Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


TEMA: 4 : PERPADUAN KELAS: 5 Bijak MINGGU: 16
MASA: 11.40-12.40
UNIT: 11 : Meraikan Perpaduan TARIKH: 11 Julai 2022
TOPIK: Bubur Lambuk Perpaduan TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:

Semangat
2.3 2.3.2 Nilai Murni
bermasyarakat
Aspirasi Murid:
Pengetahua Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
n Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Kukuh I
Membaca cerpen dan catatan dengan gaya
penyampaian yang sesuai dengan bimbingan guru.

Kukuh II
Membaca cerpen dan catatan dengan gaya Murid berjaya membaca cerpen dan catatan dengan
penyampaian yang sesuai dengan fasilitator guru. gaya penyampaian yang menarik.

Pengukuhan
Membaca cerpen dan catatan dengan gaya
penyampaian yang sesuai.

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 82-83
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- PdPC tidak dapat dilaksanakan
Murid berkongsi pengalaman melihat gotong-royong memasak bubur kerana Cuti Sekolah – Hari Raya
lambuk di kawasan tempat tinggal. (PAK 21) Haji
Aktiviti:-
/ 4 murid dapat mencapai objektif
Kukuh I, Kukuh II dan Pengukuhan pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan diberi latihan pengayaan.
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 82-83. / 9 murid dapat mencapai objektif
3. Murid diminta membaca cerpen dan catatan dengan gaya pembelajaran dengan bimbingan
penyampaian yang sesuai. (PBD) dan diberi latihan pengukuhan.
4. Murid dibimbing membaca dan mempersembahkan karya sastera dan
bukan sastera dengan pelbagai bentuk penyampaian. (KBAT) / 4 murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. objektif pembelajaran dan diberi
6. Setiap ahli kumpulan mendapat bola kecik yang berbeza warna. Ahli latihan pemulihan.
yang mendapat bola yang berwarna biru diminta ke hadapan untuk
membacakan cerpen dan catatan dengan gaya penyampaian yang PdPC pada hari ini:
sesuai. (PAK 21) Memuaskan
7. Ahli yang mendapat bola yang berwarna merah diminta memberikan Tidak memuaskan
markah kepada bacaan dan gaya penyampaian rakan mereka. (PAK
21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menilai PAK-21 Games (Permainan)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 (PBD)
Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut
___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
KELAS: 5 Bijak
TEMA: 4 : PERPADUAN MINGGU: 16
MASA: 11.40-12.40
UNIT: 11 : Meraikan Perpaduan tengahari TARIKH: 13 Julai 2022
TOPIK: Mengait Bersama-sama
TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
3.1 3.1.1 Kerajinan Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
4 : Tingkah Laku Pejalan Bertindak dengan
4.4 4.4.2
Kaki Selamatnya
Aspirasi Murid:
Pengetahua Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
n Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :

Kukuh I
1. Menulis ayat dalam perenggan dalam bentuk
tulisan berangkai dengan bimbingan guru.
2. Mengenal pasti tempat yang paling selamat
untuk melintas jalan dengan bimbingan guru.

Kukuh II Murid berjaya menulis ayat dalam tulisan berangkai


1. Menulis ayat dalam perenggan dalam bentuk dengan kemas, menulis dialog antara kamu dengan
tulisan berangkai dengan fasilitator guru. rakan kamu tentang tempat yang selamat untuk
2. Mengenal pasti tempat yang paling selamat melintas jalan raya.
untuk melintas jalan dengan fasilitator guru.

Pengayaan
1. Menulis ayat dalam perenggan dalam bentuk
tulisan berangkai.
2. Mengenal pasti tempat yang paling selamat
untuk melintas jalan.

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 84, BAM PKJR ms 12
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid ditunjukkan contoh hasil kraf tangan menggunakan cara mengait.
PdPC tidak dapat dilaksanakan
Aktiviti Utama:-
kerana Cuti Sekolah – Hari Raya
Kukuh I, Kukuh II dan Pengukuhan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Haji
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 84. / 4 murid dapat mencapai objektif
3. Murid diminta menulis ayat dalam perenggan dalam bentuk tulisan pembelajaran dengan baik dan
berangkai. (PBD) diberi latihan pengayaan.
4. Setiap murid diminta menulis ayat dalam perenggan dalam bentuk
tulisan berangkai dengan kemas. Kemudian, pamerkan hasil kerja di / 9 murid dapat mencapai objektif
sudut Bahasa Melayu di dalam kelas. (PAK 21) pembelajaran dengan bimbingan
5. Murid meneliti gambar di dalam BAM PKJR ms 12. dan diberi latihan pengukuhan.
6. Murid menulis dialog antara mereka dengan rakan tentang tempat
yang selamat untuk melintas jalan raya. / 4 murid tidak dapat mencapai
7. Secara berpasangan murid melakonkan dialog yang ditulis di hadapan objektif pembelajaran dan diberi
kelas. (PBD)
Penutup:-

Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan


latihan pemulihan.
tentang isi pelajaran.

PdPC pada hari ini:


Galery Walk (Lawatan ke
KBAT Mengaplikasi PAK-21
galeri)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut
___________________________________________________________
\

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
KELAS: 5 Bijak
TEMA: 4 : PERPADUAN MINGGU: 16
MASA : 8.50-9.20 pagi
UNIT: 11 : Meraikan Perpaduan 11.40-12.40 tengahari TARIKH: 14 Julai 2022
TOPIK: Meriahnya Perayaan TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
4.2 4.2.1 Berhemah tinggi Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahua Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
n Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Kukuh I
Melagukan syair serta menyatakan idea
keseluruhan dengan bimbingan guru.

Kukuh II Murid berjaya melagukan syair dengan sebutan dan


Melagukan syair serta menyatakan idea intonasi yang sesuai.
keseluruhan dengan fasilitator guru.

Pengayaan
Melagukan syair serta menyatakan idea
keseluruhan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 85
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid meneliti gambar dan syair yang terdapat dalam buku teks ms 85. PdPC tidak dapat dilaksanakan
Aktiviti:- kerana Peperiksaan Sumatif
Kukuh I, Kukuh II dan Pengukuhan dilaksanakan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
/ 4 murid dapat mencapai objektif
kaitannya dengan tajuk pelajaran. pembelajaran dengan baik dan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 85. diberi latihan pengayaan.
3. Murid diminta melagukan syair serta menyatakan idea keseluruhan.
/ 9 murid dapat mencapai objektif
(PBD)
pembelajaran dengan bimbingan
4. Murid dibimbing melafazkan dan melagukan syair serta menyatakan dan diberi latihan pengukuhan.
idea keseluruhan syair. (KBAT)
/ 4 murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
objektif pembelajaran dan diberi
6. Setiap kumpulan diminta berbincang idea keseluruhan yang terdapat latihan pemulihan.
dalam syair Meriahnya Perayaan dan diminta seorang ahli kumpulan
melagukan syair dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Games (Permainan)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 (PBD)
Lain-lain (Persembahan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut
___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
KELAS: 5 Bijak
TEMA: 4 : PERPADUAN MINGGU: 16
MASA: 8.20-9.50 pagi
UNIT: 11 : Meraikan Perpaduan 10.10-10.40 pagi TARIKH: 15 Julai 2022
TOPIK: Kelab Rukun Negara TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kod Standard
Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
5.2 5.2.1 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahua Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
n Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Kukuh I
Mengecam dan memahami kata berimbuhan
sisipan dengan bimbingan guru.

Kukuh II
Murid berjaya mengecam dan menggunakan kata
Mengecam dan memahami kata berimbuhan
berimbuhan sisipan mengikut konteks dengan betul.
sisipan dengan bimbingan guru.

Pengayaan
Mengecam dan memahami kata berimbuhan
sisipan.

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 86
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
PdPC tidak dapat dilaksanakan
Murid mendengar penerangan dari guru tentang Rukun Negara.
kerana Peperiksaan Sumatif
Aktiviti:-
dilaksanakan.
Kukuh I, Kukuh II dan Pengukuhan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
/ 4 murid dapat mencapai objektif
kaitannya dengan tajuk pelajaran. pembelajaran dengan baik dan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 86. diberi latihan pengayaan.

3. Murid diminta mengecam dan memahami kata berimbuhan sisipan.


/ 9 murid dapat mencapai objektif
(PBD) pembelajaran dengan bimbingan
4. Murid menyenaraikan kata berimbuhan sisipan yang terdapat dalam dan diberi latihan pengukuhan.
dialog.
/ 4 murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibimbing memahami dan membina ayat dengan menggunakan objektif pembelajaran dan diberi
kata berimbuhan sisipan mengikut konteks. (KBAT) latihan pemulihan.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
PdPC pada hari ini:
7. Setiap kumpulan diminta memainkan peranan mengikut dialog dalam
buku teks dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. (PAK 21)
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Tidak memuaskan
KBAT Menganalisis PAK-21 Role-Play (Main peranan)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 (PBD)
Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut
___________________________________________________________
