Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 37 HARI KELAS
Ahad
TEMA INTEGRITI
TAJUK Amalan Baik di Sekolah
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan
STANDARD 3.3.2(iii) Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek
PEMBELAJARAN
penggunaan kata
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membetulkan penggunaan kata dengan
1. Mengedit dan memurnikan tiga penggunaan tepat.
kata dengan betul 2. Memurnikan teks daripada aspek
penggunaan kata dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang menghargai masa.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid memahami teks. 5. Murid mengedit dan memurnikan teks dari


2. Murid dipilih secara rawak untuk membaca aspek penggunaan kata.
teks di hadapan kelas. 6. Murid menulis perkataan yang dimurnikan di
3. Murid memahami penggunaan kata. atas kertas dan ditampal di hadapan kelas.
4. Murid menjalankan sesi perbincangan untuk Anecdotal Note (Nota Anekdot)
mencari kesalahan penggunaan kata dalam 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
teks. Count (Kiralah) ditulis di hadapan kelas
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang menghargai masa dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 071 Buku Aktiviti 2 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Bacaan Imbasan
PAK-21 Count (Kiralah) PAK-21 Anecdotal Notes
(Nota Anekdot)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK: NILAI Menghargai masa
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 37 HARI KELAS
Ahad
TEMA INTEGRITI
TAJUK Amalan Baik di Sekolah
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan
STANDARD 3.3.2(iii) Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek
PEMBELAJARAN
penggunaan kata
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Berbasikal dengan selamat
PKJR
STANDARD 5.1.2 Memilih pakaian yang sesuai dan mengenakan peralatan
PEMBELAJARAN PKJR
keselamatan berbasikal.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membetulkan penggunaan kata dengan
1. Mengedit dan memurnikan enam tepat.
penggunaan kata dengan betul 2. Memurnikan teks daripada aspek
penggunaan kata dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang disiplin berpakaian.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid memahami teks. 5. Murid mengedit kesalahan penggunaan kata


2. Murid dipilih secara sukarela atau rawak dalam petikan.
untuk membaca di hadapan kelas. Simon 6. Murid menyalin petikan semula. Be A Writer
Says (Simon Cakap) (Pandangan Penulis)
3. Murid memahami penggunaan kata. 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid berbincang kesalahan penggunaan dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
kata dalam teks.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang disiplin berpakaian dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 000 Buku Aktiviti 2 hlmn 080
ABM/BBM - STRATEGI PdP Bacaan Imbasan
PAK-21 Be A Writer (Pandangan PAK-21 Simulation
Penulis) (Simulasi)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK: NILAI Menghargai masa
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 37 HARI KELAS
Ahad
TEMA INTEGRITI
TAJUK Amalan Baik di Sekolah
STANDARD KANDUNGAN 4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan
kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
STANDARD 4.3.3(ii) Mempersembahkan lagu rakyat
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mempersembahkan lagu rakyat secara
1. Mempersembahkan enam rangkap lagu kreatif.
rakyat. 2. Memahami seni kata lagu rakyat dengan
baik
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang amal sikap terpuji.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid memahami rentak lagu. 5. Murid akan dipilih secara rawak untuk
2. Murid menjalankan aktiviti secara individu. menyanyikan lagu yang dilengkapkan.
3. Murid melakukan aktiviti menyanyi sambil 6. Murid menyatakan nilai dari lagu.
bertepuk tangan mengikut rentak lagu. 7. Murid dipilih menyatakan nilai lagu di
Presentation (Persembahan) hadapan kelas.
4. Murid melengkapkan seni kata lagu. Guess 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
Game (Tekalah) dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang amal sikap terpuji dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 072 Buku Aktiviti 2 hlmn 081
ABM/BBM - STRATEGI PdP Muzik
PAK-21 Presentations PAK-21 Guess Game
(Persembahan) - (Tekalah)
Berkumpulan
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK : NILAI Hemah Tinggi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 37 HARI KELAS
Ahad
TEMA INTEGRITI
TAJUK Amalan Baik di Sekolah
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut
konteks
STANDARD 5.2.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata ganda
PEMBELAJARAN
mengikut konteks.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata ganda dengan baik.
1. Memahami, mengenal pasti dan 2. Mengenal pasti kata ganda dengan betul.
menggunakan enam kata ganda dengan 3. Menggunakan kata ganda dengan betul.
betul 4. Membina ayat menggunakan kata ganda
secara gramatis
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang menjaga adab di perpustakaan.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan memahami bahan. 5. Murid bercerita berdasarkan gambar dengan
2. Murid menganalisis petikan. menggunakan kata ganda mengikut
3. Murid memahami apa itu kata ganda. konteks. I See, I Think, I Wonder (Saya
4. Murid mengenal pasti kata ganda yang lihat, Saya fikir dan saya bertanya)
terdapat dalam bahan. Read and Highlight 6. Murid melengkapkan teks dengan kata
(Baca dan Tandakan) ganda.
7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang menjaga adab di perpustakaan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 073 Buku Aktiviti 2 hlmn 082
ABM/BBM - STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
PAK-21 Read and Highlight (Baca PAK-21 I See, I Think, I
dan Tanda) Wonder (Saya
Lihat, Saya Fikir

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

dan Saya
Bertanya)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK: NILAI Mematuhi
peraturan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 37 HARI KELAS
Ahad
TEMA INTEGRITI
TAJUK Amalan Baik di Sekolah
STANDARD KANDUNGAN 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks
STANDARD 5.3.1(ii) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat penyata
PEMBELAJARAN
mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami ayat penyata dengan baik.
1. Memahami, mengenal pasti dan 2. Mengenal pasti ayat penyata dengan betul.
menggunakan empat ayat penyata dengan 3. Menggunakan ayat penyata dengan betul.
betul 4. Membina ayat penyata secara gramatis.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang bersifat murid yang baik.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dan memahami 5. Murid melengkapkan cerita dengan ayat
gambar. penyata berpandukan gambar dan frasa.
2. Murid memahami ayat penyata. Close Procedure (Isikan tempat kosong)
3. Murid mengenal pasti ayat penyata. 6. Murid dipilih untuk berkongsi ayat yang
4. Murid membina ayat penyata berdasarkan dibina di hadapan kelas.
gambar dan frasa. Rocket Writing 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
(Penulisan Pantas) dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sifat murid yang baik dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks 2 hlmn 073 Buku Aktiviti 2 hlmn 084

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran


Konstruktivisme
PAK-21 Rocket Writing (Penulisan PAK-21 Close Procedures
Pantas) (Isikan Tempat
Kosong)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK: NILAI Mematuhi
peraturan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
