Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 13/2/2023 MASA 9.15 – 10.15 pagi
MINGGU 43 HARI Isnin KELAS 5 Mutiara
TEMA INTEGRITI
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi
dalam situasi formal dan tidak formal.
STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut sesuatu yang
PEMBELAJARAN
diujarkan semula dalam situasi tidak formal
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Melafazkan ayat dalam situasi tidak formal.
1. Mendengar, mengecam sebutan dan menyebut 2. Mengenalpasti sebutan dalam ayat.
dua ayat yang diujarkan semula dalam situasi 3. Menguasai kemahiran bertutur dalam situasi
tidak formal tidak formal
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang salam perkenalan.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid berbual-bual tentang gambar. 4. Murid menyebut sesuatu yang diujarkan


2. Murid membaca serta meneliti teks dan semula dalam situasi tidak formal.
gambar. 5. Murid melengkapkan maklumat yang
3. Murid mendengar sebutan dan mengecam diperlukan.
sebutan dengan bimbingan guru. Watch & 6. Murid semak jawapan bersama guru.
Listen (Lihat & Dengar) 7. Murid yang melakukan kesilapan akan
membuat pembetulan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang salam perkenalan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Gabungan
BUKU Buku Teks hlmn 207 Buku Karangan Penulisan
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 PAK-21
Watch & Listen (Lihat & Dengar) Role-Play (Main Peranan)
KBAT Mengapplikasi KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 7/2/2023 MASA 8.15-9.15 pagi
MINGGU 42 HARI Selasa KELAS 5 Mutiara
TEMA INTEGRITI
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami.
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul
PEMBELAJARAN
dan intonasi yang sesuai.
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kenderaan persendirian,kenderaan awam, kenderaan berat dan
PKJR
jentera
STANDARD 1.1.4 Berbincang maksud ketidakbolehlihatan dan impaknya terhadap
PEMBELAJARAN PKJR
pejalan kaki dan penunggang basikal.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca petikan teks dengan sebutan
1. Membaca dan memahami lima perenggan yang betul dan intonasi yang sesuai.
daripada petikan dengan sebutan yang betul dan 1. Memahami isi yang terkandung dalam
intonasi yang sesuai. petikan teks dengan baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang jiran tetangga.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid membaca petikan dengan sebutan
2. Murid memahami isi kandungan perenggan. yang betul dan intonasi yang sesuai dengan
3. Murid mengetahui intonasi dan sebutan bimbingan guru.
yang betul. 6. Murid berbincang melengkapkan Peta Alir
4. Lima murid dipilih untuk membaca satu berdasarkan aktiviti yang dilakukan Hadif
perenggan secara bergilir-gilir. Hot Seating dan keluarganya. Mind Map (Peta Minda)
(Kerusi Panas) 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jiran tetangga dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 208 Buku Penulisan
ABM/BBM - STRATEGI PdP Belajar Cara
Belajar
PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas) PAK-21
Mind Map (Peta Minda)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 8/2/2023 MASA 07.45 – 09.15 pagi
MINGGU 42 HARI Rabu KELAS 5 Mutiara
TEMA INTEGRITI
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
STANDARD 3.2.1 Membina dan menulis ayat, dan perenggan daripada bahan
PEMBELAJARAN
multimedia
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kenderaan persendirian,kenderaan awam, kenderaan berat dan
PKJR
jentera
STANDARD 1.1.4 Berbincang maksud ketidakbolehlihatan dan impaknya terhadap
PEMBELAJARAN PKJR
pejalan kaki dan penunggang basikal.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 2. Menulis lima ayat biasa dan songsang
2. Menulis lima ayat biasa dan songsang daripada daripada petikan teks dengan ejaan yang
petikan dengan ejaan yang betul. betul.
2. Memahami perbezaan ayat songsang dan
ayat biasa yang terkandung dalam petikan
teks dengan baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pembelajaran semalam.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti semula teks dan gambar. 5. Murid dikehendaki menulis lima ayat biasa
2. Murid ingat Kembali isi kandungan dan songsang dengan menggunakan ejaan
perenggan. yang betul.
3. Murid baca semula petikan bersama-sama 6. Murid diarah untuk mengeluarkan buku tulis
dengan intonasi dan sebutan yang betul. dan guru buat kuiz ejaan.
4. Lima murid secara rawak dipilih untuk 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
nyatakan isi penting dalam perenggan yang dan murid untuk memeriksa semula ejaan
dibincangkan semalam. Hot Seating murid
(Kerusi Panas) 8. Murid buatr pembetulan sekiranya salah..
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jiran tetangga dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Gabungan
BUKU Buku Teks Buku Penulisan
ABM/BBM - STRATEGI PdP Belajar Cara
Belajar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas) PAK-21


Mind Map (Peta Minda)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 1
TARIKH 12/2/2023 MASA 10.45-11.45 pagi
MINGGU 43 HARI Ahad KELAS 5 Mutiara
TEMA KEMASYARAKATAN
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Asas menulis.
STANDARD 3.1.1 Menulis secara mekanis menggunakan tulisan berangkai dalam
PEMBELAJARAN
bentuk ayat
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menulis ayat menggunakan tulisan
1. Menulis secara mekanis menggunakan tulisan berangkai.
berangkai dalam bentuk tiga ayat. 2. Memahami cara menulis ayat dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang tahniah, Hadif!


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid menulis ayat dalam bentuk tulisan
2. Murid membaca perenggan bersama-sama. berangkai di dalam buku tulis atau kad.
Collaboration (Kolaborasi) Cursive Writer (Penulis Tulisan
3. Murid membaca tulisan dalam kad. Berangkai)
4. Murid memahami perenggan dan tulisan 6. Murid menghias kad dengan kreatifnya, jika
dalam kad. menggunakan kad.
7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tahniah, Hadif! dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks Buku Aktiviti
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi) PAK-21
Cursive Writer (Penulis Tulisan Berangkai)

KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
