Anda di halaman 1dari 13

MINGGU 35 (04.12.

2023 -
08.12.2023)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 7 : LINDUNGI ALAM KELAS: 1 ABQARY MINGGU: 30
UNIT: 20 : Flora dan Fauna MASA:8.15-9.15AM TARIKH: 04.12.2023
TOPIK: Sayangi Haiwan TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 (ii) Kasih Sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mendengar, memahami dan melakonkan
Melakonkan dialog dengan memberikan respons terhadap dialog dengan memberikan respons terhadap suruhan
suruhan dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 123, Buku Aktiviti 49
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diberikan ‘Jigsaw Puzzle’ haiwan dan menyelesaikan dalam kumpulan.
Aktiviti:- _7/8 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan baik dan diberi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran. 7/8 murid dapat mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 123. pembelajaran dengan bimbingan dan
3. Murid dibimbing memahami dialog. diberi latihan pengukuhan.

4. Murid melakonkan dialog dengan memberikan respon terhadap tuduhan.


1/8 murid tidak dapat mencapai
(PBD) objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dikehendaki berkongsi pengalaman mereka bertemu dengan haiwan. latihan pemulihan.

(PAK 21)
PdPC pada hari ini:
6. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 49. (KBAT) Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Learning Experiences (Pengalaman
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pemulihan: Pemulihan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan
bimbingan guru. bimbingan guru. bimbingan guru.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 7 : LINDUNGI ALAM KELAS: 1 ABQARY MINGGU: 30
UNIT: 20 : Flora dan Fauna MASA:10.45-11.45AM TARIKH: 05.12.2023
TOPIK: Haiwan yang Prihatin TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.2 Semangat Bermasyarakat Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya membaca, memahami dan
Menyampaikan cerita yang telah dibaca. mempersembahkan cerita dalam bentuk teater dengan baik.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 124-125, Buku Aktiviti 50
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
7/8 murid dapat mencapai objektif
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21).
pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:-
latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya 7/8 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
dengan tajuk pelajaran.
diberi latihan pengukuhan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 124-125.
3. Murid dibimbing membaca dan memahami cerita. 1/8 murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
4. Murid mempersembahkan cerita dalam bentuk teater. (PBD)
latihan pemulihan.
5. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 50. (KBAT)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan /
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
Tidak memuaskan
pelajaran.
Recap Group (Mengulangi / mengingat
KBAT Menganalis PAK-21
semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pemulihan: Pemulihan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan
bimbingan guru. bimbingan guru. bimbingan guru.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 (PKJR)
TEMA: 7 : LINDUNGI ALAM KELAS: 1 ABQARY MINGGU: 30
UNIT: 20 : Flora dan Fauna MASA:10.35-11.35AM TARIKH: 07.12.2023
TOPIK: Diari Abang TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.3 Menghargai alam Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
5 : Tingkah Laku Akibat Komponen Basikal
5.1 5.1.1
Penunggang Basikal yang Rosak
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menulis maklumat berdasarkan bahan dengan
Menulis maklumat berdasarkan bahan
betul dan kemas.
Menyatakan akibat jika komponen basikal kamu rosak.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 126, Buku Aktiviti 51, Buku aktiviti murid (PKJR)
Menulis ms 23.
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu. 7/8 murid dapat mencapai objektif
Aktiviti:- pembelajaran dengan baik dan diberi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
7/8 murid dapat mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 126.
pembelajaran dengan bimbingan dan
3. Murid dibimbing membaca dan memahami cerita.
diberi latihan pengukuhan.
4. Murid melengkapkan maklumat dalam pengurusan grafik. (KBAT)
5. Murid diminta untuk menulis pengalaman mereka berkunjung ke tempat
1/8 murid tidak dapat mencapai
yang menarik bersama keluarga. (PAK 21)
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 51. (PBD)
latihan pemulihan.
7. Murid berbincang tentang akibat jika komponen basikal mengalami
kerosakan. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
8. Murid suaikan ayat dengan komponen basikal yang betul.
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Learning Experiences (Pengalaman
KBAT Menganalis PAK-21
Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pemulihan: Pemulihan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan
bimbingan guru. bimbingan guru. bimbingan guru.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 6 : SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI KELAS: 1 ABQARY MINGGU: 30
UNIT: 20 : Flora dan Fauna MASA:07.35-08.35AM TARIKH: 08.12.2023
TOPIK: Taman Botani TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4 (i) Menghargai alam Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya memahami, mengenal pasti dan membina
1. Membina ayat menggunakan kata hubung. ayat menggunakan kata hubung dengan betul.

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 127, Buku Aktiviti 52
Tatabahasa - Kata Hubung
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diperkenalkan dengan kata hubung melalui peta minda berkaitan kata 7/8 murid dapat mencapai objektif
hubung oleh guru. pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti Utama:- latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya 7/8 murid dapat mencapai objektif
dengan tajuk pelajaran. pembelajaran dengan bimbingan dan
diberi latihan pengukuhan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 127.
3. Murid dibantu memahami bahan untuk membina ayat dengan kata hubung. 1/8 murid tidak dapat mencapai
4. Murid membina ayat dengan menggunakan kata hubung. objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
5. Murid menulis ayat yang telah dibina ke dalam buku tulis. (KBAT)
6. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 52. (PBD) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran. (KBAT)
KBAT Menganalisis PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pemulihan: Pemulihan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan Murid melakukan aktiviti dengan
bimbingan guru. bimbingan guru. bimbingan guru.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 7 : PERTANIAN DAN PENTERNAKAN KELAS: 3 ABQARY MINGGU: 35
UNIT: 20 : Inovasi dalam Pertanian MASA: 11.15 - 12.15 AM TARIKH: 04.08.2023
TOPIK: Inovasi Taman Arnab TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.3 (i) Keusahawanan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya memberikan respons terhadap soalan
Memberikan respons terhadap soalan bertumpu bertumpu dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 51, Buku Aktiviti: 55
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
3/4 murid dapat mencapai objektif
Murid berkongsi pengalaman melawat ke zoo atau taman haiwan.(PAK 21)
pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
3/4 murid dapat mencapai objektif
pelajaran.
pembelajaran dengan bimbingan dan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 51. diberi pengukuhan.
3. Murid membaca dan memahami maklumat diberi.
4. Murid dibimbing memberikan respons terhadap soalan bertumpu. 1/4 murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid melakukan simulasi secara berpasangan memberikan respons
pemulihan.
terhadap soalan bertumpu. (KBAT)
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 55. (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Learning Experiences (Pengalaman
KBAT Menganalisis PAK-21
Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3 (PKJR)
TEMA: 7 : PERTANIAN DAN PENTERNAKAN KELAS: 3 ABQARY MINGGU: 35
UNIT: 20 : Inovasi dalam Pertanian MASA: 07.45-08.45 AM TARIKH: 05.08.2023
TOPIK: Salutan Nano TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.2 2.2.1 (iii) Keusahawanan Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
2 : Persekitaran Jalan raya Perabot Jalan Raya 2.2 2.2.3
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Menyatakan idea keseluruhan berdasarkan teks Murid berjaya menyatakan idea keseluruhan berdasarkan
Mendefinisi dan mengenal pasti perabot jalan raya iaitu teks dengan betul
pagar, rel hadang, lampu jalan, pasu bunga dan batas kebun.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 52, Buku Aktiviti: 56, BAM PKJR ms 7.
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
_3/4 murid dapat mencapai objektif
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.(PAK 21) pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran. 3/4 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 52.
diberi pengukuhan.
3. Murid membaca, memahami dan mengecam maklumat dalam teks.
4. Murid menyatakan idea keseluruhan berdasarkan teks. (KBAT) 1/4 murid tidak dapat mencapai
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 56. (PBD) objektif pembelajaran dan diberi
pemulihan.
6. Murid membaca semula petikan di dalam BAM PKJR ms 7.
7. Murid menuliskan petikan tersebut dalam buku latihan. PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Recap Group (Mengulangi / mengingat
KBAT Menganalisis PAK-21
semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 7 : PERTANIAN DAN PENTERNAKAN KELAS: 3 ABQARY MINGGU: 35
UNIT: 20 : Inovasi dalam Pertanian MASA: 07.45-08.45 AM TARIKH: 06.08.2023
TOPIK: Contoh Kejayaan TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.4 (i) Berdikari Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menulis ayat yang diimlakkan dengan betul
Menulis ayat yang diimlakkan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 53, Buku Aktiviti: 57
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
_3/4 murid dapat mencapai objektif
Murid bermain permainan ‘Call Backs’. Guru memanggil ‘If you hear me, clap your
pembelajaran dengan baik dan diberi
hands’. Murid menggunakan fizikal untuk memberi respons dan lebih bersedia.
pengayaan.
Aktiviti:-

3/4 murid dapat mencapai objektif


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pembelajaran dengan bimbingan dan
pelajaran.
diberi pengukuhan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 53.
3. Murid membaca dan memahami petikan.
1/4 murid tidak dapat mencapai
4. Murid dibimbing mendengar ayat yang dibaca oleh guru dengan teliti.
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid menulis ayat yang diimlakkan dalam buku tulis. (KBAT)
pemulihan.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 57. (PBD)
7. Seorang murid dipilih untuk membaca ayat yang ditulis di hadapan kelas.
PdPC pada hari ini:
(PAK 21)
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 7 : PERTANIAN DAN PERTERNAKAN KELAS: 3 ABQARY MINGGU: 35
UNIT: 20 : Inovasi dalam Perternakan MASA: 08.15-09.15AM TARIKH: 07.08.2023
TOPIK: Pengeraman Mudah Alih TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4 (ii) Berusaha Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya membina ayat menggunakan kata sendi nama
1. Membina ayat menggunakan kata sendi nama. dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 54, Buku Aktiviti: 58
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
3/4 murid dapat mencapai objektif
Aktiviti Utama:-
pembelajaran dengan baik dan diberi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pengayaan.
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 54. 3/4 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
3. Murid membaca petikan.
diberi pengukuhan.
4. Murid dibimbing menggunakan kata sendi nama.
5. Murid membina ayat menggunakan kata sendi nama. (KBAT) 1/4 murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 58. (PBD)
pemulihan.
7. Seorang murid dipilih untuk membaca ayat yang dibina menggunakan kata
sendi nama di hadapan kelas.(PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 4
UNIT: 1-5 KELAS: 4 ABQARY MINGGU: 35
TAJUK: Not Berbunyi MASA: 12.35-01.15PM TARIKH: 07.12.2023
MODUL: 5.0 PROJEK SENI MUZIK TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 Kerjasama Kreativiti dan Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
Murid berjaya melakukan persembahan secara berkumpulan
Melakukan persembahan secara berkumpulan tanpa
tanpa bantuan guru.
bantuan guru.
BBB / SUMBER:
Lagu dan lain-lain.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
1. Murid membuat persembahan dalam kumpulan: (PAK21)
6/7 murid dapat mencapai objektif
● Kumpulan 1: Nyanyian solo & Kumpulan pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
● Kumpulan 2: Bermain alat perkusi
6/7 murid dapat mencapai objektif
● Kumpulan 3: Lakonan & pergerakan pembelajaran dengan bimbingan dan
diberi latihan pengukuhan.
● Kumpulan 4: Penyediaan prop & kostum persembahan susun atur prop
Aktiviti:- 1/7 murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
2. Murid membuat persembahan secara teratur dan berdisiplin. (KBAT) (PBD) latihan pemulihan.
3. Murid mengemas dan menyimpan prop dan kostum.
PdPC pada hari ini:
4. Murid membersihkan tempat persembahan.
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid menyediakan laporan bergambar atau folio.

KBAT Menilai PAK-21 Presentations (Persembahan)-


berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 6 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Persembahan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menyanyi lagu dengan betul Murid membuat apresiasi
Murid diberikan lembaran kerja.
dengan bimbingan guru. persembahan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 5
UNIT: Projek Seni Muzik Penggal Satu KELAS: 5 ABQARY MINGGU: 35
TAJUK: PROJEK SENI MUZIK MASA: 11.35-12.15PM TARIKH: 05.12.2023
MODUL: 5.0 PROJEK SENI MUZIK TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 , 5.1.4 Toleransi Kreativiti dan Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
Murid berjaya melakukan persembahan secara berkumpulan
Melakukan persembahan secara berkumpulan tanpa
tanpa bantuan guru.
bantuan guru.
BBB / SUMBER:
Lagu dan lain-lain
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 9/9 murid dapat mencapai objektif
Murid membuat persediaan persembahan. (PAK21) pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
9/9 murid dapat mencapai objektif
5. Murid membuat persembahan secara teratur dan berdisiplin. (KBAT) (PBD) pembelajaran dengan bimbingan dan
6. Murid mengemas dan menyimpan prop dan kostum. diberi latihan pengukuhan.
7. Murid membersihkan tempat persembahan.
0/9 murid tidak dapat mencapai
Penutup:- objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
Murid membuat penilaian kendiri (Borang Penilaian Kendiri) dan berbincang
PdPC pada hari ini:
bersama-sama ahli kumpulan bagi membuat ulasan persembahan ahli kumpulan
Memuaskan /
lain (Borang Penilaian Kumpulan). Tidak memuaskan

KBAT Mengaplikasi PAK-21 Presentations (Persembahan)-


berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Persembahan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menyanyi lagu dengan betul Murid membuat apresiasi
Murid diberikan penilaian kendiri.
dengan bimbingan guru. persembahan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4
MODUL: 3.0 Pengenalan Kepada Teknologi KELAS: 4 ABQARY MINGGU: 35
UNIT: 3 MASA: 10.35-11.35AM TARIKH: 06.12.2023
TAJUK: Pengenalan Kepada Teknologi TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.1 3.1.1-3.1.8 Bertanggungjawab Kreativiti dan Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya menyalin dan menjawab semua soalan
Merumuskan perkara penting yang telah dipelajari dalam
dengan betul.
unit ini.
BBB / SUMBER:
BT halaman 53.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 6/7 murid dapat mencapai objektif
1. Murid dirangsang untuk membuat rumusan unit 3. (KBAT) pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
Aktiviti:-

1. Murid menyalin dan menjawab semua soalan uji minda yang diberi dalam 6/7 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
buku teks halaman 13. (KBAT)
diberi latihan pengukuhan.
2. Murid menyerahkan buku latihan yang telah disiapkan dalam masa yang
telah ditetapkan oleh guru. (PBD) 1/7 murid tidak dapat mencapai
3. Secara berkumpulan, murid membincangkan jawapan dan membuat objektif pembelajaran dan diberi
pembetulan jika perlu. (PAK21) latihan pemulihan.
4. Murid diberi lembaran kerja untuk disiapkan.
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini. Tidak memuaskan
KBAT Menilai PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid membuat perbincangan tentang Murid secara berpasangan membuat Murid diberikan lembaran kerja
tajuk yang kurang difahami. peta minda unit 3. tambahan.
REFLEKSI
Tindakan:-
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 6
MODUL: 6.5 Pengenalan Asas Sistem Robotik KELAS: 6 ABQARY MINGGU: 35
UNIT 2: Reka Bentuk Pengaturcaraan MASA: 8.35-9.35AM TARIKH: 08.12.2023
TOPIK: Membina Robot Penjaga Air Tanaman TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
6.5 6.5.8 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Membina reka bentuk produk dan penyambungan Murid berjaya membina reka bentuk produk berdasarkan
perkakasan berdasarkan lakaran yang dibuat menggunakan lakaran yang dipilih.
peralatan yang sesuai
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 37-39
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:- 5/5 murid dapat mencapai objektif
5. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
6. Murid menyediakan alatan dan bahan yang diperlukan untuk membina robot 5/5 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
penjaga air tanaman. diberi latihan pengukuhan.
7. Murid merujuk lakaran yang dihasilkann sebelum ini untuk membina robot
0/5 murid tidak dapat mencapai
tersebut. (PAK21) (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
8. Murid menyambung membina robot tersebut mengikut Langkah 4 hingga 7 latihan pemulihan.

(Bahagian B: Menyambung Perkakasan). (PBD) PdPC pada hari ini:


9. Murid menyambung aktiviti pada minggu seterusnya. Memuaskan /
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalis PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di meja)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
