Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SK SERI UTAMA

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 5
TARIKH 1/11/2022 MASA 7.30 – 8.00 pagi
MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 5 ALFA
TEMA Ronda Kampung
TAJUK Tangkapan Kemas
STANDARD KANDUNGAN 1.9 Melakukan kemahiran asas berlari dengan lakuan yang betul.
2.9 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas
berlari
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.9.1 Berlari pecut pada satu jarak yang ditetapkan
1.9.2 Berlari dan melakukan pertukaran baton dalam zon pertukaran
2.9.1 Menyatakan perkaitan antara kontak kaki pada permukaan dengan kedudukan
badan semasa berlari pecut
2.9.2 Memerihal ayunan tangan dan kaki yang betul semasa berlari pecut
2.9.3 Mengenal pasti tempat penerima baton mula berlari bagi menerima baton di zon
pertukaran
5.4.3 Membimbing ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Berlari pecut pada satu jarak yang ditetapkan 1. Berlari pecut pada satu jarak yang ditetapkan
2. Berlari dan melakukan pertukaran baton dalam
zon pertukaran
3. Menyatakan perkaitan antara kontak kaki pada
permukaan dengan kedudukan badan semasa
berlari pecut
4. Mengenal pasti tempat penerima baton mula
berlari bagi menerima baton di zon pertukaran
5. Membimbing ahli kumpulan semasa melakukan
aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pecut dan laju


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid melihat gambar dan memahami aktiviti 5. Murid diajar cara melakukan aktiviti larian pecut
yang ada pada halaman 33 hingga 35. dan laju.
2. Murid akan dipanggil secara rawak untuk 6. Murid diberi masa untuk melakukan sesi
menamakan acara olahraga yang dipertandingkan pemanasan badan.
berdasarkan gambar. Name It (Namakannya) 7. Murid akan menjalankan aktiviti pecut dan laju
3. Murid lain memberi respon serta membantu rakan dalam kumpulan. Exercise (Bersenam)
yang tidak dapat menjawab dengan betul. 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan
4. Murid ditegaskan untuk menjaga keselamatan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
ketika menjalankan aktiviti.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pecut dan laju dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 033-035 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Aplikasi Teori
Kecerdasan Pelbagai
PAK-21 Name It (Namakannya) PAK-21 Exercise (Bersenam)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐ 23 / 27 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 4 / 27 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SK SERI UTAMA

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 5
TARIKH 1/11/2022 MASA 8.00 – 8.30 pagi
MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 5 ALFA
TEMA Penjagaan dan Keselamatan Diri
TAJUK Demam Campak, Cacar Air, Rubela dan Beguk
STANDARD KANDUNGAN 6.1 Kemahiran mencegah dan mengurangkan faktor risiko penyakit dalam
kehidupan harian iaitu demam campak, rubella, cacar air dan beguk
STANDARD 6.1.1 Mengetahui simptom demam campak, rubella, cacar air dan beguk
PEMBELAJARAN 6.1.2 Berkomunikasi mengenai cara mencegah demam campak, rubella, cacar
air dan beguk daripada merebak.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengetahui __ daripada tiga simptom
1. Mengetahui tiga simptom demam campak, demam campak, rubella, cacar air dan
rubella, cacar air dan beguk beguk
2. Berkomunikasi mengenai cara mencegah 2. Berkomunikasi mengenai cara mencegah
demam campak, rubella, cacar air dan demam campak, rubella, cacar air dan
beguk daripada merebak. beguk daripada merebak
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang demam campak.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid mengaitkan pembelajaran dengan


halaman buku. kehidupan seharian.
2. Murid menjalankan aktiviti dengan 6. Murid berkongsi pengalaman jika pernah
bimbingan guru. terkena demam campak.
3. Murid menjalankan perbincangan tentang 7. Murid melayari laman web untuk mencari
simptom demam campak. Café (Warung lebih lanjut mengenai demam campak dan
Kopi) vaksin MMR. Internet Surfing (Pelayaran
4. Murid berbincang tentang cara mencegah ICT)
demam campak.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang demam campak dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 088-089 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Café (Warung Kopi) PAK-21 Internet Surfing
(Pelayaran ICT)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐ 23 / 27 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐ 4 / 27 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SK SERI UTAMA

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 4
TARIKH 1/11/2022 MASA 8.30 – 9.00 pagi
MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 4 ALFA
TAJUK PEMUKUL HEBAT PEMADANG CEKAP
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan kemahiran asas permainan kategori pukul dan memadang dengan lakuan yang
2.8 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran
asas permainan kategori pukul dan memadang.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan aktiviti.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.8.5 Memukul bola dan bergerak ke kawasan yang ditetapkan
1.8.6 Menahan bola dengan alat pemukul
2.8.2 Menerangkan perbezaan antara titik kontak bola pada alat pemukul semasa memukul
dan menahan bola.
2.8.3 Menjelaskan kedudukan tangan semasa menangkap bola dari pelbagai arah dan aras.
5.3.1 Berkomunikasi dengan rakan, guru dan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Memukul bola dan bergerak ke kawasan yang 1. Memukul bola dan bergerak ke kawasan yang
ditetapkan ditetapkan
2. Menahan bola dengan alat pemukul 2. Menahan bola dengan alat pemukul
3. Menerangkan perbezaan antara titik kontak bola
pada alat pemukul semasa memukul dan menahan
3. Menerangkan perbezaan antara titik kontak bola
pada alat pemukul semasa memukul dan menahan
bola.
bola.
4. Menjelaskan kedudukan tangan semasa menangkap
bola dari pelbagai arah dan aras. 4. Menjelaskan kedudukan tangan semasa menangkap
5. Berkomunikasi dengan rakan, guru dan ahli bola dari pelbagai arah dan aras.
kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal 5. Berkomunikasi dengan rakan, guru dan ahli
kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang memukul bola dan bergerak pantas ke tapak dan menahan bola dengan alat
pemukul. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif
dan Pentaksiran untuk

1. Murid diberi masa untuk melakukan sesi pemanasan 5. Murid menjawab soalan di halaman 34.
badan. 6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di
2. Murid ditegaskan untuk menjaga keselamatan ketika hadapan kelas.
menjalankan aktiviti. 7. Murid lain memberi respon serta membantu rakan
3. Murid akan melakukan permainan untuk mengasah yang tidak dapat menjawab dengan betul.
kemahiran memukul bola dan bergerak pantas ke 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid
tapak dan menahan bola dengan alat pemukul. untuk mengukuhkan pemahaman.
4. Murid diminta untuk meramalkan apakah yang akan
berlaku jika mereka memukul bola di bahagian
tengan bola. Make Predictions (Membuat Andaian)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang memukul bola dan bergerak pantas ke tapak dan menahan bola dengan alat pemukul
dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 032-033 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & Dengar) PAK-21 Make Predictions
(Membuat Andaian)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kelestarian Global EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐ 22 / 26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐ 4 / 26 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SK SERI UTAMA

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 4
TARIKH 1/11/2022 MASA 9.30 – 10.30 pagi
MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 4 BETA
TEMA PECAHAN, PERPULUHAN DAN PERATUS
TAJUK Tukar Pecahan Tak Wajar dan Nombor Bercampur
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Pecahan
STANDARD 2.1.1 Menukarkan pecahan tak wajar kepada nombor bercampur dan
PEMBELAJARAN sebaliknya.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menukarkan __ daripada tujuh pecahan tak
1. Menukarkan tujuh pecahan tak wajar wajar kepada nombor bercampur dan
kepada nombor bercampur dan sebaliknya. sebaliknya
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang penukaran pecahan tak wajar dan nombor
bercampur.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan menganalisis teks dan 6. Murid melayari laman web untuk membuat
gambar. penukaran nombor bercampur kepada
2. Murid memberi perhatian terhadap pecahan tak wajar dan sebaliknya.
penerangan guru mengenai penukaran 7. Murid menyelesaikan dan menyemak soalan
pecahan tak wajar dan nombor bercampur. yang diberikan di buku teks di buku latihan.
3. Murid menganalisis bahan imbasan dari kod 8. Murid melayari laman web diberikan untuk
QR. menerangkan konsep penukaran nombor
4. Murid diberikan brosur yang diperoleh dari bercampur kepada pecahan tak wajar.
pasar raya. Pelayaran ICT
5. Murid menjalankan perbincangan tentang
harga, peratus dan pecahan. Table Cloth
(Alas Meja)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang penukaran pecahan tak wajar dan nombor bercampur
dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 67-69 Buku Aktivit hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Table Cloth (Alas Meja) PAK-21 Internet Surfing
(Pelayaran ICT)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Nilai Murni EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKS ☐ 15 / 28 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐ 13 / 28 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SK SERI UTAMA

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI SK TAHUN 6
TARIKH 1/11/2022 MASA 10.50 – 11.50 pagi
MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 6 BETA
TEMA Reka Bentuk Pengaturcaraaan

TAJUK Membuat Pembentangan

STANDARD KANDUNGAN 6.5 Pengenalan Asas Sistem Robotik


STANDARD PEMBELAJARAN 6.5.10 Membuat rumusan dan membentangkan produk yang telah dibina.

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. memahami perkara yang akan dibentangkan
1. membuat persembahan produk yang dihasilkan 2. membentangkan produk berdasarkan tujuh
secara kreatif, kemas dan boleh dicontohi. senarai yang terdapat dalam senarai semak

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. Murid menyatakan perasaan kerana telah 3. Semua ahli kumpulan mesti memainkan
menyiapkan robot menjaga air tanaman. peranan semasa pembentangan.
2. Murid dan ahli kumpulan membincangkan (Checklist)
rumusan akhir aktiviti membuat reka bentuk 4. Murid membentangkan mengikut kreativiti
pengaturcaraan dan buat pembentangan mereka sendiri sama ada pembentangan
berdasarkan senarai semak . (Buku teks secara lisan atau persembahan multimedia.
ms.42) Murid bersama rakan kumpulan 5. Guru membuat penilaian dan rumusan.
membentangkan produk robot menjaga air
tanaman yang dihasilkan berdasarkan tujuh
perkara. (Rujuk buku teks ms.43)
(Presentations)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 043 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Presentations (Persembahan) - PAK-21 Checklist (Senarai
Berkumpulan Semak)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐ 24 / 27 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 3 / 27 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SK SERI UTAMA

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 6
TARIKH 1/11/2022 MASA 11.50 – 12.20 t/hari
MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 6 ALFA
UNIT Pemakanan Sihat

TAJUK Segar dan Berkhasiat

STANDARD KANDUNGAN 8.1 Amalan pemakanan sihat dan selamat


STANDARD PEMBELAJARAN 8.1.1 Menyatakan maksud makanan segar dan makanan yang diproses.
8.1.2 Meramal kesan pengambilan makanan yang diproses secara berlebihan.
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. menyatakan maksud makanan segar dan
2. menyatakan maksud makanan segar dan makanan diprose
makanan yang diproses dan meramalkan satu 2. meramalkan kesan pengambilan makanan
kesan pengambilan yang diproses secara yang diproses secara berlebihan
berlebihan dengan baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran
1. Murid bersoal jawab tentang pembelajaran 4. Murid di minta untuk menyatakan senarai
minggu yang lalu makanan segar dan makanan yang diproses
2. Murid membaca dan memahami bahan 5. Murid dalam kumpulan meramalkan kesan
tersesbut pengambilan makanan yang diproses
3. Murid menyenaraikan makanan segar dan secara berlebihan dan tanpa kawalan.
makanan yang diproses yang mereka faham 6. Murid membuat pembentangan.
berdasarkan dialog yang terdapat dalam 7. Guru membuat penilaian dan rumusan.
perbualan tersebut dengan bimbingan guru.
(Internet Surfing)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 097 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Internet Surfing (Pelayaran ICT) PAK-21 -
KBAT Menilai KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐ 20 / 25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 5 / 25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
