Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2


TEMA: 5. JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KELAS: MINGGU: 22
KEWARGANEGARAAN MASA: TARIKH:
UNIT: 14 : Hidup Berbakti
TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
TOPIK: Ayahku Guru
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 (ii) Cinta akan tanah air Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya memberikan respons berdasarkan suruhan
Memberikan respons berdasarkan suruhan dengan tepat
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 7, Buku Aktiviti 9
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21) objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 7 dan membaca teks. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing mendengar dengan teliti untuk memberikan respons. pengukuhan.
4. Murid melakukan simulasi berdasarkan dialog yang telah dilengkapkan.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
(KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 9. (PBD) latihan pemulihan.
Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Memuaskan
Tidak memuaskan
Recap Group (Mengulangi /
KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 5. JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KELAS: MINGGU: 22
KEWARGANEGARAAN MASA: TARIKH:
UNIT: 14 : Hidup Berbakti
TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Berbakti demi Anak Bangsa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.1 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menyatakan nilai daripada petikan dengan
Menyatakan nilai daripada petikan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 8, Buku Aktiviti 10
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid diminta bercerita tentang cita-cita mereke kepada rakan sekumpulan. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya


___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 8 dan membaca petikan.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing memahami petikan.
pengukuhan.
4. Murid menyatakan nilai daripada petikan. (KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 10. (PBD)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Secara berkumpulan, murid perlu menyelesaikan permainan ‘word search’
objektif pembelajaran dan diberi
yang berkaitan dengan petikan.(PAK 21)
latihan pemulihan.
Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Memuaskan
Tidak memuaskan
KBAT Menganalisis PAK-21 Games (Permainan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 (PKJR)
TEMA: 5. JATI DIRI, PATRIOTISME DAN
KEWARGANEGARAAN
KELAS: MINGGU: 22
MASA: TARIKH:
UNIT: 14 : Hidup Berbakti
TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
TOPIK: Galeri Keluarga
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.2 Sayang akan negara Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Pemilihan Pakaian dan
5 : Tingkah Laku
Peralatan Keselamatan 5.1 5.1.2
Penunggang Basikal
Berbasikal
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
1. Mengenal pasti kesalahan ejaan
Murid berjaya mengenal pasti kesalahan ejaan
2. Memilih pakaian yang sesuai dan mengenakan
peralatan keselamatan berbasikal
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 9, Buku Aktiviti 11, BAM m/s 25-26
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bermain permainan ‘Call Backs’. Guru memanggil ‘If you hear me, clap your ___ / ___ murid dapat mencapai
hands’. Murid menggunakan fizikal untuk memberi respons dan lebih bersedia. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 9 dan membaca petikan.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing mengenal pasti kesalahan ejaan. pengukuhan.
4. Murid mengedit dan memurnikan teks dari aspek ejaan. (KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 11. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid mendengar rakaman cerita tentang pakaian dan peralatan objektif pembelajaran dan diberi
keselamatan berbasikal. latihan pemulihan.
7. Murid mencari dan garisi perkataan tentang pakaian dan peralatan
PdPC pada hari ini:
keselamatan berbasikal yang terdapat dalam teks.
Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 5. JATI DIRI, PATRIOTISME KELAS: MINGGU: 22
DAN KEWARGANERGARAAN MASA: TARIKH:
UNIT: 14 : Hidup Berbakti TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
TOPIK: Setianya Tentera Negaraku
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.2 4.2.2 Sayang akan negara Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menyanyikan lagu sambil melakukan aksi
1. Menyanyikan lagu sambil melakukan aksi mengikut seni
mengikut seni kata lagu dengan baik dan kemas.
kata lagu.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 10, Buku Aktiviti: 12
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid diminta bercerita tentang pekerjaan tentera yang mereka tahu.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:-
diberi pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 10 dan seni kata lagu.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid dibimbing menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul dan intonasi
bimbingan dan diberi pengukuhan.
yang sesuai.
4. Murid menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
sesuai. (KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 12. (PBD)
pemulihan.
6. Murid menyanyikan lagu secara berkumpulan dengan sebutan dan intonasi
yang sesuai beserta iringan muzik. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
Tidak memuaskan
pelajaran
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 5. JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KELAS: MINGGU: 22
KEWARGANEGARAAN MASA: TARIKH:
UNIT: 14 : Hidup Berbakti
TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
TOPIK: Jasa Nenekku terhadap Negara
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.1 Keberanian Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya membina ayat menggunakan kata tunggal
Membina ayat menggunakan kata tunggal mengikut konteks mengikut konteks dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Tatabahasa
Buku Teks: 11, Buku Aktiviti 13-14
Kata Tunggal
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan objektif pembelajaran dengan baik dan
tersebut diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 11 dan membaca petikan. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing mengenal pasti kata tunggal berdasarkan bahan. pengukuhan.
4. Murid membina ayat dengan menggunakan kata tunggal berdasarkan bahan.
(KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 13-14. (PBD) objektif pembelajaran dan diberi
6. Secara berkumpulan, murid dikehendaki berbincang mengenai jasa pasukan latihan pemulihan.
beruniform seperti polis, tentera dan bomba kepada negara dan bentangkan
dalam kelas. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan
Brainstorming
KBAT Menganalisis PAK-21
(Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 5. JATI DIRI, PATRIOTISME DAN KELAS: MINGGU: 23
KEWARGANEGARAAN MASA: TARIKH:
UNIT: 15 : Oh, Malaysiaku!
TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
TOPIK: Tok Batin yang Dihormati
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.1 (iii) Semangat patriotisme Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menggunakan kata berimbuhan awalan
Menggunakan kata berimbuhan awalan mengikut konteks mengikut konteks dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Tatabahasa
Buku Teks: 12, Buku Aktiviti 15-16
Kata Berimbuhan Awalan
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan baik dan
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
dengan tajuk pelajaran.
bimbingan dan diberi latihan
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 12. pengukuhan.
3. Murid dibimbing mengenal pasti kata berimbuhan awalan berdasarkan
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
bahan.
objektif pembelajaran dan diberi
4. Murid menjawab latihan dalam buku teks. (KBAT) latihan pemulihan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 15-16. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan
Recap Group (Mengulangi /
KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
