Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera
KANDUNGAN
STANDARD 4.2.1 Melafazkan pantun yang mengandungi bahasa yang indah dan menjelaskan
PEMBELAJARAN
maksud.
KEMAHIRAN Didikhibur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Melafazkan empat pantun yang mengandungi bahasa yang indah dan
menjelaskan maksud.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Melafazkan pantun dengan bahasa yang indah
2. Memberikan maksud pantun dengan baik dan jelas
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang gunakanlah ketuhar dengan
selamatnya
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid dipilih untuk membaca satu pantun dan diikuti rakan. Copy Me (Tirulah
Saya)
3. Murid berbincang dalam kumpulan untuk mendapatkan maksud pantun.
4. Wakil murid melawat kumpulan lain untuk berbincang jawapan.
5. Murid menulis maksud pantun yang dibincangkan. Chunking (Gabungan)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang gunakanlah ketuhar dengan selamatnya
dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 066
ABM/BBM -
PKJR SK 5.1 Berbasikal dengan selamat
PKJR SP 5.1.3 Menyatakan fungsi topi keledar dan cara pemakaian yang betul.
PAK-21 Copy Me (Tirulah Saya)
PAK-21 Chunking (Gabungan)
STRATEGI PdP Verbal-linguistik
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Keselamatan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(vii) Memahami dan menggunakan kata pemeri mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan lapan kata pemeri mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami penggunaan kata pemeri
2. Melengkapkan teks berita menggunakan kata pemeri yang betul
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang beringat sebelum kena
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid mengenal pasti kata pemeri dengan bimbingan guru.
3. Murid menggunakan kata pemeri yang sesuai untuk melengkapkan berita. The
Chosen One (Yang Terpilih)
4. Murid berbincang melengkapkan emel dengan kata pemeri yang betul di ruangan
kosong. Round Table (Meja Bulat)
5. Murid membaca emel yang telah dilengkapkan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang beringat sebelum kena dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 057 Buku Aktiviti hlmn 067
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 The Chosen One (Yang Terpilih)
PAK-21 Round Table (Meja Bulat)
STRATEGI PdP Bacaan intensif
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Berhati-hati
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(viii) Memahami dan menggunakan kata penguat mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan lapan kata penguat mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami penggunaan kata penguat
2. Melengkapkan teks menggunakan kata penguat yang betul
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang hati-hati semasa mengundur
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid memahami dan mengenal pasti kata penguat dengan bimbingan guru.
3. Murid menyatakan kata penguat yang terdapat dalam teks. Shout Out (Laungan)
4. Murid menggunakan kata penguat yang sesuai dalam ayat.
5. Murid memilih dan berbincang dengan pasangan untuk melengkapkan teks
dengan kata penguat yang betul. Collaboration (Kolaborasi)
6. Murid melakukan simulasi dengan dialog yang dilengkapkan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang hati-hati semasa mengundur dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 058 Buku Aktiviti hlmn 068
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Shout Out (Laungan)
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi)
STRATEGI PdP Pembelajaran Kontekstual
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Berhati-hati
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD 2.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.1(i) Membaca, memahami dan mengecam maksud kosa kata
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca, memahami dan mengecam lima maksud kosa kata
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membaca teks dengan teliti dan mengenal pasti perkataan yang dicetak berwarna
2. Memahami maksud perkataan berwarna
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang rumah selamat
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami petikan.
2. Murid mengenal pasti maksud perkataan yang berwarna merah. List It Out
(Senaraikannya)
3. Murid menggunakan kamus atau internet untuk mencari maksud perkataan.
4. Murid menulis maksud perkataan.
5. Murid berbincang cara lain menjaga keselamatan rumah. Cafe (Warung Kopi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang rumah selamat dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 059 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 List It Out (Senaraikannya)
PAK-21 Café (Warung Kopi)
STRATEGI PdP Bacaan imbasan
KBAT Memahami KB Mengitlak
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 15 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(i)(ii)(iii)(iv)(v)(vi)(vii)(viii) Memahami dan menggunakan kata hubung, kata
PEMBELAJARAN
sendi nama, kata arah, kata tanya, kata perintah, kata seru, kata pemeri, dan
kata penguat mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan lapan kata hubung, kata sendi nama, kata arah,
kata tanya, kata perintah, kata seru, kata pemeri, dan kata penguat mengikut
konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membina dialog menggunakan kata hubung, kata sendi nama, kata arah, kata
tanya, kata perintah, kata seru, kata pemeri, dan kata penguat
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang lakonan
Aktiviti
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
2. Wakil murid memilih kad yang diberikan guru. Guess Game (Tekalah)
3. Murid pulang ke kumpulan dan memahami kandungan kad.
4. Murid berbincang dalam kumpulan untuk membina dialog
5. Murid menggunakan kata tugas yang diberikan.
6. Murid melakokan dialog yang dibina Skits (Sketsa)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang lakonan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 060 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Guess Game (Tekalah)
PAK-21 Skits (Sketsa)
STRATEGI PdP Pembelajaran Kontekstual
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Berhati-hati
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com
Sebarang pertanyaan, dan komen:
Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
