Anda di halaman 1dari 7

BAHASA MELAYU

6 AHMAD/ 4 MEI 2021

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 6 Ahmad
3. Bilangan Murid : 33 orang
4. Tarikh : 4/5/2021
5. Hari : Selasa (PdPR secara segerak)
6. Masa : 9.00-10.00 pagi
7. Tema : Kesihatan Mental dan Emosi
8. Tajuk : Terapi Minda
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa
10. Standard Kandungan : 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata
dengan betul mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran : 5.1.4 Memahami dan menggunakan pelbagai kata
kerja dan kata bantu megikut konteks dengan betul.
12. Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
(i) Menyenaraikan kata kerja daripada gambar yang diberi.
(ii) Membina 4 ayat dengan menggunakan kata kerja dan kata bantu berdasarkan
gambar yang diberikan.
13. Sistem Bahasa :
i) Kosa kata (Membina ayat menggunakan kata kerja dan kata bantu yang
sesuai).
ii) Morfologi (menggunakan kata kerja dan kata bantu dalam ayat).
iii) Sintaksis (Menulis ayat dengan menggunakan kata kerja dan kata bantu
mengikut konteks yang betul).
14. Pengisian kurikulum :
i) Ilmu: Pendidikan Jasmani
15. Nilai murni: Tanggungjawab, bekerjasama, prihatin, bersungguh-sungguh
16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik):
• KB:
i) Menjana idea.
ii) Menganalisis maklumat yang terdapat dalam teks
iii) Mengaplikasi pengetahuan yang telah dipelajari.
• TKP: Kinestatik, Intrapersonal, Interpersonal, Verbal Linguistik
• BCB: Kemahiran menulis
BAHASA MELAYU
6 AHMAD/ 4 MEI 2021

• Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait pengetahuan baharu dengan


pengetahuan sedia ada.
• Pembelajaran Konstruktivisme: Membina pengetahuan baharu daripada
pengetahua sedia ada.
17. Bahan Bantu Mengajar :
Bil. Perkara/ Item Jumlah
1. Komputer riba 1
2. Slaid 1
3. Video 1
4. Roda Impian 1
5. Kertas A4 4
6. Pen / Pen Marker 1

18. Pengetahuan sedia ada : Murid tahu tentang kata kerja dan kata bantu.
BAHASA MELAYU
6 AHMAD/ 4 MEI 2021

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set Induksi BBM :
Senaman ringkas: 1. Guru akan menayangkan - Video
(5 minit)
https://www.youtube.com/w video senaman .
- Komputer riba
atch?v=YKcO-izJCvc 2. Semua murid perlu
TKP:
melakukan senaman
berdasarkan video yang - Kinestatik

ditayangkan. -Verbal linguistik


3. Guru juga akan membuat KB:
senaman yang sama dengan
- Menghubung kait
murid.
NILAI : Bersungguh-
Soal jawab 4. Guru akan bersoal jawab
sungguh
Soalan: bersama murid.

1. Apakah tema pengajaran


pada hari ini?
Cadangan jawapan:
1. Tema Kesihatan Minda
berkaitan dengan Terapi
Minda.
Langkah 1
Aktiviti berpusatkan BBM:
(18 minit) 1. Guru akan memfokuskan
bahan: - Slaid
pengajaran kepada aspek
Slaid pembentangan: TKP:
tatabahasa.
- Verbal linguistik
2. Guru memberi penerangan
- Intrapersonal
tentang kata kerja dan kata
KB :
bantu menggunakan slaid.
- Menghubungkait
3. Guru akan bersoal jawab tajuk pelajaran
bersama murid tentang topik Pembelajaran
yang telah dibincangkan. Kontekstual:
Menghubung kait
4. Murid-murid akan
pengetahuan baharu
didedahkan dengan rumus atau
dengan
BAHASA MELAYU
6 AHMAD/ 4 MEI 2021

kaedah mudah mengingat jenis pengetahuan sedia


kata bantu. ada

5. Murid-murid perlu Pembelajaran


menganalisis maklumat tentang Konstruktivisme:
kata bantu dalam ayat yang
Membina
diberikan.
pengetahuan baharu
5. Guru akan bersoal jawab daripada
bersama murid. pengetahuan sedia
ada
Soal jawab
NILAI :
Soalan:
- Bertanggungjawab
1. Adakah kamu dapat
faham fungsi kata bantu - Bersungguh-
dalam frasa kerja? sungguh

Cadangan jawapan: - Prihatin


1. Ya, kami faham

Permainan cari kata: BBM:


Langkah 2 1. Guru akan memberikan
arahan untuk pelaksanaan - Kertas A4
(15 minit)
Permainan Cari Kata. - Pen/Pen marker

2. Guru akan menunjukkan - Flip Card

papan cari kata secara atas TKP:

Papan cari kata: talian. - Interpersonal


- Intrapersonal
3. Murid-murid hendaklah
- Verbal linguistik
mencari kata bantu dalam
KB :
papan cari kata yang
- Menjana idea
ditunjukkan.
- Mengaplikasi
4. Kemudian, murid-murid perlu pengetahuan yang
menyenaraikan kata bantu dipelajari
tersebut pada kertas A4. Sistem bahasa:
- Kosa kata
5. Seterusnya, murid-murid
(Membina ayat
perlu membuat ilustrasi garisan
menggunakan kata
BAHASA MELAYU
6 AHMAD/ 4 MEI 2021

pada kertas A4 untuk kerja dan kata bantu


menunjukkan bentuk jawapan yang sesuai).
yang diperoleh daripada - Morfologi
permainan cari kata. (menggunakan kata
kerja dan kata bantu
6. Murid-murid harus
dalam ayat).
menunjukkan hasil kerja
NILAI : Kerajinan
kepada guru melalui kamera
masing-masing.

Langkah 3
1. Guru akan memberi arahan
(15 minit) Aktiviti Membina Ayat TKP:
dan penerangan untuk aktiviti
- Verbal linguistik
membina ayat. - Interpersonal
2. Murid-murid dikehendaki KB:
- Kemahiran
untuk membina empat ayat membaca secara
dengan menggunakan kata mekanis
bantu dan kata kerja yang akan Sistem bahasa:
’Flipped Card’
diberikan oleh guru. - Sintaksis (Menulis

3. Guru akan memilih empat ayat dengan

keping gambar secara rawak menggunakan kata

daripada aplikasi ’Flipped kerja dan kata bantu

Card’. mengikut konteks


yang betul).
Roda impian: 4. Murid perlu menyenaraikan NILAI :
kata kerja berdasarkan gambar
- Bekerjasama
yang telah dipilih.
- Kerajinan
5. Murid-murid akan diberi - Bertanggungjawab
masa untuk membina empat
ayat berdasarkan kata kerja
dan kata bantu yang diberi.

6. Empat orang murid akan dilih


secara rawak menggunakan
roda impian.

7. Murid yang terpilih perlu


berkongsi jawapan bersama
BAHASA MELAYU
6 AHMAD/ 4 MEI 2021

guru dan rakan-rakan lain.

8. Rakan-rakan lain akan


menilai ayat yang dibina oleh
rakannya dengan bimbingan
guru.
9. Guru akan merumuskan
aktiviti yang dilaksanakan.
Penutup TKP:
Penutup Kognitif
(5 minit) 1. Guru bersoal jawab bersama - Verbal linguistik
• Rumusan isi
pelajaran murid untuk memberikan NILAI :
rumusan. - Prihatin
Sosial
• Pujian atas usaha 2. Guru memberikan pujian
murid atas sikap murid yang memberi
kerjasama dalam aktiviti
pengajaran guru.
BAHASA MELAYU
6 AHMAD/ 4 MEI 2021

Refleksi
Pada 4 Mei 2021 (Selasa) sesi pengajaran dan pembelajaran telah dilaksanakan secara atas
talian. Proses PdPR berjalan pada pukul pagi 9.00 pagi sehingga 10.00 pagi. Sesi PdPR
secara segerak menggunakan Google Meet ini telah disertai oleh 22 orang murid.

Berdasarkan hasil pengajaran yang dilaksanakan, antara kekuatan yang dapat dilihat
ialah murid-murid dapat melaksanakan aktiviti dan latihan yang diberikan dengan baik. Murid-
murid juga jelas dengan arahan yang diberikan oleh guru.

Namun, kelemahan yang dikenal pasti daripada sesi pengajaran dan pembelajaran ini
ialah pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran secara segerak ini tidak dapat dilaksanakan
dengan lancar. Hal ini kerana, terdapat gangguan internet yang menyebabkan penyertaan
Google Meet terganggu. Namun, kelemahan ini tidak menjejaskan keseluruhan proses PdP.

Oleh itu, antara cadangan penambahbaikkan untuk penyelesaian kepada kelemahan


dalam sesi PdPR ini ialah saya perlu menyediakan nota awal kepada murid-murid agar
mereka mempunyai umum mengenai tajuk yang akan dipelajari. Hal ini untuk memastikan
mereka dapat menerima pelajaran dengan jelas dan lancar walaupun berdepan cabaran
capaian internet.

Ulasan pensyarah/ guru pembimbing
