Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PJPK SMK TIINGKATAN 2


TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
TEMA Pj Gimnastik Asas
TAJUK Hambur Ke Udara Sambil Membuat Putaran 90'
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan kemahiran hambur dan melombol dengan lakuan yang
betul.
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik semasa melakukan kemahiran hambur dan melombol.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menghambur dengan kaki ke atas peti lombol dan membuat
putaran serta mendarat.
2.1.1 Menjelaskan perkaitan antara daya dan ketinggian lonjakan semasa
melakukan hambur
5.1.1 Mengenal pasti peralatan keselamatan yang boleh mengurangkan
risiko kecederaan berdasarkan aktiviti fizikal tertentu.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Menyatakan teknik menghambur ke udara sambal membuat 1. Menyatakan teknik menghambur ke udara sambal membuat putaran
putaran 90’ 90
2. Mengenalpasti peralatan yang selamaat semasa melakukan 2. Mengenalpasti peralatan yang selamaat semasa melakukan aktiviti
aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengukuhan
1. Murid mendengar penerangan dari guru berkenaan dengan kemahiran menghambur ke udara sambil membuat ☐___ / ___ orang murid
putaran 90’ tidak menguasai objektif
2. Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb Down – pembelajaran dan diberi
Tidak faham selepas mendengar penerangan guru. Thumb Up (Isyarat Tangan) (PAK21) latihan pemulihan
3. Murid mengadakan sesi soal jawab peralamat yang selamat digunakan semasa melakukan aktiviti
menghambur ke udara sambal membuat putaran 90’
4. Murid diberi peluang untuk melakukan simulasi kemahiran menghambur ke udara sambil membuat putaran 90’ ***Murid yang memberi
Simulation (Simulasi) (PAK21) pandangan dan jawapan
5. Murid diberi peluang untuk mengulangi setiap kemahiran menghambur sebanyak tiga kali. akan diberikan ganjaran
6. Murid diberi penilaian dan pujian kerana berani mencuba suatu yang baru sebagai rangsangan
7. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) untuk murid terus
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. mencuba
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Konstruktivisme -
SEJAHTERA
Mengembangkan idea
KBAT Mencipta PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Menjaga Keselamatan KB Mengapplikasikan
Diri
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PJPK SMK TIINGKATAN 2
TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
TEMA Pj Gimnastik Asas
TAJUK Hambur Ke Udara Sambil Membuat Putaran 180'
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan kemahiran hambur dan melombol dengan lakuan yang
betul.
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik semasa melakukan kemahiran hambur dan melombol.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menghambur dengan kaki ke atas peti lombol dan membuat
putaran serta mendarat.
2.1.1 Menjelaskan perkaitan antara daya dan ketinggian lonjakan semasa
melakukan hambur
5.1.1 Mengenal pasti peralatan keselamatan yang boleh mengurangkan
risiko kecederaan berdasarkan aktiviti fizikal tertentu.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Menyatakan teknik menghambur ke udara sambal membuat 1. Menyatakan teknik menghambur ke udara sambal membuat putaran
putaran 180’ 180’
2. Mengenalpasti peralatan yang selamaat semasa melakukan 2. Mengenalpasti peralatan yang selamaat semasa melakukan aktiviti
aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengukuhan
1. Murid mendengar penerangan dari guru berkenaan dengan kemahiran menghambur ke udara sambil membuat ☐___ / ___ orang murid
putaran 180’ tidak menguasai objektif
2. Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb Down – pembelajaran dan diberi
Tidak faham selepas mendengar penerangan guru. Thumb Up (Isyarat Tangan) (PAK21) latihan pemulihan
3. Murid mengadakan sesi soal jawab peralamat yang selamat digunakan semasa melakukan aktiviti
menghambur ke udara sambal membuat putaran 180’
4. Murid diberi peluang untuk melakukan simulasi kemahiran menghambur ke udara sambil membuat putaran ***Murid yang memberi
180’ Simulation (Simulasi) (PAK21) pandangan dan jawapan
5. Murid diberi peluang untuk mengulangi setiap kemahiran menghambur sebanyak tiga kali. akan diberikan ganjaran
6. Murid diberi penilaian dan pujian kerana berani mencuba suatu yang baru sebagai rangsangan
7. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) untuk murid terus
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. mencuba
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 6 ELEMEN 4C Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Konstruktivisme -
SEJAHTERA
Mengembangkan idea
KBAT Mengingati PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Bertanggungjawab KB Menyesuaikan
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
