Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM SEKITAR DAN TEKNOLOGI HIJAU
TAJUK Alamku Sayang
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut
konteks
STANDARD 5.2.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata ganda
PEMBELAJARAN
mengikut konteks.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata ganda dengan baik.
1. Memahami, mengenal pasti dan 2. Mengenal pasti kata ganda dengan betul.
menggunakan lapan kata ganda dengan 3. Menggunakan kata ganda dengan betul.
betul 4. Membina ayat menggunakan kata ganda
secara gramatis
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang parkir di Hutan Lipur Bukit Wang, Jitra, Kedah.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dan memahami 5. Murid membina ayat dengan menggunakan
gambar. kata ganda. Circle Time (Bulatan Masa)
2. Murid menjalankan aktiviti secara individu. 6. Murid menulis kata ganda berdasarkan
3. Murid menganalisis teks. gambar.
4. Murid mengenal pasti kata ganda yang 7. Murid membina ayat berdasarkan gambar
terdapat dalam teks. Underline It dan kata ganda.
(Gariskan)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang parkir di Hutan Lipur Bukit Wang, Jitra, Kedah dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 028 Buku Aktiviti 2 hlmn 030
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Underline It (Gariskan) PAK-21
Circle Time (Bulatan Masa)
KBAT Memahami KB Menganalisis
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Alam Sekitar EMK : NILAI Prihatin
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM SEKITAR DAN TEKNOLOGI HIJAU
TAJUK Kebersihan Alam Tanggungjawab Bersama
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons.
STANDARD 1.1.3(i) Mendengar, dan memberikan respons dengan membuat
PEMBELAJARAN
tafsiran terhadap soalan bercapah
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mendengar soalan bercapah dengan
1. Mendengar, dan memberikan empat baik.
respons yang betul terhadap soalan 2. Memahami soalan bercapah dengan
bercapah jelas.
3. Mengemukakan respons terhadap
soalan bercapah dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang menjaga alam.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid mendengar dialog yang dibaca oleh 5. Murid menjalankan aktiviti berkumpulan.
guru. Copy Me (Tirulah Saya) 6. Murid mensimulasikan dialog dilengkapi.
2. Murid memberikan respons terhadap soalan Simulation (Simulasi)
bercapah. 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
3. Murid membaca dan memahami teks. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
4. Murid melengkapkan dialog.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang menjaga alam dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 029 Buku Aktiviti 2 hlmn 031
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Copy Me (Tirulah Saya) PAK-21
Simulation (Simulasi)
KBAT Memahami KB Membuat inferens
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Alam Sekitar EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM SEKITAR DAN TEKNOLOGI HIJAU
TAJUK Kebersihan Alam Tanggungjawab Bersama
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera
STANDARD 2.3.2(iii) Membaca dan mempersembahkan pantun dengan sebutan
PEMBELAJARAN
yang betul dan intonasi yang sesuai
STANDARD KANDUNGAN 2.4 Aliran lalu lintas
PKJR
STANDARD 2.4.1 Mengenal pasti arah lalu lintas
PEMBELAJARAN PKJR
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca pantun dengan sebutan yang
1. Membaca dan mempersembahkan enam betul dan intonasi yang sesuai.
pantun dengan sebutan yang betul dan 2. Mempersembahkan pantun secara
intonasi yang sesuai kreatif
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang jadikan amalan.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid memahami intonasi dan sebutan 5. Murid dipilih secara rawak untuk ke
yang betul. hadapan kelas dan mempersembahkan
2. Murid membaca dan memahami pantun.
maksud pantun. 6. Murid lain memberi respon serta
3. Murid mempersembahkan pantun membantu rakan yang sedang
dengan sebutan yang betul dan intonasi mempersembahkan pantun dengan
yang sesuai. Story Telling betul
(Ceritakannya) 7. Sesi perbincangan dijalankan antara
guru dan murid untuk mengukuhkan
4. Murid melengkapkan pantun. Blank
pemahaman.
Blank (Isi Tempat Kosong)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jadikan amalan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 030 Buku Aktiviti 2 hlmn 032
ABM/BBM - STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
PAK-21 Story Telling (Ceritakannya) PAK-21
Blank Blank (Isi Tempat Kosong)
KBAT Memahami KB Menghubungkaitk
an
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Alam Sekitar EMK : NILAI Bertanggungjawab
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM SEKITAR DAN TEKNOLOGI HIJAU
TAJUK Kebersihan Alam Tanggungjawab Bersama
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
STANDARD 3.2.1(iv) Membina dan menulis perenggan
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membina ayat dalam perenggan secara
1. Membina dan menulis empat perenggan gramatis.
2. Menulis perenggan dengan baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang amalan bijak.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dan memahami 5. Murid menulis perenggan berdasarkan


gambar. gambar dan frasa.
2. Murid menjalankan aktiviti secara 6. Murid mengenal pasti dan menyenaraikan
berpasangan. kata hubung dalam karangan. List It Out
3. Murid berbincang untuk membina (Senaraikannya)
perenggan. Think – Pair – Share (Fikir- 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
Pasang – Kongsi) dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
4. Murid menulis perenggan yang
dibincangkan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang amalan bijak dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 031 Buku Aktiviti 2 hlmn 033
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstruktivisme
PAK-21 PAK-21
Think - Pair - Share (Fikir - Pasang - Kongsi) List It Out (Senaraikannya)
KBAT Memahami KB Menjanakan idea
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Alam Sekitar EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI Ahad KELAS
TEMA ALAM SEKITAR DAN TEKNOLOGI HIJAU
TAJUK Kebersihan Alam Tanggungjawab Bersama
STANDARD KANDUNGAN 4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan
kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
STANDARD 4.3.1(ii) Mencipta secara separa terkawal dan mempersembahkan
PEMBELAJARAN
sajak
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menghasilkan sajak separa terkawal dengan
1. Mencipta secara separa terkawal dan baik.
mempersembahkan __ daripada enam 2. Mengenal pasti ciri-ciri sajak dengan betul.
rangkap sajak. 3. Mempersembahkan sajak secara kreatif.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang sayangku pada alam.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan memahami sajak. 5. Murid melakukan aktiviti seperti


2. Murid menjalankan aktiviti secara mempersembahkannya secara kreatif.
berpasangan. 6. Murid melengkapkan dan mendeklamasikan
3. Murid memahami ciri-ciri sajak. sajak. Guess Game (Tekalah)
4. Murid berbincang dengan pasangan 7. Murid lain memberi respon terhadap gaya
melengkapkan sajak. Collaboration rakan mendeklamasikan sajak.
(Kolaborasi) 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sayangku pada alam dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 032 Buku Aktiviti 2 hlmn 034
ABM/BBM - STRATEGI PdP Bacaan Luncuran
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi) PAK-21
Guess Game (Tekalah)
KBAT Memahami KB Menjanakan idea
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Alam Sekitar EMK : NILAI Kesyukuran

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN


TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
