Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2


TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: 2 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA:8.00-9.00 pagi TARIKH: 15/5/2023
TOPIK: Berbincang dengan Ceria TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 (iii) Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya memberikan ¾ respons terhadap pesanan
Memberikan 3 respon terhadap pesanan. dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 33, Buku Aktiviti 1: 41
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
_17__ / 17___ murid dapat mencapai
Murid berbincang maksud ‘Sepakat Membawa Berkat’. (PAK 21)
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 33. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Empat orang murid membaca dialog di dalam buku teks.
pengukuhan.
4. Murid lain mendengar dialog yang dibaca oleh rakan mereka.
5. Murid memberikan respons terhadap pesanan yang disampaikan. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 41. (KBAT)
latihan pemulihan.
7. Murid melakukan simulasi berdasarkan pesanan yang dilengkapkan dalam
buku aktiviti. (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: 5 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Minda Sihat MASA:11.20-12.20 tgh TARIKH: 15/5/2023
TOPIK: Terapi Ketawa TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.2 1.2.2 Kesihatan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menghuraikan ¾ maklumat tersirat
Bertutur dan menghuraikan 3 maklumat tersirat secara kritis
berdasarkan bahan dengan betul.
dan kreatif.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 37
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
26___ / _26__ murid dapat mencapai
Murid ditunjukkan video di You Tube tentang cara menguruskan stress.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 37. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid diminta bertutur dan menghuraikan maklumat tersirat secara kritis
pengukuhan.
dan kreatif. (PBD)
4. Murid dibimbing menyatakan maklumat tersirat berdasarkan bahan. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dibahagikan kepada berpasangan.
latihan pemulihan.
6. Secara berpasangan, murid diminta melengkapkan dialog dengan
menghuraikan maklumat tersirat secara kritis dan kreatif. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Talk Partners ( Rakan Berbual)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 6
UNIT: 2. Gerbang Ilmu KELAS: 6 MINGGU: 8
TAJUK: Gerbang Ilmu MASA:7.30-8.00 pg TARIKH: 16/5/2023
MODUL: 2.0 Modul Kemahiran Muzik TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.1 2.1.1, 2.1.2 (i) (ii) Kerjasama Keusahawanan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menyanyikan keseluruhan lagu Gerbang Ilmu
Bernyanyi lagu dengan pic yang betul mengikut
dengan pic dan tempo yang betul secara dalam kumpulan.
Tempo dan mengaplikasikan dinamik dalam nyanyian.
BBB / SUMBER:
Buku teks ms 10-12.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
_17__ / _17__ murid dapat mencapai
Murid menyebut frasa pematah lidah (tongue twister) daripada tempo lambat
objektif pembelajaran dengan baik dan
kepada cepat bersama-sama.
diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar audio 28 dengan teliti dan ajuk. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid menyanyikan lagu Mouse Mausie dengan pic yang betul. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid diperdengarkan audio 31 terlebih dahulu.
pengukuhan.
4. Murid dibahagikan kepada kumpulan.
5. Murid diperdengarkan audio 32 dan 33. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid nyanyikan lagu Gerbang Ilmu dengan pic dan tempo yang betul. objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
7. Murid mengulangi latihan secara dalam kumpulan sehingga mahir. (KBAT)
8. Murid membuat persembahan di hadapan kelas. (PBD) (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Kerja Berkumpulan
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Persembahan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 (PKJR)
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: 2 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA: 9.00-10.00 pagi TARIKH: 16/5/2023
TOPIK: Jiran Sepakat TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.2 2.2.1 (ii) Tanggungjawab terhadap masyarakat Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
2 : Persekitaran Jalan Raya Mengenal Arah Lalu Lintas 2.4 2.4.1
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya mengenalpasti ¾ isi tersurat dalam petikan
Membaca keseluruhan teks dan mengenalpasti 3 isi tersurat
dengan betul
dalam petikan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 34-35, Buku Latihan, BAM PKJR: 10-11
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- _13__ / 13___ murid dapat mencapai
Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan objektif pembelajaran dengan baik dan
tersebut. diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 34-35. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid membaca petikan Jiran Sepakat ms 34-35. pengukuhan.
4. Murid dibimbing oleh guru untuk memahami isi tersurat dalam petikan.
5. Murid mengenal pasti isi tersurat. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid mengenal pasti isi tersurat dan tuliskan dalam buku latihan. (PBD) objektif pembelajaran dan diberi
7. Murid membaca dan fahami petikan dalam BAM PKJR ms 10. latihan pemulihan.
8. Murid menjawab soalan ‘Mengenal Arah Lalu Lintas’ ms 11. Bincangkan
jawapan secara dalam kumpulan. (PAK21) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menganalisis PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 2 :KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: 5 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Minda Sihat MASA:11.50-12.50 tgh TARIKH: 16/5/2023
TOPIK: Cerialah Sahabatku TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.1 Kasih sayang Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Kepentingan Mematuhi
2 : Persekitaran Jalan Raya Isyarat Keselamatan Jalan 2.3 2.3.5
Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Membaca dan melengkapkan maklumat pada 1 peta Murid berjaya melengkapkan 1 peta alir dengan betul dan
alir untuk membuat rumusan. menerangkan 3 akibat tidak mematuhi isyarat keselamatan
2. Menerangkan akibat tidak mematuhi isyarat jalan raya.
keselamatan jalan raya.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 38-39, BAM: 8-9
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mendengar penerangan guru tentang Kemurungan.
__26_ / _26__ murid dapat mencapai
Aktiviti Utama:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 38-39. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid ditunjukkan poster dan keratan akhbar tentang isu Kemurungan di objektif pembelajaran dengan
Malaysia. bimbingan dan diberi pengukuhan.
4. Murid diminta membaca dan melengkapkan maklumat pada peta alir untuk
membuat rumusan. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid memerhatikan gambar dalam BAM PKJR ms 8-9. objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid menulis kesalahan, akibat dan tindakan yang sepatutnya mengikut pemulihan.
situasi 3 dan 4 di dalam gambar.
7. Murid membandingkan jawapan dengan rakan sebelah. PdPC pada hari ini:
8. Murid membuat penambahbaikan jika perlu.
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 i-Think Map - Peta Alir
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: 2 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA: 9.00-10.00 pagi TARIKH: 17/5/2023
TOPIK: Berkat Kerjasama TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.1 (iv) Kerajinan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya membina dan menulis3/4 ayat menjadi
Membina dan menulis 3 ayat menjadi perenggan dalam
perenggan dalam buku latihan dengan betul
buku latihan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sistem Ejaan
Buku Teks: 36, Buku Latihan
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid menyanyikan lagu Rasa Sayang dengan iringan muzik. __12_ / 12___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 36.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid membaca petikan Berkat Kerjasama ms 36. bimbingan dan diberi latihan
4. Murid membina perenggan berdasarkan gambar. (KBAT) pengukuhan.

5. Murid membina dan menulis ayat menjadi perenggan dalam buku latihan.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
(PBD) objektif pembelajaran dan diberi
6. Secara berkumpulan, murid diminta untuk memikirkan aktiviti yang sesuai latihan pemulihan.

berdasarkan tajuk Berkat Kerjasama dan mereka perlu membentangkan


PdPC pada hari ini:
kepada rakan yang lain. Contoh: gotong-royong. (PAK21) Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 5 TEMA: KEDAULATAN NEGARA
TAJUK: 6. Warisan Negara Kita
UNIT: 2. Agama Islam di Malaysia KELAS: 5 MINGGU: 8
TOPIK: Agama Dianuti Kepercayaan Dihormati, MASA:10.50-11.50 pg TARIKH: 18/5/2022
Kedatangan Agama Islam pada Zaman Kesultanan TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Melayu Melaka.
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
6.2 6.2.1, 6.2.2 Kasih Sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat: Murid Berjaya:
1. Memerihalkan latar belakang agama dan kepercayaan 1.Memerihalkan latar belakang agama dan kepercayaan masyarakat
masyarakat di Tanah Melayu. di Tanah Melayu.
2. Menyatakan sejarah kedatangan agama Islam dalam Kesultanan 2.Menyatakan sejarah kedatangan agama Islam dalam Kesultanan
Melayu Melaka. Melayu Melaka.
ELEMEN / NILAI PATRIOTISME KEMAHIRAN PEMIKIRAN SEJARAH (KPS)
Mematuhi peraturan dan undang-undang Membuat rasionalisasi
BBB / SUMBER:
Internet, gambar, buku teks ms 16-21
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
__28___ /_28____ murid dapat
Murid melihat buku teks halaman 16-17 dan memahami maklumat yang diberi. mencapai objektif pembelajaran
Aktiviti:- dengan baik dan diberi latihan
1. Murid membaca maklumat dan dibimbing memahami agama dan pengayaan.
kepercayaan di Tanah melayu.
2. Murid secara berkumpulan membincangkan latar belakang agama dan _____ / _____ murid dapat mencapai
kepercayaan di Tanah Melayu. (PAK21) objektif pembelajaran dengan
3. Murid mengenalpasti kepentingan memelihara sumber arkeologi seperti bimbingan dan diberi latihan
batu bersurat. (KBAT) pengukuhan.
4. Murid dibimbing memahami faktor kedatangan agama Islam pada zaman
Kesultanan Melayu Melaka. _____ / _____ murid tidak dapat
5. Murid bercerita tentang perbezaan Hukum Kanun Melaka dengan Undang- mencapai objektif pembelajaran dan
undang laut Melaka secara berpasangan. (PBD) diberi latihan pemulihan.
Penutup:-
Murid dan guru membuat rumusan pelajaran hari ini. PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Tidak memuaskan
Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
KBAT Menganalis PAK-21 Talk Partners ( Rakan Berbual)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid membincangkan lokasi dua batu Murid bincangkan dengan pasangan
bersurat yang membuktikan dua sumber perundangan yang
Murid diberikan lembaran kerja.
kedatangan agama Islam di Tanah terdapat pada zaman Kesultanan
Melayu dengan bimbingan guru. Melayu Melaka.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 5
UNIT: 2. Santun di Jalan Raya KELAS: 5 MINGGU: 8
TAJUK: Santun di Jalan Raya MASA:7.30-8.00 pg TARIKH: 18/5/2023
MODUL: 2.0 MODUL KEMAHIRAN MUZIK TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.1 , 2.3 2.1.1 , 2.1.3 , 2.3.1 Kasih Sayang Keusahawanan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
Murid berjaya menyanyikan keseluruhan lagu Santun di
1. Bernyanyi dengan pic dan tempo.yang betul
Jalan Raya dengan pic dan tempo dan pergerakan yang
2. Merancang dan melakukan 2 pergerakan mengikut muzik betul.
yang didengar berdasarkan tempo
BBB / SUMBER:
Buku teks (m/s 10-12), audio 20-26
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- __30___ /__30___ murid dapat
mencapai objektif pembelajaran
1. Murid memerhatikan gambar buku teks m/s 10.
dengan baik dan diberi latihan
2. Murid bercerita tentang gambar tersebut.
pengayaan.
Aktiviti:-
6. Murid membuat aktiviti pemanasan vokal sebelum memulakan latihan vokal. _____ / _____ murid dapat mencapai
7. Murid mendengar audio dengan teliti dan ajuk. objektif pembelajaran dengan
8. Murid menyanyikan lagu Santu di Jalan Raya dengan pic dan tempo yang bimbingan dan diberi latihan
betul. (KBAT) pengukuhan.
9. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan membuat latihan frasa
demi frasa mengikut audio secara dalam kumpulan. (PAK21) _____ / _____ murid tidak dapat
10. Murid menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul mengikut frasa. mencapai objektif pembelajaran dan
11. Murid mendengar audio 24-26 sebelum membuat aktiviti untuk merasai diberi latihan pemulihan.
tempo lambat dan cepat. (PBD) Sambutan HRI Guru dan Raya SKLB.
Penutup:- PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Murid membuat rumusan pelajaran hari ini. Tidak memuaskan
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Penglibatan dalam kelas.
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid membandingkan dan membuat
Murid menyanyi lagu dengan vokal
penilaian persembahan kumpulan lain Murid diberikan lembaran kerja.
yang betul dengan bimbingan guru.
untuk penambahbaikan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: 2 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA: 9.00-10.00 pagi TARIKH: 18/5/2023
TOPIK: Kamar Ilmu TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 (ii) Berterima kasih Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Melengkapkan keseluruhan cerita menggunakan 4 kata Murid berjaya melengkapkan cerita menggunakan 4 kata
adjektif warna. adjektif warna dengan betul

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Tatabahasa
Buku Teks: 37, Buku Latihan
Kata Adjektif Warna
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
_23__ / 23___ murid dapat mencapai
Murid bercerita tentang gambar yang ditunjukkan oleh guru. Guru menekankan objektif pembelajaran dengan baik dan
kata adjektif yang terdapat dalam gambar. diberi pengayaan.
Aktiviti Utama:-
___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan
dengan tajuk pelajaran. bimbingan dan diberi pengukuhan.
2. Murid membuka buku teks muka surat 37.
3. Murid diterangkan tentang kata adjektif warna oleh guru. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Murid dibimbing mengenal pasti kata adjektif warna. objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid menggunakan kata adjektif warna untuk melengkapkan cerita. (KBAT) pemulihan.
6. Murid menulis semula cerita yang lengkap dalam buku latihan. (PBD) Sambutan Hari Guru dan Hari Raya
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
Tidak memuaskan
pelajaran
KBAT Menganalisis PAK-21 Quick Quiz (Kuiz Cepat)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 4
UNIT: 2 : WARNA WARNI KEK CAWAN KELAS: 4 MINGGU: 8
TAJUK: Not Berbunyi MASA:0.20-10.50 pagi TARIKH: 19/5/2023
MODUL: 1.0 Modul Bahasa Muzik TEMPOH: 30 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.3 , 2.2.2 Keyakinan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
1. Mengajuk semula corak irama yang didengar serta meniru Murid berjaya menyanyikan lagu Kek Cawan dan menepuk
pergerakan dengan bimbingan guru. mengikut corak irama.
2. Menepuk corak irama.
BBB / SUMBER:
Buku teks (m/s 18)
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- _17____ /__17___ murid dapat
mencapai objektif pembelajaran
Murid mendengar lagu ‘Kek Cawan’ (Audio 4). dengan baik dan diberi latihan
Aktiviti:- pengayaan.

12. Murid menyanyikan lagu tersebut bersama-sama. (PAK21) _____ / _____ murid dapat mencapai
13. Murid mengimbas kembali cara menepuk tangan untuk tanda rehat krocet objektif pembelajaran dengan
semasa tahun 2. bimbingan dan diberi latihan
14. Murid membuat latihan mendengar dan menepuk nilai not seperti dalam pengukuhan.
buku teks. (KBAT)
_____ / _____ murid tidak dapat
15. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan membuat latihan tepuk mencapai objektif pembelajaran dan
tangan mengikut corak irama 1 dan 2 dalam kumpulan. (PBD) diberi latihan pemulihan.
Penutup:- Sambutan Hari Guru dan Hari Raya
PdPC pada hari ini:
Murid membuat rumusan pelajaran hari ini. Memuaskan
Tidak memuaskan
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Projek Berkumpulan
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Penglibatan dalam kelas.
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menyanyi lagu dengan betul Murid membandingkan dan membuat Murid diberikan lembaran kerja.
penilaian persembahan kumpulan lain
dengan bimbingan guru.
untuk penambahbaikan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: 5 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Minda Sihat MASA:10.50-11.50 pagi TARIKH: 18/5/2023
TOPIK: Kesihatan Mental TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.1 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Mendraf dan menulis 1 karangan pidato berdasarkan Murid berjaya menulis 1 karangan pidato dengan betul.
bahan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 40-41
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21) _30__ / 30___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 40-41.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid diminta mendraf dan menghasilkan karangan pidato berdasarkan bimbingan dan diberi latihan
bahan. (PBD) pengukuhan.

4. Murid dibimbing menghasilkan draf dan menulis karangan berformat. (KBAT)


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. objektif pembelajaran dan diberi
6. Secara berkumpulan, murid berbincang untuk menghasilkan draf dan latihan pemulihan.
Sambutan hari raya dan guru.
menulis karangan pidato. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
7. Seorang murid dipilih untuk membaca pidato yang telah dihasilkan. (PAK 21) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: 5 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Minda Sihat MASA: 9.00-10.00 pagi TARIKH: 19/5/2023
TOPIK: Kesihatan Mental TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.1 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Mendraf dan menulis 1 karangan pidato berdasarkan Murid berjaya menulis 1 karangan pidato dengan betul.
bahan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 40-41
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
_24__ / _24__ murid dapat mencapai
Aktiviti:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
8. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
9. Murid diminta membuka buku teks ms 40-41. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
10. Murid diminta mendraf dan menghasilkan karangan pidato berdasarkan
bimbingan dan diberi latihan
bahan. (PBD) pengukuhan.
11. Murid dibimbing menghasilkan draf dan menulis karangan berformat. (KBAT)
12. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
13. Secara berkumpulan, murid berbincang untuk menghasilkan draf dan
latihan pemulihan.
menulis karangan pidato. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
14. Seorang murid dipilih untuk membaca pidato yang telah dihasilkan. (PAK 21) Memuaskan /
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 2. PERPADUAN KELAS: 2 MINGGU: 8
UNIT: 6 : Sepakat Membawa Berkat MASA:10.20- 11.20 pagi TARIKH: 19/5/2023
TOPIK: Kamar Ilmu TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 (ii) Berterima kasih Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
2. Melengkapkan keseluruhan cerita menggunakan 4 kata Murid berjaya melengkapkan cerita menggunakan 4 kata
adjektif warna. adjektif warna dengan betul

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Tatabahasa
Buku Teks: 37, Buku Latihan
Kata Adjektif Warna
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang gambar yang ditunjukkan oleh guru. Guru menekankan __19_ / _19__ murid dapat mencapai
kata adjektif yang terdapat dalam gambar. objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi pengayaan.
Aktiviti Utama:-

7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
8. Murid membuka buku teks muka surat 37. bimbingan dan diberi pengukuhan.
9. Murid diterangkan tentang kata adjektif warna oleh guru.
10. Murid dibimbing mengenal pasti kata adjektif warna. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
11. Murid menggunakan kata adjektif warna untuk melengkapkan cerita. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
12. Murid menulis semula cerita yang lengkap dalam buku latihan. (PBD) pemulihan.
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran
KBAT Menganalisis PAK-21 Quick Quiz (Kuiz Cepat)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
