Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PJPK SMK TIINGKATAN 2


TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 3 HARI Ahad KELAS
TEMA Pj Gimnastik Asas
TAJUK Kemahiran Melombol (Lombol Kangkang)
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan kemahiran hambur dan melombol dengan lakuan yang
betul.
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik semasa melakukan kemahiran hambur dan melombol.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Melakukan kemahiran melombol menggunakan tangan di atas peti
lombol.
2.1.2 Menerangkan cara melepasi peti lombol semasa melombol.
5.1.2 Mengenal pasti aktiviti yang selamat dan berisiko semasa melakukan
aktiviti secara individu dan berkumpulan.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan kemahiran melombol menggunakan tangan 1. Melakukan lombol kangkang menggunakan tangan di atas
di atas peti lombol peti lombol dengan selamat
2. Melakukan aktiviti lombol kangkang dengan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran pembelajaran dan diberi
dan kriteria kejayaan. latihan pengayaan /
pengukuhan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
☐___ / ___ orang murid
1. Murid menonton video cara melaksanakan lombol kangkang dengan mengimbas kod zappar tidak menguasai objektif
dengan bantuan dari guru. Video Clips (Klip Video) (PAK21) pembelajaran dan diberi
2. Murid bersoal jawab risiko semasa melakukan aktiviti lombol kangkang sambil dibantu oleh guru latihan pemulihan
3. Murid melakukan aktiviti lombol kangkang dengan selamat
4. Murid diberi peluang untuk mengulangi setiap kemahiran lombol kangkang sebanyak tiga kali.
Copy Me (Tirulah Saya) (PAK21) ***Murid yang memberi
pandangan dan jawapan
5. Murid diberi penilaian dan pujian kerana berani mencuba suatu yang baru
akan diberikan ganjaran
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. sebagai rangsangan
(KBAT) untuk murid terus
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. mencuba
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Mencatat Maklumat
SEJAHTERA
KBAT Mengingati PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengenal pasti
EMK : ILMU & Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PJPK SMK TIINGKATAN 2
TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 3 HARI Ahad KELAS
TEMA Pj Gimnastik Asas
TAJUK Kemahiran Melombol (Lombol Tegak Lalu)
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan kemahiran hambur dan melombol dengan lakuan yang
betul.
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik semasa melakukan kemahiran hambur dan melombol.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Melakukan kemahiran melombol menggunakan tangan di atas peti
lombol.
2.1.2 Menerangkan cara melepasi peti lombol semasa melombol.
5.1.2 Mengenal pasti aktiviti yang selamat dan berisiko semasa melakukan
aktiviti secara individu dan berkumpulan.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Melakukan kemahiran melombol dengan kedua-dua 1. Melakukan lombol tegak lalu dengan kedua-dua kaki
kaki serentak serentak dengan selamat dalam kumpulan
2. Melakukan aktiviti lombol tegak lalu dengan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran pembelajaran dan diberi
dan kriteria kejayaan. latihan pengayaan /
pengukuhan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
☐___ / ___ orang murid
1. Murid diberi penerangan berkenaan dengan langkah-langkah melakukan kemahiran lombol tegak tidak menguasai objektif
lalu dengan kedua-dua kaki serentak Simon Says (Simon Cakap) (PAK21) pembelajaran dan diberi
2. Murid bersoal jawab risiko semasa melakukan aktiviti lombol tegak lalu sambil dibantu oleh guru latihan pemulihan
3. Murid diberi peluang untuk melalukan kemahiran lombol tegak lalu dengan dengan kedua-dua
kaki serentak berulang kali. Exercise (Bersenam) (PAK21)
***Murid yang memberi
4. Murid lain memerhati cara yang paling selamat melakukan kemahiran melombol tegak lalu pandangan dan jawapan
5. Murid diberi penilaian dan pujian kerana berani mencuba suatu yang baru akan diberikan ganjaran
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. sebagai rangsangan
(KBAT) untuk murid terus
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. mencuba
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 12 ELEMEN 4C Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Konstruktivisme -
SEJAHTERA
Menjelaskan idea baharu
KBAT Mengingati PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengapplikasikan
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang
