TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH MASA
MINGGU 3
HARI KELAS
TEMA HARMONI SENTIASA
TAJUK Jiran Sepakat
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak formal.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat dalam situasi tidak
formal.
KEMAHIRAN TMK 1.3 Menghasilkan rekaan digital untuk tujuan tertentu.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid dapat :
1. Mendengar, memahami dan memberikan tiga respons terhadap 1. Memberikan tiga respons terhadap ujaran.
ujaran yang terdapat dalam situasi tidak formal.
TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH MASA
MINGGU 3
HARI KELAS
TEMA HARMONI SENTIASA
TAJUK Jiran Sepakat
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia.
STANDARD PEMBELAJARAN 2.2.1 Membaca dan memahami bahan grafik daripada multimedia untuk membuat gambaran
KEMAHIRAN TMK 1.3 Menghasilkan rekaan digital untuk tujuan tertentu.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid dapat :
1. Membaca dan memahami tiga bahan grafik daripada multimedia 1. Mengenal pasti tiga maklumat.
untuk membuat gambaran.
TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH MASA
MINGGU 3
HARI KELAS
TEMA HARMONI SENTIASA
TAJUK Jiran Sepakat
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
STANDARD PEMBELAJARAN 3.2.1 Membina dan menulis ayat, dan perenggan daripada bahan multimedia.
KEMAHIRAN TMK 1.3 Menghasilkan rekaan digital untuk tujuan tertentu.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Membina dan menulis tiga ayat dan perenggan 1. Mengenal pasti tiga maklumat daripada bahan.
daripada bahan multimedia. 2. Menulis tiga ayat dan perenggan daripada bahan
multimedia
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang permainan kata. menguasai objektif
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pembelajaran dan
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. diberi latihan
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai pembinaan ayat. pengayaan /
3. Murid membina tiga ayat berdasarkan tiga gambar yang diberikan. Be A Writer (Pandangan pengukuhan
Penulis) ☐___ / ___ orang
4. Murid menulis satu perenggan dengan menyatukan ayat yang diberikan dengan tiga ayat yang murid tidak menguasai
dibina. objektif pembelajaran
5. Murid membentuk kumpulan.
dan diberi latihan
6. Murid membacakan perenggan mereka. Story Telling (Ceritakannya)
pemulihan
7. Murid lain menilai dan mengkritik perenggan tersebut dari segi kesalahan tatabahasa atau
penggunaan kata.
8. Murid membetulkan dan menulis semula perenggan yang salah penggunaan ayat. ***Murid yang
memberi pandangan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) dan jawapan akan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang permainan kata dengan bimbingan guru. diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 009 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Mencatat Nota
SEJAHTERA
KBAT Mencipta PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahua pengetahu tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk
n berkaitan an tidak boleh berkaitan dan dan menjawab dan bersoal jawab
tajuk dan berkaitan menguasai menjawab soalan beserta dengan lancar,
PENILAIAN tidak dapat tajuk dan pengetahua soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab menjawab n tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. soalan bimbingan model teladan.
dengan guru.
bimbingan
guru.
TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2024 MASA
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
dapat menguasai objektif
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan /
3. Murid mendengar penerangan guru tentang alat semaian automatik.
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) tidak menguasai objektif
1. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dilihat semasa berada di jalan raya. pembelajaran dan diberi
2. Murid membaca kuat dan memahami teks. latihan pemulihan
3. Murid dibimbing memahami kandungan teks.
4. Murid dalam kumpulan mengenal pasti perabot jalan raya dan menyatakan fungsinya. (pagar/rel adang/lampu
jalan/pasu bunga/batas kebun) – Penyerapan PKJR ***Murid yang memberi
5. Murid melengkapkan peta pemikiran dengan perabot jalan raya yang betul.(Buku Aktiviti Murid PKJR ms.4) pandangan dan jawapan
6. Ketua kumpulan membentangkan tugasan. Collaboration (Kolaborasi) akan diberikan ganjaran
7. Murid menjawab soalan pemahaman berkaitan teks dalam buku tulis. Write It Out (Tuliskanlah) sebagai rangsangan
8. Guru menyatakan pengajaran yang terdapat dalam bahan. untuk murid terus
mencuba
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bimbingan guru.
TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.