Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 USM
3. Bilangan Murid : 35 orang
4. Tarikh : 14 Oktober 2020
5. Hari : Rabu
6. Masa : 12.35 tengah hari hingga 1.35 petang
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8. Tajuk : Muzium Pertanian

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan


5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.1.3 (iv) Memahami dan menggunakan kata adjektif waktu dan pancaindera
mengikut konteks.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menggolongkan sekurang-kurangnya lapan daripada sepuluh kata adjektif
kepada kata adjektif waktu dan pancaindera secara betul.
ii. Mengisikan tempat kosong dengan menggunakan kata adjektif waktu dan
pancaindera secara tepat mengikut konteks.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa: morfologi dan sintaksis
 Kosa kata: silam, suntuk, rombongan, menempuh, lesung, nyiru

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sains, Bahasa, Pendidikan Seni Visual
 Nilai Murni: Hormat-menghormati, menghargai jasa, kegigihan, jati diri
 Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi
 Elemen Keusahawanan:
Ek 1: 1.9 Berkeupaya memimpin
EK 1: 1.14 Boleh membina jaringan sosial
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif
EK 2: 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: mencirikan, menghubungkait, menjana idea, menyelesaikan masalah,
mengumpul dan mengalas
 KP: verbal linguistik, interpersonal, kinestatik dan visual-ruang
 BCB: mendengar dengan berkesan, memproses maklumat, dan perbincangan
 Kontekstual: mengaplikasi dan bekerjasama
 Pembelajaran Koperatif

16. Bahan Bantu Mengajar

muka surat 1
Bil. Perkara Jumlah
1 Tayangan Slaid 1
2 Buku Teks 1
3 Kertas A4 5
4 Kertas Sebak 5
5 Lembaran Kerja (Penilaian) 35
6 Lembaran Kerja (Pengayaan) 31
7 Lembaran Kerja (Pemulihan) 4

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid dapat membaca dan memahami petikan yang diberikan.
ii. Murid pernah mempelajari kata adjektif.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Murid memastikan Peralatan yang
Bilik Darjah kelas bersih dan sesuai
(2 minit) mereka bersedia untuk
 Kebersihan kelas
belajar
 Persediaan murid
 Murid memastikan
untuk belajar
kehadiran murid cukup
dan betul.

Set Induksi Tayangan Slaid  Guru akan BBM


(5 minit)  Memperkenalkan memaparkan slaid Slaid
Muzium Pertanian yang berkaitan muzium
pertanian kepada
Contoh soalan: murid.

- Apakah warna  Guru akan https://docs.googl


bangunan ini dan menterjemahkan isi e.com/presentatio
bangunan dalam slaid yang n/d/14fEk6NUGocj
tersebut terletak ditayangkan dari qEUlziXr_ZThFml
di mana? semasa ke semasa. dz4NVE4yNS7ZA
nekA/edit?
- Apakah bahan  Murid diminta untuk usp=sharing
yang digunakan menumpukan perhatian
untuk semasa guru sedang
menghasilkan menjelaskan serta KI
peralatan memahami slaid yang  Kemahiran
mengurus padi? sedang ditayangkan. Berkomunikasi

Jangkaan Jawapan:  Murid akan dipilih KB


secara rawak untuk  Mencirikan
- Bangunan menjawabkan soalan  Menghubungkai
tersebut yang ditanyakan oleh t
berwarna merah guru berdasarkan slaid  Membuat
dan saya rasa yang ditayangkan. inferens
bangunan ini
terletak di KP
Melaka.  Guru akan  Verbal linguistik
membetulkan jawapan  Visual Ruang
muka surat 2
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
- Peralatan murid .  Interpersonal
mengurus padi
diperbuat  Murid dibimbing oleh Teknik
daripada buluh. guru untuk  Soal jawab
menghubungkaitkan  Sumbang saran
slaid tersebut dengan
tajuk pelajaran pada Nilai
hari ini, iaitu Muzium  Hormat –
Pertanian. menghormati
 Menghargai
jasa

BCB
Memproses
maklumat
(TB:
10.Mengumpul
data melalui
deria)

Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkaitk
an dengan
pengalaman
dalam kehidupan
(TB: 8.
Menggunakan
pengetahuan
lepas ke situasi
baharu)

EK 2: 2.2
Menganalisis
pemerhatian
secara kritis dan
kreatif

Langkah 1 Menggolongkan kata Aktiviti berkumpulan BBM


(10 minit) adjektif kepada kata  Guru membahagikan Buku teks m/s 142
adjektif pancaindera murid ke dalam 5
dan waktu. kumpulan.

 Murid diminta
membaca kata adjektif
yang disenaraikan
pada buku teks m/s
142.
Kertas A4

muka surat 3
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pelan Kedudukan
Setiap Kumpulan di
Kelas:  Guru akan
mengedarkan kertas
A4 kepada setiap
kumpulan.

 Murid diminta Pendekatan


menggolongkan kata  Induktif
adjektif tersebut
kepada dua kumpulan BCB
iaitu kata adjektif  Mendengar
pancaindera dan waktu dengan
dalam ruangan yang berkesan
disediakan.  Memproses
Kumpulan 1 maklumat
Kumpulan 2  Murid diminta
membincangkan KP
Kumpulan 3
jawapan masing-  Interpersonal
Kumpulan 4
masing dengan ahli  Verbal linguistik
Kumpulan 5 kumpulan yang lain .
Kemahiran
 Wakil kumpulan akan  Menaakul
dipilih secara rawak
untuk mencuba dan Teknik
memberikan jawapan  Soal jawab
mereka.  Sumbang saran

 Guru akan EK 2: 2.2


membimbing murid Menganalisis
dengan membetulkan pemerhatian
jawapan yang secara kritis dan
dituliskan oleh mereka kreatif
di dalam kelas.
Nilai
 Kerajinan
 Rasional

Penilaian
Objektif (I)

Langkah 2 Mengisikan tempat Aktiviti berkumpulan: BBM


(23 minit) kosong dengan  Setiap kumpulan  Buku teks m/s
menggunakan kata diberikan sehelai kertas 142
adjektif yang tepat. sebak.  Kertas serbak
 Pen marker
 Guru akan memberikan
pen marker kepada KI
setiap murid.  Kemahiran Kerja
Berpasukan
 Murid diminta
muka surat 4
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
membaca petikan pada Nilai
buku teks m/s 142.  Hemah tinggi
 Bekerjasama
 Murid diminta
menuliskan jawapan KP
masing-masing pada  Interpersonal
buku teks dan  Verbal Linguistik
seterusnya  Kinestatik
mengadakan
perbincangan dengan Teknik
ahli kumpulan. Teknik
Perbincangan
 Ketua dalam setiap EK 2: 2.2
kumpulan akan Menganalisis
mencatat jawapan pemerhatian
pada kertas serbak secara kritis dan
selepas perbincangan kreatif
diadakan.
Pembelajaran
 Setiap wakil kumpulan Koperatif
disuruh bertukar kertas Berbincang dalam
sebak kumpulan sendiri kumpulan.
dengan kertas sebak
kumpulan yang lain.
Penilaian
 Murid akan Objektif (II)
menyemakkan hasil
kerja kumpulan lain
dan memberikan
markah kepada
kumpulan tersebut iaitu
satu markah bagi satu
jawapan yang betul.

 Selepas semakan,
wakil kumpulan akan
memulangkan hasil
kerja kepada kumpulan
tersebut.

Aktiviti Pembentangan:
 Murid akan
menjalankan
pembentangan secara
berkumpulan.

 Setiap ahli kumpulan


akan membentangkan
hasil kerja di tempat
muka surat 5
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
masing-masing.

 Kumpulan yang
memperolehi markah
tertinggi akan diberikan
ganjaran.

Langkah 3 Penilaian  Murid akan diberikan BBM


(15 minit) Tandakan bagi kata lembaran kerja. Lembaran kerja
adjektif yang betul.
 Murid diminta
menandakan kata KI
adjektif yang betul  Pemikiran Kritis
berdasarkan ayat dan Kemahiran
yang diberikan. Menyelesaikan
Masalah
 Guru akan
menyuruhkan murid KB
menunjukkan kad  Menjana idea
trafik yang disediakan
untuk mengetahui KP
kefahaman murid.  Verbal linguistik
 Interpersonal

Aktiviti Pengayaan Aktiviti Pengayaan BCB


 Murid diminta untuk  Memproses
membina ayat dengan maklumat
menggunakan kata  Perbincangan
adjektif pancaindera.
Teknik
 Murid diminta Teknik Latih Tubi
membina ayat pada
ruangan yang EK 2: 2.2
disediakan. Menganalisis
pemerhatian
secara kritis dan
Aktiviti Pemulihan Aktiviti Pemulihan kreatif
 Murid yang lemah EK 2:2.3
akan diminta Menghasilkan idea
memadankan kata dari pemerhatian
adjektif yang sesuai
berdasarkan ayat. Nilai
 Hemah tinggi
 Murid akan dibimbing  Bekerjasama
oleh guru semasa  Rasional
menyiapkan kerja.

Penilaian
Objektif (ii)

Penutup Kognitif  Guru memberikan tiket Ilmu


muka surat 6
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
(5 minit) Tiket Keluar (exit keluar kepada semua  Pendidikan
ticket) murid. Moral

 Murid diminta KB
merumuskan isi  Merumus
pelajaran hari ini  Bercerita
dengan menjawab
soalan yang diberikan Nilai
 Rumusan isi oleh guru dalam  Patriotisme
pelajaran ruangan tiket keluar.  Kerajinan
 Murid mengenali
kesalahan sendiri  Murid diminta PAS
dan membaikinya. menyenaraikan nilai  Bertanggungja
 Murid mempelajari murni yang dipelajari wab
nilai-nilai daripada pada hari ini.
hari ini. KP
 Verbal linguistik
 Intrapersonal

Sosial  Guru memberikan


 Pujian atas usaha pujian atas sikap murid
dan kejayaan yang berdisiplin dalam
 Memberi ganjaran kelas.
kepada murid.
 Mengingati murid
supaya selalu
berusaha
bersungguh-
sungguh untuk
mencapai
matlamat.

18. Refleksi

__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
LAMPIRAN 1

muka surat 7
muka surat 8
LAMPIRAN 2

Bahan Bantu Belajar (Aktiviti Berkumpulan)

muka surat 9
LAMPIRAN 3

Lembaran Kerja (Penilaian)

muka surat 10
LAMPIRAN 4

Lembaran Kerja (Pengayaan)

Lembaran Kerja (Pemulihan)

muka surat 11
LAMPIRAN 5

muka surat 12
