Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 2

TARIKH 02/5/2023 MASA 0815-0915


MINGGU 6
HARI Selasa KELAS 2 Ikhlas

TEMA PERPADUAN

TAJUK Hidup Berjiran

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons.

STANDARD 1.1.2(ii) Mendengar, memahami, dan memberikan respons terhadap suruhan


PEMBELAJARAN

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Isyarat keselamatan jalan


PKJR

STANDARD 2.3.3 Mengenal pasti tanda isyarat dan fungsinya untuk meningkatkan
PEMBELAJARAN PKJR keselamatan pejalan kaki.

KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.

KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur

ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Mendengar petikan dengan baik.
1. Mendengar, memahami, dan memberikan tiga 2. Memahami petikan dengan baik.
respons terhadap suruhan 3. Mengemukakan respons terhadap suruhan dengan
baik

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu ● Guru merangsang


2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada kembali pelajaran
murid. dahulu dan
3. Murid mendengar penerangan guru tentang bantu jiran. merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) ada murid.
● Guru Menggunakan
1. Murid membaca petikan dan memahami dialog. strategi pembelajaran
2. Murid mendengar dan memberikan respons terhadap suruhan. kolaboratif dan koperatif
3. Murid akan menjalankan aktiviti seperti melakonkan situasi tersebut.Skits dengan menerapkan
(Sketsa) PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
4. Murid mendengar dan memahami dialog. supaya ada interaksi
5. Murid di minta untuk menulis respons yang sesuai dan kemudiannya antara murid dan
simulasikan. Dramatization (Drama) memotivasikan murid.
6. Murid dipilih untuk mensimulaikan respons di hadapan kelas. ● Menilai kefahaman
7. Sesi perbincangan antara guru dan murid berjalan. murid tentang
pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) .

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang ceria pagi dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU TEKS Halaman 027 BUKU AKTIVITI Halaman 033

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Skits (Sketsa)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJAHTERA

STRATEGI PdP Interpersonal PAK-21 Dramatisation (Drama)

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -

EMK : NILAI Semangat Bermasyarakat KB Menghubungkaitkan

EMK : ILMU & Kemasyarakatan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

PENDEKATAN BERTEMA

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 2

TARIKH 03/5/2023 MASA 0845-0945


MINGGU 6
HARI Rabu KELAS 2 Ikhlas

TEMA PERPADUAN

TAJUK Hidup Berjiran

STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik

STANDARD 2.2.1(i) Membaca, memahami dan mengenal pasti kosa kata


PEMBELAJARAN

KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.

KEMAHIRAN Kemahiran Membaca

ASPIRASI MURID Pengetahuan

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Membaca kosa kata dengan baik.
1. Membaca, memahami dan mengenal pasti enam 2. Memahami kosa kata dengan baik.
kosa kata 3. Mengenal pasti kosa kata dengan betul

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu ● Guru merangsang


2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
kembali pelajaran dahulu
3. Murid mendengar penerangan guru tentang majlis pengikat mesra. dan merangsang
pengetahuan sedia ada
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

murid.
● Guru Menggunakan
1. Murid membaca petikan secara bergilir-gilir.
strategi pembelajaran
2. Murid mengenal pasti kosa kata dalam petikan.
kolaboratif dan koperatif
3. Murid memahami kosa kata. dengan menerapkan
4. Murid diberi masa membina ayat dari kosa kata yang dipelajari. Sentence Builder PAK21 dan elemen
(Pembina Ayat) sekolahku sejahtera
5. Murid akan di panggil secara rawakk untuk membaca petikan dengan suara yang supaya ada interaksi
lantang. antara murid dan
6. Murid di minta untuk menulis maksud kosa kata yang berhuruf tebal dengan memotivasikan murid.
merujuk kamus. Survey (Tinjauan) ● Menilai kefahaman
7. Murid dipilih untuk membaca maksud kosa kata di hadapan kelas.
murid tentang
8. Sesi perbincangan antara guru dan murid berjalan.
pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang majlis pengikat mesra dengan bimbingan
guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU TEKS Halaman 028 BUKU AKTIVITI Halaman 034

ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Sentence Builder (Pembina


SEJAHTERA Ayat)

STRATEGI PdP Bacaan Luncuran PAK-21 Survey (Tinjauan)

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -

EMK : NILAI Kerjasama KB Mengenal pasti

EMK : ILMU & Kemasyarakatan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

PENDEKATAN BERTEMA

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID

REFLEKSI

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: program sekolah

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 2

TARIKH 05//5/2023 MASA


MINGGU 6
HARI Ahad KELAS

TEMA PERPADUAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAJUK Hidup Berjiran

STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik

STANDARD 2.2.1(i) Membaca, memahami dan mengenal pasti kosa kata


PEMBELAJARAN

KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.

KEMAHIRAN Kemahiran Membaca

ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Membaca kosa kata dengan baik.
1. Membaca, memahami dan mengenal pasti enam 2. Memahami kosa kata dengan baik.
kosa kata 3. Mengenal pasti kosa kata dengan betul

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu ● Guru merangsang


2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang hidup berjiran. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
ada murid.
1. Murid memahami apa itu kosa kata.
2. Murid yang dipilih oleh guru akan membaca petikan di hadapan. ● Guru Menggunakan
3. Murid ditetapkan masa untuk berbincang mengenal pasti kosa kata yang sukar strategi pembelajaran
difahami. kolaboratif dan koperatif
4. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan. dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
5. Murid mencari maksud kosa di dalam kamus. Quadrat Activity (Aktiviti
sekolahku sejahtera
Berempat)
supaya ada interaksi
6. Murid di minta untuk menulis kosa kata dan maksudnya di atas kertas dan antara murid dan
membentuk rangkaian kertas. Chain Line (Rangkaian) memotivasikan murid.
7. Murid dipilih untuk menjelaskan kosa kata di hadapan kelas.
● Menilai kefahaman
8. Sesi perbincangan antara guru dan murid berjalan.
murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
.
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang hidup berjiran dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU TEKS Halaman 000 BUKU AKTIVITI Halaman 035

ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Quadrat Activity (Aktiviti


SEJAHTERA Berempat)

STRATEGI PdP Bacaan Luncuran PAK-21 Chain Line (Rangkaian)

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -

EMK : NILAI Kerjasama KB Mengenal pasti

EMK : ILMU & Kemasyarakatan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

PENDEKATAN BERTEMA

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 2

TARIKH 12/3/2023 MASA


MINGGU 6
HARI Ahad KELAS

TEMA PERPADUAN

TAJUK Hidup Berjiran

STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.

STANDARD 3.2.1(iii) Membina dan menulis ayat


PEMBELAJARAN

KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.

KEMAHIRAN Kemahiran Menulis

ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Membina ayat dengan betul.
1. Membina dan menulis lima ayat dengan betulnya 2. Menulis ayat secara gramatis.
3. Memahami ayat yang ditulis dengan baik

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu ● Guru merangsang


2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang orang berbudi, kita berbahasa. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
ada murid.
1. Murid membaca petikan dan memahami gambar.
2. Murid mengadakan sesi perbincangan. ● Guru Menggunakan
3. Murid membina ayat berdasarkan gambar. strategi pembelajaran
4. Murid menulis ayat yang telah dibina dalam kumpulan. Be A Writer(Pandangan kolaboratif dan koperatif
Penulis) dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
5. Murid melakukan aktiviti seperti bercerita dengan menggunakan petikan yang
sekolahku sejahtera
dilengkapkan. Story Books (Buku Cerita)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

6. Murid lain memberi respon terhadap cerita rakan mereka supaya ada interaksi
7. Sesi perbincangan antara guru dan murid berjalan. antara murid dan
memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) ● Menilai kefahaman
murid tentang
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang orang berbudi, kita berbahasa dengan
pembelajaran hari ini
bimbingan guru. .

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU TEKS Halaman 029 BUKU AKTIVITI Halaman 000

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Be A Writer (Pandangan


SEJAHTERA Penulis)

STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Story Books (Buku Cerita)

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -

EMK : NILAI Bertimbang rasa KB Menjanakan idea

EMK : ILMU & Kemasyarakatan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

PENDEKATAN BERTEMA

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 2

TARIKH 12/3/2023 MASA


MINGGU 6
HARI Ahad KELAS

TEMA PERPADUAN

TAJUK Hidup Berjiran

STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

STANDARD 3.2.1(iii) Membina dan menulis ayat


PEMBELAJARAN

KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.

KEMAHIRAN Kemahiran Menulis

ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Membina ayat dengan betul.
1. Membina dan menulis tiga ayat dengan betulnya 2. Menulis ayat secara gramatis.
3. Memahami ayat yang ditulis dengan baik

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu ● Guru merangsang


2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang mari bergimnastik. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
ada murid.
1. Murid membaca perkataan dan memahami gambar.
2. Murid akan di beri masa untuk mengenal pasti kata nama dalam gambar. ● Guru Menggunakan
3. Murid mengadakan sesi perbincangan mengenai kata nama. strategi pembelajaran
4. Murid memberi keterangan yang bersesuaian dengan gambar. Cafe (Warung kolaboratif dan koperatif
Kopi) dengan menerapkan
5. Murid membina ayat berdasarkan gambar. Write It Out (Tuliskanlah) PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
6. Murid menulis ayat penuh dalam buku tulis.
supaya ada interaksi
7. Murid dipilih untuk menjelaskan ayat penuh di hadapan kelas. antara murid dan
8. Sesi perbincangan antara guru dan murid berjalan memotivasikan murid.
.
● Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mari bergimnastik dengan bimbingan .
guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU TEKS Halaman 000 BUKU AKTIVITI Halaman 036

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Café (Warung Kopi)


SEJAHTERA

STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Write It Out (Tuliskanlah)

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -

EMK : NILAI Bertimbang rasa KB Menjanakan idea

EMK : ILMU & Pendidikan Kesihatan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

PENDEKATAN BERTEMA

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
