Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 2

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani dan Pendidikan Kesihatan


Tahun : 2 UKM
Bil. Murid : 30 orang
Tarikh : 20 November 2020
Hari : Jumaat
Masa : 8.40 pagi hingga 9.10 pagi
Tajuk : Mari panaskan badan
Modul Kemahiran : Rekreasi dan kesenggangan
Tema : Semangat membara
Fokus : Memahami perkaitan antara aktiviti memanaskan badan dengan peningkatan kadar nadi.

Standard Kandungan
3.1 Melakukan aktiviti fizikal berpandukan konsep kecergasan.
4.1 Mengaplikasikan konsep kecergasan semasa melakukan aktiviti kecergasan fizikal.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.

Standard Pembelajaran
3.1.1 Melakukan pelbagai jenis aktiviti seperti mencongklang (galloping), melompat sebelah kaki (hopping), dan melompat yang boleh
meningkatkan suhu badan, kadar pernafasan dan kadar nadi.
4.1.1 Menjelaskan perkaitan antara aktiviti memanaskan badan dengan peningkatan suhu badan, pernafasan dan kadar nadi.
5.1.1 Menyatakan persediaan diri dan kesesuaian pakaian mengikut jenis aktiviti yang dijalankan.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

- Psikomotor : melakukan pelbagai aktiviti seperti mencongklang, melompat sebelah kaki dan melompat.
- Kognitif : menyatakan perkaitan antara aktiviti memanaskan badan dengan peningkatan suhu badan, pernafasan dan kadar nadi.
- Afektif : Menyatakan persediaan diri sebelum melakukan aktiviti.
Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan pencapaian, kreativiti dan inovasi
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar tentang aktiviti pemanasan badan.
Penerapan Nilai : berdisiplin, kerjasama
Alatan : Google meet, video Youtube, speaker- 1, wisel-1
Strategi : kecerdasan pelbagai (kinestetik), pembelajaran berpusatkan murid.
KBAT : berfikir tentang aktiviti yang boleh meningkatkan kadar nadi.

Bahagian / Aktiviti Fokus pembelajaran Pengelolaan/ Strategi PdP Catatan


Masa

Set induksi Pengiraan kadar nadi Aktiviti 1  Dalam kawasan yang telah Alatan
( 5 minit) sebelum melakukan  Murid dihendaki untuk mengambil ditetapkan dalam kelas.  Wisel
aktiviti. kadar nadi sebelum melakukan aktiviti.  Murid hanya dibenarkan membuat  Google Meet
aktiviti setempat.
Kaedah menentukan kadar nadi: Letak  Guru mengajar murid melalui Strategi:
dua jari di pergelangan tangan atau leher rakaman video.  Berpusatkan murid
dan rasa perubahan nadi sebelum,  Murid akan belajar melalui Google
semasa dan selepas melakukan aktiviti. Meet sepanjang pkpb ini. Kecerdasan pelbagai:
 Kinestetik
Aktiviti 2
Aktiviti 2
1.Meningkatkan suhu badan untuk Penerapan nilai:
Regangan badan
aktiviti regangan.  Kerjasama
o Kepala
2.Meningkatkan kadar degupan
o Badan
jantung.
o Kaki
3. Mewujudkan keseronokan.

- Guru
- Murid

Aktiviti 1:
Perkembangan Aktiviti 1: 1. Guru memberitahu perkaitan Alatan
(10 minit) Melakukan aktiviti lari antara aktiviti memanaskan  Google meet
arnab, mencongklang, badan dengan peningkatan kadar  Laptop
melompat sebelah kaki nadi.
dan melompat 2. Murid belajar teknik Penerapan nilai:
mencongklang, melompat  Keyakinan
sebelah kaki dan melompat  Kerjasama
menerusi video Youtube yang
ditayangkan oleh guru. Elemen Keusahawanan
 EK 1:1.14 Boleh
membina jaringan
sosial.
 EK 1:1.8
Kesanggupan belajar
daripada kesilapan

Strategi:
 Berpusatkan murid
- Murid

- Guru
Kecerdasan pelbagai:
 Kinestetik
1. Guru akan menunjukkan
demostrasi cara
mencongklang, melompat
sebelah kaki dan melompat.
2. Murid meniru dan melakukan
aktiviti yang dilakukan oleh
guru.
3. Murid hanya berada di tempat
duduk masing-masing.
1. Guru mengadakan satu Elemen Keusahawanan
Kemuncak Permainan kecil: 1. Murid dihendaki untuk melakukan permainan kecil secara online,  EK 1:1.14 Boleh
(7 minit) Ice water. aktivti sementara menunggu iaitu Ice water. membina jaringan
arahan oleh guru. 2. Murid dihendaki untuk sosial.
2. Penerima cabaran dan mendengar arahan yang
keseronokan dirasai oleh murid diberikan oleh guru. Strategi:
semasa menjalani permainan 3. Murid yang tidak mengikut  Berpusatkan murid
kecil. arahan guru dikira kalah.
3. Murid bergerak semasa arahan 4. Permainan ini dijalankan Kecerdasan pelbagai:
“Ice” dikirakan kalah. secara online, iaitu Google  Kinestetik
Meet.
Arahan Ice 5. Semua murid terlibat dalam
Murid tidak boleh bergerak. permainan ini.
6. Murid dihendaki untuk mengira
Arahan Water kadar nadi untuk 1 minit
Murid melakukan aktiviti yang disebut selepas melakukan aktiviti.
oleh guru.

Aktiviti 2 Aktiviti 2
Pengiraan kadar nadi 1. Murid dihendaki untuk mengira
semasa melakukan kadar nadi dan mencatat kadar
aktiviti. nadi di atas kertas.
Guru akan menjelaskan perkaitan antara
aktiviti memanaskan badan dengan
peningkatan suhu badan, pernafasan dan
kadar nadi.
Penutup  Penyejukan badan  Merehat dan memulihkan degupan Murid berada bebas di dalam kawasan Alatan
(5 minit) jantung yang ditetapkan untuk melakukan  Wisel
Aktiviti Gerak Kendur:  Mengendurkan otot yang telah regangan menyejukkan badan dari
1. Berjalan setempat
kawasan tempat diregang secara aktif ketika bermain bawah kaki sehingga ke atas kepala. Strategi:
duduk  merehat dan memulihkan  Berpusatkan murid
sambil menarik degupan jantung
nafas  mengendurkan otot yang telah Penerapan nilai:
direngang secara aktif ketika  Kerjasama
2. Membuat regangan bermain  Kebebasan
pada otot yang
banyak  Mengembalikan sistem fisiologi KBAT / Kemahiran
digunakan secara beransur-ansur selepas Pembelajaran / i-THINK:
semasa digunakan secara aktif Menghubungkaitkan
bertanding.
3. Mengira kadar nadi  Tarik nafas melalui hidung dan tahan Teknik:
selepas melakukan selama 5 saat. Hembus melalui  Penyelesaian
penyejukan badan. hidung dan mulut. masalah
 Murid mengira kadar nadi selepas  Soal jawab
4. Buat refleksi dan melakukan aktiviti penyejukan badan.
soal jawab tentang
 Guru menjelaskan Kemahiran Berfikir:
perkaitan antara
 Merumus
aktiviti pemanasan
 Adakah anda berasa seronok?
badan dengan
Mengapa? Kecerdasan pelbagai:
peningkatan kadar
 Isi pelajaran dirumuskan oleh guru  Kinestetik
nadi.
kepada murid-murid. Elemen Keusahawanan
 EK 1:1.14 Boleh
membina jaringan
Kognitif
sosial.
 Penilaian
 EK 1: 1.4 Daya
 Merumus isi pelajaran
kreativiti dan inovasi:
memerhati dengan
bertujuan dan
menghasilkan banyak
idea.
Refleksi guru

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Lembaran kerja

Nama:

Kelas:

Menulis pengiraan kadar nadi sebelum, semasa, dan selepas melakukan aktiviti.

Sebelum Semasa Selepas Catatan


Sihat/ Tak sihat

Buku teks m/s 54
