Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3

TARIKH 15/8/2022 MASA 1045 - 1145


MINGGU 21
HARI Isnin KELAS 3

TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan
sastera
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.1 Melafazkan pantun yang mengandungi bahasa yang indah dan
menjelaskan maksud.
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Berbasikal dengan selamat
PKJR

STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.3 Menyatakan fungsi topi keledar dan cara pemakaian yang betul.
PKJR

KEMAHIRAN Didikhibur

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1 Melafazkan empat pantun yang mengandungi 1. Melafazkan pantun dengan bahasa yang
bahasa yang indah dan menjelaskan maksud indah

2. Memberikan maksud pantun dengan baik


dan jelas

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang gunakanlah ketuhar dengan selamatnya

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membaca dan memahami teks dan 5. Wakil murid melawat kumpulan lain untuk
gambar. berbincang jawapan.

2. Murid dipilih untuk membaca satu pantun 6. Murid menulis maksud pantun yang
dan diikuti rakan. Copy Me (Tirulah Saya) dibincangkan. Chunking (Gabungan)
7. Murid menunjukkan maksud pantun yang
3. Murid diminta untuk memberi perhatian ditulis kepada guru.
terhadap bacaan pantun oleh murid yang 8. Murid akan melakukan pembetulan jika
dipilh. salah menulis maksud pantun tersebut
4. Murid berbincang dalam kumpulan untuk
mendapatkan maksud pantun.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang gunakanlah ketuhar dengan selamatnya dengan bimbingan guru..

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 066

ABM/BBM - STRATEGI PdP Verbal-linguistik


PAK-21 Copy Me (Tirulah Saya) PAK-21 Chunking
(Gabungan)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Keselamatan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3

TARIKH 16/8/2022 MASA 0815 - 0915


MINGGU 21
HARI Selasa KELAS 3

TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.4(vii) Memahami dan menggunakan kata pemeri mengikut
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1 Memahami dan menggunakan lapan kata 1. Memahami penggunaan kata pemeri


pemeri mengikut konteks
2. Melengkapkan teks berita menggunakan
kata pemeri yang betul

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang beringat sebelum kena

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membaca dan memahami teks dan 5. Murid berbincang melengkapkan emel
gambar. dengan kata pemeri yang betul di ruangan
kosong. Round Table (Meja Bulat)
2. Murid akan memberi sepenuh perhatian
terhadap penerangan guru tentang teks dan 6. Murid akan menunjukkan emel yang lengkap
gambar yang dilihat. kepada guru.

3. Murid mengenal pasti kata pemeri dengan 7. Murid akan mencatat kesalahan yang
bimbingan guru. terdapat ketika melengkapkan emel.

4. Murid menggunakan kata pemeri yang 8. Murid membaca emel yang telah
sesuai untuk melengkapkan berita. The dilengkapkan.
Chosen One (Yang Terpilih)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang beringat sebelum kena dengan bimbingan guru..

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 057 Buku Aktiviti hlmn 067

ABM/BBM - STRATEGI PdP Bacaan intensif


PAK-21 The Chosen One (Yang PAK-21 Round Table (Meja
Terpilih) Bulat)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Berhati-hati
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3

TARIKH 17/8/2022 MASA 0745 - 0845


MINGGU 21
HARI Rabu KELAS 3

TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.4(viii) Memahami dan menggunakan kata penguat mengikut
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1 Memahami dan menggunakan lapan kata 1. Memahami penggunaan kata penguat


penguat mengikut konteks
2. Melengkapkan teks menggunakan kata
penguat yang betul

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang hati-hati semasa mengundur

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membaca dan memahami teks dan 5. Murid menggunakan kata penguat yang
gambar. sesuai dalam ayat.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

2. Murid memahami dan mengenal pasti kata 6. Murid memilih dan berbincang dengan
penguat dengan bimbingan guru. pasangan untuk melengkapkan teks dengan
kata penguat yang betul. Collaboration
3. Murid menyatakan kata penguat yang (Kolaborasi)
terdapat dalam teks. Shout Out (Laungan)
7. Murid melakukan simulasi dengan dialog
4. Murid akan membantu satu sama lain ketika yang dilengkapkan
murid yang lemah tidak dapat menyatakan
kata penguat di dalam teks.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang hati-hati semasa mengundur dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 058 Buku Aktiviti hlmn 068

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran


Kontekstual
PAK-21 Shout Out (Laungan) PAK-21 Collaboration
(Kolaborasi)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Berhati-hati
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3

TARIKH 18/1/2022 MASA 0845 - 0945


MINGGU 21
HARI Khamis KELAS 3

TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan
grafik
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

STANDARD PEMBELAJARAN 2.2.1(i) Membaca, memahami dan mengecam maksud kosa kata
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1 Membaca, memahami dan mengecam lima 1. Membaca teks dengan teliti dan mengenal
maksud kosa kata pasti perkataan yang dicetak berwarna

2. Memahami maksud perkataan berwarna

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1.Murid mendengar penerangan guru tentang rumah selamat.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membaca dan memahami petikan. 5. Murid menulis maksud perkataan.
2. Murid akan memberi sepenuh perhatian 6. Murid akan menunjukkan maksud perkataan
terhadap penerangan guru tentang teks dan kepada guru.
gambar yang dilihat. 7. Murid akan melakukan beberapa
pembetulan jika terdapat kesalahan ketika
3. Murid mengenal pasti maksud perkataan
membina ayat.
yang berwarna merah. List It Out
(Senaraikannya) 8. Murid berbincang cara lain menjaga
keselamatan rumah. Cafe (Warung Kopi)
4. Murid menggunakan kamus atau internet
untuk mencari maksud perkataan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang rumah selamat dengan bimbingan guru

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 059 Buku Aktiviti hlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Bacaan imbasan


PAK-21 List It Out (Senaraikannya) PAK-21 Café (Warung
Kopi)
KBAT Memahami KB Mengitlak
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3

TARIKH 19/1/2022 MASA 1015 - 1115


MINGGU 21
HARI Jumaat KELAS 3

TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan
grafik
STANDARD PEMBELAJARAN 2.2.1(i) Membaca, memahami dan mengecam maksud kosa kata
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1 Membaca, memahami dan mengecam lima 3. Membaca teks dengan teliti dan mengenal
maksud kosa kata pasti perkataan yang dicetak berwarna

4. Memahami maksud perkataan berwarna

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1.Murid mendengar penerangan guru tentang rumah selamat.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid membaca dan memahami petikan. 5. Murid menulis maksud perkataan.


2. Murid akan memberi sepenuh perhatian 6. Murid akan menunjukkan maksud perkataan
terhadap penerangan guru tentang teks dan kepada guru.
gambar yang dilihat. 7. Murid akan melakukan beberapa
pembetulan jika terdapat kesalahan ketika
3. Murid mengenal pasti maksud perkataan
membina ayat.
yang berwarna merah. List It Out
(Senaraikannya) 8. Murid berbincang cara lain menjaga
keselamatan rumah. Cafe (Warung Kopi)
4. Murid menggunakan kamus atau internet
untuk mencari maksud perkataan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang rumah selamat dengan bimbingan guru

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 059 Buku Aktiviti hlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Bacaan imbasan


PAK-21 List It Out (Senaraikannya) PAK-21 Café (Warung
Kopi)
KBAT Memahami KB Mengitlak
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3

TARIKH 1/1/2022 MASA


MINGGU 15
HARI Ahad KELAS

TEMA KESELAMATAN
TAJUK Alatan Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.4(i)(ii)(iii)(iv)(v)(vi)(vii)(viii) Memahami dan menggunakan kata
hubung, kata sendi nama, kata arah, kata tanya, kata perintah, kata
seru, kata pemeri, dan kata penguat mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1 Memahami dan menggunakan lapan kata 1. Membina dialog menggunakan kata hubung,
hubung, kata sendi nama, kata arah, kata tanya, kata sendi nama, kata arah, kata tanya, kata
kata perintah, kata seru, kata pemeri, dan kata perintah, kata seru, kata pemeri, dan kata
penguat mengikut konteks penguat

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang lakonan.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid dibahagikan kepada beberapa 5. Murid berbincang dalam kumpulan untuk
kumpulan. membina dialog.

2. Wakil murid memilih kad yang diberikan 6. Murid menggunakan kata tugas yang
guru. Guess Game (Tekalah) diberikan.

3. Murid pulang ke kumpulan dan memahami 7. Murid melakokan dialog yang dibina Skits
kandungan kad. (Sketsa)

4. Murid akan mewakili kumpulan untuk


menyatakan kandungan kad yang
diperolehi.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang lakonan dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 060 Buku Aktiviti hlmn 000
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran


Kontekstual
PAK-21 Guess Game (Tekalah) PAK-21 Skits (Sketsa)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Berhati-hati
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
