Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 5 Arif
Bilangan Murid : 29
Tarikh / Hari : 21 Julai 2017
Masa : 8.50 a.m 9.50 a.m (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi
Tajuk : Peratus

Pengetahuan Sedia Ada :


I) Konsep pecahan

Standard Kandungan : 9.1 Nilai peratus


: i) Menukar nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya.
Standard Pembelajaran

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:

Aras 1
i) Menyelesaikan 1 soalan penukaran nombor bercampur kepada peratus.
Aras 2
ii) ii) Menyelesaikan 2 soalan penukaran nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya.
iii) Aras 3
iv) Menyelesaikan 3 atau 4 penukaran nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya.

Pentaksiran : a) Setelah menerangkan cara menukar nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya, guru akan
mengemukakan soalan dan murid akan menunjukkan jawapan pada whiteboard.
b) Semasa murid menjalankan aktiviti berkumpulan, guru akan memantau jawapan penyelesaian yang diberi
oleh murid.
c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
d) Hasil jawapan bagi latihan yang diberikan akan diguna sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran.
Elemen Merentas Kurikulum : a) Nilai dan Sikap Kerjasama, sistematik
(EMK) b) Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea
Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti berkumpulan.
Sumber/BBM : kad nombor, papan putih, pen marker.

LANGKAH / MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN


Set Induksi (6
BBM
(5 minit)
1) Guru menampal gambar kek yang penuh Pen marker, papan
dan yang separuh di papan putih. putih.

2) Guru bercerita kepada murid tentang Nora Nilai & Sikap


yang mempunyai dua kek. Nora telah Keadilan
memberikan separuh keknya kepada Nani. Sistematik
Komunikasi
Kerjasama
3) Guru bertanya kepada murid berapakah
potongan kek yang Nora ada. KB
Membuat perkaitan
Berapakah potongan kek yang Nora ada
sekiranya dia telah memberikan separuh
kek kepada kawannya dalam pecahan?

Berapakah potongan kek yang Nora ada


sekiranya dia telah memberikan separuh
kek kepada kawannya dalam peratus?
4) Guru mengaitkan dengan tajuk
pembelajaran hari ini.

Langkah 1 1) Penukaran nombor bercampur


(15 minit) kepada peratus 1) Guru menunjukkan kaedah penukaran
nombor bercampur kepada peratus di papan
Cara 1: putih berdasarkan contoh kek tadi.
1
12 peratus
2) Guru menunjukkan kaedah penukaran
1 x 100% = 100% peratus kepada nombor bercampur.
1
x 100% = 50% 3) Seorang murid dipilih secara rawak untuk
2
100% + 50% = 150% menunjukkan algorithma dan jawapan bagi
soalan yang diberikan oleh cikgu.
Cara 2:
4) Guru memberikan bimbingan kepada murid
1 3
1 = dan memberikan peneguhan positif
2 2 sekiranya pelajar dapat menyelesaikan
soalan tersebut.
3
x 100% = 150%
2
2) Penukaran peratus kepada nombor Tepukan
bercampur

Cara 1:
120% = 100% + 20%
100 20
=100 + 100

1 1
= 1 + 5 = 15
Cara 2:
120 20
120 % = 100 20

6 1
=5 = 15

Langkah 2 6) Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.


Tugasan kumpulan BBM
(20 minit)
7) Murid diminta untuk memilih kad nombor Soalan tugasan
Tukar nombor bercampur kepada peratus: yang terdapat dalam fail.
Nilai & Sikap
9
1) 1 8) Setiap murid harus menjawab soalan Komunikasi
10
4 mengikut kad nombor yang dipilih. Kerjasama
2) 1 10 Kreativiti
1
3) 12 9) Setiap ahli kumpulan harus bekerjasama
untuk melengkapkan kesemua tugasan KB
tersebut. Membuat perkaitan
Tukar peratus kepada nombor bercampur:
10) Jawapan murid ditunjukkan pada papan
4) 110% putih mini yang diberikan kepada setiap
5) 250% kumpulan dengan diiringi muzik.

11) Murid diminta untuk berhenti menjawab


soalan setelah muzik dihentikan.

12) Guru memurnikan jawapan setiap kumpulan.

13) Murid yang menjawab soalan dengan betul


diminta untuk menunjukkan algorithma dan
jawapan di papan putih.

14) Guru memberikan peneguhan positif kepada


kumpulan yang berjaya.
Tepukan

Langkah 3 1. Selesaikan aktiviti yang cikgu 1. Edarkan Lembaran Kerja 1 kepada setiap
berikan. murid mengikut aras lemah, sederhana dan
(15 minit)
tinggi.

2. Guru membimbing murid yang lemah.

3. Bincangkan hasil kerja murid.

Penutup 1. Murid dibimbing untuk membuat rumusan


Buat kesimpulan dan rumusan tentang
berdasarkan apa yang telah diajar pada hari
(5 minit) pembelajaran hari ini.
ini.

2. Guru memberikan sticky note kepada


murid untuk mengetahui maklum balas
murid.

3. Murid diminta untuk menampal sticky note


pada parking lot yang disediakan.

4. Murid diberikan kerja rumah.


Buku teks m/s 110 Celik minda
Refleksi:

Catatan Guru Pembimbing:


Catatan Pensyarah Pembimbing:
Lembaran Kerja 1

Nama: Kelas:
9 17
1) Tukar 1 kepada peratus 2) Tukar 1 kepada peratus
10 100

3) Tukarkan 110% kepada nombor bercampur. 4) Tukarkan 250% kepada nombor bercampur.
