Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5tldm2 MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA:11.30-12.30 TARIKH: 25 julai 2022
TOPIK: Info Perpaduan TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
1.1 1.1.2 Cinta akan Negara Kelestarian Global
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mendengar, memahami dan memberikan
Mendengar, memahami dan memberikan respons. respons dengan baik.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 87
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. 25/ 33 murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 87. objektif pembelajaran dengan baik
dan diberi latihan pengayaan.
3. Murid diminta mendengar, memahami dan memberikan respons. (PBD)
4. Murid dibimbing mendengar, memahami dan memberikan respons
terhadap maklumat yang diujarkan dalam situasi formal. (KBAT) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
Tidak memuaskan
6. Setiap kumpulan diminta memainkan peranan mengikut dialog dalam
buku teks dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Role-Play (Main peranan)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5tldm6 MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA:12.00-1.00 TARIKH: 26 julai 2022
TOPIK: Info Perpaduan TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
1.1 1.1.2 Cinta akan Negara Kelestarian Global
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mendengar, memahami dan memberikan
Mendengar, memahami dan memberikan respons. respons dengan baik.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 87
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. 25/ 35 murid dapat mencapai
8. Murid diminta membuka buku teks ms 87. objektif pembelajaran dengan baik
dan diberi latihan pengayaan.
9. Murid diminta mendengar, memahami dan memberikan respons. (PBD)
10. Murid dibimbing mendengar, memahami dan memberikan respons
terhadap maklumat yang diujarkan dalam situasi formal. (KBAT) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
11. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
Tidak memuaskan
12. Setiap kumpulan diminta memainkan peranan mengikut dialog dalam
buku teks dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Role-Play (Main peranan)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5tldm2/6 MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA:7.30/12.00 TARIKH: 27 julai 2022
TOPIK: Raikan Budaya Kita TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
2.1 2.1.1 Patriotisme Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya memberikan respons berdasarkan
Memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
maklumat tersurat dan tersirat dengan betul.
memberikan respons.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 88-89
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
26 / 35 murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 88-89.
objektif pembelajaran dengan baik
3. Murid diminta memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
dan diberi latihan pengayaan.
memberikan respons. (PBD)
4. Murid dibimbing membaca dan memahami maklumat tersurat dan
tersirat untuk memberikan respons. (KBAT)
PdPC pada hari ini:
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
Memuaskan /
6. Secara berkumpulan, murid menulis respons berdasarkan maklumat
Tidak memuaskan
tersurat dan tersirat secara bergilir. Murid menggunakan pen dan kertas
yang sama. (PAK 21)
7. Kemudian, hasil dapatan dibentangkan di hadapan kelas. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Round Table (Keliling Meja)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5tldm2/6 MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA:8.30/11.30 TARIKH: 28.7.2022
TOPIK: Wira dan Wirawati Negara TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
3.2 3.2.1 Kerajinan Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
4 : Tingkah Laku Pejalan
Melintas Secara Selamat 4.4 4.4.2
Kaki
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Membina dan menulis ayat untuk menyatakan Murid berjaya menulis 5 ayat untuk menyatakan
pendapat terhadap sumbangan tokoh. pendapat terhadap sumbangan tokoh dengan betul dan
2. Mengenal pasti tempat yang paling selamat untuk menyatakan tempat paling selamat untuk melintas jalan.
melintas jalan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 90, BAM PKJR ms 16
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diperkenalkan dengan beberapa orang Wira dan Wirawati Negara oleh
guru.
Aktiviti Utama:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran. murid dapat mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 90. pembelajaran dengan baik dan diberi
3. Murid diminta membina dan menulis ayat untuk menyatakan pendapat pengayaan.
terhadap sumbangan tokoh.
4. Murid berkongsi cara menjaga kebajikan Wira dan Wirawati Negara.
(PBD) PdPC pada hari ini:
5. Murid membaca petikan akhbar di dalam BAM PKJR halaman 16. Memuaskan /
6. Kemudian, murid mencatatkan isi penting dalam peta bulatan. (KBAT) Tidak memuaskan
7. Murid mempamerkan peta bulatan masing-masing untuk membuat
perbandingan. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang
isi pelajaran.
KBAT Menilai PAK-21 Galery Walk (Lawatan ke galeri)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Bercerita
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5tldm6/2 MINGGU: 18
UNIT: 12 : Jalinan Perpaduan MASA:8.00/11.00 TARIKH: 29.7.2022
TOPIK: Silang Budaya TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
4.2 4.2.2 Patriotisme Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mendeklamasikan sajak dan menyatakan
Mendeklamasikan sajak dan menyatakan maksud sajak. maksud sajak dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 91
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid meneliti gambar dan rangkap sajak yang terdapat dalam buku teks ms
91.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
murid dapat mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 91.
pembelajaran dengan baik dan diberi
3. Murid diminta mendeklamasikan sajak dan menyatakan maksud latihan pengayaan.
sajak.(PBD)
4. Murid dibimbing mendeklamasikan sajak dan menyatakan maksud sajak.
PdPC pada hari ini:
(KBAT)
Memuaskan /
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Tidak memuaskan
6. Secara berkumpulan, murid berbincang maksud setiap rangkap sajak dan
menghantar seorang wakil untuk mendeklamasikan sajak di hadapan
kelas dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Lain-lain (Persembahan)
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5


MODUL: 6.0 Reka Bentuk Pengatucaraan KELAS: 5tldm8 MINGGU: 18
UNIT: 3. REKA BENTUK PENGATURCARAAN MASA:8.00-9.00 TARIKH: 25/7/2022
TOPIK: Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
6.3 6.3.3 Mematuhi arahan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
1.Membezakan struktur kawalan jujukan, pilihan dan Murid berjaya membezakan pseudokod dan carta alir
ulangan melalui algoritma dengan kaedah pseudokod dan struktur kawalan jujukan, pilihan dan ulangan.
carta alir.
BBB / SUMBER:
Buku teks m/s 43-44
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran tentang struktur kawalan pilihan dan
ulangan dalam pengatucaraan.
Aktiviti:-
1. Murid diterangkan tentang perbezaan struktur kawalan jujukan pilihan 27/ 35 murid dapat mencapai
dan ulangan melalui algoritma. objektif pembelajaran dengan baik
2. Murid diterangkan penggunaan JIKA dan SELAGI pada struktur kawalan dan diberi latihan pengayaan.
pilihan atau ulangan.
3. Murid diterangkan perbezaan tersebut melalui contoh situasi 1 hingga 3
dalam buku teks. PdPC pada hari ini:
4. Murid secara berpasangan menulis pseudokod dan melukis carta alir bagi Memuaskan /
situasi yang diberikan oleh guru. (PAK21) Tidak memuaskan
5. Murid menyalin pseudokod dan melukis carta alir tersebut dalam buku
latihan. (PBD)
Penutup:-
Murid merumuskan perkara penting yang telah dipelajari hari ini.

KBAT Menganalis PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–


Kongsi)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 5 Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid membuat perbincangan Murid secara berpasangan membuat
tentang perbezaan struktur kawalan perbandingan carta alir bagi Murid diberikan lembaran kerja
jujukan pilihan dan ulangan melalui pseudokod yang dilukis pasangan tambahan.
algoritma. lain.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
MODUL: 6.0 Reka Bentuk Pengatucaraan KELAS: 5tldm6 MINGGU: 18
UNIT: 3. REKA BENTUK PENGATURCARAAN MASA:11.00 TARIKH: 26/7/2022
TOPIK: Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
6.3 6.3.3 Mematuhi arahan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
1.Membezakan struktur kawalan jujukan, pilihan dan Murid berjaya membezakan pseudokod dan carta alir
ulangan melalui algoritma dengan kaedah pseudokod dan struktur kawalan jujukan, pilihan dan ulangan.
carta alir.
BBB / SUMBER:
Buku teks m/s 43-44
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran tentang struktur kawalan pilihan dan
ulangan dalam pengatucaraan.
Aktiviti:-
6. Murid diterangkan tentang perbezaan struktur kawalan jujukan pilihan 27/ 35 murid dapat mencapai
dan ulangan melalui algoritma. objektif pembelajaran dengan baik
7. Murid diterangkan penggunaan JIKA dan SELAGI pada struktur kawalan dan diberi latihan pengayaan.
pilihan atau ulangan.
8. Murid diterangkan perbezaan tersebut melalui contoh situasi 1 hingga 3
dalam buku teks. PdPC pada hari ini:
9. Murid secara berpasangan menulis pseudokod dan melukis carta alir bagi Memuaskan /
situasi yang diberikan oleh guru. (PAK21) Tidak memuaskan
10. Murid menyalin pseudokod dan melukis carta alir tersebut dalam buku
latihan. (PBD)
Penutup:-
Murid merumuskan perkara penting yang telah dipelajari hari ini.
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–
KBAT Menganalis PAK-21
Kongsi)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 5 Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid membuat perbincangan Murid secara berpasangan membuat
tentang perbezaan struktur kawalan perbandingan carta alir bagi Murid diberikan lembaran kerja
jujukan pilihan dan ulangan melalui pseudokod yang dilukis pasangan tambahan.
algoritma. lain.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
MODUL: 6.0 Reka Bentuk Pengatucaraan KELAS: 5tldm2 MINGGU: 18
UNIT: 3. REKA BENTUK PENGATURCARAAN MASA:10.30 TARIKH: 27/7/2022
TOPIK: Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
6.3 6.3.3 Mematuhi arahan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
1.Membezakan struktur kawalan jujukan, pilihan dan Murid berjaya membezakan pseudokod dan carta alir
ulangan melalui algoritma dengan kaedah pseudokod dan struktur kawalan jujukan, pilihan dan ulangan.
carta alir.
BBB / SUMBER:
Buku teks m/s 43-44
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran tentang struktur kawalan pilihan dan
ulangan dalam pengatucaraan.
Aktiviti:-
11. Murid diterangkan tentang perbezaan struktur kawalan jujukan pilihan 27/ 35 murid dapat mencapai
dan ulangan melalui algoritma. objektif pembelajaran dengan baik
12. Murid diterangkan penggunaan JIKA dan SELAGI pada struktur kawalan dan diberi latihan pengayaan.
pilihan atau ulangan.
13. Murid diterangkan perbezaan tersebut melalui contoh situasi 1 hingga 3
dalam buku teks. PdPC pada hari ini:
14. Murid secara berpasangan menulis pseudokod dan melukis carta alir bagi Memuaskan /
situasi yang diberikan oleh guru. (PAK21) Tidak memuaskan
15. Murid menyalin pseudokod dan melukis carta alir tersebut dalam buku
latihan. (PBD)
Penutup:-
Murid merumuskan perkara penting yang telah dipelajari hari ini.

KBAT Menganalis PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–


Kongsi)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 5 Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid membuat perbincangan Murid secara berpasangan membuat
tentang perbezaan struktur kawalan perbandingan carta alir bagi Murid diberikan lembaran kerja
jujukan pilihan dan ulangan melalui pseudokod yang dilukis pasangan tambahan.
algoritma. lain.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 6
MODUL: 6.5 Pengenalan Asas Sistem Robotik KELAS: 6tdm6 MINGGU: 18
UNIT 2: Reka Bentuk Pengaturcaraan MASA: 7.30 TARIKH: 28/7/2022
TOPIK: Atur Cara Robot Penjaga Air Tanaman TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
6.5 6.5.7 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Pada akhir PdPC murid dapat :


Murid berjaya menghasilkan atur cara robot penjaga air
Menghasilkan atur cara yang dikehendaki berpandukan
tanaman.
carta alir yang dibuat.

BBB / SUMBER:
Buku Teks: 32-34
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang carta alir.
Aktiviti:-
16. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
murid dapat mencapai objektif
17. Murid memahami langkah-langkah atur cara menggunakan Editor pembelajaran dengan baik dan diberi
MakeCode. latihan pengayaan.

18. Murid berbincang dengan guru tentang fitur-fitur antara muka perisian
atur cara seperti yang telah dipelajari di Tahun 4 dan Tahun 5. PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
19. Murid menghasilkan atur cara robot penaja air tanaman dengan Tidak memuaskan
bimbingan guru. (PAK21) (KBAT)
20. Murid membandingkan hasil atur cara pada ruang simulasi. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalis PAK-21 Colaboration (Kolaborasi)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 4 Projek Mudah
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 6
MODUL: 6.5 Pengenalan Asas Sistem Robotik KELAS: 6tdm2 MINGGU: 18
UNIT 2: Reka Bentuk Pengaturcaraan MASA: 9.30 TARIKH: 29/7/2022
TOPIK: Atur Cara Robot Penjaga Air Tanaman TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
6.5 6.5.7 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Pada akhir PdPC murid dapat :


Murid berjaya menghasilkan atur cara robot penjaga air
Menghasilkan atur cara yang dikehendaki berpandukan
tanaman.
carta alir yang dibuat.

BBB / SUMBER:
Buku Teks: 32-34
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang carta alir.
Aktiviti:-
21. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
murid dapat mencapai objektif
22. Murid memahami langkah-langkah atur cara menggunakan Editor pembelajaran dengan baik dan diberi
MakeCode. latihan pengayaan.

23. Murid berbincang dengan guru tentang fitur-fitur antara muka perisian
atur cara seperti yang telah dipelajari di Tahun 4 dan Tahun 5. PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
24. Murid menghasilkan atur cara robot penaja air tanaman dengan Tidak memuaskan
bimbingan guru. (PAK21) (KBAT)
25. Murid membandingkan hasil atur cara pada ruang simulasi. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalis PAK-21 Colaboration (Kolaborasi)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 4 Projek Mudah
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
