Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2


TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: 2 AL HIKMAH MINGGU: 9
UNIT: MASA: 8.40 am – 9.40 am TARIKH: 25/5/2023
TOPIK: Berbincang dengan Ceria TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 (iii) Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya memberikan respons terhadap pesanan
Memberikan respon terhadap pesanan. dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 33, Buku Aktiviti 1: 41
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid berbincang maksud ‘Sepakat Membawa Berkat’. (PAK 21)
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 33. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Empat orang murid membaca dialog di dalam buku teks.
pengukuhan.
4. Murid lain mendengar dialog yang dibaca oleh rakan mereka.
5. Murid memberikan respons terhadap pesanan yang disampaikan. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 41. (KBAT)
latihan pemulihan.
7. Murid melakukan simulasi berdasarkan pesanan yang dilengkapkan dalam
buku aktiviti. (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)

TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan


TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 (PKJR)
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 9
UNIT: MASA: TARIKH:
TOPIK: Jiran Sepakat TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

2.2 2.2.1 (ii) Nilai Murni


Tanggungjawab terhadap masyarakat
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
2 : Persekitaran Jalan Raya Mengenal Arah Lalu Lintas 2.4 2.4.1
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya mengenalpasti isi tersurat dalam petikan
Mengenalpasti isi tersurat dalam petikan dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 34-35, Buku Latihan, BAM PKJR: 10-11
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan objektif pembelajaran dengan baik dan
tersebut. diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 34-35. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid membaca petikan Jiran Sepakat ms 34-35. pengukuhan.
4. Murid dibimbing oleh guru untuk memahami isi tersurat dalam petikan.
5. Murid mengenal pasti isi tersurat. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid mengenal pasti isi tersurat dan tuliskan dalam buku latihan. (PBD) objektif pembelajaran dan diberi
7. Murid membaca dan fahami petikan dalam BAM PKJR ms 10. latihan pemulihan.
8. Murid menjawab soalan ‘Mengenal Arah Lalu Lintas’ ms 11. Bincangkan
jawapan secara dalam kumpulan. (PAK21) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan

KBAT Menganalisis PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Ko


TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 9
UNIT: MASA: TARIKH:
TOPIK: Berkat Kerjasama TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.1 (iv) Kerajinan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya membina dan menulis ayat menjadi
Membina dan menulis ayat menjadi perenggan dalam buku
perenggan dalam buku latihan dengan betul
latihan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sistem Ejaan
Buku Teks: 36, Buku Latihan
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid menyanyikan lagu Rasa Sayang dengan iringan muzik. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 36.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid membaca petikan Berkat Kerjasama ms 36. bimbingan dan diberi latihan
4. Murid membina perenggan berdasarkan gambar. (KBAT) pengukuhan.

5. Murid membina dan menulis ayat menjadi perenggan dalam buku latihan.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
(PBD) objektif pembelajaran dan diberi
6. Secara berkumpulan, murid diminta untuk memikirkan aktiviti yang sesuai latihan pemulihan.

berdasarkan tajuk Berkat Kerjasama dan mereka perlu membentangkan


PdPC pada hari ini:
kepada rakan yang lain. Contoh: gotong-royong. (PAK21) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Menganalisis PAK-21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan

TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan


TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 9
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA: TARIKH:
TOPIK: Kamar Ilmu TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 (ii) Berterima kasih Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Melengkapkan cerita menggunakan kata adjektif Murid berjaya melengkapkan cerita menggunakan kata
warna. adjektif warna dengan betul
2. Mengenal pasti arah lalu lintas
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Tatabahasa
Buku Teks: 37, Buku Latihan
Kata Adjektif Warna
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid bercerita tentang gambar yang ditunjukkan oleh guru. Guru menekankan objektif pembelajaran dengan baik dan
kata adjektif yang terdapat dalam gambar. diberi pengayaan.
Aktiviti Utama:-
___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan
dengan tajuk pelajaran. bimbingan dan diberi pengukuhan.
2. Murid membuka buku teks muka surat 37.
3. Murid diterangkan tentang kata adjektif warna oleh guru. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Murid dibimbing mengenal pasti kata adjektif warna. objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid menggunakan kata adjektif warna untuk melengkapkan cerita. (KBAT) pemulihan.
6. Murid menulis semula cerita yang lengkap dalam buku latihan. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
Tidak memuaskan
pelajaran
KBAT Menganalisis PAK-21 Quick Quiz (Kuiz Cepat)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: 2 AL HIKMAH MINGGU: 9
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA: 8.40 am – 9.40 am TARIKH: 25/5/2023
TOPIK: Jiran Sepakat TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

2.2 2.2.1 (ii) Tanggungjawab terhadap masyarakat


Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya mengenal pasti isi tersurat dalam petikan
Mengenalpasti isi tersurat dalam petikan dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sistem Ejaan
Buku Teks: 34-35, Bukuk Aktiviti 1: 42-43
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’ Wordwall. Murid meneka objektif pembelajaran dengan baik dan
perkataan tersebut. diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
dengan tajuk pelajaran.
bimbingan dan diberi latihan
2. Murid diperkenalkan dengan aktiviti Saya Baca Kamu Cerita. pengukuhan.
3. Murid membaca petikan dan mengenal pasti isi tersurat dari setiap ayat.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
(KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
4. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 42-43. (PBD) latihan pemulihan.
5. Murid membincangkan jawapan secara dalam kumpulan. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan

KBAT Menganalisis PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di meja)


TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 10
UNIT: 6. Sepakat Membawa Berkat MASA: TARIKH:
TOPIK: Berkat Kerjasama TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.1 (iv) Kerajinan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya membina dan menulis ayat menjadi
Membina dan menulis ayat menjadi perenggan ke dalam
perenggan ke dalam buku latihan dengan betul
buku latihan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sistem Ejaan
Buku Aktiviti : 44-45
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku aktiviti muka surat 44-45. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid membaca petikan dan memahami gambar.
pengukuhan.
4. Murid dibimbing membina perenggan berdasarkan gambar.
5. Murid membina ayat dan menulis ayat menjadi perenggan. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 44-45. (PBD)
latihan pemulihan.
7. Secara berkumpulan, murid diminta untuk membacakan jawapan bergilir-
gilir dan membandingkan sesama ahli kumpulan. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Ulas-Gilir (Rotating Review)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 10
UNIT: 6. Sepakat Membawa Berkat MASA: TARIKH:
TOPIK: Kamar Ilmu TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 (ii) Berterima kasih Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya melengkapkan cerita menggunakan kata
Melengkapkan cerita menggunakan kata adjektif warna adjektif warna dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Tatabahasa Buku Teks: 37, Gambar, Lembaran kerja- Word search, Buku
Kata Adjektif Warna Aktiviti: 46
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid ditunjukkan sekeping gambar. Murid menyebut kata adjektif yang terdapat objektif pembelajaran dengan baik dan
dalam gambar tersebut. (KBAT) diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
dengan tajuk pelajaran.
bimbingan dan diberi latihan
2. Murid diminta membuka dan membaca buku teks muka surat 37. pengukuhan.
3. Murid diterangkan semula tentang kata adjektif warna oleh guru.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 46. (PBD)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Secara berpasangan, murid diberikan ‘word search’, mereka diminta untuk latihan pemulihan.
mencari kata adjektif yang tersenarai. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan
KBAT Menganalisis PAK-21 Games (Permainan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 (PKJR)
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 9
UNIT: MASA: TARIKH:
TOPIK: Pengukuhan TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 (iii) Kerjasama Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Maksud Tanda Isyarat
2 : Persekitaran Jalan Raya 2.4 2.4.2
Keselamatan Lalu Lintas
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Murid berjaya memberikan respons terhadap pesanan
Pada akhir PdPC murid dapat: dengan betul dan menceritakan kepada rakan tentang
Memberikan respon terhadap pesanan. maksud tanda isyarat keselamatan lalu lintas yang telah
dibulatkan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 40, BAM PKJR: 12
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelejaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:- ___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan baik dan
dengan tajuk pelajaran. diberi latihan pengayaan.
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 40.
___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid membaca dialog di dalam buku teks secara berpasangan. objektif pembelajaran dengan
4. Murid lain mendengar dialog yang dibaca oleh rakan mereka. bimbingan dan diberi latihan
5. Murid menulis semula dialog yang lengkap dalam buku Latihan. pengukuhan.
6. Murid melakukan simulasi berdasarkan pesanan yang dilengkapkan dalam
buku aktiviti. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
7. Murid meneliti kedua-dua gambar dalam buku BAM PKJR ms 12 dan mencari objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
perbezaan antara kedua-duanya. Kemudian, bulatkan perbezaan tersebut.
(KBAT) PdPC pada hari ini:
8. Murid menceritakan kepada rakan tentang maksud tanda isyarat Memuaskan
keselamatan lalu lintas yang telah dibulatkan. (PAK 21) Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 10
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA: TARIKH:
TOPIK: Berat Menjadi Ringan TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 Baik hati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Melengkapkan cerita menggunakan kata adjektif
Murid berjaya melengkapkan cerita menggunakan kata
ukuran
adjektif ukuran dengan betul
2. Memberi penerangan tentang isyarat keselamatan
jalan yang mengawal aliran lalu lintas.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Tatabahasa
Buku Teks: 38, Buku Aktiviti: 47-48
Kata Adjektif Ukuran
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan
objektif pembelajaran dengan baik dan
tersebut.
diberi pengayaan.
Aktiviti Utama:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid membuka membuka buku teks muka surat 38. bimbingan dan diberi pengukuhan.

3. Murid diterangkan tentang kata adjektif ukuran.


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Murid dibimbing mengenal pasti kata adjektif ukuran. objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid menggunakan kata adjektif ukuran untuk melengkapkan cerita. pemulihan.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 47-48. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran
KBAT Menganalisis PAK-21 I See, I Think, I Wonder (Saya lihat, Saya f
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: MINGGU: 10
UNIT: 6. Sepakat Membawa Berkat MASA: TARIKH:
TOPIK: Berbakti kepada Jiran TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.2 (i)&(ii) Baik hati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya membina ayat menggunakan kata kerja
Membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan
transitif dan kata kerja pasif dengan betul
kata kerja pasif
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Tatabahasa
Buku Teks: 39
Kata Kerja Aktif Transitif dan Kata Kerja Pasif
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu mengenai Kata Adjektif Ukuran
___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 39.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid diterangkan tentang kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif. bimbingan dan diberi latihan
4. Murid dibimbing mengenalpasti kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif. pengukuhan.
5. Murid menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif untuk
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
melengkapkan cerita. (KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid menulis semula cerita dalam buku latihan. (PBD) latihan pemulihan.
7. Murid bercerita cerita tersebut secara berkumpulan. (PAK 21)
Penutup:-

Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.


PdPC pada hari ini:
Memuaskan
KBAT Menganalisis PAK-21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan, Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
