Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1


TEMA: 1 : KELUARGA
PENYAYANG KELAS: MINGGU: 7
UNIT: 2 : Bergembira Dengan MASA: TARIKH:
TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Keluarga
TOPIK: Sehari di Putrajaya
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.1 (iii), (iv) Bersyukur Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya membaca dan menyebut frasa dan ayat
Mengajuk dan menyebut frasa dan ayat dengan betul dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 9-10, Buku Aktiviti 9-10.
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid melihat gambar dalam buku teks halaman 9 dan menyebut perkataan yang
___ / ___ murid dapat mencapai
terdapat dalam gambar.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 10.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid mendengar perkataan frasa dan ayat yang mengandungi diftong dan pengukuhan.
vokal berganding yang disebut oleh guru.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Kemudian murid diminta menyebut pula secara latih tubi. (KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 9-10. (PBD) latihan pemulihan.
6. Murid dikehendaki menceritakan sebuah kisah rakyat dalam kumpulan. (PAK
21) (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
KBAT Menganalis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:

Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.

REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 1 : KELUARGA
PENYAYANG KELAS: MINGGU: 7
UNIT: 2 : Bergembira Dengan MASA: TARIKH:
TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Keluarga
TOPIK: Rajin membaca
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.1 2.1.1 (iii) Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menyebut suku kata dengan betul dan jelas.
Membaca suku kata dengan sebutan yang betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 11, Buku Aktiviti 11.
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid diberikan lembaran kerja seperti teka silang kata. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
___ / ___ murid dapat mencapai
pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 11. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing membaca suku kata dengan betul. pengukuhan.
4. Murid menyebut e pepet dan e taling dengan sebutan yang betul. (KBAT)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid membuat latihan di dalam Buku Aktiviti ms 11. (PBD)
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid menyelesaikan teka silang kata dalam kumpulan. (PAK 21) latihan pemulihan.
Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan
pelajaran.
Tidak memuaskan
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Suai-padan (Mix and Match)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 (PKJR)
TEMA: 1 : KELUARGA
PENYAYANG KELAS: MINGGU: 7
UNIT: 2 : Bergembira Dengan MASA: TARIKH:
Keluarga TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
TOPIK: Harmoninya Saudara mara
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kebersihan Fizikal
3.1 3.1.1 (ii), (iii) Nilai Murni
dan Mental
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
1 : Pengangkutan darat Jenis-jenis Kenderaan Darat 1.1 1.1.1
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Menulis perkataan dengan betul dan kemas.
Murid berjaya menulis dengan tulisan yang betul dan kemas.
2. Menamakan kenderaan persendirian, kenderaan awam,
kenderaan berat dan jentera yang diketahui.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 12, Buku Aktiviti 12, Lagu ABC daripada YouTube.
Menulis Buku Aktiviti Murid PKJR m/s 3.
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid menyanyikan lagu ABC dengan iringan muzik. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk diberi latihan pengayaan.
pelajaran.
2. Murid membuka buku teks ms 12. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid dibimbing menyebut suku kata yang terdapat dalam buku teks. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
4. Murid dibimbing menulis perkataan dengan cara yang betul secara latih tubi
pengukuhan.
ke dalam buku tulis. (KBAT)
5. Murid membuat latihan di dalam Buku Aktiviti ms 12. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid menyanyikan lagu ABC dalam kumpulan. (PAK 21) objektif pembelajaran dan diberi
7. Guru menunjukkan beberapa keping gambar dan bersoal-jawab dengan latihan pemulihan.
murid nama kenderaan darat tersebut. (KBAT)
8. Murid membuat latihan di dalam Buku Aktiviti ms 3. (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 1 : KELUARGA
PENYAYANG KELAS: MINGGU: 7
UNIT: 2 : Bergembira Dengan MASA: TARIKH:
Keluarga TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
TOPIK: Keluarga Bahagia
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.2 4.2.2 (i) Kasih sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Murid berjaya menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
Pada akhir PdPC murid dapat :
(Irama lagu: Keluarga Bahagia - RTM
1. Menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
URL: https://youtu.be/Is8FwievY3A?list=RDIs8F )
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 13
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid memberikan pendapat mereka tentang maksud keluarga bahagia. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 13.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing menyebut seni kata lagu. pengukuhan.
4. Murid menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul secara dalam kumpulan.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
(PAK 21)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid membuat persembahan di hadapan kelas. (PBD) latihan pemulihan.
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi PdPC pada hari ini:
pelajaran. (KBAT) Memuaskan
Tidak memuaskan
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 2 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 1 : KELUARGA
PENYAYANG KELAS: MINGGU: 7
UNIT: 2 : Bergembira Dengan MASA: TARIKH:
Keluarga TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
TOPIK: Selamat bercuti
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.1 (i) Hemah tinggi Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya mengenalpasti kata nama am yang terdapat
Bercerita dengan menggunakan kata nama am berdasarkan
dalam buku aktiviti.
gambar.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 14, Buku Aktiviti 13-14.
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid ditunjukkan gambar/poster tempat percutian di Malaysia. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
2. Murid membuka buku teks ms 14.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing mengenal pasti kata nama am. pengukuhan.
4. Murid dibimbing untuk menggunakan kata nama am.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid menyebut kata nama am yang terdapat dalam buku teks. (KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan di dalam Buku Aktiviti ms 12. (PBD) latihan pemulihan.
7. Murid bercerita tentang pengalaman mereka bercuti bersama keluarga.
(PAK 21) (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi PdPC pada hari ini:
pelajaran. Memuaskan
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Learning Experiences
(Pengalaman Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 2 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________
