Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 25 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KEWARGANEGARAAN
TAJUK Oh, Malaysiaku!
STANDARD 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera
KANDUNGAN
STANDARD 4.2.3(i)(ii) Mendeklamasikan dan mengenal pasti ciri-ciri sajak bentuk bebas dan
PEMBELAJARAN
sajak berangkap
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mendeklamasikan dan mengenal pasti empat ciri sajak
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mendeklamasikan sajak dengan gaya penyampaian yang sesuai.
2. Mengetahui cara mendeklamasikan sajak dengan betul.
3. Mengenal pasti ciri-ciri sajak.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kad pengenalan dan sijil kelahiran
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami sajak dan ciri-ciri sajak dengan bimbingan guru.
2. Murid mendeklamasikan sajak. Hot Seating (Kerusi Panas)
3. Murid berbincang melengkapkan dan mendeklamasikan sajak.
4. Murid melengkapkan dan mendeklamasikan sajak. Presentation (Persembahan)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kad pengenalan dan sijil kelahiran
dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 016 Buku Aktiviti 2 hlmn 021-022
ABM/BBM -
PKJR SK 2.3 Isyarat keselamatan jalan
PKJR SP 2.3.2 Menerangkan urutan dan fungsi lampu isyarat
PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
PAK-21 Presentations (Persembahan) - Individu
STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
KBAT Memahami KB Membandingbezakan
EMK : ILMU Jati Diri EMK: NILAI Setia akan negara
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 25 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KEWARGANEGARAAN
TAJUK Oh, Malaysiaku!
STANDARD 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.2.1(iv) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata berimbuhan
PEMBELAJARAN
akhiran mengikut konteks
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal pasti dan menggunakan enam kata imbuhan akhiran dengan betul.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti kata imbuhan akhiran dengan betul.
2. Menggunakan kata imbuhan akhiran dengan betul.
3. Membina ayat menggunakan kata imbuhan akhiran secara gramatis.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang jiwa patriotik
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami gambar dan dialog.
2. Murid mengenal pasti imbuhan akhiran berdasarkan teks. Brainstorming
(Sumbangsaran)
3. Murid berbincang dalam kumpulan untuk menggunakan imbuhan akhiran untuk
melengkapkan teks. Circle Time (Bulatan Masa)
4. Murid melengkapkan teks dengan kata imbuhan akhiran.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jiwa patriotik dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 017 Buku Aktiviti 2 hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
PAK-21 Circle Time (Bulatan Masa)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Jati Diri EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 25 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KEWARGANEGARAAN
TAJUK Oh, Malaysiaku!
STANDARD 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.2.1(iv) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata berimbuhan
PEMBELAJARAN
akhiran mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan lapan kata imbuhan akhiran
dengan betul.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti kata imbuhan akhiran dengan betul.
2. Menggunakan kata imbuhan akhiran dengan betul.
3. Membina ayat menggunakan kata imbuhan akhiran secara gramatis.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang sanjungilah mereka
Aktiviti
1. Murid berbincang dalam kumpulan untuk melengkapkan dialog dengan imbuhan
akhiran yang betul.
2. Murid melakonkan dialog yang telah lengkap dengan pasangan. Collaboration
(Kolaborasi)
3. Murid membaca dan memahami ayat dan gambar.
4. Murid menulis imbuhan akhiran untuk melengkapkan ayat. Close Procedure
(Isikan tempat kosong)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sanjungilah mereka dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 000 Buku Aktiviti 2 hlmn 023-024
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi)
PAK-21 Close Procedures (Isikan Tempat Kosong)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Jati Diri EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 25 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KEWARGANEGARAAN
TAJUK Oh, Malaysiaku!
STANDARD 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.2.1(i)(ii)(iii)(iv) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata dasar, kata
PEMBELAJARAN
tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran mengikut
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan lapan kata dasar, kata tunggal,
kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran dengan betul.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata
berimbuhan akhiran dengan baik.
2. Mengenal pasti kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata
berimbuhan akhiran dengan betul.
3. Menggunakan kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata
berimbuhan akhiran dengan betul.
4. Membina ayat menggunakan kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan
dan kata berimbuhan akhiran secara gramatis.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang malam kemerdekaan
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid menggunakan kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata
imbuhan akhiran untuk melengkapkan cerita. Guess Game (Tekalah)
3. Murid membina dua ayat berdasarkan gambar dan kata tunggal. Be A Writer
(Pandangan Penulis)
4. Murid memnyumbang saran kata dasar yang mereka ketahui.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang malam kemerdekaan dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 018-019 Buku Aktiviti 2 hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Guess Game (Tekalah)
PAK-21 Be A Writer (Pandangan Penulis)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Jati Diri EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 25 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KEWARGANEGARAAN
TAJUK Oh, Malaysiaku!
STANDARD 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.2.1(i)(ii)(iii)(iv) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata dasar, kata
PEMBELAJARAN
tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran mengikut
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan lima kata dasar, kata tunggal,
kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran dengan betul
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata
berimbuhan akhiran dengan baik.
2. Mengenal pasti kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata
berimbuhan akhiran dengan betul.
3. Menggunakan kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan dan kata
berimbuhan akhiran dengan betul.
4. Membina ayat menggunakan kata dasar, kata tunggal, kata berimbuhan awalan
dan kata berimbuhan akhiran secara gramatis.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang anai-anai
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami cerita dan grafik.
2. Murid menyenaraikan imbuhan yang tersembunyi dalam petak. Count (Kiralah)
3. Murid melengkapkan karangan dengan imbuhan berdasarkan gambar. Fill It In
(Isikannya)
4. Murid dipilih untuk membaca cerita yang dilengkapkan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang anai-anai dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 020 Buku Aktiviti 2 hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Count (Kiralah)
PAK-21 Fill It In (Isikannya)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Jati Diri EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com
Sebarang pertanyaan, dan komen:
Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
