Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN ENAM


MINGGU 37 TARIKH / HARI 1/1/2023
KELAS MASA
STRATEGI PdP Pembelajaran EMK : ILMU Patriotisme
Berasaskan Inkuiri
KBAT Menilai EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN Peta Buih
TEMA KEMAKMURAN NEGARA STANDARD KANDUNGAN 12.2 Kemajuan Ekonomi
KITA
di Malaysia
UNIT PENCAPAIAN EKONOMI MALAYSIA
TAJUK Pencapaian dan Kebanggaan Negara
STANDARD 12.2.3 Menjelaskan pencapaian ekonomi negara.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mengenali tiga belas nama negeri-negeri di Malaysia
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menyatakan sekurang-kurangnya sepuluh nama negeri-negeri di Malaysia dengan
betul
2. Menyenaraikan asal usul kedua ibu bapa
3. Mengenal pasti kedudukan sekurang-kurangnya lima negeri-negeri di Malaysia
dengan betul.
SUMBER Buku teks hlmn 22-25
ABM/BBM - - -
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri)
PAK-21 Let Me Know (Beritahu Saya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang nama negeri-negeri di Malaysia.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu


1. Murid membaca dan meneliti teks serta 1. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.
gambar. 2. Murid melakarkan peta pemikiran di buku nota
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai mengenai asal usul tiga belas negeri di Malaysia.
nama negeri-negeri di Malaysia. 3. Murid menyatakan asal usul kedua-dua ibu bapa
3. Setiap kumpulan dikehendaki mencari mereka daripada negeri yang dipelajari.
maklumat tentang asal usul nama negeri dan
keistimewaan setiap negeri.
4. Murid melakarkan peta pemikiran mengenai
cara menyatakan rasa bangga terhadap
warisan negeri-negeri di Malaysia.
5. Murid menampal hasil tugasan dalam kelas.
6. Murid dari kumpulan lain akan meletakkan
komen tentang hasil tugasan kumpulan lain
dengan menggunakan nota pelekat.
Penutup
Murid merumuskan isi pelajaran tentang nama negeri-negeri di Malaysia dengan bimbingan guru.

REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


Murid menyenaraikan tiga negeri di Murid menyenaraikan negeri di Murid menyenaraikan negeri di
dalam Malaysia dalam Malaysia dalam bentuk peta dalam Malaysia dalam bentuk buku
pemikiran yang kreatif. skrap yang kreatif beserta sedikit
anekdot.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN ENAM
MINGGU 7 TARIKH / HARI 1/1/2022
KELAS MASA
STRATEGI PdP Pembelajaran EMK : ILMU Patriotisme
Berasaskan Inkuiri
KBAT Menilai EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN Peta Buih
TEMA KEMAKMURAN NEGARA STANDARD KANDUNGAN 10.2 Negeri-negeri di
KITA
Malaysia
UNIT NEGERI-NEGERI DI MALAYSIA
TAJUK Nama Negeri-negeri di Malaysia
STANDARD 10.2.1 Mengenali nama negeri-negeri di Malaysia.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mengenali tiga belas nama negeri-negeri di Malaysia
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 4. Menyatakan sekurang-kurangnya sepuluh nama negeri-negeri di Malaysia dengan
betul
5. Menyenaraikan asal usul kedua ibu bapa
6. Mengenal pasti kedudukan sekurang-kurangnya lima negeri-negeri di Malaysia
dengan betul.
SUMBER Buku teks hlmn 22-25
ABM/BBM - - -
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri)
PAK-21 Let Me Know (Beritahu Saya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang nama negeri-negeri di Malaysia.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu


7. Murid membaca dan meneliti teks serta 4. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.
gambar. 5. Murid melakarkan peta pemikiran di buku nota
8. Murid mendengar penerangan guru mengenai mengenai asal usul tiga belas negeri di Malaysia.
nama negeri-negeri di Malaysia. 6. Murid menyatakan asal usul kedua-dua ibu bapa
9. Setiap kumpulan dikehendaki mencari mereka daripada negeri yang dipelajari.
maklumat tentang asal usul nama negeri dan
keistimewaan setiap negeri.
10. Murid melakarkan peta pemikiran mengenai
cara menyatakan rasa bangga terhadap
warisan negeri-negeri di Malaysia.
11. Murid menampal hasil tugasan dalam kelas.
12. Murid dari kumpulan lain akan meletakkan
komen tentang hasil tugasan kumpulan lain
dengan menggunakan nota pelekat.
Penutup
Murid merumuskan isi pelajaran tentang nama negeri-negeri di Malaysia dengan bimbingan guru.

REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


Murid menyenaraikan tiga negeri di Murid menyenaraikan negeri di Murid menyenaraikan negeri di
dalam Malaysia dalam Malaysia dalam bentuk peta dalam Malaysia dalam bentuk buku
pemikiran yang kreatif. skrap yang kreatif beserta sedikit
anekdot.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN ENAM
MINGGU 7 TARIKH / HARI 1/1/2022
KELAS MASA
STRATEGI PdP Pembelajaran EMK : ILMU Patriotisme
Berasaskan Inkuiri
KBAT Menilai EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN Peta Buih
TEMA KEMAKMURAN NEGARA STANDARD KANDUNGAN 10.2 Negeri-negeri di
KITA
Malaysia
UNIT NEGERI-NEGERI DI MALAYSIA
TAJUK Nama Negeri-negeri di Malaysia
STANDARD 10.2.1 Mengenali nama negeri-negeri di Malaysia.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mengenali tiga belas nama negeri-negeri di Malaysia
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 7. Menyatakan sekurang-kurangnya sepuluh nama negeri-negeri di Malaysia dengan
betul
8. Menyenaraikan asal usul kedua ibu bapa
9. Mengenal pasti kedudukan sekurang-kurangnya lima negeri-negeri di Malaysia
dengan betul.
SUMBER Buku teks hlmn 22-25
ABM/BBM - - -
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri)
PAK-21 Let Me Know (Beritahu Saya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang nama negeri-negeri di Malaysia.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu


13. Murid membaca dan meneliti teks serta 7. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.
gambar. 8. Murid melakarkan peta pemikiran di buku nota
14. Murid mendengar penerangan guru mengenai mengenai asal usul tiga belas negeri di Malaysia.
nama negeri-negeri di Malaysia. 9. Murid menyatakan asal usul kedua-dua ibu bapa
15. Setiap kumpulan dikehendaki mencari mereka daripada negeri yang dipelajari.
maklumat tentang asal usul nama negeri dan
keistimewaan setiap negeri.
16. Murid melakarkan peta pemikiran mengenai
cara menyatakan rasa bangga terhadap
warisan negeri-negeri di Malaysia.
17. Murid menampal hasil tugasan dalam kelas.
18. Murid dari kumpulan lain akan meletakkan
komen tentang hasil tugasan kumpulan lain
dengan menggunakan nota pelekat.
Penutup
Murid merumuskan isi pelajaran tentang nama negeri-negeri di Malaysia dengan bimbingan guru.

REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


Murid menyenaraikan tiga negeri di Murid menyenaraikan negeri di Murid menyenaraikan negeri di
dalam Malaysia dalam Malaysia dalam bentuk peta dalam Malaysia dalam bentuk buku
pemikiran yang kreatif. skrap yang kreatif beserta sedikit
anekdot.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN ENAM
MINGGU 7 TARIKH / HARI 1/1/2022
KELAS MASA
STRATEGI PdP Pembelajaran EMK : ILMU Patriotisme
Berasaskan Inkuiri
KBAT Menilai EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN Peta Buih
TEMA KEMAKMURAN NEGARA STANDARD KANDUNGAN 10.2 Negeri-negeri di
KITA
Malaysia
UNIT NEGERI-NEGERI DI MALAYSIA
TAJUK Nama Negeri-negeri di Malaysia
STANDARD 10.2.1 Mengenali nama negeri-negeri di Malaysia.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mengenali tiga belas nama negeri-negeri di Malaysia
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 10. Menyatakan sekurang-kurangnya sepuluh nama negeri-negeri di Malaysia dengan
betul
11. Menyenaraikan asal usul kedua ibu bapa
12. Mengenal pasti kedudukan sekurang-kurangnya lima negeri-negeri di Malaysia
dengan betul.
SUMBER Buku teks hlmn 22-25
ABM/BBM - - -
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri)
PAK-21 Let Me Know (Beritahu Saya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang nama negeri-negeri di Malaysia.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu


19. Murid membaca dan meneliti teks serta 10. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.
gambar. 11. Murid melakarkan peta pemikiran di buku nota
20. Murid mendengar penerangan guru mengenai mengenai asal usul tiga belas negeri di Malaysia.
nama negeri-negeri di Malaysia. 12. Murid menyatakan asal usul kedua-dua ibu bapa
21. Setiap kumpulan dikehendaki mencari mereka daripada negeri yang dipelajari.
maklumat tentang asal usul nama negeri dan
keistimewaan setiap negeri.
22. Murid melakarkan peta pemikiran mengenai
cara menyatakan rasa bangga terhadap
warisan negeri-negeri di Malaysia.
23. Murid menampal hasil tugasan dalam kelas.
24. Murid dari kumpulan lain akan meletakkan
komen tentang hasil tugasan kumpulan lain
dengan menggunakan nota pelekat.
Penutup
Murid merumuskan isi pelajaran tentang nama negeri-negeri di Malaysia dengan bimbingan guru.

REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


Murid menyenaraikan tiga negeri di Murid menyenaraikan negeri di Murid menyenaraikan negeri di
dalam Malaysia dalam Malaysia dalam bentuk peta dalam Malaysia dalam bentuk buku
pemikiran yang kreatif. skrap yang kreatif beserta sedikit
anekdot.
