Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 12 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Pastikan Selamat Di Mana-mana
TAJUK Sentiasa Peka Setiap Masa
STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(ii) Memahami dan menggunakan kata penguat mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan tujuh kata penguat mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membina tujuh ayat menggunakan kata penguat dengan betul.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang telefon di dalam tandas
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks
2. Murid berbincang tentang telefon di dalam tandas.
3. Murid diberi penerangan tentang kata penguat. Teach Me (Ajarkan Saya)
4. Murid memahami penggunaan kata penguat dalam ayat.
5. Murid membina ayat menggunakan kata penguat. Be A Writer (Pandangan
Penulis)
6. Murid dipilih untuk membaca ayat yang dibina.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang telefon di dalam tandas dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 46
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya)
PAK-21 Be A Writer (Pandangan Penulis)
STRATEGI PdP KP - Interpersonal EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Kasih Sayang
Mengguna pakai
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 12 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Pastikan Selamat Di Mana-mana
TAJUK Sentiasa Peka Setiap Masa
STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(ii) Memahami dan menggunakan kata penguat mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan tujuh kata penguat mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membina tujuh ayat menggunakan kata penguat dengan betul
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mengingat semula tentang telefon di dalam tandas
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks
2. Murid diberi lembaran kerja.
3. Murid membina ayat menggunakan kata penguat dalam lembaran kerja yang
diberikan. Carbon Copy (Tiru Seperti Sama)
4. Murid berbincang dengan pasangan tentang ayat yang dibina. Talk Partners
(Rakan Berbual)
5. Murid membuat pembetulan jika ada.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang telefon di dalam tandas dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 46
ABM/BBM
PKJR SK 6.1 Tingkah laku yang selamat dan tanggungjawab seseorang penumpang
PKJR SP 6.1.1 Menerangkan kepentingan untuk menjadi penumpang yang selamat dan
bertanggungjawab
PAK-21 Carbon Copy (Tiru Seperti Sama)
PAK-21 Talk Partners (Rakan Berbual)
STRATEGI PdP KP - Interpersonal EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Kasih Sayang
Mengguna pakai
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 12 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Pastikan Selamat Di Mana-mana
TAJUK Sentiasa Peka Setiap Masa
STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(i-iii) Memahami dan menggunakan kata pemeri, kata penguat dan kata
PEMBELAJARAN
bantu mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan lima kata pemeri mengikut konteks.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membina lima ayat menggunakan kata pemeri dengan betul
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kata pemeri
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks
2. Murid berbincang tentang kata pemeri dalam kumpulan bertiga. Learning Trios
A-B-C (Tiga Serangkai A-B-C)
3. Murid membina ayat menggunakan kata pemeri dalam lembaran kerja yang
diberikan. Brain Racking (Fikirkannya)
4. Murid membuat pembetulan jika ada.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kata pemeri dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 46
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Learning Trios A-B-C (Tiga Serangkai A-B-C)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
STRATEGI PdP KP - Interpersonal EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Kasih Sayang
Mengguna pakai
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 12 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Pastikan Selamat Di Mana-mana
TAJUK Prihatan Pasti Selamat
STANDARD 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan dibaca
KANDUNGAN
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
STANDARD 1.3.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar, ditonton dan dibaca dengan
PEMBELAJARAN
sebutan yang betul dan intonasi serta gaya yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menceritakan dua perkara yang didengar, ditonton dan dibaca dengan sebutan
yang betul dan intonasi serta gaya yang sesuai.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menceritakan lima ayat mengenai imbasan kod QR dan gambar yang ditonton.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang pencegahan Covid-19.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks
2. Murid berbincang tentang pencegahan Covid-19.
3. Murid meneliti bahan imbasan Kod QR.
4. Murid menceritakan bahan dengan sebutan yang betul dan intonasi serta gaya
yang sesuai.
5. Murid mensimulasikan bahan. Simulation (Simulasi)
6. Murid menilai persembahan dengan memberikan bintang. Checklist (Senarai
Semak)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pencegahan Covid-19 dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 47
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Simulation (Simulasi)
PAK-21 Checklist (Senarai Semak)
STRATEGI PdP BCB - Mendengar EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan
dengan berkesan Komunikasi (TMK)
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Keselamatan
Melaksanakan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 12 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Pastikan Selamat Di Mana-mana
TAJUK Prihatan Pasti Selamat
STANDARD 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan dibaca
KANDUNGAN
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
STANDARD 1.3.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar, ditonton dan dibaca dengan
PEMBELAJARAN
sebutan yang betul dan intonasi serta gaya yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menceritakan sesuatu perkara yang didengar, ditonton dan dibaca dengan
sebutan yang betul dan intonasi serta gaya yang sesuai.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menceritakan lima ayat mengenai gambar yang ditonton.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mengingat semula tentang pencegahan Covid-19
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks
2. Murid diberi lembaran kerja.
3. Murid berbincang tentang gambar dan teks yang diberikan.
4. Murid berbincang tentang amalan menjaga kesihatan. Salad Bowl (Mangkuk
Sayur)
5. Murid membina draf dan rangka karangan. Drafter (Pembina Draf)
6. Murid menulis karangan berdasarkan draf yang diberikan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pencegahan Covid-19dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 47
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Simulation (Simulasi)
PAK-21 Checklist (Senarai Semak)
STRATEGI PdP BCB - Mendengar BCB - Mendengar BCB - Mendengar
dengan berkesan dengan berkesan dengan berkesan
KBAT Mengaplikasi - Mengaplikasi - Mengaplikasi -
Melaksanakan Melaksanakan Melaksanakan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
