Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5 CEKAP MINGGU: 26
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: 0810-0940 TARIKH: 19 OKT 2022
TOPIK: Info Perpaduan TEMPOH: 90 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kod Standard Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
1.1 1.1.2 Cinta akan Negara Kelestarian Global
Aspirasi Murid:
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mendengar, memahami dan
Mendengar, memahami dan memberikan respons. memberikan respons dengan baik.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 87
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 87.
3. Murid diminta mendengar, memahami dan memberikan respons. (PBD)
4. Murid dibimbing mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap maklumat yang
diujarkan dalam situasi formal. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Setiap kumpulan diminta memainkan peranan mengikut dialog dalam buku teks dengan sebutan
dan intonasi yang sesuai. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Mengaplikasi PAK-21 Role-Play (Main peranan)


TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5 CEKAP MINGGU: 26
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: 1100-1200 TARIKH: 21 OKT 2022
TOPIK: Raikan Budaya Kita TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kod Standard Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
2.1 2.1.1 Patriotisme Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya memberikan respons berdasarkan
Memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk maklumat tersurat dan tersirat dengan betul.
memberikan respons.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 88-89
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 88-89.
3. Murid diminta memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons. (PBD)
4. Murid dibimbing membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan
respons. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Secara berkumpulan, murid menulis respons berdasarkan maklumat tersurat dan tersirat secara
bergilir. Murid menggunakan pen dan kertas yang sama. (PAK 21)
7. Kemudian, hasil dapatan dibentangkan di hadapan kelas. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Menganalisis PAK-21 Round Table (Keliling Meja)


TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: MINGGU: 16
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: TARIKH:
TOPIK: Wira dan Wirawati Negara TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.1 Kerajinan Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
4 : Tingkah Laku Pejalan
Melintas Secara Selamat 4.4 4.4.2
Kaki
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Membina dan menulis ayat untuk menyatakan Murid berjaya menulis 5 ayat untuk menyatakan pendapat
pendapat terhadap sumbangan tokoh. terhadap sumbangan tokoh dengan betul dan menyatakan
2. Mengenal pasti tempat yang paling selamat untuk tempat paling selamat untuk melintas jalan.
melintas jalan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 90, BAM PKJR ms 16
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diperkenalkan dengan beberapa orang Wira dan Wirawati Negara oleh ___ / ___ murid dapat mencapai
guru. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:- diberi pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 90. objektif pembelajaran dengan
3. Murid diminta membina dan menulis ayat untuk menyatakan pendapat bimbingan dan diberi pengukuhan.
terhadap sumbangan tokoh.
4. Murid berkongsi cara menjaga kebajikan Wira dan Wirawati Negara. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid membaca petikan akhbar di dalam BAM PKJR halaman 16. objektif pembelajaran dan diberi
6. Kemudian, murid mencatatkan isi penting dalam peta bulatan. (KBAT) pemulihan.
7. Murid mempamerkan peta bulatan masing-masing untuk membuat
perbandingan. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran.
Galery Walk (Lawatan ke
KBAT Menilai PAK-21
galeri)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5 CEKAP MINGGU: 27
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: 0810-0940 TARIKH: 31 OKT 2022
TOPIK: Silang Budaya TEMPOH: 90 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kod Standard Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
4.2 4.2.2 Patriotisme Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mendeklamasikan sajak dan
Mendeklamasikan sajak dan menyatakan maksud menyatakan maksud sajak dengan sebutan dan
sajak. intonasi yang sesuai.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 91
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-
Murid meneliti gambar dan rangkap sajak yang terdapat dalam buku teks ms 91.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 91.
3. Murid diminta mendeklamasikan sajak dan menyatakan maksud sajak.(PBD)
4. Murid dibimbing mendeklamasikan sajak dan menyatakan maksud sajak. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Secara berkumpulan, murid berbincang maksud setiap rangkap sajak dan menghantar seorang
wakil untuk mendeklamasikan sajak di hadapan kelas dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
(PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)


TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Lain-lain (Persembahan)
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: MINGGU: 17
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: TARIKH:
TOPIK: Panggung Perpaduan TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.2 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya mengenal pasti kata majmuk bebas dan kata
Mengenal pasti dan memahami kata majmuk bebas dan kata
majmuk mantap dengan betul.
majmuk mantap
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 92
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:- ___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan baik dan
dengan tajuk pelajaran. diberi latihan pengayaan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 91.
3. Murid diminta mengenal pasti dan memahami kata majmuk bebas dan kata ___ / ___ murid dapat mencapai
majmuk mantap.(PBD) objektif pembelajaran dengan
4. Murid dibimbing mengkategorikan dan membina ayat dengan bimbingan dan diberi latihan
menggunakankat majmuk bebas dan kata majmuk mantap mengikut pengukuhan.
konteks. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Secara berkumpulan, murid berbincang untuk mengenal pasti kata majmuk objektif pembelajaran dan diberi
bebas dan kata majmuk mantap dalam petikan dialog buku teks ms 92. (PAK latihan pemulihan.
21)
7. Seorang wakil kumpulan diminta membaca kan kata majmuk bebas dan kata PdPC pada hari ini:
majmuk mantap yang telah dikenal pasti daripada hasil perbincangan. (PAK Memuaskan
21) Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Brainstorming
KBAT Mengaplikasi PAK-21
(Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: TARIKH:
TOPIK: Memupuk Perpaduan Kaum di Sekolah TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.1 2.1.1 Patriotisme Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya memberikan respons berdasarkan maklumat
Memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
tersurat dan tersirat dengan betul.
memberikan respons.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 93
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 93.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid diminta memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan
bimbingan dan diberi latihan
respons. (PBD)
pengukuhan.
4. Murid dibimbing membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat
untuk memberikan respons. (KBAT)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
objektif pembelajaran dan diberi
6. Secara berkumpulan, murid menulis respons berdasarkan maklumat tersurat
latihan pemulihan.
dan tersirat secara bergilir. Murid menggunakan pen dan kertas yang sama.
(PAK 21)
PdPC pada hari ini:
7. Kemudian, hasil dapatan dibentangkan di hadapan kelas. (PAK 21)
Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Round Table (Keliling Meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: TARIKH:
TOPIK: Permainan Bahasa TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.2 (i) Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya mengenal pasti kata majmuk bebas dan kata
Mengenal pasti dan memahami kata majmuk bebas dan kata
majmuk mantap dengan betul.
majmuk mantap.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 94
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 94.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid membaca arahan untuk menjalankan aktiviti permainan Bahasa. pengukuhan.
(KBAT)
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
5. Secara berkumpulan, murid bermainan permainan ‘Padan dan Menang’.
latihan pemulihan.
(PAK 21)
6. Guru memberikan imbuhan kepada kumpulan yang menang. (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Games (Permainan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Permainan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: MINGGU: 16
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: TARIKH:
TOPIK: Laporan Pertandingan Badminton TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Perpaduan Rakan Taman Setia Jaya
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.2 Prihatin Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
4 : Tingkah Laku Pejalan
Melintas Secara Selamat 4.4 4.4.2
Kaki
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
3. Membina dan menulis ayat untuk menyatakan Murid berjaya menulis 5 ayat untuk menyatakan pendapat
pendapat terhadap sumbangan tokoh. terhadap sumbangan tokoh dengan betul dan menyatakan
4. Mengenal pasti tempat yang paling selamat untuk tempat paling selamat untuk melintas jalan.
melintas jalan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 90, BAM PKJR ms 17
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu.
___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti Utama:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk diberi pengayaan.
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 95. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid membaca dan memahami laporan yang diberi. objektif pembelajaran dengan
4. Murid mengenal pasti kesalahan penggunaan kata dan struktur ayat dalam bimbingan dan diberi pengukuhan.
teks. (PBD)
5. Murid membuat pemurnian dalam buku latihan. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid membaca semula petikan akhbar di dalam BAM PKJR halaman 16. objektif pembelajaran dan diberi
7. Murid menjawab soalan pemahaman berdasarkan petikan akhbar yang pemulihan.
dibaca.
8. Murid berbincang dan membandingkan jawapan dengan rakan sebelah. PdPC pada hari ini:
(PAK21)
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menilai PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA: TARIKH:
TOPIK: Rumah Terbuka TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3, 3.2, 5.2 2.3.2, 3.2.1, 5.2.2 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menjawab soalan dan membina lima
Menjawab soalan dan membina ayat. ayat.dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 96
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 96.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid secara berpasangan, membaca rencana dan dinilai oleh pasangan. bimbingan dan diberi latihan
(KBAT) pengukuhan.

4. Murid mengenal pasti kata imbuhan apitan dalam teks.


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Secara berkumpulan, murid menyenaraikan kata imbuhan apitan yang objektif pembelajaran dan diberi
ditemui. (PAK 21) latihan pemulihan.

6. Murid membina lima ayat dengan kata berimbuhan apitan dalam buku
PdPC pada hari ini:
latihan. (PBD) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Table Talkers (Perbincangan
KBAT Menilai PAK-21
di meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
