Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2


TEMA: 3. KEBERSIHAN DAN KESIHATAN KELAS: 2 AZAM MINGGU: 16
UNIT: 9 : Aktifkan Diri MASA: 10.05 – 11.35 TARIKH: 18/7/2022
TOPIK: Langkah yang Sihat TEMPOH: 90 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.3 (ii) Amanah Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya memberikan respons terhadap pesanan
Memberikan respons terhadap pesanan dengan baik
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 55, Buku Aktiviti 1: 65
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid bercerita tentang aktiviti yang mereka lakukan untuk menjaga kesihatan.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 55. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid diminta untuk mendengar dengan teliti pesanan yang disampaikan.
pengukuhan.
4. Murid membuat tafsiran dan memberikan respons kepada pesanan yang
disampaikan. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 65. (PBD)
latihan pemulihan.
6. Secara berkumpulan, murid melakukan simulasi berdasarkan dialog dalam
buku teks. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Role-Play (Main peranan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 3. KEBERSIHAN DAN KESIHATAN KELAS: 2 AZAM MINGGU: 16
UNIT: 9 : Aktifkan Diri MASA: 10.35 – 11.35 TARIKH: 19/7/2022
TOPIK: Mari Naik Tangga TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.2 2.2.1 (v) Rasional Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menyatakan idea sampingan berdasarkan idea
Menyatakan idea sampingan berdasarkan idea utama utama
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 56, Buku Aktiviti: 66
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid bercerita tentang senaman yang pernah dilakukan. (PAK 21). objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
dengan tajuk pelajaran.
bimbingan dan diberi latihan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 56. pengukuhan.
3. Murid diminta untuk membaca dan memahami teks. (KBAT)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Murid dibimbing untuk mengenal pasti idea sampingan dari idea utama.
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 66. (PBD) latihan pemulihan.

Penutup:- PdPC pada hari ini:


Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Tidak memuaskan
Recap Group (Mengulangi /
KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 (PKJR)
TEMA: 3. KEBERSIHAN DAN KESIHATAN KELAS: 2 AZAM MINGGU: 16
UNIT: 9 : Aktifkan Diri MASA: 7.35-8.35 TARIKH: 20/7/2022
TOPIK: Rutin Mingguan Yahya TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.3 Kerajinan Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
3 : Peraturan dan undang- Kenal Pasti Peraturan Jalan
3.1 3.1.2
undang jalan raya Raya di Kawasan Kamu
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
1. Menyusun dan mencatat maklumat yang bermakna Murid berjaya menyusun dan mencatat maklumat yang
2. Mengenal pasti peraturan dan undang-undang jalan bermakna
raya di persekitaran mereka
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 57, Buku Aktiviti: 67, BAM PKJR: 16
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diberi masa 5 minit untuk menulis rutin mingguan mereka pada hujung
minggu. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 57.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid diminta untuk membaca dan memahami teks. bimbingan dan diberi latihan
4. Murid menyusun dan mencatat maklumat yang bermakna dari teks dan pengukuhan.
melengkapkan peta grafik. (KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 67. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid diterangkan tentang peraturan jalan raya berpandukan gambar dalam objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
BAM PKJR 16.
7. Murid memadankan peraturan jalan raya dengan gambar yang betul. (KBAT) PdPC pada hari ini:
8. Secara berkumpulan, murid diminta untuk menyelesaikan permainan ‘word Memuaskan
search’ berkaitan dengan kata sendi nama. (PAK 21) Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
individu.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 3. KEBERSIHAN DAN
KELAS: 2 AZAM MINGGU: 16
KESIHATAN MASA: 7.35 – 8.35 TARIKH: 21/7/2022
UNIT: 9 : Aktifkan Diri TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
TOPIK: Berkemas sambil Bersenam
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4 (ii) Kerajinan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina ayat menggunakan kata sendi nama
1. Membina ayat menggunakan kata sendi nama
mengikut konteks dengan betul
mengikut konteks
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Tatabahasa
Buku Teks: 58, BAM PKJR: 16
Kata Sendi Nama
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bermain permainan ‘Call Backs’. Guru memanggil ‘If you hear me, clap your
hands’. Murid menggunakan fizikal untuk memberi respons dan lebih bersedia. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti Utama:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi pengayaan.

dengan tajuk pelajaran.


___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 58. objektif pembelajaran dengan
3. Murid membaca petikan secara sendiri. bimbingan dan diberi pengukuhan.

4. Murid di bimbing untuk mengenal pasti kata sendi nama mengikut konteks.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid membina ayat menggunakan kata sendi nama dalam buku latihan. objektif pembelajaran dan diberi
(PBD) (KBAT) pemulihan.
6. Murid membuar perbandingan jawapan dan membuat pembetulan jika
PdPC pada hari ini:
perlu. (PAK21)
Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menganalisis PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
MODUL: 5.0 Aplikasi Reka bentuk
Teknologi Kejuruteraan KELAS: 5 ARIF MINGGU: 16
MASA: 8.05-9.05 TARIKH: 18/7/2022
UNIT: 2. APLIKASI REKA BENTUK
TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TEKNOLOGI KEJURUTERAAN
TOPIK: Mari Membina Kipas Solar
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 Tolong menolong Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
Murid Berjaya menghasilkan lakaran bermaklumat reka
1. Melakar reka bentuk produk yang menggunakan tenaga
bentuk produk yang akan dihasilkan.
boleh baharu.
BBB / SUMBER:

Buku teks m/s 26-29

STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI


Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran tentang kepentingan tenaga boleh baharu. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
1. Murid diterangkan tentang teknologi yang akan digunakan untuk sama ada
melalui tenaga solar, hidro, angin atau sebagainya. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid memberikan pendapat mereka tentang aapa yang akan berlaku jika objektif pembelajaran dengan
panel solar tidak diletakkan di bawah cahaya matahari. (KBAT) bimbingan dan diberi latihan
3. Murid membuat beberapa lakaran untuk reka bentuk artikel mereka. pengukuhan.
(PAK21)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Murid membuat lakaran bebas dan memasukkan maklumat yang lengkap
objektif pembelajaran dan diberi
pada lakaran.
latihan pemulihan.
5. Murid menyimpan bukti seperti lakaran dan gambar untuk pembentangan
akhir. (PBD) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid merumuskan perkara penting yang telah dipelajari hari ini. (KBAT) Tidak memuaskan

KBAT Menilai PAK-21


Stretch to Sketch (Lukis
mengikut kreativiti)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid membuat perbincangan tentang Murid secara berpasangan membuat Murid diberikan lembaran kerja
tentang tenaga solar, hidro, angin atau perbandingan hasil lakaran masing-
tambahan.
sebagainya dengan bimbingan. masing.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4
MODUL: 3.0 Pengenalan Kepada KELAS: 4 AMAL MINGGU: 16
Teknologi MASA: 8.05-9.05 TARIKH: 19/7/2022
UNIT: 3 TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
TAJUK: Pengenalan Kepada Teknologi
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kreativiti dan
3.1 3.1.1, 3.1.2 Mematuhi arahan
Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Menerangkan teknologi dan kepentingannya kepada
Murid berjaya berjaya menceritakan produk yang difikirkan
kehidupan manusia.
dari hasil perbincangan kepada rakan sekelas.
Menghuraikan penggunaan teknologi peralatan secara
konvensional dan moden dalam menghasilkan produk.
BBB / SUMBER:
BT halaman 38-43, lembaran kerja, contoh produk, Kertas sebak, Pen penanda.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
1. Guru menunjukkan gambar perkembangan teknologi perhubungan
(Lampiran 1) dan bersoal jawab dengan murid berdasarkan jawapan dari _____ /_____ murid dapat mencapai
murid. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari ini. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
6. Guru meminta murid menyatakan peralatan yang terdapat di rumah atau
_____ / _____ murid dapat mencapai
pengetahuan sedia ada yang digunakan untuk memudahkan kerja manusia.
objektif pembelajaran dengan
7. Murid berbincang di dalam kumpulan tentang maksud teknologi dan
bimbingan dan diberi latihan
kepentingan teknologi dalam kehidupan manusia. (Lembaran kerja 1) (KBAT)
pengukuhan.
8. Murid berbincang dalam kumpulan membina peta pemikiran I-think
membanding beza antara pemutar skru dan gerudi mudah alih. (Lembaran
_____ / _____ murid tidak dapat
kerja 2)
mencapai objektif pembelajaran dan
9. Selepas 20 minit, murid menampal hasil kerja di dinding dan bentangkan di
diberi latihan pemulihan.
hadapan murid yang lain. (PAK21)
10. Guru dan murid berbincang hasil kerja.
PdPC pada hari ini:
11. Guru mentaksir kefahaman murid berdasarkan sesi soal jawab dan hasil kerja
murid berkumpulan. (PBD) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid diminta untuk membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.

KBAT Mencipta PAK-21


Galery Walk (Lawatan ke
galeri)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Hasil kerja murid
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid dibimbing membuat Murid membuat penyelenggaran
Murid diberikan lembaran kerja.
perbentangan. bengkel.
REFLEKSI
Tindakan:-
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4
MODUL: 3.0 Pengenalan Kepada KELAS: 4 AZAM MINGGU: 16
Teknologi MASA: 8.35-9.35 TARIKH: 20/7/2022
UNIT: 3 TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
TAJUK: Pengenalan Kepada Teknologi
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kreativiti dan
3.1 3.1.1, 3.1.2 Mematuhi arahan
Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Menerangkan teknologi dan kepentingannya kepada
Murid berjaya berjaya menceritakan produk yang difikirkan
kehidupan manusia.
dari hasil perbincangan kepada rakan sekelas.
Menghuraikan penggunaan teknologi peralatan secara
konvensional dan moden dalam menghasilkan produk.
BBB / SUMBER:
BT halaman 38-43, lembaran kerja, contoh produk, Kertas sebak, Pen penanda.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- _____ /_____ murid dapat mencapai
2. Guru menunjukkan gambar perkembangan teknologi perhubungan objektif pembelajaran dengan baik dan
(Lampiran 1) dan bersoal jawab dengan murid berdasarkan jawapan dari diberi latihan pengayaan.
murid. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
Aktiviti:- _____ / _____ murid dapat mencapai
12. Guru meminta murid menyatakan peralatan yang terdapat di rumah atau objektif pembelajaran dengan
pengetahuan sedia ada yang digunakan untuk memudahkan kerja manusia. bimbingan dan diberi latihan
13. Murid berbincang di dalam kumpulan tentang maksud teknologi dan pengukuhan.
kepentingan teknologi dalam kehidupan manusia. (Lembaran kerja 1) (KBAT)
14. Murid berbincang dalam kumpulan membina peta pemikiran I-think _____ / _____ murid tidak dapat
membanding beza antara pemutar skru dan gerudi mudah alih. (Lembaran mencapai objektif pembelajaran dan
kerja 2) diberi latihan pemulihan.
15. Selepas 20 minit, murid menampal hasil kerja di dinding dan bentangkan di
hadapan murid yang lain. (PAK21) PdPC pada hari ini:
16. Guru dan murid berbincang hasil kerja. Memuaskan
17. Guru mentaksir kefahaman murid berdasarkan sesi soal jawab dan hasil kerja Tidak memuaskan
murid berkumpulan. (PBD)
Penutup:-
Murid diminta untuk membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
KBAT Mencipta PAK-21
Galery Walk (Lawatan ke
galeri)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Hasil kerja murid
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid dibimbing membuat Murid membuat penyelenggaran
Murid diberikan lembaran kerja.
perbentangan. bengkel.
REFLEKSI
Tindakan:-
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4
MODUL: 3.0 Pengenalan Kepada KELAS: 4 AKRAB MINGGU: 16
Teknologi MASA: 8.35-9.35 TARIKH: 21/7/2022
UNIT: 3 TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
TAJUK: Pengenalan Kepada Teknologi
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kreativiti dan
3.1 3.1.1, 3.1.2 Mematuhi arahan
Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Menerangkan teknologi dan kepentingannya kepada
Murid berjaya berjaya menceritakan produk yang difikirkan
kehidupan manusia.
dari hasil perbincangan kepada rakan sekelas.
Menghuraikan penggunaan teknologi peralatan secara
konvensional dan moden dalam menghasilkan produk.
BBB / SUMBER:
BT halaman 38-43, lembaran kerja, contoh produk, Kertas sebak, Pen penanda.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
3. Guru menunjukkan gambar perkembangan teknologi perhubungan _____ /_____ murid dapat mencapai
(Lampiran 1) dan bersoal jawab dengan murid berdasarkan jawapan dari objektif pembelajaran dengan baik dan
murid. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari ini. diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
18. Guru meminta murid menyatakan peralatan yang terdapat di rumah atau _____ / _____ murid dapat mencapai
pengetahuan sedia ada yang digunakan untuk memudahkan kerja manusia. objektif pembelajaran dengan
19. Murid berbincang di dalam kumpulan tentang maksud teknologi dan bimbingan dan diberi latihan
kepentingan teknologi dalam kehidupan manusia. (Lembaran kerja 1) (KBAT) pengukuhan.
20. Murid berbincang dalam kumpulan membina peta pemikiran I-think
membanding beza antara pemutar skru dan gerudi mudah alih. (Lembaran _____ / _____ murid tidak dapat
kerja 2) mencapai objektif pembelajaran dan
21. Selepas 20 minit, murid menampal hasil kerja di dinding dan bentangkan di diberi latihan pemulihan.
hadapan murid yang lain. (PAK21)
22. Guru dan murid berbincang hasil kerja. PdPC pada hari ini:
23. Guru mentaksir kefahaman murid berdasarkan sesi soal jawab dan hasil kerja
murid berkumpulan. (PBD)
Penutup:-
Memuaskan
Murid diminta untuk membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
Tidak memuaskan
KBAT Mencipta PAK-21
Galery Walk (Lawatan ke
galeri)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Hasil kerja murid
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid dibimbing membuat Murid membuat penyelenggaran
Murid diberikan lembaran kerja.
perbentangan. bengkel.
REFLEKSI
Tindakan:-
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
