Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.1.1(iii) Membaca petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
PEMBELAJARAN
sesuai
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Membuat sebutan intonasi dengan tepat dan betul.
1. Membaca tiga petikan dengan sebutan yang betul
dan intonasi yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang Kem Bestari. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid memahami laras bahasa berita dengan bimbingan guru. ada murid.
2. Murid akan diminta untuk menyatakan kefahaman mereka tentang laras bahasa  Guru Menggunakan
berita secara bergilir-gilir. strategi pembelajaran
3. Murid membaca petikan mengikut laras bahasa berita dengan sebutan yang betul. kolaboratif dan koperatif
Teach Me (Ajarkan Saya) dengan menerapkan
4. Murid membaca petikan secara berpasangan. Carousel (Karousel) PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
5. Murid yang lain akan menjadi juri apabila murid membacakan petikan secara supaya ada interaksi
berpasangan. antara murid dan
6. Murid memberikan pandangan dan melukis bilangan bintang berdasarkan bacaan memotivasikan murid.
dan sebutan rakan.  Menilai kefahaman
7. Murid akan mendengar beberapa pandangan tentang cara membacakan petikan murid tentang
bahasa berita oleh guru. pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Kem Bestari dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 014 BUKU AKTIVITI Halaman 017
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Bacaan Luncuran PAK-21 Carousel (Karusel)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Semangat KB Menghubungkaitkan
Bermasyarakat
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
STANDARD 3.2.1(i) Membina dan menulis ayat
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat :
1. Membina dan menulis lima perenggan. 1. Membina ayat berdasarkan gambar yang diberi.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang Kem Bestari. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid akan memberi perhatian terhadap penerangan guru untuk membina lima  Guru Menggunakan
perenggan strategi pembelajaran
3. Murid berbincang untuk membina perenggan dalam kumpulan. Brain Racking kolaboratif dan koperatif
(Fikirkannya) dengan menerapkan
4. Murid perlu menunjukkan perenggan yang dihasilkan kepada guru. PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
5. Murid akan menerima beberapa penambahbaikan untuk perenggan tersebut. supaya ada interaksi
6. Murid membaca petikan secara berpasangan. Carousel (Karousel) antara murid dan
7. Murid memberikan pandangan dan melukis bilangan bintang berdasarkan bacaan memotivasikan murid.
dan sebutan rakan.  Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kenangan di Kem Bestari dengan pembelajaran hari ini
bimbingan guru
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 015 BUKU AKTIVITI Halaman 018
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Brain Racking
SEJAHTERA
(Fikirkannya)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Constructivism
Konstruktivisme (Konstruktivisme)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Menjanakan idea
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.2(i) Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak
PEMBELAJARAN
transitif mengikut konteks
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Memahami kata kerja aktif transitif dan tak transitif
1. Memahami dan menggunakan empat kata kerja dengan baik.
aktif transitif dan tak transitif mengikut konteks. 2. Membina ayat berdasarkan gambar yang diberikan
mengikut konteks yang betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang alangkah seronoknya. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid akan menceritakan kefahaman mereka terhadap teks dan gambar yang  Guru Menggunakan
dilihat. strategi pembelajaran
3. Murid mengenal pasti kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif. kolaboratif dan koperatif
Count (Kiralah) dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
4. Murid menyatakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif. sekolahku sejahtera
5. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif berdasarkan gambar. supaya ada interaksi
Salad Bowl (Mangkuk Sayur) antara murid dan
6. Menunjukkan ayat yang dibina kepada guru. memotivasikan murid.
7. Murid akan menerima pembetulan jika melakukan kesalahan ketika membina ayat  Menilai kefahaman
yang diminta. murid tentang
8. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif tak transitif berdasarkan pembelajaran hari ini
gambar
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang alangkah seronoknya dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 016-017 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Count (Kiralah)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk
Konstektual Sayur)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengecam
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.2(i) Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak
PEMBELAJARAN
transitif mengikut konteks
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Prasarana jalan raya
PKJR
STANDARD 2.2.4 Menerangkan kegunaann perabot jalan raya dan impaknya terhadap
PEMBELAJARAN PKJR
keselamatan pengguna jalan raya
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Memahami kata kerja aktif transitif dan tak transitif
1. Memahami dan menggunakan empat kata kerja dengan baik.
aktif transitif dan tak transitif mengikut konteks. 2. Membuat cerita berdasarkan gambar yang diberikan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang pengalaman memanggang ikan. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid diminta untuk menerangkan kefahaman mereka terhadap teks dan gambar  Guru Menggunakan
yang dilihat. strategi pembelajaran
3. Murid membincang kata kerja aktif transitif berdasarkan gambar. Using Large kolaboratif dan koperatif
Picture Card (Gambar /photo besar) ] dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
4. Murid diminta untuk menyatakan kata kerja aktif transitif berdasarkan gambar yang sekolahku sejahtera
dilihat. supaya ada interaksi
5. Murid yang tidak dapat menyatakan kata kerja aktif transitif akan dibantu oleh guru antara murid dan
dan murid yang lain. memotivasikan murid.
6. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif.  Menilai kefahaman
7. Murid perlu menunjukkan ayat yang dibina kepada guru terdahulu sebelum murid tentang
melakukan persembahan. pembelajaran hari ini
8. Murid mempersembahkan cerita yang dibina secara didikhibur. Story Telling
(Ceritakannya)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pengalaman memanggang ikan dengan
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 000 BUKU AKTIVITI Halaman 019
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Using Large Picture Card
SEJAHTERA
(Gambar/Foto Besar)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Story Telling
Konstektual (Ceritakannya)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengecam
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.2(i) Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak
PEMBELAJARAN
transitif mengikut konteks
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Menggunakan ayat aktif transitif dan tak transitif
1. Memahami dan menggunakan empat kata kerja mengikut konteks yang tepat.
aktif transitif dan tak transitif mengikut konteks
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang majlis kesyukuran. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. BA1 ms 20. ada murid.
2. Murid melengkapkan karangan pendek menggunakan kata kerja aktif tak transitif  Guru Menggunakan
berdasarkan gambar. Guess Game (Tekalah) strategi pembelajaran
3. Murid perlu menunjukkan karapangan pendek yang dihasilkan kepada guru. kolaboratif dan koperatif
4. Murid akan menerima pembetulan jika terdapat kesalahan ketika melengkapkan dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
karangan pendek.
sekolahku sejahtera
5. Murid membaca karangan yang dibina. supaya ada interaksi
6. Murid diminta untuk memberi sepenuh perhatian terhadap karangan yang antara murid dan
dibacakan oleh murid tersebut. memotivasikan murid.
7. Murid berbincang dan menyatakan kata kerja aktif tak transitif lain yang mereka  Menilai kefahaman
ketahui. Post It Notes (Nota tampalan) murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang majlis kesyukuran dengan bimbingan
guru.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU TEKS Halaman 000 BUKU AKTIVITI Halaman 020
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Guess Game (Tekalah)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Post It Notes (Nota
Konstektual tampalan)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengecam
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
