Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2. Tahun : 4 Neptune
3. Bilangan Murid : 31 orang
4. Tarikh : 24 Jun 2019
5. Hari : Isnin
6. Masa : 12:20 tengahari – 1:20 petang (1 jam)
7. Tema : Ekonomi Berwawasan
8. Tajuk : Nilai Murni Membawa Kejayaan dalam Pekerjaan

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran membaca – membaca bahan bukan sastera

10. Standard Kandungan


2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk
minat membaca.

11. Standard Pembelajaran


2.6.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bukan sastera untuk mengenal pasti
nilai murni.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. membaca dan memahami satu petikan yang terdapat pada buku teks.
ii. menyatakan sekurang-kurangnya tiga nilai murni berdasarkan petikan yang
dibaca.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa : morfologi – kata nama am
 Kosa kata: kebebasan, tekun, peluang pekerjaan
 Sebutan dan intonasi
 Peribahasa: di mana ada gula, di situ ada semut

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Moral, Pendidikan Jasmani
 Nilai Murni: berusaha bersungguh-sungguh, tekun, kebebasan, keikhlasan,
kerjasama, berdisiplin, kerajinan, berdikari
 TMK: Tayangan video

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menjana idea, merumus idea
 BCB: memproses maklumat
 KP: visual ruang, verbal linguistik, interpersonal
 Pembelajaran Konstruktivisme: membina idea menggunakan peta buih dan
membina idea melalui bina ayat
 Kreativiti: imaginasi dan vitualisasi

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil
Bahan / Alatan Jumlah
.
1 Buku Teks 31
2 Artikel Berita 31
Klip Video ‘Anda luar biasa, anda pencetus
3 1
inspirasi’
Lembaran kerja
4  pengayaan 30
 pemulihan 2

17. Pengetahuan Sedia Ada


Murid telah menguasai kemahiran mencari nilai murni berdasarkan petikan yang dibaca.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang sesuai
BILIK DARJAH  Persediaan murid kelas bersih dan
(2 minit) untuk belajar mereka bersedia untuk
belajar

Set Induksi Video ‘Anda luar biasa,  Murid menonton video BBM
(5 minit) anda pencetus yang dimuat turun Video ‘Anda luar
biasa, anda pencetus
inspirasi’ daripada youtube. inspirasi’

Ilmu
Pendidikan Jasmani

https://www.youtube.com Nilai:
Berusaha bersungguh-
/watch?v=DaxJERbjkN0
sungguh, berdisiplin
Soalan guru:  Murid disoal oleh guru
Kreativiti
1) Siapakah individu tentang video yang
Imaginasi dan
yang dibincangkan dilihat. vitualisasi
dalam video  Jawapan murid
KB
tersebut? dikaitkan dengan tajuk menjana idea
2) Mengapakah pelajaran pada hari ini.
mereka boleh Pembelajaran
Konstruktif
berjaya?
membina idea
3) Apakah nilai murni berdasarkan video
yang perlu
diamalkan supaya
kita dapat berjaya
seperti mereka?

Jangkaan jawapan
1) Atlet paralimpik
2) Mereka berusaha
bersungguh-
sungguh,
berdisiplin.
3) Berusaha,
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
berdisiplin,
bertanggungjawab
Langkah 1 Buku teks  Murid membaca BBM
(10 minit) petikan dalam buku Buku teks
teks. Ilmu
 Murid memahami Pendidikan Moral
petikan teks dengan
Nilai
bimbingan guru. Kebebasan, berusaha,
Sila rujuk lampiran 1
 Murid menyatakan nilai tekun
murni berdasarkan
KP
petikan yang dibaca Verbal linguistik,
dengan bimbingan interpersonal
guru.
BCB
memproses maklumat

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Artikel berita  Murid membaca BBM

(18 minit) petikan yang dipetik artikel berita ‘Dulu


pengutip sampah, kini
daripada berita astro bakal mahasiswa’
awani.
 Murid mengenal pasti sumber:
http://www.astroawani.
nilai murni yang perlu com/berita-dunia/dulu-
Sila rujuk lampiran 2 diamalkan untuk pengutip-sampah-kini-
berjaya seperti individu bakal-mahasiswa-
210633
yang diceritakan dalam
petikan yang dibaca. Ilmu
Peta Buih  Murid mencatatkan Pendidikan Moral
nilai murni tersebut
Nilai Murni
dalam bentuk peta keikhlasan, kerjasama,
buih. berusaha bersungguh-
sungguh, berdikari
 Murid membina ayat
berdasarkan nilai murni KB
yang telah dicatatkan. menjana idea
Pembelajaran
 Murid membincangkan
Konstruktivisme
jawapan bersama guru.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
membina idea
menggunakan peta
buih

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3 Lembaran Kerja Pengayaan BBM


(15 minit) Pengayaan  Murid yang telah Lembaran Kerja
menguasai topik Nilai
diberikan lembaran Rasional, kerajinan
kerja pengayaan.
BCB
Memproses maklumat

KP
Visual ruang
Sila rujuk lampiran 3

KB
Lembaran Kerja Menjana idea
Pemulihan Aktiviti Pemulihan
 Murid yang belum Pembelajaran
menguasai topik Konstruktivisme
membina idea melalui
diberikan lembaran
aktiviti bina ayat
kerja pemulihan

Sila rujuk lampiran 4

Penutup Sosial  Guru memberikan Ilmu


(5 minit)  Pujian atas usaha pujian atas Pendidikan Moral
dan kejayaan penglibatan aktif murid Nilai
sepanjang proses Berusaha bersungguh-
PdP. sungguh

KP
Verbal linguistik
Interpersonal

KB
Merumus idea
18. Refleksi

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Lampiran 1 (Buku Teks)
Lampiran 2 (Artikel Berita)

Sumber: http://www.astroawani.com/berita-dunia/dulu-pengutip-sampah-kini-bakal-
mahasiswa-210633
N
m
d
l
k
S
i
t
r
p
s
o
R
s
h
K
t
r
e
B
n
u
g
b
a
g
n
y
h
-
jw
j
Lampiran 3 (Peta Buih)
Lampiran 3 (Lembaran kerja pengayaan)
Baca tips di bawah. Kemudian, senaraikan lima nilai murni yang sesuai dan bina
ayat berdasarkan nilai murni tersebut.

TIPS MOTIVASI BERJAYA DALAM PERKERJAAN

 Bijak mencipta dan mencari peluang pekerjaan sendiri, bukannya bergantung


kepada kerajaan, keluarga atau rakan terdekat semata-mata.
 Berkeyakinan dan tidak malu supaya mampu mengembangkan kebolehan diri.
 Bertanggungjawab terhadap keputusan yang diambil
 Menghadapi cabaran dengan tabah dan meningkatkan semangat untuk lebih
berjaya.
 Dapat merancang dan membahagikan masa dengan baik.

1. ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2. ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

3. ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

4. ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

5. ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________
Lampiran 4 (Lembaran kerja pemulihan)

Isikan perkataan yang sesuai pada ruang kosong yang disediakan.

bertanggungjawab menyayangi tolong-menolong


berkeyakinan prihatin berusaha berungguh-sungguh

1. Azreen seorang yang _____________ kerana dia selalu menyelesaikan kerja

sekolahnya.

2. Cikgu Johan amat ________________ terhadap prestasi akademik murid-muridnya.

3. Kita perlu ___________________________________ untuk mencapai matlamat diri.

4. Mei Ling seorang doktor yang mengamalkan nilai

_________________________dengan membantu sesiapa sahaja yang memerlukan

bantuannya.

5. Seva merupakan seorang ketua yang _____________________ pekerjanya.

6. Kita harus _____________________ dalam melakukan sesuatu pekerjaan.
