Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4


TARIKH MASA
MINGGU 8
HARI KELAS
TEMA HARMONI SENTIASA
TAJUK Misi Mulia
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami.
STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul 1. Membaca dan memahami __ daripada tiga perenggan dari petikan
dan intonasi yang sesuai. dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang sambutan hari lahir. pembelajaran dan diberi
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) latihan pengayaan /
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. pengukuhan
2. Murid membaca petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai. ☐___ / ___ orang murid
3. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian terhadap murid yang sedang membacakan petikan di hadapan tidak menguasai objektif
kelas. pembelajaran dan diberi
4. Murid membaca perenggan secara bergilir-gilir dengan pasangan. Carousel (Karusel) latihan pemulihan
5. Murid menjawab soalan berdasarkan petikan.
6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan jawapan
***Murid yang memberi
7. Murid berbincang dengan pasangan mengenai jawapan yang dibina. Dynamic Duo (Dua Dinamik)
pandangan dan jawapan
akan diberikan ganjaran
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) sebagai rangsangan
untuk murid terus
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sambutan hari lahir dengan bimbingan guru.
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 017 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP BCB - Bacaan mekanis
SEJAHTERA
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Muafakat KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan tajuk berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
PENILAIAN dan tidak dapat tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancar,
menjawab menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
soalan. soalan dengan tanpa baik. lain dan menjadi
bimbingan bimbingan model teladan.
guru. guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH MASA
MINGGU 8
HARI KELAS
TEMA HARMONI SENTIASA BERTEMA: MASYARAKAT
TAJUK Misi Mulia
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama mengikut konteks tidak formal.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Memahami dan menggunakan golongan kata nama 1. Memahami dan menggunakan __ daripada lapan kata nama
mengikut konteks tidak formal. mengikut konteks tidak formal.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang sebelum dan selepas ribut. menguasai objektif
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pembelajaran dan
1. Murid membaca dan meneliti gambar dan teks. diberi latihan
2. Murid meneliti perbezaan Gambar A dan Gambar B. pengayaan /
3. Murid mencari 10 perbezaan yang terdapat dalam gambar tersebut. Guess Game (Tekalah) pengukuhan
4. Murid melengkapkan petikan dengan kata nama am atau kata nama khas yang betul. Name It ☐___ / ___ orang
(Namakannya) murid tidak menguasai
5. Murid membaca petikan yang dilengkapkan dengan pasangan. objektif pembelajaran
6. Murid lain diminta untuk memberikan perhatian terhadap murid yang sedang membacakan
dan diberi latihan
petikan yang telah dilengkapkan di hadapan kelas.
pemulihan
7. Murid membetulkan kesalahan dan menulis semula petikan di buku.

***Murid yang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) memberi pandangan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sebelum dan selepas ribut dengan bimbingan guru. dan jawapan akan
diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 018 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
SEJAHTERA
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Prihatin KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk
berkaitan tajuk berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab dan bersoal jawab
dan tidak tajuk dan menguasai menjawab soalan dengan lancar,
PENILAIAN
dapat menjawab pengetahuan soalan dengan berserta membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. contoh. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH MASA
MINGGU 8
HARI KELAS
TEMA HARMONI SENTIASA
TAJUK Misi Mulia
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
STANDARD PEMBELAJARAN 3.2.1 Membina dan menulis ayat, dan perenggan daripada bahan multimedia.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Membina dan menulis ayat, dan perenggan daripada 1. Membina dan menulis empat ayat dengan tepat.
bahan multimedia.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang Program Persatuan Ibu Bapa dan Guru (PIBG) menguasai objektif
SJKC Taman Sutera. pembelajaran dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) diberi latihan
1. Murid membaca dan meneliti gambar dan teks. pengayaan /
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap gambar dan teks tersebut pengukuhan
3. Murid membina ayat berdasarkan gambar dan frasa. Sentence Builder (Pembina Ayat) ☐___ / ___ orang
4. Murid menulis ayat yang dibina. murid tidak menguasai
5. Murid akan diberi masa untuk membina ayat. objektif pembelajaran
6. Murid menyenaraikan tugas lain PIBG sekolah mereka di lembaran kerja Jendela Besar. List It
dan diberi latihan
Out (Senaraikannya)
pemulihan
7. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan satu dari senarai tugas lain PIBG.

***Murid yang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) memberi pandangan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Program Persatuan Ibu Bapa dan Guru (PIBG) SJKC dan jawapan akan
Taman Sutera dengan bimbingan guru. diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 019 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
SEJAHTERA
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Muafakat KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab dan bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan dengan lancar,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan berserta membantu rakan
menjawab soalan tanpa dengan baik. contoh. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH MASA
MINGGU 8
HARI KELAS
TEMA HARMONI SENTIASA
TAJUK Misi Mulia
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
STANDARD PEMBELAJARAN 2.3.1 Membaca dan menganalisis kandungan teks karya sastera, dan karya bukan sastera.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Membaca dan menganalisis kandungan teks karya 1. Mengenal pasti dua kandungan teks karya sastera.
sastera, dan karya bukan sastera.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang Si Jalak dan Si Balung. menguasai objektif
4. pembelajaran dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) diberi latihan
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. pengayaan /
2. Murid dipilih untuk membaca cerita di hadapan kelas. Hot Seating (Kerusi Panas) pengukuhan
3. Murid lain mendengar dengan teliti cerita yang dibaca. ☐___ / ___ orang
4. Murid membincang nilai daripada cerita. murid tidak menguasai
5. Murid menyatakan cara lain mengekalkan muafakat dalam kehidupan.
objektif pembelajaran
6. Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat menyatakan dengan betul.
dan diberi latihan
7. Murid menulis cara mengekalkan muafakat dalam kehidupan di dalam lembaran kerja Bintang
pemulihan
Kejora. Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) ***Murid yang


memberi pandangan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Si Jalak dan Si Balung dengan bimbingan guru.
dan jawapan akan
diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 020 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
SEJAHTERA
KBAT Mengaplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Muafakat KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahua pengetahu tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk
n berkaitan an tidak boleh berkaitan dan dan menjawab dan bersoal jawab
tajuk dan berkaitan menguasai menjawab soalan dengan lancar,
PENILAIAN tidak dapat tajuk dan pengetahuan soalan dengan berserta membantu rakan
menjawab menjawab tanpa baik. contoh. lain dan menjadi
soalan. soalan bimbingan model teladan.
dengan guru.
bimbingan
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2024 MASA

MINGGU 8 HARI KELAS


Ahad
TEMA Waspada Pasti Keselamatan
TAJUK Faktor Kesesakan Lalu Lintas
STANDARD KANDUNGAN
3.3 Menghasilkan penulisan.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.3.1 Menulis draf, dan menghasilkan penulisan imaginatif dan
deskriptif.
STANDARD KANDUNGAN PKJR 2.4 Aliran lalu lintas.
STANDARD PEMBELAJARAN 2.4.3 Menerangkan waktu/masa boleh mempengaruhi kesesakan trafik dan keselamatan pengguna jalan
PKJR raya.

KEMAHIRAN TMK 1.1 Menaip, memilih atau menyunting teks.


KEMAHIRAN
Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Membina tiga daripada empat draf karangan untuk menghasilkan 1. Membina empat draf berdasarkan gambar dan frasa
penulisan yang lengkap. 2. Menulis karangan penuh berdasarkan draf yang dibina

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
dapat menguasai objektif
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan /
3. Murid mendengar penerangan guru tentang kesesakan lalu lintas.
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) tidak menguasai objektif
1. Murid menonton video tentang kesesakan lalu lintas. https://www.youtube.com/watch?v=UIcRkV5cU1E pembelajaran dan diberi
2. Murid bersoal jawab tentang video yang ditonton. Melalui video murid mengenal pasti faktor kesesakan lalu lintas. latihan pemulihan
(Penyerapan PKJR)
3. Murid dalam kumpulan membina draf berdasarkan gambar dan frasa diberi dalam bahan.(Buku Aktiviti Murid
PKJR ms.13). Setiap kumpulan hanya diberikan satu faktor kesesakan lalu lintas untuk didraf. ***Murid yang memberi
Collaboration (Kolaborasi) pandangan dan jawapan
4. Ketua kumpulan membentangkan draf yang dibina. Guru membuat penilaian dan memurnikan draf. akan diberikan ganjaran
5. Murid membina draf yang dimurnikan dalam Buku Aktiviti Murid PKJR. sebagai rangsangan
6. Murid menulis karangan ‘Faktor Kesesakan Lalu Lintas’sepenuhnya berdasarkan draf yang dibina dalam buku untuk murid terus
tulis. Write It Out (Tuliskanlah) mencuba
7. Guru menyatakan pengajaran yang terdapat dalam bahan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU TEKS Halaman BUKU AKTIVITI Halaman 13
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP BCB - Bacaan mekanis
SEJAHTERA
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahua tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan n berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan beserta dengan lancar,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
