Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 (PKJR)


TEMA: 4 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 19
UNIT: 11 : Kita Selamat Di Sini MASA: TARIKH:
TOPIK: Ingatlah Pesanan Guru TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 (iii) Menjaga keselamatan diri Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
3 : Peraturan dan Undang- Peraturan Melintas Jalan
3.1 3.1.1
Undang Jalan Raya Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Mendengar dan memberikan respons terhadap pesanan Murid berjaya mendengar dan memberikan respons
dengan betulnya. terhadap pesanan dengan betul.
Mengenal pasti peraturan jalan raya ketika melintas.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 65, Buku Aktiviti 71, Buku Aktiviti Murid (PKJR)
Mendengar dan Bertutur ms 13
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid berbual tentang gambar ms 65 secara berpasangan.
Aktiviti:- ___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan baik dan
dengan tajuk pelajaran. diberi latihan pengayaan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 65.
3. Murid mendengar pesanan yang disampaikan oleh guru. ___ / ___ murid dapat mencapai
4. Murid memberikan respons terhadap pesanan dengan betul. (KBAT) objektif pembelajaran dengan
5. Guru memilih beberapa orang murid dan meminta mereka melakonkan bimbingan dan diberi latihan
semula pesanan yang diberikan oleh guru. (PAK 21) pengukuhan.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru dalam Buku Aktiviti ms
71. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
7. Murid diterangkan tentang peraturan melintas jalan. objektif pembelajaran dan diberi
8. Murid meneliti gambar dan menceritakan peraturan melintas jalan raya latihan pemulihan.
berdasarkan gambar tersebut. (PBD)
9. Murid dikehendaki melengkapkan latihan yang diberi oleh guru dalam BA PdPC pada hari ini:
sebagai kerja rumah. Memuaskan
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Role-Play (Main peranan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 4 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 19
UNIT: 11 : Kita Selamat Di Sini MASA: TARIKH:
TOPIK: Jauhi Kawasan Ini TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.1 (ii) Mematuhi peraturan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menyatakan kesemua maksud pantun dengan
Menyatakan maksud pantun dengan betulnya. betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 66-67, Buku Aktiviti 72-73
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid ditunjukkan video cara-cara berpantun dengan betul.
Aktiviti:- ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 66-67. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
3. Murid dibimbing untuk membaca rangkap pantun. bimbingan dan diberi latihan
4. Murid diminta menyatakan maksud pantun. (KBAT) pengukuhan.
5. Secara berkumpulan, murid diberikan sekeping kertas yang mengandungi
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
pantun 4 kerat dan murid diminta untuk berbincang maksud pantun
objektif pembelajaran dan diberi
tersebut. (PAK 21) latihan pemulihan.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru dalam Buku Aktiviti ms
PdPC pada hari ini:
72-73. (PBD)
Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 4 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 19
UNIT: 11 : Kita Selamat Di Sini MASA: TARIKH:
TOPIK: Kita Waspada Kita Selamat TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.4 (iii) Berwaspada Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menulis 5 ayat yang diimlakkan dengan betul
Menulis ayat yang diimlakkan dengan betulnya
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 68, Buku Aktiviti 74
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang gambar yang dilihat dalam buku teks halaman 68. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membaca petikan. objektif pembelajaran dengan
3. Murid dipastikan membaca dan memahami bahan. bimbingan dan diberi latihan
pengukuhan.
4. Murid menulis ayat yang diimlakkan dengan ejaan yang betul. (KBAT)
5. Secara berkumpulan, murid diminta untuk mengutarakan contoh peraturan ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
dalam sekolah yang mereka tahu di hadapan kawan yang lain. (PAK 21) objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru dalam Buku Aktiviti ms
74. (PBD) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 4 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 19
UNIT: 11 : Kita Selamat Di Sini MASA: TARIKH:
TOPIK: Beringat Sentiasa TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4 (vi) Menjaga Keselamatan Diri Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina 5 ayat dengan menggunakan kata
1. Membina ayat dengan menggunakan kata tanya dengan
tanya dengan betul.
betulnya.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 69, Buku Aktiviti 75-77 (Kerja Rumah)
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid ditunjukkan video oleh guru tentang menjaga keselamatan diri walaupun objektif pembelajaran dengan baik dan
dimana sahaja berada. diberi latihan pengayaan.
Aktiviti Utama:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 69 dan diberikan penerangan tentang bimbingan dan diberi latihan
kata tanya. pengukuhan.
3. Murid dibimbing untuk mengenal pasti kata tanya.
4. Murid membina ayat dengan menggunakan kata tanya dengan bimbingan ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
guru. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid diberikan teka silang kata berkaitan kata tanya dan mereka perlu latihan pemulihan.
menyiapkan secara berkumpulan. (PAK 21)
Penutup:- PdPC pada hari ini:
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan
pelajaran. (KBAT) Tidak memuaskan
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 4 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 19
UNIT: 11 : Kita Selamat Di Sini MASA: TARIKH:
TOPIK: Bomba Sukarela TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4 (ii) Berwaspada Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya membina 5 ayat dengan menggunakan kata
Membina ayat menggunakan kata perintah dengan betulnya perintah dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 70, Buku Aktiviti 78
Tatabahasa – Kata Perintah
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-

Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)


___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.

dengan tajuk pelajaran.


___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 70. (ii objektif pembelajaran dengan
3. Murid diberi penerangan tentang kata perintah. bimbingan dan diberi latihan
pengukuhan.
4. Murid dibimbing untuk mengenal pasti kata perintah.
5. Murid membina ayat dengan menggunakan kata perintah dengan bimbingan ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
guru. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru dalam Buku Aktiviti ms
78. (PBD) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.

Recap Group (Mengulangi /


KBAT Mengaplikasi PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
