Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU

TAHUN 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 5 Bestari
Bilangan Murid : 20 Orang murid (Lelaki: 10, Perempuan:10)
Tarikh : 29 Mac 2022
Hari : Isnin
Masa : 9:00 – 10:00 pagi
Tema : Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk : Kebersihan Diri dan Persekitaran
Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa
Standard Kandungan : 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks.
Standard Pembelajaran : 5.1.3 Memahami dan menggunakan pelbagai kata adjektif
mengikut konteks.

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Memahami empat jenis golongan kata adjektif dengan menjawab persoalan daripada guru
sekurang-kurangnya empat daripada enam soalan dengan betul serta setiap kumpulan
berjaya melekatkan kad kata adjektif di papan putih dengan betul mengikut jenisnya.

ii. Menggunakan kata adjektif yang diberikan oleh guru untuk membina lima ayat tunggal
mengikut konteks dengan betul sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat dengan betul
bagi setiap kumpulan.

Kriteria Kejayaan:

i. Murid dapat memahami empat jenis golongan kata adjektif dengan menjawab persoalan
daripada guru sekurang-kurangnya empat daripada enam soalan dengan betul serta setiap
kumpulan berjaya melekatkan kad kata adjektif di papan putih dengan betul mengikut
jenisnya

iii. Menggunakan kata adjektif yang diberikan oleh guru untuk membina lima ayat tunggal
mengikut konteks dengan betul.
Sistem Bahasa:

● Tatabahasa

Morfologi : Kata adjektif

Sintaksis : Ayat tunggal, binaan ayat tunggal

● Kosa kata: warna, nipis, baik

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

● Ilmu: Pendidikan Kesihatan, Muzik


● Nilai Murni: Bekerjasama, keberanian, bertanggungjawab, kasih sayang
● Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan
persekitaran
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Penggunaan alat-alat TMK dalam PdP
● Kreativiti: Pelaksanaan aktiviti interaktiviti: Membina serta menulis ayat tunggal
menggunakan kata adjektif yang telah diberikan di atas kertas mahjong.
● Pedagogi Terkini: Pembelajaran Kontekstual, Pembelajaran Kolaboratif, Literasi,
Maklumat, Media dan Kemahiran Teknologi dalam Pengajaran dan Pembelajaran.
● Pembelajaran Abad ke-21: Pemikiran Kritis 6K
● Penggabungjalinan: Kemahiran menulis, mendengar dan bertutur, tatabahasa

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

● Kemahiran Berfikir : Menganalisis, membuat kesimpulan, mentafsir maklumat

● Kecerdasan : Verbal linguistik, muzik, intrapersonal, interpersonal


Pelbagai

● Pembelajaran : Menghubungkaitkan maklumat dan isi pelajaran dengan


Kontekstual kehidupan harian murid

● Pembelajaran : Membina pemahaman dan pengetahuan baharu murid


Konstruktivisme berdasarkan pengalaman sedia ada.

● Strategi : Pengajaran langsung bergantung kepada guru untuk


Berpusatkan Guru mengarah pemikiran dan penglibatan pelajar.

● Strategi : Murid terlibat secara aktif dalam pembelajaran dan guru


Berpusatkan Murid berfungsi sebagai fasilitator.

● Strategi : Murid bergantung kepada penggunaan bahan pelajaran


Berpusatkan untuk mencapai objektif pelajaran
Bahan

● Elemen
EK 1.4 : Daya kreativiti dan inovasi
Keusahawanan
:
EK 1.8 : Kesanggupan belajar daripada
kesilapan

EK1.14 : Boleh membina jaringan sosial

EK 3.2 : Melaksanakan projek mengikut


langkah-langkah yang telah disediakan

Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah

1. Komputer riba 1

2. LCD 1

3. Projektor 1

4. Pembesar suara 1
5. Sampul surat berisi kad kata adjektif 4

6. Kad kata adjektif 20

7. Pita pelekat 4

8. Pen penanda 4

9. Kertas mahjong 4

Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah biasa menggunakan kata adjektif menerusi pembelajaran tidak formal iaitu
dalam kehidupan seharian mereka.
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Pengurusan ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan kelas Peralatan yang


Bilik Darjah ● Persediaan murid untuk bersih dan mereka sesuai
belajar bersedia untuk belajar
(2 minit)

Set Induksi 1. Guru menayangkan klip BBM


1. Guru memaparkan klip
video berjudul ‘Cara-cara
(5 minit) video tentang ‘Cara-cara Komputer riba,
Menjaga Kebersihan Diri’ di
Menjaga Kebersihan Projekter, (LCD),
pautan berikut:
Diri’ kepada murid. Pembesar suara,
https://youtu.be/
Klip video
hgkziXbexbY

2. Guru bersoal jawab KB


dengan murid berkaitan
Menganalisis
kandungan video
maklumat
tersebut.
KP
3. Guru mengaitkan
Soalan yang diajukan oleh guru Interpersonal,
jawapan murid dengan
kepada murid: verbal-Linguistik
tajuk pembelajaran pada
hari tersebut, iaitu
1. Murid-murid, apa yang kamu Teknik
tentang kebersihan diri.
semua faham berdasarkan
Soal jawab
video yang telah kamu
tonton sebentar tadi?

2. Adakah penting kita menjaga


kebersihan diri?
Jangkaan jawapan:

1. Video tersebut mengenai


cara-cara menjaga
kebersihan diri, cikgu.

2. Ya, kebersihan diri penting


untuk kita, cikgu.

Langkah 1 1. Tayangan slaid ‘Ayuh, Aktiviti 1 BBM


Kenali Kata Adjektif’
(15 minit) 1. Guru menayangkan LCD, komputer riba,
tentang topik
slaid tentang ‘Ayuh, pembesar suara
pembelajaran iaitu
Kenali Kata Adjektif’
tentang kata adjektif KB
kepada murid di
(pancaindera, sifat,
hadapan kelas. Menganalisis
warna, waktu) di
maklumat
hadapan kelas.
2. Guru memberi
Teknik
penerangan dan
2. Perbincangan guru
penjelasan dengan Soal jawab
bersama murid tentang
lebih mendalam
topik pembelajaran Strategi
tentang empat
berdasarkan tayangan
golongan kata Berpusatkan bahan
slaid tersebut.
adjektif
Berpusatkan guru
(pancaindera, sifat,
warna, waktu) KP
kepada murid.
Intrapersonal

3. Kemudian, guru interpersonal


memulakan
pembelajaran secara Nilai Murni
dua hala bersama
Bertanggungjawab
murid dengan sesi
soal jawab tentang Penilaian Objektif
topik yang telah
(i)
diajar.

4. Guru memilih enam


orang murid secara
rawak untuk
menjawab soalan-
soalan berkaitan
topik tersebut.
Langkah 2 1. Pembahagian murid Aktiviti 2 BBM
kepada empat kumpulan
(15 minit) 1. Guru membahagikan Sampul surat, kad
kecil oleh guru.
murid kepada empat kata adjektif, pita
kumpulan kecil yang pelekat
2. Aktiviti ‘Buka, Faham dan
mengandungi lima
Lekat’ dijalankan. KB
orang ahli setiap
kumpulan. -Menganalisis
maklumat
2. Guru memberikan
-Mentafsir maklumat
satu sampul surat
yang berisi lima kad -Mencipta
kata adjektif bagi
Strategi
setiap kumpulan.

Berpusatkan bahan
3. Murid perlu
Berpusatkan murid
berbincang dalam
kumpulan untuk KP
menentukan jenis
kata adjektif bagi -Verbal linguistik
setiap kaddalam -Muzik
tempoh lima minit.
-Intrapersonal

4. Kemudian, setiap
-Interpersonal
ahli bagi setiap
kumpulan perlu
melekatkan setiap
Nilai Murni
kad kata adjektif di
papan putih -Bekerjasama
mengikut jenisnya
-Bertanggungjawab
secara bergilir.

Penilaian Objektif
5. Tempoh masa
diberikan adalah (i)
selama lima minit
bagi semua
kumpulan untuk
melekatkan kad kata
adjektif di papan
putih.

6. Guru memutarkan
muzik latar untuk
menceriakan
suasana kelas
dalam tempoh
tersebut.

7. Guru berbincang
bersama murid
jawapan yang betul
mengenai kata
adjektif yang telah
dilekatkan pada
papan putih di
hadapan kelas.

Langkah 3 1. Aktiviti pembinaan ayat Aktiviti 3 KB


tunggal berdasarkan
(20 minit) 1. Guru menetapkan Mengaplikasi
kata adjektif yang telah
lima kata adjektif maklumat
diberikan oleh guru.
yang telah dipilih
Menganalisis
kepada murid
maklumat
dengan menulis kata
adjektif tersebut di Mentafsir maklumat
papan putih.

2. Guru meminta setiap


Strategi
kumpulan membina
lima ayat tunggal Berpusatkan murid
bertemakan
kebersihan diri dan Teknik
persekitaran
Latih tubi
berdasarkan lima
kata adjektif yang KP
telah ditetapkan oleh
interpersonal,
guru.
intrapersonal

3. Tempoh masa yang


diberikan oleh guru
Nilai Murni
untuk murid
berbincang, Kerjasama,
membina dan keberanian, rasional
menulis lima ayat
tunggal berdasarkan
lima kata adjektif Penilaian Objektif
tersebut di atas
kertas mahjong (ii)
adalah selama
sepuluh minit.

4. Kemudian, guru
meminta setiap
kumpulan
membentangkan
hasil kerja mereka di
hadapan kelas
secara bergilir.

5. Guru berbincang
bersama murid
tentang penggunaan
kata adjektif dalam
pembinaan ayat
yang betul mengikut
konteks.
Penutup 1. Aktiviti rumusan tentang isi 1. Guru meminta Nilai murni
pelajaran iaitu tentang seorang wakil kelas
(3 minit) Keberanian, kasih
kebersihan diri dan atau secara sukarela
sayang
persekitaran. untuk memberi satu
isi satu contoh KB
2. Menekankan tentang menjaga kebersihan
Merumus maklumat
kebersihan diri dan diri atau
persekitaran kepada murid. persekitaran. KP

Interpersonal
2. Guru membuat
penambahan Intrapersonal
maklumat terhadap
kesimpulan yang
dilakukan oleh wakil
murid.

3. Guru membuat
rumusan ringkas
tentang topik
pembelajaran sesi
PdP iaitu tentang
kebersihan diri dan
persekitaran.
RASIONAL SET INDUKSI

Antara rasional yang dapat dikaitkan dalam set induksi dapat dilihat dari aspek kemahiran
menggunakan variasi rangsangan. Guru menggunakan rangsangan daripada video yang
telah ditayangkan kepada murid. Hal ini dapat meningkatkan motivasi dan semangat dalam
diri murid untuk belajar terutamanya semasa permulaan kelas. Selain itu, ia juga
memudahkan guru dalam mendedahkan kepada murid tentang topik pengajaran hari
tersebut.

Rasional yang seterusnya dalam kemahiran penyoalan ialah ia dapat merangsang minda
murid untuk berfikir dengan soalan-soalan guru berkaitan topik yang akan diajar. Lantaran
itu, minda murid akan lebih terbuka kepada satu-satu topik tersebut dengan lebih baik.
Selain itu, kemahiran menyoal ini juga dapat dijadikan sebagai indikator kepada guru
tentang kefahaman dan tahap kesediaan murid untuk belajar topik dan tema yang telah
ditetapkan.

Di samping itu, rasional dalam kemahiran peneguhan dan pengukuhan ini juga boleh dilihat
daripada cara guru melakukan aktiviti peneguhan tersebut. Tindakan guru melakukan aktiviti
pembinaan ayat tunggal berdasarkan kata adjektif yang telah diberikan akan dapat
membantu murid memantapkan lagi kefahaman mereka.

Rasional dalam kemahiran bahagian set induksi juga boleh dilihat dari aspek penerangan
atau contoh. Video yang dipilih oleh guru sebelum menayangkan kepada murid telah
memperlihatkan contoh-contoh serta sedikit penerangan tentang topik yang akan diajar.
Perkara ini akan memudahkan murid untuk lebih faham.

Seterusnya ialah penggunaan bahan bantu mengajar (BBM). Guru yang memilih BBM yang
mudah untuk didapati dan dikendalikan seperti LCD, projekter, komputer dan pembesar
suara. Hal ini dapat meningkatkan minda murid dalam situasi pembelajaran pada abad ke-
21 yang lebih menjurus kepada penggunaan teknologi terkini dengan berfaedah.

Pada akhir kelas, guru meminta wakil murid untuk memberi rumusan tentang pembelajaran
adalah untuk menilai tahap kemampuan seseorang murid untuk memahami, menilai,
mentafsir dan merumus sesuatu maklumat. Lantaran itu, guru boleh membuat pembetulan
atau penambahan maklumat berkaitan apa yang telah diucapkan oleh wakil murid tersebut.
