
dengan cara yang baik
Penutup

Soalan penilaian

1. Guru mengedarkan

1. Pelajar menjawab

(6minit)
Definisi keluarga
Keluarga terdiri daripada bapa, ibu,
kakak, abang dan adik.

solan penilaian
berbentuk objektif.
2. Guru merumuskan
tajuk yang diajar.

soalan penilaian.
2. Selesai menjawab,
pelajar menyemak
jawapan.

Peranan dan tanggungjawab sebagai


Bapa
- Ketua keluarga
-Memberi nafkah kepada keluarga
Ibu
- Patuh dan taat pada suami
- Menguruskan hal ehwal rumahtangga
Kakak/abang
- Menggantikan tugas ibu bapa semasa
ketiadaan mereka
- Bertolak ansur antara adik beradik
Adik
-Menghormati ibu bapa, abang, kakak
serta orang yang lebih tua
- Meminta bantuan abang atau kakak
dengan cara yang baik

Catatan:____________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
Refleksi:____________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
