Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PJPK SMK TINGKATAN 1


TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 3 HARI
Ahad KELAS
TEMA
PJ Gimnastik Asas
TAJUK
Rutin Pergerakan Atas Trampolin (Rutin1)
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Melakukan kemahiran lantunan dan kayangan di atas trampolin
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
semasa melakukan lantunan dan layangan di atas trampolin
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.3 Mereka cipta rutin pergerakan berdasarkan kemahiran lantunan,
putaran, dan bentuk
2.1.4 Mengenal pasti gabungan kemahiran lantunan, bentuk badan, dan
putaran yang sesuai digunakan semasa mereka cipta rutin pergerakan di
atas trampolin
5.2.1 Mempamerkan keseronokan semasa melakukan aktiviti
KEMAHIRAN TMK
1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID
Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Melakukan sekurang-kurangnya 3 jenis rutin atas trampolin 1. Melakukan rutin lompat tegak, lompatan tuck, lompat tegak,
2. Melakukan persembahan rutin dengan gembira dan seronok lompatan pike, hands and knee-drop, putaran 180’

AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengukuhan
1. Murid diminta membuka buku teks muka surat 8 ☐___ / ___ orang murid
2. Murid meneliti dan memahami 5 rutin dengan bantuan guru tidak menguasai objektif
3. Murid diberi penerangan tentang 5 rutin oleh guru pembelajaran dan diberi
4. Murid memerhatikan dan mendengar dengan teliti mengenai 5 rutin yang diberikan guru latihan pemulihan
Watch & Listen (Lihat & Dengar)
(PAK21)
5. Murid mengadakan sesi soal jawab cara melakukan 5 rutin dengan selamat.
6. Setiap murid mempersembahkan sekurang-kurangnya 5 rutin iaitu lompat tegak, lompat tuck, lompat hands ***Murid yang memberi
and knee-drop, putaran 180’ dihadapan murid lain Presentations (Persembahan) - Individu (PAK21) pandangan dan jawapan
7. Murid berbincang cara yang selamat melakukan 5 rutin akan diberikan ganjaran
8. Murid diberi pujian kerana berani mencuba suatu yang baru sebagai rangsangan
9. Murid bersoal jawab jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT(KBAT) untuk murid terus
10. Murid melengkapkan Latihan yang diberikan oleh guru. mencuba
11. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN
Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 2 ELEMEN 4C
Comunication
ELEMEN SEKOLAHKU
SEJAHTERA
Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP
Pembelajaran
Konstektual
KBAT
Menganalisis PETA PEMIKIRAN
-
EMK : NILAI
Kasih Sayang KB
Mengapplikasikan
EMK : ILMU &
PENDEKATAN BERTEMA
Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Pemerhatian

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancar,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru
guru

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PJPK SMK TINGKATAN 1
TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 3 HARI
Ahad KELAS
TEMA
PJ Gimnastik Asas
TAJUK
Rutin Pergerakan Atas Trampolin (Rutin 2)
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Melakukan kemahiran lantunan dan kayangan di atas trampolin
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
semasa melakukan lantunan dan layangan di atas trampolin
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.4 Melakukan persembahan rutin yang telah direka cipta.
2.1.4 Mengenal pasti gabungan kemahiran lantunan, bentuk badan, dan
putaran yang sesuai digunakan semasa mereka cipta rutin pergerakan di
atas trampolin
5.2.1 Mempamerkan keseronokan semasa melakukan aktiviti
KEMAHIRAN TMK
1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID
Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Melakukan sekurang-kurangnya 2 jenis rutin atas trampolin 1. Melakukan lompat tegak, lompatan straddle, putaran 180’, seat-drop
2. Melakukan persembahan rutin dengan gembira dan seronok dan berhenti

AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengukuhan
1. Murid diminta membuka buku teks muka surat 9 ☐___ / ___ orang murid
2. Murid meneliti dan memahami 5 rutin dengan bantuan guru tidak menguasai objektif
3. Murid diberi penerangan tentang 5 rutin oleh guru pembelajaran dan diberi
4. Murid memerhatikan dan mendengar dengan teliti mengenai 5 rutin yang diberikan guru latihan pemulihan
Watch & Listen (Lihat & Dengar)
(PAK21)
5. Murid mengadakan sesi soal jawab cara melakukan 5 rutin dengan selamat
6. Setiap murid mempersembahkan sekurang-kurangnya 2 rutin iaitu lompat tegak, lompatan straddle, putaran ***Murid yang memberi
180’, lompat seat-drop dihadapan murid lain Presentations (Persembahan) - Individu (PAK21) pandangan dan jawapan
7. Murid berbincang cara yang selamat melakukan 5 rutin akan diberikan ganjaran
8. Murid diberi pujian kerana berani mencuba suatu yang baru sebagai rangsangan
9. Murid bersoal jawab jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT(KBAT) untuk murid terus
10. Murid melengkapkan Latihan yang diberikan oleh guru. mencuba
11. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN
Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 9 ELEMEN 4C
Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU
SEJAHTERA
Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP
Memahami (menjelaskan)
KBAT
Memahami PETA PEMIKIRAN
-
EMK : NILAI
Kebersihan Fizikal dan KB
Mengapplikasikan
mental
EMK : ILMU &
PENDEKATAN BERTEMA
Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Tugasan

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancar,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru
guru

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
